SME

Povoľovanie stavieb sa bude opäť meniť, Ráž pochoval Holého reformu polstoročia

Územné a stavebné konanie plánujú zlúčiť.

Minister dopravy Jozef Ráž ml. a už bývalý predseda Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Martin Hypký.Minister dopravy Jozef Ráž ml. a už bývalý predseda Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Martin Hypký. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Dva roky sa o nej hovorilo ako o najväčšej reforme povoľovania stavieb za 50 rokov.

Minister Štefan Holý zo Sme rodina zobral samosprávam právomoc rozhodovať o stavbách a chcel ju dať novému Úradu pre územné plánovanie a výstavbu s jeho ôsmimi krajskými pracoviskami.

Ficova vláda však túto reformu najskôr o rok odsunula a teraz ju ide nahradiť celkom novou. Minister dopravy za Smer Jozef Ráž ml. predložil minulý piatok na pripomienkovanie návrh nového stavebného zákona.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dôvodovej správe sa píše, že Holého zákon o výstavbe je "v stave inštitucionálnej nepripravenosti“, je "nevykonateľný“ a "nereálny“.

SkryťVypnúť reklamu

O stavbách by podľa Rážovho návrhu naďalej rozhodovali obce a nové regionálne úrady by slúžili len ako odvolacie orgány.

Odborníci sú z takejto otočky nešťastní. „Treba to povedať nahlas, je to politický sľub Roberta Fica Združeniu miest a obcí. Politicky tomu rozumiem, ale odborne to nepovažujem za správne riešenie,“ hovorí riaditeľ mimovládneho Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo Ondrej Matej, ktorý do februára robil Rážovi poradcu.

ZMOS naozaj Holého reformu tvrdo kritizoval. Samosprávy sa nerady vzdávali právomoci rozhodovať o tom, čo sa bude stavať na ich území.

Lenže cenou za to, že im právomoc zostane, je podľa odborníkov predlžovanie stavebných konaní, ktoré u nás patria k najdlhším v Európskej únii. Najmä malé obce nemajú dosť odborníkov na túto agendu.

SkryťVypnúť reklamu

„Rozhodnutia sú nekvalitné a sú tam rôzne konflikty záujmov. Tiež sú tam tlaky na samosprávu, čo má povoliť, a čo nepovoliť,“ opisuje problémy Ivana Figuli z mimovládnej organizácie Via Iuris.

Ministerstvo si zrejme uvedomuje potrebu zlúčiť odborníkov do menšieho počtu úradov, a tak dáva obciam možnosť vytvoriť spoločný stavebný obvod. Podmienkou je, že v ňom bude žiť najmenej 20-tisíc obyvateľov.

Matej má pochybnosti, či to bude fungovať. „Ako sa budú obce dohadovať, ktorá z nich bude mať výkon stavebného úradu? Každá to bude chcieť mať pre seba,“ hovorí. Zlúčené obvody teda možno ani nevzniknú.

„Očakávame, že sa časom bude združovanie obcí do spoločných stavebných úradov rozvíjať, keďže to pre nich bude ekonomicky aj personálne efektívnejšie,“ povedala naopak hovorkyňa ministerstva Petra Poláčiková.

SkryťVypnúť reklamu

Brzda pre digitalizáciu

Ministerstvo hovorí, že pôvodný Holého zákon bol od apríla budúceho roka nevykonateľný, pretože nebol pripravený informačný systém a nový úrad nemal dostatok ľudí, aby mohol prebrať agendu 950 stavebných úradov.

Práve preto koncom minulého roka štát odkladal účinnosť zákona o rok. Podľa informácií SME by už mala finišovať príprava nového informačného systému, aj vykonávacích vyhlášok.

Na regionálne úrady sa dá odvolať proti rozhodnutiu stavebného úradu už dnes. Úrad pre územné plánovanie a výstavbu má takmer 150 zamestnancov a ďalších 150 v krajských úradoch. Je zrejmé, že by ešte museli postupne nabrať nových.

Šéf Inštitútu urbánneho rozvoja Juraj Suchánek pripúšťa, že Holého zákon ešte potreboval jednu novelu, no v dnešnej dobe sa mu zdá byť menším rizikom v ňom pokračovať, než sa opäť púšťať do celkom nového stavebného zákona.

SkryťVypnúť reklamu

Aj nový zákon by mal platiť od apríla budúceho roka. Podľa Suchánka sa môže zopakovať situácia z konca minulého roka, keď sa bude musieť posunúť účinnosť zákona.

Nový návrh tiež brzdí digitalizáciu stavebných konaní, na ktorej si zakladala Holého reforma. Rážov zákon povolí obciam ďalej viesť dokumentáciu k stavbám aj v papierovej podobe.

Suchánek varuje, že tak ako posledných päťdesiat rokov sa stále budú medzi úradmi posúvať balíky dokumentácie.

„Digitalizáciu sme znova pochovali,“ myslí si Matej a upozorňuje, že Slovensko v nej zaostáva za zvyškom Európy.

Ministerstvo reaguje tvrdením, že chce digitalizáciu zavádzať postupne. "Aby sa všetci zúčastnení aktéri, stavebníci, projektanti aj štátne orgány pripravili technologicky, odborne aj personálne, a aby schvaľovacie procesy neboli ohrozené,“ odpísala Poláčiková.

SkryťVypnúť reklamu

Zlúčenie dvoch konaní

Návrh prináša aj niekoľko zlepšení. Najmä by sa mali zlúčiť územné a stavebné konanie do jedného konania o stavebnom zámere, čo by malo urýchliť povoľovanie stavieb.

Holého zákon išiel ešte ďalej a do jedného konania chcel vtesnať aj posudzovanie vplyvov na životného prostredie. Figuli hovorí, že by to výrazne znížilo ochranu prírody. V novom návrhu je už EIA konanie znova oddelené.

Rážov stavebný zákon je tiež podľa Ivany Figuli tiež lepšie a zrozumiteľnejšie napísaný.

Má sa však znížiť vplyv verejnosti na to, čo sa bude stavať. Dnes môže byť účastníkom konania aj človek, ktorý povie, že stavba sa dotkne jeho práv.

Ministerstvo argumentuje, že to zaťažovalo stavebný úrad a predlžovalo konanie. „Do konaní vstupovali aj osoby, ktoré objektívne nemohli byť výsledným rozhodnutím priamo dotknuté na svojich právach,“ píše v dôvodovej správe.

SkryťVypnúť reklamu

Šialený proces, hovoria

Odborníci kritizujú ministerstvo, že návrh stavebného zákona predložilo bez širšej diskusie, uprostred leta a s lehotou na pripomienkovanie iba 15 dní.

„Je to nešťastné a škodlivé," hovorí Matej. "Minister nepochopil, že takéto zložité zákony, ktoré majú dopad na investície a celú ekonomiku, sa nemôžu predkladať bez odbornej diskusie a s takouto krátkou lehotou na vyjadrenie."

Figuli kritizovala už prijímanie Holého zákona. Novelizovať ho musel parlament ešte pred účinnosťou a ani Rážov prístup nie je podľa nej o nič lepší. „Ak ideme po desaťročiach reformovať stavebnú legislatívu, tak takýto proces je šialený,“ myslí si.

Upozorňuje, že stavebný zákon úzko súvisí s územným plánovaním či posudzovaním EIA, a preto by mala byť širšia diskusia o celom balíku týchto zákonov.

SkryťVypnúť reklamu

Denník SME oslovil aj Úrad pre územné plánovanie a výstavbu, no ten si chce najskôr preštudovať návrh zákona, a vyjadrí sa k nemu najskôr po skončení pripomienkového konania.

Ešte donedávna viedol úrad Martin Hypký, ktorý predtým podnikal s Holým, a potom mu robil štátneho tajomníka.

Pod Hypkého vedením mal úrad niekoľko káuz. Najvyšší kontrolný úrad zistil napríklad nákup troch luxusných automobilov BMW za 234-tisíc. Riaditeľka kancelárie dostala mimoriadnu odmenu 22,6-tisíca eur, ďalšia zamestnankyňa 15-tisíc eur. Obe vraj za mimoriadny pracovný výkon pri vzniku úradu.

Denník SME pred rokom upozorňoval, že úrad zrejme obchádzal zákony pri vývoji nového informačného systému Urbion.

V júli vláda Hypkého odvolala a na jeho miesto vymenovala Milana Valašíka. V minulosti šéfoval firme Regionálne cesty Bratislava. Kontrolór župy zistil, že pod Valašíkovým vedením v rokoch 2017 a 2018 firma vyfakturovala župe 2,5 milióna eur za fiktívne práce.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 14 850
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 358
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 965
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 156
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 803
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 593
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 487
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 084
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu