SME

Ranný brífing: Ústavný súd koalíciu nešetril, Pellegrini s Kaliňákom sa Rusku vyhli

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Písomné odôvodnenie nálezu Ústavného súdu k novele trestných kódexov ukázalo kritiku strán vládnej koalície. Vláda postupovala v rozpore so zákonom, keď narýchlo prijímala zmeny v trestných kódexoch. A na Ústavnom súde nenarazila len preto, lebo to ešte nedosiahlo protiústavnú intenzitu.

Stíhačky F-16 majú chrániť suverenitu Slovenska pred vonkajšími hrozbami, ktorou je aj podľa aktuálnej Bezpečnostnej stratégie Slovenska predovšetkým Ruská federácia. Prezident Peter Pellegrini aj minister obrany Robert Kaliňák sa pri prílete stíhačiek akýmkoľvek zmienkam o Rusku vyhýbali.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Ústavný súd koalíciu nešetril, Pellegrini s Kaliňákom sa Rusku vyhli
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Fico sa rozhodnutím Ústavného súdu chváli. Odôvodnenie nálezu ukazuje niečo iné

Rozhodnutie Ústavného súdu o novele trestných kódexov označil premiér Robert Fico ako výhru nad „nenávistnou opozíciou“ 100:0. Písomné odôvodnenie nálezu, ktoré zverejnil súd, však ukazuje niečo iné.

SkryťVypnúť reklamu

Ústavní sudcovia vláde odkázali, že využíva trestné právo na politické účely a všimli si aj to, že takto zabezpečila priaznivejšie podmienky pre vybraných politikov, ale aj pre oligarchov či prominentov.

V 117-stranovom náleze, ku ktorému je pripojené 20-stranové odlišné stanovisko sudcu Petra Straku, však sudcovia vysvetľujú, že hoci vidia protizákonný postup koalície, nemohli zasiahnuť preto, lebo to ešte nedosiahlo protiústavnú intenzitu.

Najotvorenejšiu kritiku adresoval politikom Straka, ktorý bol v danom prípade sudcom spravodajcom. Odkázal im, že presah politiky do trestného stíhania nabral v ostatnom čase nevídané rozmery.

Väčšinový nález pléna, čiže všetkých ústavných sudcov, má však miernejší tón. Kritizuje najmä skrátené legislatívne konanie i falošné argumenty, ktorými to koaličné strany ospravedlnili. Hovorí, že zdržanlivým postojom sa snažil vyhnúť súdnemu aktivizmu. Uznáva totiž, že vládne strany majú právo rozhodovať o trestnej politike štátu.

SkryťVypnúť reklamu
  • Hanebné „víťazstvo“ koalície: Súd vládne klamstvá zdržanlivo neoznačil za dostatočný dôvod na protiústavnosť. To je pre koalíciu vecne víťazstvo, ale keby mala trochu chochmesu, tak by sa ako Chalupkov Riman-cár z takého víťazstva hanbila radovať. Poslanci a členovia vlády prisahali, že budú zákony uvádzať do života, nie lámať ich tak akurát, aby im to ešte prešlo, píše Peter Tkačenko.

Vlasť, zvrchovanosť, národná hrdosť. Pri F-16 o hrozbe Ruska hovoril len veľvyslanec

Ako môžu príchod amerických stíhačiek F-16 do výzbroje Slovenska osláviť politické strany, ktoré o nákupe stíhačiek za 1,8 miliardy eur pred rokmi síce rozhodli, ale zároveň si voličov roky získavali urážaním Spojených štátov? Zložitosť tejto úlohy odhalil slávnostný ceremoniál na leteckej základni v Kuchyni, na ktorej prezident Peter Pellegrini, a minister obrany Robert Kaliňák vystúpili s prejavmi.

SkryťVypnúť reklamu

Stíhačky majú chrániť suverenitu Slovenska pred vonkajšími hrozbami, ktorou je aj podľa aktuálnej Bezpečnostnej stratégie Slovenska predovšetkým Ruská federácia. Vládny Smer a SNS sa však prezentujú voči Rusku umiernenou rétorikou. Premiér Fico nedávno tvrdil, že by navštívil Moskvu po boku maďarského premiéra Viktora Orbána, ak by mu to zdravotný stav po atentáte dovoľoval.

Pellegrini aj Kaliňák sa zmienkam o Rusku, ktoré vedie nelegálnu vojnu na Ukrajine, vyhýbali. Spomenul ho len americký veľvyslanec Gautam Rana.

Ceremónie sa nezúčastnil žiadny ďalší vrcholový politik Smeru, prítomní neboli ani vedúci predstavitelia SNS a Hlasu. Kaliňák však na letiskovej ploche ďakoval za kontrakt aj vtedajšiemu predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi. Ten pre Denník N povedal, že v roku 2018 urobili rozhodnutie, ktoré sa „s odstupom času javí ako geniálne.“

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z domova:

  • Kollár sa snaží zachrániť Sme rodina: Strana Sme rodina predala nehnuteľnosti za 1,35 milióna eur firme Goimpex Bratislava, ktorú vlastní Boris Kollár. Len pred pár rokmi pritom strana nehnuteľnosti od tej istej firmy kúpila. Odpredaj majetku môže byť spôsob, ako si strana zabezpečuje financie na prežitie.
  • Sudca Kapinaj má dilemu: Sudca Juraj Kapinaj ešte vyhodnocuje, či pripustí svoju možnú zaujatosť v kauze policajtov okolo Jána Čurillu. Tí hovoria, že „je nepredstaviteľné a priam vylúčené“, aby Kapinaj rozhodoval o obžalobe, ktorá je na nich podaná. V minulosti ich poslal do väzby spôsobom, pre ktorý ho kritizovali kolegovia z krajského súdu a policajti na neho následne dali aj trestné oznámenie.
  • Minimálne zmeny preferencií: Parlamentné voľby by aj v júli vyhral Smer, ktorý by volilo 23,5 percenta opýtaných. Oproti júnu je to pokles o 0,3 percentuálneho bodu, ukázal prieskum AKO pre JOJ 24. Na druhom mieste je Progresívne Slovensko s 21,7 percenta a tretí je Hlas s 15,5 percentami. Kým PS si pohoršilo o 1,1 percentuálneho bodu, Hlas si mierne polepšil.
  • Situácia v trenčianskom kardiocentre: Opozičné strany Progresívne Slovensko a KDH kritizujú ministerku zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú v súvislosti so situáciou nefunkčného kardiocentra vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne. KDH požiadalo Dolinkovú, aby riaditeľa nemocnice Michala Plesníka odvolala. PS dáva Dolinkovej čas do konca týždňa na vytvorenie konceptu riešenia situácie.

Čína uberá z opatrnosti. Jej vojaci neďaleko hraníc NATO sú signálom pomoci Rusku

Obyvatelia východného Poľska si to nemuseli ani uvedomiť, no nedávno boli v tesnej blízkosti čínskych vojakov. Tí sa totiž v polovici júla spoločne s bieloruskými jednotkami zúčastnili na vojenských cvičeniach neďaleko bieloruského mesta Brest, ktoré sa nachádza len pár kilometrov od hranice s Poľskom.

SkryťVypnúť reklamu

Cvičenia sa začali len deň pred štartom trojdňového summitu NATO vo Washingtone. Boli reakciou na „agresívnu zahraničnú politiku Západu voči Bielorusku“ a na „ukrajinské provokácie“, uviedol na tlačovom brífingu zástupca náčelníka generálneho štábu bieloruských ozbrojených síl Vladimir Kuprijanuk.

Čína a Bielorusko sú kľúčovými spojencami Ruska, ktoré Západ po napadnutí Ukrajiny vo februári 2022 ešte viac izoloval. Čo mohli ich vojenské cvičenia neďaleko hraníc NATO znamenať?

„Čína je stále odhodlanejšia zapájať sa aj do sféry bezpečnosti, kde bola v minulosti opatrnejšia,“ hovorí o cvičeniach Filip Šebok odborník na Čínu a vedúci Stredoeurópskeho inštitútu ázijských štúdií v Prahe. Cvičenia tak signalizujú meniaci sa prístup Číny k Európe.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Stanné právo a mobilizácia: Ukrajinský parlament predĺžil stanné právo a mobilizáciu o ďalšie tri mesiace. Za predĺženie oboch opatrení, ktorých platnosť by inak vypršala 12. augusta, sa vyslovila jednoznačná väčšina zákonodarcov. Muži vo veku od 18 do 60 rokov môžu krajinu opustiť len vo výnimočných prípadoch.
  • Tresty za smartfóny: V ruskom parlamente rokujú o prísnejšom trestaní vojakov za používanie smartfónov a iných zariadení v bojových zónach. Návrh zákona už schválil výbor pre obranu. Podľa neho bude používanie elektronických zariadení určených na „domáce účely“ v bojovej zóne klasifikované ako hrubý disciplinárny priestupok.
  • Boeing a Antonov spoja sily: Boeing bude vyrábať drony spolu s ukrajinskou firmou Antonov. Boeing je najväčší výrobca leteckej techniky na svete. Šéf spoločnosti Antonov Jevhen Havrylov povedal, že dohoda by mohla prispieť k ďalšiemu rozvoju ukrajinského obranného priemyslu.
  • Biden delegoval časť právomocí: Americký prezident Joe Biden na základe svojich právomocí vyplývajúcich z Ústavy USA delegoval časť právomocí v rámci zákona o podpore Ukrajiny ministrovi zahraničných vecí Antonymu Blinkenovi a časť ministerke financií Janet Yellenovej.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Prišli Poliaci a zrazu nabehli miliónové dlhy. Ako sa podniká na severe Slovenska

Keď sa pozriete na mikropríbehy najväčších dlžníkov finančnej správy z okresných miest v Žilinskom kraji, nájdete v nich viacero spoločných čŕt.

Často sa v nich uplatnil scenár, keď firma dostala nových majiteľov z Poľska, následne prestala zverejňovať účtovné závierky a začali jej naskakovať daňové nedoplatky. V niektorých prípadoch sa v súčasnosti pohybujú v astronomických výškach.

V prehľade top dlžníkov zo Žilinského kraja však nájdete aj domácich podnikateľov a v jednom prípade aj fyzickú osobu, ktorej dlhy prekonali hranicu jedného milióna eur.

Vo štvrtej časti letného seriálu Čierne ovce sme sa pozreli na najväčších dlžníkov finančnej správy z okresných miest v Žilinskom kraji.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z ekonomiky:

  • Firmám hrozia pokuty: Zamestnávanie fiktívnych živnostníkov je pre štát dlhodobý problém najmä kvôli výpadku na príjmoch z daní a odvodov. Vláda sa chce v blízkom čase zamerať na identifikáciu problematických sektorov a kontrolu konkrétnych firiem. Odborníci radia, aby čím skôr zvážili reklasifikáciu fiktívnych živnostníkov na zamestnancov, a vyhli sa tak postihom.
  • Zvýšenie platovej nerovnosti: Nerovnosť medzi platovým ohodnotením žien a mužov sa v roku 2024 mierne zvýšila. Platový rozdiel na Slovensku spôsobuje najmä miera vysokoškolského vzdelania žien, schopnosť ich uplatnenia na trhu či materská dovolenka a starostlivosť o deti. Rovnako má na mzdy vplyv aj zamestnanie, v ktorom pôsobia ženy a muži.
  • Prehriata ruská ekonomika: Ruská centrálna banka pravdepodobne zvýši úrokové sadzby na najbližšom zasadnutí až o 200 bázických bodov na 18 percent. Cieľom je zmiernenie vysokej inflácie, ktorá v súčasnosti dosahuje 9,2 percenta a riešenie prehriatej ekonomiky. Ku koncu tohto roka sa môže inflácia v Rusku pohybovať okolo 7 percent.

Slovan dáva druhé šance. Navrátilec sa dostal na ostrov vyvrheľov, má nahradiť odchovanca

Slovan sa pravdepodobne v lete rozhodol dávať druhé šance bývalým hráčom. Najskôr to naznačil návrat Siemena Voeta z hosťovania vo Fortune Sittard v Eredivisie. Slovenský majster si ho napriek ponuke z Holandska ponechal.

SkryťVypnúť reklamu

Vrátil sa aj ďalší obranca, a to Jurij Medveděv z ruského Soči, kde sa nepresadil. Ruský novinár Iľja Antipin z Football24.ru. ho zaradil medzi najhorších obrancov súťaže.

Najnovšie klub oznámil podpis zmluvy s 25-ročným navrátilcom do stredu poľa Alenom Mustafičom. Slovan ho podpísal s vierou, že sa mu podarí reštartovať jeho kariéru.

„Vieme o jeho kvalitách i potenciáli,” priznal po návrate Mustafiča Ivan Kmotrík mladší. „Je to stále perspektívny futbalista, ktorý sa môže naďalej zlepšovať a byť pre klub zaujímavý aj smerom do budúcna,” dodal pre klubový web.


Aj pasívne fajčenie e-cigariet môže byť pre deti rizikové, ukazuje štúdia

Tradiční fajčiari tabakových cigariet zvyčajne fajčia vonku, vapovanie z elektronických cigariet však spoločnosť "predýcha", pretože nedusí a nesmrdí. Potvrdil to aj nedávny výskum medzi dospelými v Anglicku, ktorý ukázal, že kým polovica fajčiarov ide von, deväť z desiatich vaperov dymí v interiéri.

SkryťVypnúť reklamu

Ich okolie je pritom pokojnejšie, pretože e-cigarety neobsahujú väčšinu z toxických chemikálií, ktoré sa nachádzajú v tých papierových. Ten istý tým výskumníkov z z University College London však v novej štúdii dokázal, že ani vapovanie nemusí byť také neškodné.

Najnižšie hladiny nikotínu mali v štúdii deti, u ktorých sa nefajčilo ani nevapovalo. Tie, ktoré dýchali paru z e-cigariet, mali v tele určitú dávku nikotínu, ale absorbovali ho o 84 percent menej ako deti, ktoré žili v domácnostiach s ľuďmi, ktorí fajčili len tabak.

„Zistenia potvrdzujú riziká fajčenia v interiéri v blízkosti detí, ktorému by sme sa mali za každú cenu vyhnúť. Keďže však pasívne vapovanie stále vystavuje deti väčšiemu množstvu škodlivých látok ako žiadne, je najlepšie vyhýbať sa vapovaniu v interiéri aj v blízkosti detí,“ konštatuje autor štúdie Lion Shahab z Ústavu epidemiológie a zdravotnej starostlivosti UCL.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti o zdraví:

  • Olovo a arzén v tampónoch: V menštruačných tampónoch predávaných v USA a Európe objavili ťažké kovy. Je to dôvod, aby sa okamžite prestali používať? Patologička Barbora Šebeš, ktorá v profile na instagrame vyvracia medicínske mýty hovorí, že nie.
  • Čo by ste mali vedieť o AuDHD: Kombinácia autizmu a poruchy pozornosti spojená s hyperaktivitou môže prekvapiť, keďže niektoré črty sa zdajú takmer protikladné. Spoločný výskyt však nie je výnimočný. Odborníci tiež nemusia diagnostikovať klientovi obe poruchy, aj keď sa u neho zároveň vyskytnú.
  • Ako sa stravovať v štyridsiatke: Čo ak spôsob stravovania okolo štyridsiatky rozhoduje o zdraví v starobe? Podľa výskumníkov z Harvardovej univerzity v USA zdravá strava v strednom veku zvyšuje šance na zdravý a nezávislý život okolo 70. roku života.

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Pripravte si ratatouille, tradičný francúzsky pokrm, ktorému sa vraví aj francúzske lečo.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes očakávame

  • Prezident Peter Pellegrini navštívi ministerstvo obrany
  • Európska komisia zverejní piatu výročnú správu o situácii v oblasti právneho štátu v členských krajinách EÚ
  • Slovan Bratislava nastúpi v 2. predkole Ligy majstrov proti NK Celje

Dnes v histórii

Americký archeológ Hiram Bingham objavil 24. júla 1914 v Peru legendárne mesto Machu Picchu, známe aj ako Stratené mesto, ktoré vytvorili Inkovia v 15. storočí vo výške 2 430 m n. m. na horskom hrebeni nad údolím Urubamba v Peru asi 112 km severozápadne od Cusca. Machu Picchu nemalo administratívnu, vojenskú ani obchodnú dôležitosť. Prečo mesto Inkovia postavili, nikto nevie. Historici sa dohadujú, že chceli byť bližšie k svojmu božstvu – Slnku.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

SkryťVypnúť reklamu

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 987
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 836
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 181
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 433
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 079
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 633
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 222
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu