Bývalý riaditeľ trenčianskej nemocnice Tomáš Janík odmietal firme platiť za údržbu potrubia v nemocnici, lebo mal dôvodné podozrenie, že v ňom nevymenila staré rúry, ako podľa zmluvy mala. Sociálna poisťovňa mu teraz oznámila, že v jeho firme vykoná kontrolu. Zdravotnícki experti opozičných strán hovoria o pomste ministerstiev.
Vpád ukrajinských vojsk do ruskej Kurskej oblasti trvá už od utorka a Rusko zatiaľ nedokázalo postup zastaviť. Niektorí experti pripúšťajú, že môže ísť o pokus odpútať pozornosť od donbaského frontu, iní, že ide o premyslený taktický manéver.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Kritizoval zbabranú rekonštrukciu potrubia. Na exriaditeľa trenčianskej nemocnice poslali sociálku
- Nástupca Kusej chce na úvod nechať zamestnancov SNG zaplatiť ušlé vstupné
- Ukrajinci vpadli desať kilometrov do Ruska. Čo chcú dosiahnuť a môžu uspieť?
- Kráľ mraziarní za sebou zanechal miliónové dlhy. Jeho novú firmu aj tak podporil štát
- VAR aj úžasná strela Maka. Slovan je opäť bližšie k svojmu snu
- Umelkyňu Ilonu Németh vypočúvali na polícii. Bola iniciátorkou výzvy na odstúpenie Šimkovičovej
Ak si dnes kúpite víkendové vydanie denníkov SME alebo Korzár, nájdete v ňom vložené nové číslo časopisu INDEX, v ktorom sme porovnali v ceny jednotlivých akvaparkov. Pripravil sme aj rebríček najdostupnejších elektromobilov na trhu. V seriály magnáti sa dozviete príbeh Petra Zálešáka spoluzakladateľa spoločnosti NAY. Cena denníkov SME a Korzár spolu s časopisom Index je len 1,95 €.
Kritizoval zbabranú rekonštrukciu potrubia. Na exriaditeľa trenčianskej nemocnice poslali sociálku

Odmietal firme Camase platiť mesačný paušál za údržbu teplovodného potrubia v trenčianskej fakultnej nemocnici, lebo mal dôvodné podozrenie, že v ňom nevymenila staré rúry, ako podľa zmluvy mala.
Sociálna poisťovňa teraz bývalému riaditeľovi nemocnice Tomášovi Janíkovi oznámila, že v jeho firme vykoná kontrolu. Na tento prípad denník SME neupozornil bývalý šéf nemocnice, ale iný zdroj.
Zdravotnícki experti opozičných strán, ako aj Janíkova manželka Mária si myslia, že kontrola je pomstou ministerstiev sociálnych vecí a zdravotníctva Tomášovi Janíkovi za to, že sa dostal do sporu s firmou Camase. Ministerstvá vedú podpredsedovia Hlasu Erik Tomáš a Zuzana Dolinková.
Sociálna poisťovňa aj ministerstvo práce a sociálnych vecí odmietajú, že by dali pokyn alebo urobili účelovú kontrolu u Janíka.
Bývalý člen dozornej rady Camase Tomáš Lorenc sa stal v júni tohto roku šéfom služobného úradu na ministerstve zdravotníctva. Po ministerke je to tretia najvyššia funkcia.
Dolinková odvolala Janíka vlani v novembri. Na jeho miesto vymenovala Michala Plesníka, ktorý napriek pochybnostiam o výmene teplovodných potrubí hneď zaplatil firme Camase 1,1 milióna eur.
Nástupca Kusej chce na úvod nechať zamestnancov SNG zaplatiť ušlé vstupné

Pol hodiny po tom, ako ministerka kultúry za SNS Martina Šimkovičová a jej pravá ruka Lukáš Machala na tlačovej besede útočili na odvolaných riaditeľov SND a SNG, čakalo v rade na lístok pred pokladnicou Slovenskej národnej galérie v jednom momente štrnásť ľudí a húfne prichádzali ďalší.
"Asi sa pomýlila, a nie je vstup zadarmo," rozpačito hovorila návštevníčka o svojej známej. V stredu totiž SNG po odvolaní riaditeľky Alexandry Kusej oznámila, že do nedele bude vstup voľný.
Vo štvrtok popoludní to už nebola pravda. Nový štatutár SNG Anton Bittner, ktorého dosadila Šimkovičová, nastúpil do úradu o druhej popoludní a jeho prvé rozhodnutie do pol hodiny bolo, že ruší vstup zadarmo.
Zamestnancom navyše povedal, že nevyzbierané vstupné od návštevníkov akcie, ktorá napokon netrvala ani celý deň, im dá zosobniť a bude peniaze žiadať od nich.
Denníku SME to potvrdili štyria zamestnanci galérie. Reportér SME videl Bittnera, ako vstupuje do výťahu v časti galérie, kde sídli generálny riaditeľ. Podľa zamestnancov sa vracal z tlačovej besedy ministerstva, ale na tej sa neukázal.
Zo sekretariátu riaditeľa SNG potom odkázali, že riaditeľ reportéra SME neprijme a na otázky o zrušenom vstupnom zadarmo a trestoch pre zamestnancov nebude odpovedať. Preberá vraj agendu.
V krátkosti z domova:
- Exšéf NAKA Daňko: Bývalý šéf NAKA Ľubomír Daňko musel zo zboru odísť. Dnes pracuje v Nadácii Zastavme korupciu, minulý týždeň mu pribudlo obvinenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. V rozhovore povedal, prečo vníma obvinenie ako vymyslené a účelové, a aj to, čo je podľa neho pravým dôvodom rušenia NAKA.
- Fico sa zastal Šimkovičovej: Premiér Fico obvinil opozíciu a médiá, že robia všetko preto, aby sa znova strieľalo na predstaviteľa koalície. Dôvodom je podľa predsedu vlády to, že vláda v súlade so zákonom rieši "nespravodlivosti napáchané režimom Matoviča, Hegera a Ódora". Médiá zasa podľa Fica šíria klamstvá o rozklade právneho štátu a demokracie na Slovensku a vyzývajú na občiansku neposlušnosť.
- Pôrod v Boroch: Pôrodnica v nemocnici Bory patrila do začiatku augusta medzi jedny z mála na Slovensku, ktoré nepýtali peniaze, ak žena chcela, by ju pri pôrode sprevádzali dvaja ľudia. K zmene prichádza dva mesiace po tom, ako parlament schválil návrh poslankyne Marcinkovej, že rodičky majú právo na sprevádzajúcich ľudí bez poplatku.
Ukrajinci vpadli desať kilometrov do Ruska. Čo chcú dosiahnuť a môžu uspieť?

Vpád ukrajinských vojsk zo Sumskej oblasti na severe Ukrajiny do ruskej Kurskej oblasti trvá už od utorka a Ruská federácia zatiaľ stále nedokázala zareagovať tak, aby ukrajinský postup zastavila.
Kým na ruskej strane vidieť paniku, okolo celej operácie panuje z ukrajinskej strany prísne informačné embargo. Spoliehať sa tak dá len na otvorené zdroje zo sociálnych sietí, vojenských blogerov a názory expertov. Niektorí experti pripúšťajú, že môže ísť o zúfalý pokus Ukrajiny odpútať pozornosť verejnosti aj ruských vojsk od donbaského frontu, kde ruské vojská postupujú.
Fakt, že Ukrajina do útoku na Kurskú oblasť nasadila skúsené brigády a že útočiace vozidlá majú osobitné taktické označenia (bielu deltu – trojuholník) podľa slovenského generála vo výslužbe Pavla Macka naznačuje skôr možnosť, že ide o premyslený taktický manéver, a nie iba o „nejaký plán vymyslený na chodbe“.
Na sociálnych sieťach sa vo štvrtok šírili videá ukazujúce ruských vojakov, ako sa v pohraničnej oblasti po desiatkach vzdávajú ukrajinským jednotkám. Rusko zrejme s takýmto útokom nerátalo a pohraničie z jeho strany chránili branci, pohraničná stráž a čečenské jednotky.
S pomocou odborných článkov a názorov Pavla Macka sme sa pokúsili vyhodnotiť rôzne hypotézy, ktoré sprevádzajú ukrajinský vpád na ruské územie.
V krátkosti zo sveta:
- Koncert Taylor Swift: Pre hrozbu teroristického útoku vo Viedni zrušili všetky tri koncerty americkej speváčky Taylor Swift. Hlavný podozrivý vyznával myšlienky teroristickej organizácie Islamský štát a k plánovaniu útoku sa priznal. Čo o pripravovanom teroristickom útoku vieme a máme sa na podobné hrozby pripraviť aj na Slovensku?
- Brána do pekla: V srdci rozľahlej turkménskej púšte Karakum horí oheň, o ktorý sa nikto nestará, už 53 rokov. Miestni obyvatelia kráter Darvaza nazývajú tiež Bránou do pekla. Aj napriek istým obmedzeniam je však metánový kráter s pochybnou históriou obľúbenou turistickou atrakciou.
- Prázdne rakvy: Mnohých z ruských vojakov, ktorých mená sa objavili na zoznamoch vojnových zajatcov zverejnených Ukrajinou v marci 2024, medzičasom ruská armáda vyhlásila za mŕtvych a následne ich rodiny pochovali. Príbuzní niekoľkých vojakov uviedli, že ruské ministerstvo obrany im poslalo zapečatené rakvy, o ktorých tvrdilo, že obsahujú pozostatky vojakov, ale neposkytlo im žiadne výsledky testov DNA.
Zo zahraničných webov:
- The Guardian: Žiadny boh v stroji: Úskalia uctievania AI
- Aeon: Obyčajná imitácia
- The Atlantic: Najlepšia terapia pre našu epidémiu úzkosti
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Kráľ mraziarní za sebou zanechal miliónové dlhy. Jeho novú firmu aj tak podporil štát

Píše sa rok 2015 a kežmarská spoločnosť Fega Frost je na pomyselnom vrchole. Tržby distribútora mrazených výrobkov prevyšujú 32 miliónov eur.
Majiteľa firmy Františka Gallika sme vtedy mohli označovať titulom mraziarenský kráľ. Patril medzi najvplyvnejších ľudí v potravinárskom priemysle, a to nielen na východe Slovenska.
Za necelé desaťročie je všetko inak. Fega Frost neexistuje a Gallik je cez svoje firmy jedným z najväčších daňových dlžníkov na Slovensku.
Svoj biznisový sen však žije nenápadne ďalej. Že jeho podniky narobili štátu škody za vyše šesť miliónov eur? Žiadny problém. Štát dokonca eurofondmi podporil firmu, na ktorej čele momentálne stojí.
V krátkosti z ekonomiky:
- Micro-Epsilon Inspection: Bratislavská firma Micro-Epsilon Inspection patrí medzi špičku v gumárenskom priemysle, hoci nevyrába pneumatiky. Medzi jej zákazníkov patria giganty ako Continental, Goodyear, Bridgestone, Ceat či Apollo. O nové zákazky nemá núdzu, preto stavia novú budovu za milióny eur, keďže tá súčasná už kapacitne nestačí.
- Štátne IT: Slovensko IT, štátna firma so sídlom v Košiciach, ktorá mala byť centrom štátnych IT kapacít, končí. Bol nápad so štátnou firmou úplne odveci alebo mohla za istých okolností fungovať, a ako sú na tom projekty, ktoré mala na starosti? Ako vôbec ďalej so štátnym IT, do ktorého už išli doslova miliardy eur? V Indexe na otázky Evy Frantovej odpovedá Peter Steinhübl, výkonný riaditeľ Slovensko.Digital.
- Elektráreň Mochovce: Dostavba štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce zrejme ide podľa plánov. Jadrový blok by mal byť podľa aktuálnych plánov pripravený na zavezenie prvej palivovej kazety v septembri 2025.
VAR aj úžasná strela Maka. Slovan je opäť bližšie k svojmu snu

Futbalisti Slovana Bratislava zvíťazili v úvodnom zápase tretieho predkola Ligy majstrov nad cyperským klubom APOEL Nikózia 2:0. Zápas sledovalo až 20 404 divákov.
Slovanisti uspeli vďaka vlastnému gólu srbského stopéra Radosava Petroviča zo 74. minúty a skvelému presnému zásahu striedajúceho Róberta Maka v nadstavenom čase. Úradujúci slovenský šampión si tak proti cyperskému majstrovi vytvoril dobrú pozíciu pred odvetou, ktorá sa hrá na Cypre v utorok.
Róbert Mak sa stal hrdinom zápasu. Do hry naskočil až v 78. minúte a strelil famózny gól spoza šestnástky. Bezprostredne po góle bol aj on plný emócii, možno ako nikdy predtým. Tiekli mu slzy. Bozkával znak na drese Slovana, viackrát.
Vyskočil na reklamný banner a odtiaľ letel niekoľko metrov ako skokan do diaľky. Vybehol k fanúšikom do hľadiska, kde sa objímali. Aj počas rozhovoru pre médiá sa takmer rozplakal. A to viackrát. Chvel sa mu hlas, chvíľkami sa premáhal a nevládal hovoriť.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Umelkyňu Ilonu Németh vypočúvali na polícii. Bola iniciátorkou výzvy na odstúpenie Šimkovičovej

Myslela si, že podobné praktiky sa skončili Nežnou revolúciou. Umelkyňu Ilonu Németh si koncom júla predvolala polícia, pretože bola jednou z iniciátoriek výzvy na odstúpenie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej, ktorú začiatkom tohto roka podpísalo 188-tisíc ľudí. Polícia výzvu opätovne prešetruje.
Ilona Németh v tom vidí paralelu so socializmom, keď po angažovaných umelcoch a umelkyniach šla štátna moc. Umelkyňa bola aktívnou účastníčkou Novembra ´89, mala vtedy dvadsaťšesť rokov. Predvolanie na políciu však zažila prvýkrát teraz.
„V tom období sme organizovali študentské festivaly v Nových Zámkoch. V roku 1988 ich zakázali a môjho kolegu si predvolali na výsluch. Po Nežnej revolúcii som bola presvedčená, že podobné situácie už máme za sebou,“ hovorí pre SME Németh.
Umeniu sa venuje viac ako štyridsať rokov, pracuje na akademickej pôde, vystavuje a organizuje kultúrne akcie. „Ešte stále to však nie je dostačujúce, aby som mala toľko kreditu na to, aby som nebola vystavená takým veciam ako predvolanie na políciu. To naozaj odmietam,“ hovorí.
V krátkosti z kultúry:
- Simone Biles: Už pred odletom z olympiády v Tokiu bola Simone Biles priama. Keď bola na preskoku, jej telo nebolo zosúladené s hlavou a robilo iné veci, ako chcela. Zredukovala náročnosť prvkov a ani tak neustála doskok. Okamžite pochopila, že v súťaži nemôže pokračovať. Čo presne sa vtedy udialo a najmä, čo sa vtedy stalo s ňou, o tom hovorí v dokumentárnej mini sérii Simone Biles sa dvíha.
- Fond na podporu umenia: Viac ako 20 odborníkov a odborníčok už odišlo z komisií Fondu na podporu umenia. Dôvodom je nový zákon z dielne poslanca za SNS Romana Michelka, ktorý začal platiť od augusta. Rozhodovanie o dotáciách odobral komisiám, v ktorých sú zastúpení odborníci, a preniesol ich na radu, v ktorej budú mať väčšinu nominanti navrhnutí ministerkou Šimkovičovou.
- Buď pekná, alebo pracuj: Dnes je medzi športovkyňami bežné, že o svoj vzhľad dbajú viac ako kedykoľvek predtým. Aj na olympiáde nosia mohutné príčesky s výstrednými farbami, na očiach majú umelé mihalnice a keď sú pred šprintom v štartovacích boxoch, kamery snímajú ich dlhé nechty. Niektoré hovoria, že im to dodáva sebavedomie a navodzuje dojem sily. To však nie je jediný dôvod, prečo je žiaduce, aby vyzerali pekne.
Rozhovory ZKH

Prečo už nie sme takí úspešní vo vodných športoch? Čo by pomohlo slovenskému športu? A vnímame vďaka viacerým príbehom o psychicke športovcov viac ako ľudí a menej ako stroje? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej so zatiaľ jediným slovenským medailistom z olympiády v Paríži Matejom Beňušom.
Karikatúra

Podcasty SME
- Dobré ráno: Podobné ideologické odvolávania sa v kultúre diali len za Mečiara
- Index: Steinhübl: E-péenka je skvelá, štátne IT však stále dobrovoľne využíva len päť percent ľudí
Recept dňa

Lokše, pirohy, pagáče aj drapáky. Vybrali sme pre vás recepty na tradičné zemiakové jedlá.
Dnes očakávame
- Tlačová konferencia hnutia Progresívne Slovensko s témou amatérske kroky ministra Tarabu nemajú konca, zaplatia ich bežní ľudia
- Najvyšší súd si predvolal venezuelského prezidenta Nicolása Madura v súvislosti s výsledkami prezidentských volieb
- Spomienkové podujatie pri príležitosti 79. výročia zhodenia atómovej bomby na japonské mesto Nagasaki
Dnes v histórii

Členovia bandy Charlesa Mansona zavraždili 9. augusta 1969 Sharon Tateovú herečku a manželku poľského režiséra Romana Polanského a štyri ďalšie osoby v Polanského vile v Beverly Hills.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
