SME

Ranný brífing: Telegram sa o svojich bludárov postará, darí sa aj Kočnerovej ctiteľke

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Pre dezinformačnú scénu je sociálna sieť Telegram ideálnym útočiskom. Po novom ponúka slovenským dezinformátorom aj nový zdroj príjmu, no privyrábajú si už aj politici. Pre ich fanúšikov a voličov to môže znamenať najmä riziko finančnej ujmy.

Keď v Londýne otvárali štátom zriadené kultúrne centrum, jednou z hlavných postáv bola známa Mariana Kočnera. Soňa Pőtheová za osem rokov z posledných štrnástich vystriedala počas vlád Smeru viacero funkcií. Najnovšie šéfuje Slovenskému inštitútu v Londýne.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Telegram sa o svojich bludárov postará, darí sa aj Kočnerovej ctiteľke
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Ak si dnes kúpite tlačené vydanie denníka SME, nájdete v ňom vložený magazín Historická revue. Nájdete v ňom olympijský príbeh od antiky po modernú éru. Dozviete sa, ako sa rodil športový ideál a ako sa zrodila legenda o maratónskom bežcovi. Prečítate si tiež informácie o tom, ako Paríž už dvakrát hostil olympiádu a ako nacisti zneužili olympijské hry pre svoju propagandu. SME na celý víkend spolu s magazínom Historická revue stojí len 1,95 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Telegram ponúka slovenským dezinformátorom nový zdroj príjmu. Privyrábajú si už aj politici

Komunikačná platforma Telegram populárna na slovenskej dezinformačnej scéne nedávno zaviedla novú dôležitú funkciu, vďaka ktorej si môžu používatelia s dostatočne veľkým publikom finančne privyrobiť. Ide o reklamy zobrazované v takzvaných kanáloch, ktoré majú viac ako tisíc sledujúcich.

Chatovacia aplikácia pôvodom z Ruska predstavila novú funkcionalitu ešte koncom marca. Na slovenských kanáloch sa však reklamy začali zobrazovať až začiatkom mája.

V nasledujúcich týždňoch sa postupne rozšírili naprieč platformou, pričom redakcia denníka SME ich odvtedy zaznamenala na mnohých dezinformačných kanáloch či dokonca na oficiálnych profiloch vládnych politikov. Telegram sa chváli, že na poli sociálnych médií je jeho reklamný model najvýhodnejší. S používateľmi sa totiž delí až o polovicu príjmov z inzercie.

SkryťVypnúť reklamu

Dezinformátori a konšpirátori vidia v Telegrame akúsi oázu slobody slova. Jeho prevádzkovateľ totiž spolupracuje s úradmi len v minimálnej miere a obsah platformy prakticky nemoderuje. Aktuálne je na ňu krátka aj stále pomerne nová európska legislatíva DSA cieliaca na veľké digitálne služby. Na Telegram sa totiž zatiaľ nevzťahujú jej najprísnejšie pravidlá.

Kočnerovi lichotila, že je ako Dylan z Beverly Hills. Pőtheová získala diplomatický post v Londýne

Keď na Kensington Palace Garden v centre Londýna slovenskí diplomati slávnostne otvárali štátom zriadené slovenské kultúrne centrum, jednou z hlavných postáv bola známa Mariana Kočnera.

Nie ako hostka, ale ako riaditeľka. Soňa Pőtheová za osem rokov z posledných štrnástich vystriedala počas vlád Smeru viacero funkcií. Či už ako šéfka tlačového odboru parlamentu v ére predsedu Pavla Pašku, alebo ako šéfka Úradu na ochranu osobných údajov, ktorý vtedy žiadal novinárov o vyzradenie zdroja pod hrozbou pokuty.

SkryťVypnúť reklamu

Pőtheová si už aj vo funkcii riaditeľky úradu, do ktorej ju zvolil parlament v roku 2015, vymenila s Kočnerom cez aplikáciu WhatsApp desiatky správ, v ktorých mu nadbiehala. Chválila ho napríklad za vystupovanie na tlačovke, na ktorej Kočner oznamoval založenie portálu s cieľom diskreditovať novinárov.

Kočner, ktorý si začesával vlasy dozadu, dostal od Pőtheovej aj správu o tom, že sa podobá na hviezdu seriálu Beverly Hills 90210 s podobným účesom Luka Perryho. „Absolútna podoba s vami,“ napísala.

Ministerstvo zahraničia Pőtheovej najskôr koncom minulého roka dalo prácu vo vlastnom rezorte a následne ju ako jedinú uchádzačku vo výberovom konaní vybralo na kľúčový post v oblasti kultúrnej diplomacie v Spojenom kráľovstve. Stala sa riaditeľkou tamojšieho Slovenského inštitútu.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z domova:

  • Odškodnia len za Krivočenka: Vláda sa rozhodla odškodniť rodinu Ľubomíra Krivočenka 90-tisíc eurami. Advokát zomrel 28. februára 2021 na Covid-19 vo väzenskej nemocnici v Trenčíne. Vo väzbe bol pre kauzu Dobytkár. Pôjde zrejme vôbec o prvé odškodnenie vyplatené v súvislosti s ochorením na Covid-19.
  • Dolinková môže zvrátiť dištanc: Po tom, ako sa Slovensko ako jediný členský štát Svetovej zdravotníckej organizácie dištancovalo od aktualizácie zdravotníckych predpisov, sa na ne chce opäť pozrieť ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková. Mohol by to byť prvý krok k zmene postoja Slovenska. Na to je stále čas.
  • Teroristický útok na Pride: NAKA odhalila extrémistickú skupinu, ktorá v rámci komunikácie v online priestore rozoberala aj možný teroristický útok na účastníkov 14. ročníka festivalu Dúhový Pride, ktorý sa uskutoční túto sobotu 20. júla v Bratislave. Polícia počas celého priebehu festivalu zvýši svoju činnosť.

Dostaň kamaráta na vojnu, získaš tisíc eur. Ruský región verbuje novým spôsobom

Obyvatelia ruského regiónu Tatársko si môžu jednorazovo zarobiť viac ako tisíc eur. Musia však najprv presvedčiť svojich blízkych, aby išli bojovať na Ukrajinu. Nový program, namierený na zvýšenie bojových kapacít, s ktorými má Rusko dlhodobo problém, platí od minulého týždňa.

SkryťVypnúť reklamu

Občania môžu presvedčiť narukovať svojich rodinných príslušníkov, kamarátov alebo akéhokoľvek iného známeho. Nemôže však ísť o odsúdencov, osoby, ktoré sú predmetom vyšetrovania, alebo o vojakov, ktorí už bojujú v dobrovoľníckych oddieloch, približuje nezávislý portál Govoriť NeMoskva na svojom telegrame.

Odmeny však nie sú len finančné. Tamojšia vláda sľubuje výmenou za narukovanie vojakom pomôcť s hypotékou či s lízingom auta, alebo prednostné prijatie ich detí na stredné školy. Takéto odmeny fungujú celoplošne. Rusko sa okrem nich snaží vojakov z radov civilistov nalákať mesačnou mzdou či príplatkami za každý dobytý kilometer ukrajinského územia.

Protivojnová nezisková organizácia Idite lesom (Choďte lesom), ktorá pomáha Rusom vyhnúť sa boju na fronte či dezertovať, pred novou iniciatívou varuje. Priniesla príbeh muža, ktorého podľa jeho rodiny niekto z jeho známych donútil v opitosti podpísať zmluvu a zobrať si so sebou pas. Keď o ňom rodina znova počula, bol už v Luhansku na východe Ukrajiny.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Útek pred mobilizáciou: V čase, keď sa Ukrajina pripravuje na zvýšenie počtu odvedených mužov do armády a po skončení termínu na registráciu na úradoch, sa niektorí muži preventívne vyhýbajú odvodu tým, že platia tisíce eur za pomoc pri nelegálnom opustení krajiny. Pašeráci si často účtujú viac ako 4 500 eur.
  • Ústup z Urožajne: Ukrajinské jednotky sa stiahli z dediny Urožajne v Doneckej oblasti, uviedol hovorca ukrajinskej armády Nazar Vološyn. Dedina, ktorá mala pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu približne tisíc obyvateľov, je jednou z mála obcí, ktoré Ukrajina získala späť počas svojej ofenzívy v roku 2023. Rusko dedinu okupovalo od marca 2022.
  • Príprava na dlhotrvajúcu vojnu: Ruské štátne médiá zverejnili vyhlásenia podpredsedu Ruskej bezpečnostnej rady Dmitrija Medvedeva, podľa ktorého ukrajinský štát do roku 2034 prestane existovať. Ako uvádzajú analytici z Inštitútu pre štúdium vojny, pripravujú tým ruskú verejnosť na dlhotrvajúcu vojnu a sľubujú, že Rusko dosiahne svoj cieľ - zničiť ukrajinskú štátnosť do desiatich rokov.
  • Digitálny rubeľ: Ruská centrálna banka plánuje v roku 2025 plne zaviesť digitálny rubeľ – novú formu meny, ktorá sa podľa úradníkov môže používať rovnako ako hotovosť a elektronické platby a má presne rovnakú hodnotu ako tradičný rubeľ. Experti zo skupiny pre digitálne práva Roskomsvoboda varujú pred monitorovaním transakcií občanov.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Najprv minca v obálke, potom vyhrážky exekútorom. Ako nenaletieť šmejdom?

Čitateľovi Jozefovi nedávno prišiel klasickou poštou do schránky list, v ktorom bola „pamätná minca“ s podobizňou Alexandra Dubčeka. Zásielku mu poslala firma Directmarketing. V liste píše, že adresát má za mincu s deklarovanou nominálnou hodnotou dve eurá do pätnástich dní od prevzatia zaplatiť 7,95 eura.

„Ak si objednaný tovar nebudete chcieť ponechať, môžete neporušené výrobky na vlastné náklady vrátiť do 14 dní odo dňa prevzatia tovaru,“ stojí tiež v liste. Adresou je p. o. box v Banskej Bystrici. Obdobné zásielky sa v poštových schránkach Slovákov objavujú pravidelne. Okrem mincí v nich posielajú napríklad „zberateľské kartičky“ alebo iné bezcenné predmety.

Ak však adresát nezaplatí, firma pošle ďalší list, v ktorom sa mu už vyhráža zmluvnou pokutou či tým, že prípad prevezme oddelenie vymáhania pohľadávok, ktoré bude žiadať dlžnú sumu exekúciou.

SkryťVypnúť reklamu

Základ je neprevziať obálku, ktorej odosielateľ vám nie je známy. Ak už zásielku, ktorá obsahuje nevyžiadaný tovar, prevezmete, nový zákon o ochrane spotrebiteľa, účinný od začiatku júla, stojí na vašej strane.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Čierna stavba zlegalizovaná: Môže v susedstve Vysokých Tatier vyrásť projekt, ktorý denne navštevujú tisícky turistov, bez toho, aby mal potrebné povolenia? Môže. Je to prípad lyžiarskeho vleku, ktorý pribudol v stredisku Bachledka Ski & Sun. Tatranskí úradníci začiatkom júla projekt dodatočne zlegalizovali.
  • Slovnaftu vypadol kľúčový dodávateľ: Kým vláda stále tvrdí, že bez ruskej ropy sa Slovensko nezaobíde, jej dodávky nie sú vôbec spoľahlivé. Do Slovnaftu aktuálne neprúdi ropa z ruskej spoločnosti Lukoil, kohútiky zavreli Ukrajinci. Pozreli sme sa na to, aké problémy to môže spôsobiť na Slovensku aj v Slovnafte.
  • Slovnaft ustúpil odborom: Bratislavská rafinéria Slovnaft sa s odborármi dohodla na novej kolektívnej zmluve. Tá predošlá vypršala už pred niekoľkými týždňami. Rokovania, ktoré sa týkajú predovšetkým zvýšenia platov, trvali od marca a ani jedna strana nechcela ustúpiť. Slovnaft napokon cúvol, platy výraznejšie navýši.

Akoby prešiel tuningom motora. Pogačar zmenil trénera a stal sa nezdolateľným

Rok je dlhá doba a veľa sa za ten čas môže zmeniť. Ak by vlani Tadej Pogačar mal možnosť stretnúť seba samého z roku 2024, možno by bol prekvapený, aký skok vo výkonnosti urobil. Navonok to vyzerá, že sa nezmenil. Stále je preňho cyklistika hra, rád si robí žarty, ale rovnako ho baví súperenie. Lenže vlani mal viditeľné slabiny, ktoré súperi dokázali využiť.

SkryťVypnúť reklamu

Jednou z nich bola slabá adaptácia na vysoké teploty. Keď mal Pogačar jazdiť v teplote nad 33 stupňov, po niekoľkých hodinách sa menil na priemerného cyklistu. Zrazu stratil svoje superschopnosti. Jeho telo sa nedokázalo dostatočne ochladzovať, muselo vynaložiť oveľa viac úsilia na udržiavanie stabilnej teploty.

Druhou slabinou boli dlhšie stúpania. Kým na kratších ničil súperov výbušnosťou, na dlhých strácal v závere sily. Tím Visma ho práve premyslenou taktikou v horúcich dňoch a na dlhých stúpaniach dokázal unaviť natoľko, že si Jonas Vingegaard dokráčal k víťazstvám.

Teraz jazdí Pogačar akoby v zime prešiel tuningom a jeho motor získal vyšší výkon. Do tejto sezóny nastúpil vo verzii 2.0. A výsledok? Pogačar na Tour lieta. V horúcom počasí sa usmieva a v 15. etape Tour v stúpaní na Plateau de Beille zrejme predviedol najlepší výkon v stúpaní v histórii. Keď tím Visma útočil a tlačil naňho, nedokázali ho potrápiť.

