Protestujúci nesúhlasia s tým, čo sa deje na Slovensku. Autor: TASR
BRATISLAVA. "Slovensko si nedáme," skandoval dav pod oknami ministerstva kultúry po tom, čo moderátorka Kristína Tormová oznámila odhad účasti na utorkovom proteste na 18-tisíc ľudí.
Po pondelkovom protestnom pochode k ministerstvu kultúry, ktorý zvolala iniciatíva Otvorená kultúra, zaplnil dvakrát väčší dav Námestie SNP aj v utorok. Na proteste zvolanom opozičnými stranami zneli výzvy na odstúpenie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej a jej pravej ruky Lukáša Machalu, ale aj kritika premiéra Roberta Fica a ministra spravodlivosti Borisa Suska za Smer.
Kultúrnu obec, občiansku spoločnosť aj parlamentnú opozíciu k protestným iniciatívam podnietili udalosti minulého týždňa. Ministerka kultúry za SNS náhle odvolala riaditeľa Slovenského národného divadla Mateja Drličku a o deň na to aj riaditeľku Slovenskej národnej galérie Alexandru Kusú.
Minister spravodlivosti Susko zasa zariadil, aby bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika prepustili z väzenia, kde si odpykával trest za korupciu.
Utorňajší protest zorganizovali opozičné PS a SaS. Kresťanskí demokrati sa k iniciatíve nepridali, hnutie Slovensko (predtým OĽaNO) a mimoparlamentní Demokrati neboli prizvaní.

Opozičné strany sa síce nezjednotili pri organizácii protestu, všetky však podporujú zvolanie mimoriadnej parlamentnej schôdze o odvolaní ministerky. Opoziční lídri predpokladajú, že by sa mala konať na budúci týždeň.
"Robert Fico by ešte teraz večer mal ísť do prezidentského paláca s dvoma demisiami, jedna pre Martinu Šimkovičovú a druhá pre Borisa Suska, a prezident Pellegrini by ich mal okamžite prijať," povedal predseda SaS Branislav Gröhling na brífingu pred protestom.
"Konanie koalície, špeciálne ministerky Šimkovičovej a ministra Suska, prekračuje všetky hranice," povedal predseda PS Michal Šimečka.
Na pódiu politici nevystúpili, davu sa prihovorili zástupcovia kultúrnej a právnickej obce.
Ministerka kultúry v utorok pokračovala v krokoch, ktoré kultúrna obec považuje za ohrozujúce nezávislosť kultúrnych inštitúcií, keď odvolala troch členov Rady Fondu na podporu umenia: Alžbetu Lukáčovú, Katarínu Kövesdi Cvečkovú a Rastislava Steranku, ktorých do nej vymenovali Šimkovičovej predchodcovia.
Po odvolaní Drličku sa zasa na post riaditeľky baletu SND vrátila Nina Poláková. Drlička ju z neho odvolal začiatkom júla pre nezhody so súborom. Generálny tajomník služobného úradu ministerstva kultúry Machala vtedy reagoval, že jej odvolanie je neplatné.

Machaj: Nakopte cenzúru a bráňte slobodné médiá
Riaditeľ už zaniknutej RTVS Ľuboš Machaj z pódia na protestnom zhromaždení povedal, že robí výnimku zo svojej zásady nevystupovať na podujatiach politických strán, aby verejne povedal o svojej skúsenosti, ktorá siaha do totalitných čias pred rokom 1989.
Machaj bol v deväťdesiatych rokoch riaditeľom nezávislého protimečiarovského rádia Twist. Na pódiu pripomenul, ako v rádiu v roku 1995 odvysielali nahrávku rozhovoru medzi vtedajším ministrom vnútra a riaditeľom SIS týkajúceho sa únosu syna prezidenta Michala Kováča.
"Aj v týchto dňoch zažívame podobný bod zlomu, ale tak, ako pred niekoľkými rokmi, aj teraz by sme mali naše osobné obavy a strach dať bokom," povedal Machaj a ľuďom z médií a kultúry odkázal, aby nedávali priestor autocenzúre.
„Neskláňajme hlavy pred tupou vládnou mocou,“ hovorí bývalý riaditeľ telerozhlasu.
S takou mierou arogancie, ako je momentálne na ministerstve kultúry, sa ešte nestretol. Šimkovičová a Machala musia odstúpiť alebo byť odvolaní, vyhlásil Machaj na pódiu.
"Hanba!" a "Odstúpiť!" odpovedali mu ľudia na námestí.
"Kolegovia a kolegyne, nakopte cenzúru a vykopnite ju tam, kam patrí - za dvere," prihovoril sa Machaj novinárom. Zároveň vyzval všetkých ľudí, aby bránili slobodné médiá.

Bývalá ministerka: Odstúpenie je prvým krokom k zmiereniu
"Toto leto je skutočne horúce, a nielen kvôli vysokým teplotám," povedala bývalá ministerka kultúry Silvia Hroncová, ktorá tiež čítala z vyhlásenia piatich bývalých ministrov kultúry: "Odmietame kroky súčasnej ministerky kultúry, ktorými sa snaží znormalizovať kultúru, ponižuje jej zahraničnopolitický význam, devastuje kontinuitu, degraduje odbornosť, zastrašuje jednotlivcov, manipuluje a falošne rozdeľuje spoločnosť na normálnych a nenormálnych."
V priamom procese podľa Hroncovej sledujeme demontáž kultúrnej infraštruktúry.
Aktuálny stav je podľa nej neudržateľný.
"Tí, čo volajú po zmierení a upokojení situácie, tak im chcem poradiť, že prvým krokom k upokojeniu situácie bude výmena vo vedení ministerstva kultúry," povedala Hroncová.
"Bez kultúry Slovensko nemá minulosť, ale ani budúcnosť," povedala bývalá ministerka.
Odvolaná riaditeľka Bibiany: Buďme optimisti
Zuzana Liptáková bola jednou z prvých ľudí na vedúcej pozícii v rezorte kultúry, ktorá bola po nástupe súčasného vedenia ministerstva odvolaná. Na mieste riaditeľky domu umenia pre deti Bibiana ju vystriedala Petra Flach, známa ministerky Šimkovičovej bez skúseností z rezortu kultúry.
"V rezorte kultúry je množstvo profesií, ale tých, ktorí sú nenahraditeľní, nie je veľa," povedala Liptáková. Nie sú to funkcionári ani vedenie, ale talentovaní ľudia, ktorých si dejiny zapamätajú. Pri nekompetentnom riadení rezortu sa však dejiny budú písať mimo štátnych inštitúcií.
To však Liptáková označila za pesimistický scenár.
"Buďme optimisti, po každom daždi vyjde slnko," povedala Liptáková a ľuďom na Slovensku zaželala viac úcty k vzdelaniu a profesionálom a menej hystérie.
Javorčíková: Dôveru vo Fica som stratila v roku 2009
Katarína Javorčíková, emeritná sudkyňa a nominantka bývalej vlády v Súdnej rade, ktorú krátko po nástupe odvolala Ficova vláda, tiež pripomenula minulosť a časy, keď skupina sudcov v roku 2009 protestovala proti vtedajšiemu ministrovi spravodlivosti Štefanovi Harabinovi a jeho šikanóznym praktikám v justícii.
"Vtedy som ako sudkyňa stratila dôveru v jeho osobu a aj v jeho vládu, pokiaľ ide o právny štát na Slovensku," povedala Javorčíková o Robertovi Ficovi, ktorý bol v tom čase premiérom.
"Dosť bolo Fica!" odpovedali jej ľudia z námestia.
Pri zmienke o nedávno prepustenom Dušanovi Kováčikovi sa dav vrátil k skandovaniu "Odstúpiť".
Kováčika minister spravodlivosti minulý týždeň pustil na slobodu. Susko podľa Javorčíkovej môže podať dovolanie, ak je presvedčený, že bol Kováčik odsúdený neprávom.
Pripomenula však, že to urobil skôr, ako o jeho dovolaní rozhodol dovolací súd.
"Nemôžem uveriť, že toto prepustenie nie je pomocou osobe, ktorá v minulosti pomáhala k naplneniu cieľu vládnucej strany Smer, " dodala.
Diplomat Špaček: Zastaňme sa slabých
Kultúrne inštitúcie si zaslúžia odborné a kvalifikované vedenie, povedal Metod Špaček, bývalý vedúci kancelárie prezidentky Zuzany Čaputovej.
Hoci sa mal z jej kancelárie vrátiť do diplomatických služieb, prišiel nielen o post veľvyslanca pri OSN v New Yorku, kam mal nastúpiť, ale aj o prácu na ministerstve zahraničných vecí pod vedením Juraja Blanára (Smer).
Skutočná slobodná kultúra nemôže pôsobiť v neslobode, bez demokracie a právneho štátu, povedal.

"Slovensko je na pomedzí priepasti a my nesmieme dovoliť, aby do tej priepasti padlo," povedal Špaček na margo právneho štátu. Spomenul tiež prepustenie Kováčika z väzenia na základe rozhodnutia ministra "za stranu, ktorú dlhé roky chránil".
Rozhodnutie je "možno zákonné, ale v každom prípade nespravodlivé a hanebne elitárske" a ďalší krok k demontáži právneho štátu. Zákony sa prijímajú nie preto, aby slúžili občanom, ale preto, aby slúžili záujmom vybraných ľudí. Posledné novely trestných kódexov podľa neho šíria kultúru beztrestnosti.
"Sme slušní, ostaneme slušní, ale slušnosť nie je slabosť," povedal Špaček. Vždy sa zastaňme slabých, a vždy stojme pri Slovensku, uzavrel svoj prejav.
Herec Gallovič: Nerozdeľujme sa
Národné inštitúcie mali pri svojom vzniku potvrdiť, že sme vzdelaný, inteligentný a kultúrny národ. Našu autonómiu nám pomohli vystavať Česi, a aj dnes im ďakujeme za to, že stoja za nami vo volaní o slobode slova, povedal herec SND Ján Gallovič. Podporný list českých osobností odznel na proteste v pondelok.
"Rozdielnosť kultúr je bohatstvo, ktoré treba spravovať," citoval Gallovič pápeža Jána Pavla II. My chceme, aby dobre spravovali našu kultúru, dodal v mene zástupcov divadiel, ktorí stáli za ním na pódiu.
V sedemdesiatych rokoch sa umenie zneužívalo na politickú propagandu, ale v demokracii už tento princíp nemôže fungovať "a my nechceme, aby sa podobný model v histórii opakoval".
Vyzval na dialóg o tom, ako budeme kultúru spolu obohacovať a rozvíjať. Nerozdeľujme sa podľa veku, viery, pohlavia, alebo podľa toho, koho ľúbime. "Všetko, kam sa pozrieme, obohacuje náš život, robí ho plnším a farebnejším," odkázal z pódia Gallovič.
Na záver protestného zhromaždenia zaznela slovenská hymna, pri ktorej dav sprevádzal violončelista Jozef Lupták.

Beata
Balogová
