BRATISLAVA. Dva týždne po tom, ako Robert Fico vo svojom prvom verejnom vystúpení po atentáte hovoril o zmenách ústavy s cieľom postaviť hrádzu proti liberalizmu a progresivizmu , prišlo KDH s návrhom vlastných ústavných ôsmich zmien.
Na zmenu ústavy je pritom potrebných v parlamente aspoň 90 hlasov, vládna koalícia ich má iba 79. KDH by tak mohlo pri zmenách ústavy dodať dodatočné hlasy, disponuje dvanástimi hlasmi.
„Možno budeme musieť hľadať zhodu na slovenskej politickej scéne v ďalších krokoch v úprave ústavy, keď by sme túto hrádzu proti liberálnym a progresivistickým ideológiám postavili ešte silnejšiu,“ vyhlásil Robert Fico na oslavách výročia príchodu Cyrila a Metoda 5. júla na Devíne.

Zoznam ôsmich bodov, ktorými chce ústavu doplniť, zverejnilo KDH náhle uprostred leta. V utorok večer ich predsedníctvo KDH predstavilo tlačovou správou.
Okrem posilnenia výhrady vo svedomí zoznam obsahuje aj zákaz „vykorisťovania žien v podobe prenájmu materníc“ pri vynosení dieťaťa inému páru či zmeny volebného systému.
Ani samotný predseda KDH Milan Majerský nepredpokladá, že by sa im podarilo presadiť všetky spísané návrhy. „Prečo ich je až osem? Veď to je na diskusiu. Možno sa dohodneme na šiestich, možno sa dohodneme na jednom bode,“ povedal v rozhovore pre SME.
Z jeho odpovedí pritom vyplýva, že návrh KDH je reakciou na Ficove výroky o hrádzi voči progresivizmu. Zároveň však vraví, že takýmto spôsobom chcú vládnu koalíciu demaskovať, že „ich úmysly vôbec nie sú úprimné a ich strany nikdy neboli hodnotové“.
Smer aj SNS vidia prieniky
Ešte v máji predseda Smeru Robert Fico verejne pohrozil KDH vykostením za „naivnú spoluprácu“ s liberálnymi stranami PS a SaS. Neskôr ich volal na spoluprácu, keď im núkal rozhovory o zákaze adopcií detí homosexuálnymi pármi či o „superpotratoch“.