Premiér Robert Fico svojho ministra spravodlivosti Borisa Suska a jeho ľudí chválil za „profesionálnu prácu“ pri príprave kritizovanej novely Trestného zákona. Vláda však musela stiahnuť poslancov z dovoleniek, pretože Brusel hrozil pozastavením eurofondov, keďže vláda presadila príliš nízke tresty za rozkrádanie európskych peňazí. Novelou koalícia opravuje vlastnú novelu Trestného zákona už po piaty raz.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Poslanec Čellár dobiehal do parlamentu v bermudách. Suskova letná novela nemusí byť posledná
- Zlyhanie za zlyhaním. Na strelca upozorňoval svedok, tajnú službu kritizujú za nedostatočnú ochranu Trumpa
- Ukrajine dodáva kľúčovú muníciu. Rusko zrejme chcelo zabiť šéfa Rheinmetallu
- Áut bez poistky sú stovky tisíc, sankcie sú smiešne. Štát sa ide inšpirovať Českom
- Dve mladé Ferrari zničili Anglicko. Ako deti migrantov vybavili Španielsku zlato
- Pomáha robiť školy bezpečnejším miestom: Pri krízových zásahoch sa nepitveme v emóciách
Poslanec Čellár dobiehal do parlamentu v bermudách. Suskova letná novela nemusí byť posledná

Až na druhý pokus sa vládnym poslancom zo strán Smer, Hlas a SNS podarilo v pondelok ráno otvoriť mimoriadnu schôdzu parlamentu. V sále v čase dovoleniek nemali dosť poslancov, chýbal im jeden hlas do ich minimálneho potrebného počtu 76.
S dvadsaťminútovým meškaním do parlamentu dobehol chýbajúci poslanec Hlasu Miroslav Čellár. Na rokovanie dorazil priamo z letiska – v bermudách a letnej košeli. „Nestihol som včerajší let,“ vysvetľoval svoj neskorý príchod z chorvátskeho Splitu. V sále chýbal aj poslanec SNS Peter Kotlár, ktorý sa z rokovania ospravedlnil. „Mal dlhodobo plánovanú nejakú vec,“ vysvetľoval poslanec SNS Roman Michelko.
Letnú schôdzu zvolala koalícia narýchlo na žiadosť ministra spravodlivosti Borisa Suska. Rýchlou novelou trestného zákona chce sprísniť pôvodne zmäkčené pravidlá pri trestaní kriminality v súvislosti s čerpaním eurofondov. Tvrdí, že inak Slovensku hrozí pozastavenie čerpania európskych peňazí. Zmena potrebuje nadobudnúť účinnosť ešte skôr, ako v Zbierke zákonov vyjde rozhodnutie Ústavného súdu k pôvodnej novele Trestného zákona prijatej ešte vo februári.
Ide tak už o piatu opravu, ktorú koalícia k vlastnému návrhu musela prijať. Zmenu koalícia opäť tak ako vo všetkých predošlých prípadoch prijíma v skrátenom legislatívnom konaní. Hlasovať o novele by sa malo dnes.
- Štvrtá zložka moci: Susko a vláda sa zdôvodnením skráteného konania o novelizovaní vlastnej novely Trestného zákona prihlásili k tomu, že Slovensko vystavili hrozbe vážnych hospodárskych škôd. No a teraz ich „naprávajú“ spôsobom, ktorým by sa v inej krajine vystavovali hrozbe stíhania, píše Peter Tkačenko.
V krátkosti z domova:
- Odvolanie členov Súdnej rady: Prezident Peter Pellegrini odvolal dvoch členov Súdnej rady, ktorých vymenovala do funkcie bývalá prezidentka Zuzana Čaputová. Ide o Luciu Berdisovú a Tomáša Gábriša. Vymenovanie nových členov avizoval na dnes. O konkrétnych menách nových nominantov Pellegrini nehovoril.
- Začal platiť lex atentát: Na Slovensku sa zavedú nové dôvody na zákaz zhromaždenia. Najvyšší ústavní činitelia budú mať na základe stanovených podmienok nárok na doživotnú rentu a právo na nehnuteľnosť. Vyplýva to z lex atentát, ktorý nadobudol účinnosť.
- Gašparovi zrušili obvinenie: Poslancovi parlamentu a policajnému exprezidentovi Tiborovi Gašparovi a ďalším piatim osobám zrušili na podklade sťažnosti obvinenie, ktorému čelili od decembra 2023. Gašpara vlani obvinili z prečinu porušovania dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu osobnej povahy spolupáchateľstvom.
- Rýchlejšie zamestnávanie cudzincov: Začali platiť nové pravidlá pobytu a zamestnávania cudzincov na Slovensku. O udelenie prechodného pobytu na účel zamestnania bude môcť cudzinec žiadať až po vydaní súhlasného stanoviska úradu práce k možnosti obsadenia voľného pracovného miesta.
Zlyhanie za zlyhaním. Na strelca upozorňoval svedok, tajnú službu kritizujú za nedostatočnú ochranu Trumpa

Spojené štáty sa pomaly začínajú spamätávať z pokusu o atentát na bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Po prvotnom šoku sa však verejnosť a odborníci začínajú pýtať, prečo príslušné orgány streľbe nezabránili.
„Zachránilo ma šťastie alebo Boh,“ povedal Trump krátko po útoku. Zároveň poďakoval agentom tajnej služby za ich rýchlu reakciu. Ostatní politici však nie sú s ich prácou až takí spokojní.
Vedenie tajnej služby, ktorá má na starosti ochranu najvyšších politických predstaviteľov, bude preto musieť v najbližších dňoch zodpovedať otázky o tom, ako sa strelec dostal tak relatívne blízko k Trumpovi, a či nepodcenili ochranu miesta konania podujatia, ale aj samotného exprezidenta.
„Len o chlp sme sa vyhli zabitiu prezidenta,“ povedal bývalý agent tajnej služby Timothy Miller. „Celé to bolo zlyhanie za zlyhaním,“ cituje ho web BBC.
- Pokračovanie negatívnej kampane: Bidenova kampaň naďalej plánuje pokračovať v negatívnej kampani, ktorá Trumpa označuje za hrozbu pre základné slobody a americký vládny systém. Výsledkom je americký národ na hrane, dve prezidentské kampane pripravené minúť miliardu dolárov na reklamu, aby sa navzájom démonizovali.
- Trump si vybral viceprezidenta: Trump oznámil, že za svojho kandidáta na viceprezidenta vo voľbách si vybral amerického senátora za štát Ohio J. D. Vancea. Ten v minulosti patril medzi kritikov Trumpa – verejne ho označil za „idiota“ a „amerického Hitlera“. Neskôr sa však stal jedným z jeho najväčších obhajcov.
Ukrajine dodáva kľúčovú muníciu. Rusko zrejme chcelo zabiť šéfa Rheinmetallu

Rusko sa už niekoľkokrát pokúsilo zavraždiť ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Najnovšie sa však plánovalo zbaviť ľudí, ktorí mu vojensky pomáhajú.
Kremeľ chcel zabiť viacerých vysokopostavených predstaviteľov európskeho obranného priemyslu, informovala americká televízia CNN s odvolaním sa na päť nemenovaných amerických a iných západných zdrojov zo spravodajského prostredia.
Najvypracovanejší plán atentátu sa zameral na Armina Pappergera, šéfa nemeckej zbrojárskej spoločnosti Rheinmetall, ktorá Ukrajine dodáva obrnené vozidlá či dôležitú muníciu.
Papperger je hlasným podporovateľom ukrajinského víťazstva, krajinu v júni aj navštívil. „Je pre nás veľmi dôležité, aby sme účinne a spoľahlivo podporovali Ukrajinu,“ povedal vtedy. Aj keď ho to dostalo do ohrozenia života, svoju snahu ukončiť nemieni.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Koalícia odmietla odsúdiť útok: Vládna koalícia na mimoriadnej schôdzi parlamentu odmietla odsúdiť ruský útok na detskú nemocnicu v Kyjeve. Ako v stanovisku uviedol predseda opozičného Progresívneho Slovenska Michal Šimečka, na začiatku schôdze hnutie navrhlo uznesenie o odsúdení, no koaliční poslanci neboli schopní ho podporiť.
- Americké rakety v Nemecku: Jedným z dôležitých rozhodnutí, ktoré zaznelo počas washingtonského summitu NATO, je rozmiestnenie amerických striel dlhého doletu v Nemecku. Verejná debata, ktorá okolo tohto plánu vznikla, pripomína časy studenej vojny. Washington je presvedčený, že akékoľvek budúce rokovania s Vladimirom Putinom sú možné len z pozície sily.
- Pokusy o prebratie iniciatívy: Ukrajinskí vojaci sa snažia prebrať taktickú iniciatívu obmedzenými protiútokmi v určitých oblastiach frontu. V závislosti od príchodu západnej pomoci by mohli byť postupne schopní uskutočniť početnejšie protiútoky, konštatujú analytici z Inštitútu pre štúdium vojny. Predpovedajú však, že ukrajinské sily budú počas nasledujúcich šiestich mesiacov hlavne v defenzíve.
- Použitie dánskych F-16: Dánsko dá povolenie Ukrajine zasiahnuť Rusko ich stíhačkami podľa okolností. Uviedla to dánska premiérka Mette Frederiksenová. Kodaň už skôr konštatovala, že stíhačky F-16, ktoré dodá, by Kyjev mohol použiť na ciele v Rusku „v rámci pravidiel vojny“.
Zo zahraničných webov:
- The Atlantic: Posledných šesť mesiacov americkej pomoci Ukrajine
- Project Syndicate: Cesta vpred pre ukrajinské hospodárstvo
- Foreign Affairs: Čo chce Rusko na Blízkom východe
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Áut bez poistky sú stovky tisíc, sankcie sú smiešne. Štát sa ide inšpirovať Českom

Za jazdu na aute bez platného povinného zmluvného poistenia hrozí jeho majiteľovi pokuta od 16,60 eura do 3 320 eur. Napriek tomu podľa Najvyššieho kontrolného úradu jazdí po cestách bez PZP deväť percent áut, respektíve 320-tisíc áut so slovenskou registráciou. Na porovnanie, v Česku je to 1,6 percenta a v Poľsku len jedno percento.
Podľa NKÚ za to môže nefunkčný sankčný systém. Poisťovne na to upozorňujú dlhodobo, tvrdia, že mnohých vodičov nemotivuje platiť si poistku
Národná banka Slovenska a Slovenská kancelária poisťovateľov v uplynulých rokoch iniciovali zmeny v zákone o PZP, ktoré mali sankčný systém napraviť, ale zatiaľ sa nenašla dostatočná politická vôľa ich presadiť.
Súčasné vedenie ministerstva vnútra tvrdí, že na zmene zákona o PZP pracuje spolu s rezortom financií. „Zároveň sme v úzkom kontakte so Slovenskou kanceláriou poisťovateľov a oboznamujeme sa s funkčnými systémami v iných krajinách, napríklad v Českej republike,“ uvádza tlačový odbor pre INDEX.
V krátkosti z ekonomiky:
- Zníženie straty VšZP: Všeobecná zdravotná poisťovňa predložila Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou 38 opatrení, ktoré by mali v tomto roku ušetriť 49 miliónov eur. ÚDZS ich označil ako nedostatočné. VšZP informovala, že je pripravená skorigovať úsporné opatrenia v súlade s odporúčaniami ÚDZS.
- Lepšie pripojenie na internet: Slovenské domácnosti by sa mali dočkať lepšieho pripojenia na internet. Západoslovenská distribučná, Stredoslovenská distribučná a Východoslovenská distribučná už začali spolupracovať so Združením miest a obcí Slovenska na budovaní optickej nadstavby.
- Zvýšenie cien kávy: Pripravované nariadenie Európskej únie o odlesňovaní povedie k rastu cien kávy v Európe a tisíckam farmárov zničí biznis, vyhlásil Giuseppe Lavazza, predseda predstavenstva rovnomenného výrobcu kávy. Cieľom nového nariadenia EÚ je zabrániť firmám dovážať také tovary a suroviny, ktoré prispievajú odlesňovaniu, prípadne degradácii lesov.
Dve mladé Ferrari zničili Anglicko. Ako deti migrantov vybavili Španielsku zlato

„Dve Ferrari proti Anglicku“. Tak znel titulok najväčšieho španielskeho športového denníka Marca. Myslel na dvoch výnimočných mladíkov. Deti prisťahovalcov.
Futbalisti Španielska v nedeľu vo finále EURO 2024 zdolali Anglicko 2:1. Zásadný podiel na úspechu mali Nico Williams a Lamine Yamal. Prvý z nich oslávil dva dni pred finále 22 rokov. Jeho poznávacím znakom sú aj naježené dredy. Ten druhý mal o deň neskôr sedemnásť a na zuboch nosí strojček.
Williams otvoril skóre finále, keď mu asistoval práve Yamal. „Každý futbalista sníva o takomto momente. Je to pre všetkých, ktorí vo mňa verili od samého začiatku,“ opisoval Williams. Dostal cenu pre najlepšieho hráča finále.
Yamal si pripísal gól a štyri asistencie. V tejto štatistike bol najlepší na turnaji. Bol tiež vyhlásený za najlepšieho mladého hráča ME. Ešte neskončil povinnú školskú dochádzku. Počas voľna na majstrovstvách Európy sa učil online. Žiaden futbalista nebol v jeho veku tak ďaleko. Nastupuje v základnej zostave slávnej Barcelony aj národného tímu Španielska.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Pomáha robiť školy bezpečnejším miestom: Pri krízových zásahoch sa nepitveme v emóciách

Prípady násilia na školách nútia zodpovedných hľadať spôsoby, ako urobiť školy bezpečným miestom. Odborníci pripomínajú, že okrem zavádzania kamerových systémov či policajtov na školách, je potrebné myslieť na psychiku detí a zamestnancov.
„Školy pochopili, že majú spolupracovať a svoje činnosti dopĺňať, nie navzájom súperiť,“ hovorí riaditeľka bratislavského centra poradenstva a prevencie Jana Lednická v rozhovore pre SME.
Problémom je, že v školách chýbajú odborní pracovníci. „Učitelia veľakrát nevedia, čo majú robiť. Nechcem sa nikoho dotknúť, ale niektorí zľahčujú, keď za nimi príde mladý človek s tým, že má depresiu,“ spomína príklady z praxe.
Aj preto odborníci združení v platforme Načúvajme si odovzdali ministrovi školstva Tomášovi Druckerovi návrhy na zlepšenie duševného zdravia. Lednická hovorí, že nechcú zo systémom zápasiť, len upozorniť na ťažkosti, ktoré denne riešia.
V krátkosti o rodine a vzťahoch:
- Záchvat hnevu u dieťaťa: Niektorí rodičia majú osvedčenú metódu na upokojenie potomka - dať mu do ruky mobil či tablet. Nová štúdia uverejnená v odbornom časopise Frontiers in Child and Adolescent Psychiatry sa pozrela na to, či táto stratégia pomáha aj z dlhodobého hľadiska. A jej záver rodičov nepoteší.
- Pozitíva letných táborov: Zatiaľ čo kedysi boli letné tábory hlavne o chatkách či stanoch v lese, opekačkách s gitarou a nočných hrách s baterkami, dnes si rodičia a ich ratolesti môžu vyberať. Možností je pritom neúrekom. Pozreli sme sa na pozitíva letných táborov.
- Ako si vybrať plavky: Aj tento miniatúrny kúsok oblečenia vie s vašou postavou urobiť divy, ubrať alebo pridať tam, kde treba a upútať pozornosť správnym smerom. Stačí len vedieť, ako na to. Aké plavky sú vhodné pre konkrétny typ postavy?
Rozhovory ZKH

Koľko peňazí potrebujú, aby mohli ďalej fungovať? Koľkým klientom ročne IPčko pomáha? Čo najviac trápi mladých, ktorí sa na IPčko obracajú? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s riaditeľom IPčka Marekom Madrom.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Trump prežil, republikáni už hovoria o výhre
Karikatúra

Recept dňa

Paradajkové gazpacho nemá v horúcom lete konkurenciu. Skúste ho aj vy!
Dnes očakávame
- Pokračuje schôdza parlamentu, poslanci budú hlasovať o ďalšej novele Trestného zákona
- Prezident Peter Pellegrini by mal vymenovať nových členov Súdnej rady
- Sľub olympionikov a paralympionikov do rúk prezidenta Petra Pellegriniho
- Čínska a ruská armáda začínajú spoločné vojenské cvičenie
Dnes v histórii

16. júla 1945 sa v americkom vojenskom priestore v nevadskej púšti Alamogordo v Novom Mexiku uskutočnil pokusný výbuch prvej atómovej bomby na svete o odhadovanej sile 20 kiloton trinitrotoluénu. Projekt Trinity pripravil tím vedený Jacobom Robertom Oppenheimerom vo výskumnom stredisku Los Alamos.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
