BRATISLAVA. Podieľala sa na odhalení jedného z najväčších nelegálnych biznisov s liekmi. Napriek tomu šéf Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Roman Dorčík minulý piatok odvolal Renátu Baďurovú z kresla šéfky jeho sekcie inšpekcie.
V inšpekcii v minulosti pracoval aj Dorčík, v tom čase však túto sekciu kritizovala Európska lieková agentúra (EMA).

Dorčíka do funkcie dosadila ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková z Hlasu potom, ako koncom minulého roka odvolala jeho predchodcu Petra Potúčka.
Bývalý riaditeľ s Baďurovej tímom vlani na jar odhalili nelegálne obchodovanie s liekmi za niekoľko miliónov eur. Spomenuli, že sa na ňom podieľali takmer tri desiatky lekární.
Ani po vyše roku Dolinkovej ministerstvo žiadnej z týchto lekární zrejme nedalo pokutu. Na otázku prečo, ministerstvo do uzávierky neodpovedalo. Liekový ústav za Potúčka navrhoval každej z lekární pokutu v desaťtisícoch eur.
V článku sa dočítate
- Prečo šéf ŠÚKL odvolal vedúcu sekcie inšpekcie
- Čo na jej odvolanie hovorí bývalý šéf ŠÚKL
- Ako je to s pokutami pre lekárne zapojené do nelegálneho biznisu
Odvolaná bez dôvodov
Šéf ŠÚKL odvolal Baďurovú k 1. júlu. "K dôvodom preobsadenia tejto manažérskej pozície sa nebudeme verejne vyjadrovať," odpovedala Lucia Balážiková z tlačového oddelenia liekového ústavu na otázku prečo.
Baďurová bola podľa Balážikovej s dôvodmi odvolania "riadne oboznámená", denník SME má však opačné informácie.
S Baďurovou sa nepodarilo spojiť.
"Neprináleží sa mi vyjadrovať k interným rozhodnutiam ŠÚKL, ale pre ústav je to samozrejme veľká strata, pretože prichádza o vysoko špecializovanú odborníčku a elitnú inšpektorku," hovorí Potúček.

Bývalý šéf ústavu pripomína, že Baďurová sa podieľala na obmedzovaní ilegálnych praktik na slovenskom trhu "vrátane falšovaných liekov, nezákonnej výroby liekov či reexportu".
O odhalení nelegálneho vývozu liekov z dvadsiatich deviatich lekární ústav informoval vlani v máji.
"Väčšinou išlo o cytostatiká, čo sú lieky na liečbu rakoviny. Ďalej to boli imunosupresíva, ktoré sa používajú napríklad pri kožných ochoreniach a všade tam, kde treba potlačiť imunitu. Potom to boli imunoglobulíny a do istej miery aj antidepresíva," povedal Potúček vlani v rozhovore pre SME.
Nelegálny reexport liekov
- Do nelegálneho reexportu liekov bolo zapojených podľa ŠUKL najmenej 29 lekární,
- Škoda, ktorá pri ňom vznikla, sa odhaduje najmenej na sedem miliónov eur.
- Každej z 29 lekární navrhol Štátny úrad pre kontrolu liečiv pokutu 50-tisíc eur.
- ŠÚKL dal podnety ministerstvu zdravotníctva a Generálnej prokuratúre.
- Ministerka Zuzana Dolinková (Hlas) mlčí, akú pokutu dostanú lekárne.
- Nelegálny reexport vyšetruje aj NAKA a Krajská prokuratúra v Banskej Bystrici.
Lieky podľa neho spája vysoká cena. "Väčšinou sú to biologické lieky, pri ktorých je výroba drahšia, a tým aj cena v zahraničí násobne vyššia ako u nás," vysvetlil.
ŠÚKL ani ministerstvo nezverejnilo mená lekární. Okrem možného marenia vyšetrovania podľa Potúčka aj z obavy o bezpečnosť inšpektorov, ktorí na prípade pracovali. "Ide o to, že ľudia, ktorých sa to týka, nie sú milí,“ povedal o priekupníkoch liekov Potúček.
„Vyhrážajú sa najmä slovne cez anonymné telefonáty alebo e-maily, opisovala vlani hovorkyňa ŠÚKL Jana Matiášová. "V minulosti sme mali aj prípady fyzického zabránenia vstupu inšpektorom do lekárne."
Potúček hovoril, že "z vonkajšieho pohľadu nemajú tieto lekárne nič spoločné“. Znamená to, že neboli súčasťou sietí ako napríklad Dr. Max, Apotheke či Benu.
Zamrznuté pokuty
Každej z dvadsiatich deviatich lekární navrhovali štátni kontrolóri liečiv za Potúčka pokutu 50-tisíc eur.
"Nemám informácie o udelení sankcií na základe našich pôvodných návrhov," hovorí Potúček. "Ale ak naozaj ešte nebola udelená sankcia ani jednej z dotknutých lekární, určite to oslabuje pozíciu štátu v regulovaní nezákonných praktík a na trh to vysiela signál, že takéto praktiky sú beztrestné alebo minimálne nepostihnuteľné, čím možno očakávať aj ich opätovný rozmach."

V januári pritom ministerstvo naznačovalo, akoby bolo udelenie pokuty otázkou pár týždňov.
„Ministerstvo zdravotníctva začalo správne konania proti dvadsiatim deviatim lekárňam,“ napísalo vtedy. „V súčasnosti pripravuje rozhodnutia o uložení pokuty." Nespresnilo, dokedy sa ministerka bude rozhodovať, akú pokutu lekárňam udelí.
Nezákonný vývoz liekov vyšetrujú aj NAKA a Krajská prokuratúra v Banskej Bystrici.

Beata
Balogová