SkryťVypnúť reklamu


Alexandra Borbély: Môj manžel je najpopulárnejší herec v krajine a obaja sme na čiernom zozname

To je skvelé, že si zo Slovenska, pestuj si to, budeš unikátna, povedali jej, keď ju prijali na vysokú školu v Budapešti. Poslúchla. Za úlohu vo filme O tele a duši dostala európskeho Oscara pre najlepšiu herečku. Jej manžel Ervin Nagy je najpopulárnejším hercom v Maďarsku. A predsa sú dnes obaja na čiernom zozname miestneho filmového biznisu.

Ak sa chcú režiséri alebo producenti uchádzať o štátnu podporu, majú zakázané jedného alebo druhého obsadiť. Obaja v kampani podporujú mladého konkurenta Viktora Orbána, najmä Ervin pri ňom stojí od prvého verejného vystúpenia.

Na Slovensku ju však čoskoro bude možné vidieť vo filme Ema a smrtihlav. Je to príbeh z Prešporka, kde bežne znela slovenčina, čeština, maďarčina, nemčina a každému to bolo úplne prirodzené, ľudí proti sebe postavil až nástup nacizmu. Jej hereckým partnerom je Milan Ondrík. Ona hrá ovdovenú krajčírku, ktorá ukrýva malého utrápeného chlapca pred deportáciami, on gardistu, ktorého jej krása v kombinácii s odvahou priťahuje.

SkryťVypnúť reklamu

Je možné, aby vydržal vzťah, ak v ňom má jeden iné politické presvedčenie a hodnoty ako ten druhý? A čo vlastne v žene prebúdza ženskosť? Aký človek musí pri nej stáť? Odpovede môžu byť rôzne, no Alexandra Borbély už presne vie, ako to je u nej.

V krátkosti z kultúry:

  • Spor v balete SND: Generálny riaditeľ SND Matej Drlička v tichosti odvolal šéfku baletného súboru Ninu Polákovú. Za prepustením má byť neadekvátny prístup Polákovej voči zamestnancom hraničiaci so šikanovaním. Denník SME má k dispozícii list, v ktorom členka baletného súboru opisuje metódy Polákovej.
  • Zbierka na Pohodu: Už viac ako stotisíc eur sa vyzbieralo na podporu festivalu Pohoda, ktorý museli predčasne prerušiť. Prispieť je možné prostredníctvom platformy Donio. Zbierku organizuje široká platforma kultúrnych centier, organizátori viacerých spriatelených festivalov aj predstavitelia kultúrnej obce.
  • Chcel kolonizovať svet: Reprodukčné kliniky sa riadia etickým kódexom, že jeden človek môže darovať len limitovaný počet spermií, no neexistuje zákon, ktorý by z neho urobil rešpektovaný a záväzný dokument. Takže sú úplne bezmocné v prípade, že sa objaví niekto, ako je Jonathan Jacob Meijer, „hrdina“ dokumentárnej minisérie s názvom Jeden otec, tisíc detí.

Podcasty SME

  • Dobré ráno: Bežné štyridsiatky, dlhé horúčavy. Zmena klímy je na Slovensku
  • Ľudskosť: Aj vy doma riešite, kto čo uprace? Výskumníčka o vyjednávaní mužov a žien
  • Index: Analytik Škriniar: Európsky dôchodok má výhody. Úspory však diverzifikujte

Karikatúra

Recept dňa

Knedličky, lievance, pirohy aj šúľance. Sladké hlavné jedlá, ktoré sú dezertom samy o sebe.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes v histórii

Americký pilot Joe Walker vyletel 19. júla 1963 s experimentálnym raketovým lietadlom X-15 do rekordnej výšky 106,01 km, čím sa stal prvým človekom, ktorý vyletel s lietadlom do kozmického priestoru. Lietadlo X-15 je aj držiteľom rekordu za najvyššiu rýchlosť, akú kedy dosiahlo pilotované lietadlo a to 7 274 km/h (Mach 6,72). Tieto experimentálne lietadlá pomohli NASA pri vývoji neskorších raketoplánov Space Shuttle.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 438
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 112
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 020
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 688
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 076
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 930
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 594
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 533
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prísne pravidlá zavedú byrokraciu, vyššie riziko zrušenia organizácie, zneistia darcov a dávajú nálepku "lobista".


a 1 ďalší
Premiér Robert Fico a splnomocnenec vlády pre prešetrenie pandémie Covid-19 Peter Kotlár.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


Minister zahraničných vecí Juraj Blanár so španielskym náprotivkom Josém Manuelom Albaresom

Slovensko by systém využívalo, kým nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.


TASR 8
Polícia na česko-slovenských hraniciach.

Nákladiaky môžu využiť iba päť hraničných prechodov.


TASR

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu