SME

Ranný brífing: Šimkovičová ďalej rozvracia kultúru, Západ sa obáva veľkej vojny

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Ministerka Šimkovičová odvolala z funkcie generálneho riaditeľa SND Mateja Drličku. Dekrét mu ráno v jeho byte odovzdala pracovníčka ministerstva v sprievode dvoch esbéeskárov. Dôvody odvolania Šimkovičová zverejnila na Telegrame.

Napätie na Blízkom východe sa zvyšuje. Obavy z toho, že vojna medzi Izraelom a hnutím Hamas sa rozšíri do širšieho regiónu, donútili v posledných dňoch Spojené štáty, Francúzsko, Austráliu, Kanadu či Britániu, aby vyzvali svojich občanov na urýchlené opustenie oblasti.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Šimkovičová ďalej rozvracia kultúru, Západ sa obáva veľkej vojny
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Šimkovičová za Drličkom poslala aj stokilových esbéeskárov. Do SND sa už nevráti

V utorok ráno otvoril dvere a hovorí, že za nimi stáli dvaja stokiloví chlapi a úradníčka ministerstva kultúry. Bez stretnutia s ministerkou kultúry za SNS Martinou Šimkovičovou si šéf Slovenského národného divadla Matej Drlička prebral dekrét, že je odvolaný z funkcie.

SkryťVypnúť reklamu

"Pripomenulo mi to časy ŠtB, ktorá ráno chodila oznamovať zlé správy do bytov," povedal Drlička. Dôvody svojho odvolania nepozná, ministerka kultúry s ním nekomunikovala.

"Je to likvidácia. Čistky. Aj Machala aj Šimkovičová idú ako dva odtrhnuté vagóny. Robia si čo chcú. Ak aj existuje nejaká koaličná dohoda, je zjavné, že títo dvaja ľudia nie sú schopní ju rešpektovať. Národné divadlo je len ďalšia obeť týchto dvoch vagónov," povedal Drlička.

Ako šéf jednej z najdôležitejších štátnych kultúrnych inštitúcií končí len krátko potom, ako vo Francúzsku získal prestížne ocenenia, ktorého držiteľmi sú aj Paulo Coelho, George Clooney, Meryl Streep či Václav Havel.

Ministerka Šimkovičová podvečer na svojom účte na ruskej sieti Telegram zhrnula dôvody, pre ktoré Drličku odvolala. Sú medzi nimi všetky prípady za posledného pol roka, keď kritizoval jej ministerstvo. Viní ho napríklad aj za spadnutý luster počas predstavenia na Deň otvorených dverí.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa rektorky Vysokej školy výtvarných umení ide o autokratické rozhodnutie ministerky, režiséra Romana Poláka tento krok neprekvapil, od súčasnej koalície ho očakával. Denník SME oslovil so žiadosťou o reakciu viaceré osobnosti slovenskej kultúrnej obce.

  • Ďalšia kamarátka: Po istých skúsenostiach sa nedá vylúčiť, že je už nachystaná ďalšia kamarátka z Kittsee a ďalší utajený konkurz. A možno aj v SND budú hravé prednášky o zdravej výžive, píše Nataša Holinová.

Aj po brutálnej vražde vyhlásil, že ju miluje. Začal sa súd s kuchárom Hanuskom

Do súdnej siene priviedla stráž nenápadného muža v sivom saku, so šedivou briadkou a aj s pokožkou sivou od nedostatku slnka. Zúfalými očami sa najčastejšie díval do prázdna pred sebou. Na pojednávaní takmer neprehovoril.

SkryťVypnúť reklamu

Najdôležitejší moment procesu s Jozefom Hanuskom v utorok bol, keď priznal vinu. V januári v bratislavskom byte brutálne zavraždil svoju partnerku Patríciu. Najskôr ju škrtil, potom bodal nožom. Vyrezal jej orgány a uložil ich do vedra. Srdce nechal ležať vedľa.

Keď sa skutok stal, rozoberali bulvárne médiá najmä ohavnosť činu. Neskôr sa ukázalo, že Hanuska je synom dvojnásobného vraha Štefana Pantla, známeho pod prezývkou "bratislavský škrtič". Za vraždy dvoch žien ho popravili v roku 1981.

Hanuska predstúpil pred Mestský súd Bratislava I osem mesiacov po vražde. Z výpovedí svedkov a znalcov sa v súdnej sieni vyskladal príbeh, čo ho k zločinu viedlo.

Hanuskov obhajca chcel ešte pred začiatkom procesu uzavrieť dohodu o vine, ktorá by jeho klientovi zabezpečila zmiernenie trestu. Prokurátor to odmietol. Obžalovanému hrozí väzenie od 20 do 25 rokov alebo aj doživotie. Výška trestu zostala jedinou otvorenou otázkou potom, ako sa Hanuska priznal v plnom rozsahu.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z domova:

  • Koalícia blokovala výbor: Zdravotnícky výbor nehovoril o situácii na kolabujúcej trenčianskej kardiológii. Opoziční poslanci chceli hovoriť o ohrozenej zdravotnej starostlivosti, ale koalícia zasadanie zablokovala. Predseda výboru Vladimír Baláž zo Smeru argumentoval tým, že sú dovolenky. Jediný, kto podľa neho mohol prísť, bol jeho stranícky kolega Jozef Valocký, ktorý mu vraj ráno povedal, že sa zranil.
  • Kuffa s vrtuľníkom: Slovenská inšpekcia životného prostredia v súvislosti s medializovaným letom vrtuľníka nad územím Národného parku Malá Fatra zistila porušenie zákona o ochrane prírody a krajiny. Vo vrtuľníku letel štátny tajomník ministerstva životného prostredia Filip Kuffa.
  • NAKA končí: Národná kriminálna agentúra ku koncu augusta končí. Od septembra ju nahradí Úrad boja proti organizovanej kriminalite, vznikne tiež Národná jednotka pre vyšetrovanie terorizmu, Národná protidrogová jednotka a vyšetrovanie extrémizmu prejde na kraje.

Západ sa obáva veľkej vojny. Okamžite odíďte z Libanonu, žiada svojich občanov

Zabitie lídra Hamasu aj vzájomné ostreľovanie zvyšujú napätie na Blízkom východe. Obavy z toho, že vojna medzi Izraelom a hnutím Hamas sa rozšíri do širšieho regiónu, donútili v posledných dňoch Spojené štáty, Francúzsko, Austráliu, Kanadu či Britániu, aby vyzvali svojich občanov na urýchlené opustenie oblasti.

SkryťVypnúť reklamu

Kanada odkázala svojim občanom, aby sa vyhýbali všetkým cestám do Izraela. „Bezpečnostná situácia sa môže bez varovania zhoršiť,“ uviedla kanadská vláda v cestovnom upozornení.

Americké veľvyslanectvo v Bejrúte zase požiadalo svojich občanov, aby si „pripravili pohotovostné plány“, ak sa rozhodnú zostať v Libanone, a aby boli pripravení „ukryť sa na dlhšiu dobu“ v prípade eskalácie.

Libanončania sa však v podobnej situácii neocitli prvýkrát. „Zahraničné vlády vyzývali na odchod svojich občanov z Libanonu od začatia vojny medzi Izraelom a Hamasom už niekoľkokrát predtým, ale je pravda, že teraz je situácia oveľa vyostrenejšia a môže ísť o bod zlomu,“ vraví pre denník SME Bejrútčanka Sara Jouniová.

Vlády predovšetkým apelujú na správne načasovanie odchodu ich občanov, pretože komerčné možnosti sa rapídne zhoršujú. Letecké spoločnosti ako Air France, Turkish Airlines, Singapore Airlines alebo Swiss Airlines už zastavili svoje lety do Libanonu, Iránu a Izraela, uvádza televízia al-Džazíra.

SkryťVypnúť reklamu

Aj slovenské ministerstvo zahraničných vecí dôrazne odporúča slovenským občanom necestovať do Libanonu. Zároveň odporúča všetkým občanom Slovenska opustiť krajinu z dôvodu nestabilnej bezpečnostnej situácie a možnosti ďalšieho zhoršenia regionálneho napätia.

V krátkosti zo sveta:

  • Čo sa deje v Bangladéši: V Bangladéši týždne protestov po pätnástich rokoch vyhnali z postu premiérku Hasínu Wadžídovú. Ôsmu najľudnatejšiu krajinu na svete, teraz čaká neistá budúcnosť. Pri násilných protestoch, ktoré vyvolalo opätovné prijatie systému kvót pre vládne pracovné miesta, zahynuli stovky ľudí.
  • Google ako monopol: Spoločnosť Alphabet, materská firma značky Google, platí miliardy dolárov za to, aby vytláčala z trhu konkurentov svojho rovnomenného vyhľadávača. Americký súd rozhodol, že spoločnosť týmto správaním porušila americké protimonopolné zákony.
  • Americké voľby: Viceprezidentka Kamala Harrisová oficiálne získala nomináciu americkej Demokratickej strany za jej kandidátku do novembrových prezidentských volieb. Ako svojho spolukandidáta a viceprezidenta si vybrala guvernéra Minnesoty Tima Walza.
  • Útok na Kyjev: Rusko útočilo v pondelok neskoro večer raketami a dronmi na ukrajinské hlavné mesto Kyjev a jeho okolie. Tamojšia protivzdušná obrana ich zneškodnila, uviedli miestni predstavitelia. Z viacerých častí metropole pritom zaznievali silné explózie.

Zo zahraničných webov:



Zastavili Rusi ropu sami? Kauza Lukoilu môže mať nečakané rozuzlenie

Kauza zatvorených kohútikov ruskej ropy od spoločnosti Lukoil cez Ukrajinu, ktorá má smerovať na Slovensko, môže mať nečakané rozuzlenie. Viaceré zdroje tvrdia, že za stopkou nie sú Ukrajinci, ale Rusi.

SkryťVypnúť reklamu

Ropa, o ktorú sa vedie spor, podľa Bloombergu nepatrí ruskej firme Lukoil, ale jej dcérskej spoločnosti Litasco so sídlom vo Švajčiarsku. Na ňu sa ukrajinské sankcie nevzťahujú. To tvrdí aj ukrajinské veľvyslanectvo na Slovensku.

Podobne argumentuje Európska komisia, ktorá minulý týždeň zaslala list slovenskej vláde. Píše v ňom, že energetická bezpečnosť Slovenska nie je ohrozená. Zároveň však Slovensku a Maďarsku vyčíta, že počas dvoch rokov od začiatku ruskej invázie sa nedokázali viac odstrihnúť od ruskej ropy.

Pôvodne sa predpokladalo, že transport ropy stopli Ukrajinci, ktorí koncom júna na Lukoil uvalili sankcie. Dodávky však začali vypadávať až v polovici júla. Najnovšie sa v médiách a argumentoch Európskej komisie objavujú náznaky, že dodávky ropy pre Slovensko a Maďarsko zrušila ruská strana.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z ekonomiky:

  • Trhy klesajú: Zdá sa, že finančné trhy po dlhšom čase zažili jeden zo vzácnych dní, keď padalo takmer všetko. Akcie, kryptomeny aj komodity. Po období, keď boli trhy v eufórii rastu, prišla výrazná korekcia. Čo spôsobilo aktuálne turbulencie na trhoch? Analyzujeme štyri možné dôvody.
  • Čierne ovce: Topoľčany, Komárno či Šaľa. Aj v týchto mestách, ktoré médiá až tak často nemonitorujú, sa robí veľký biznis. A nielen ten poctivý. Na zozname sa ocitli nielen domáci podnikatelia, ale aj cudzinci. Je na ňom aj súkromná osoba s astronomickým dlhom.
  • Bývanie zdraželo: Ponukové ceny nehnuteľností na bývanie sú v druhom štvrťroku o 1,6 percenta vyššie ako na začiatku roka. Podľa analytika Národnej banky Slovenska Vrbovského ide o prvý cenový rast po šiestich štvrťrokoch poklesov. Medziročný rast sa podľa neho ešte naďalej drží pod nulou.

Aj Simone Bilesová je len človek. Fenomenálna Američanka sa poklonila novej šampiónke

Už pred tromi rokmi sa svet presvedčil o tom, že je len človek. Simone Bilesová vtedy odstúpila z väčšiny súťaží na olympiáde v Tokiu, na prvé miesto dala svoje fyzické i mentálne zdravie.

SkryťVypnúť reklamu

Svet gymnastiky býval dosť toxický: najdôležitejšie v ňom bolo neukázať slabosť. V tomto svete sa uznávalo, ak niekto išiel cez bolesť. O problémoch sa otvorene nehovorilo. Bilesová však tabu prelomila.

Gymnastickou legendou sa stala už na olympiáde v Riu de Janeiro. Získala štyri zlaté a jednu bronzovú medailu. V Tokiu pridala striebro z tímovej súťaže a bronz z kladiny, jediného náradia, na ktorom štartovala v pretekoch jednotlivcov. V Paríži sľubovala veľkolepý návrat. Bilesová najprv triumfovala s americkým tímom, potom vyhrala viacboj aj preskok.

Pred posledným dňom gymnastických súťaží fanúšikovia s napätím očakávali, či Bilesová vyrovná rekord gymnastky Larisy Latyninovej a plavkyne Katie Ledeckej, ktoré počas kariéry získali deväť zlatých medailí.

SkryťVypnúť reklamu

Fenomenálna Američanka totiž súťažila ešte na kladine a v prostných. V zaplnenej hale Bercy však napokon boli diváci svedkom iného príbehu. Opäť sa potvrdilo, že Simone Bilesová je tiež len človek a ukázala aj svoju veľkosť, keď sa úprimne tešila z úspechu krajanky a uznala kvality novej víťazky.

Pondelňajší gymnastický program v Paríži totiž vyvrcholil triumfom Brazílčanky Rebeky Andradeovej v prostných.


Prísť o prsník je len časť problému. Niektoré ženy si po chemoterapii neoblečú ani bundu

„Do dnešného dňa ku mne chodia ženy s ponožkami alebo pančuchami v podprsenke. Ženy, ktorým nikto nepovedal, že existujú silikónové epitézy a po odstránení prsníka by ich mali nosiť, aby predišli ďalším zdravotným problémom,“ vraví Anna Brňáková. Už viac ako desať rokov pomáha ženám, ktoré v dôsledku onkologického ochorenia prišli o prsník, vrátiť sa späť do aktívneho života.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem výberu správnych pomôcok najnovšie napísala aj knihu s názvom A čo PO TOM?, ktorá je praktickým sprievodcom pre ženy po mastektómii. „Rakovina prsníka automaticky neznamená smrť a strata prsníka neznamená koniec aktívneho života. Je dôležité, aby sa ženy vedeli s novou situáciou popasovať najmä v prvom roku po operácii, pretože ten je najnáročnejší,“ vraví autorka.

Rakovina prsníka je najčastejšou onkologickou diagnózou u žien. Novodiagnostikovaných je na Slovensku ročne zhruba 3300 žien a klesá aj ich vek. Pri včasnej diagnostike a správnej liečbe je veľmi veľká šanca na vyliečenie. Menej sa však už hovorí o tom, čím všetkým ženy prechádzajú popri operáciách, chemoterapii a že bežný život pre ne môže byť komplikovaný aj vtedy, ak sú v remisii.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti o rodine a vzťahoch:

  • Ako deti klamú: Napriek zlej reputácii je klamstvo jednou zo súčastí spoločenského života. Štúdie ukázali, že takzvané „nevinné lži“ patria do sociálnej štruktúry. Ani u detí nie je klamanie zriedkavé. Medzinárodný tím skúmal vplyv sociálneho prostredia a štýl výchovy na frekvenciu detských klamstiev.
  • Prehriatie zvierat: Ak aj vy patríte k milovníkom zvierat, iste považujete tie svoje za členov rodiny, čo s vami trávia voľné chvíle, výlety a dovolenky… Ako sa postarať o domácich miláčikov počas horúcich dní, aby boli v bezpečí a bez stresov?
  • Chytanie lopty: K najdôležitejším zručnostiam, ktoré sa dieťa na základnej škole naučí, patrí okrem čitateľskej a matematickej gramotnosti aj hádzanie a chytanie. Spolu s behaním a skákaním ide o základné pohybové zručnosti. Vďaka nim sa môže sebavedome a efektívne zapojiť do zložitejších pohybových aktivít a športov.

Rozhovory ZKH

Aká je atmosféra v divadle? Budú herci a členovia súborov štrajkovať? Prečo vlastne Drličku ministerka Šimkovičová odvolala? Kto ho vo funkcii nahradí? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s odvolaným riaditeľom SND Matejom Drličkom.

SkryťVypnúť reklamu

Karikatúra

Podcasty SME

  • Dobré ráno: Hádka o pohlaví v ženskom boxe nie je o športe
  • Vizita: Pri silnej alergickej reakcii na bodnutie včelou môže byť dôležitá každá minúta
  • Všesvet: Do najlepších barov musíte vstup hľadať. Mexico City predbieha aj americké metropoly

Recept dňa

Vybrali sme pre vás recepty na guľky, ktoré sú vhodné ako hlavné jedlo či príloha. Mäsové aj vegánske, so zeleninou aj rybami.

Dnes očakávame

  • Tlačová konferencia ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej a podpredsedu vlády pre plán obnovy a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca
  • Letný filmový festival 4 Živly v Banskej Štiavnici

Dnes v histórii

V Sovietskom zväze pristála 7. augusta 1961 kozmická loď Vostok 2 na palube v poradí s druhým sovietskym kozmonautom Germanom Titovom.

SkryťVypnúť reklamu

Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 948
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 821
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 090
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 421
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 136
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 657
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 244
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 845
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu