Bez tlačovky, bez prezentácie dát či dopadov. Národná kriminálna agentúra končí už ku koncu mesiaca, no policajný prezident Ľubomír Solák či minister vnútra Matúš Šutaj Eštok zmeny dodnes verejne nepredstavili a zrejme tak už ani neurobia.
Na čelo špecializovaného súdu sa zrejme už po tretí raz vráti sudca Michal Truban. Vlani mu pritom hrozilo preradenie na nižší súd. Vo svojej vízii spomína vyvodzovanie zodpovednosti voči sudcom, ktorí si podľa neho neplnia riadne povinnosti.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Plány reorganizácie zmenili, tlačovka o konci NAKA nebude, policajtov informovali cez odborárske noviny
- Na miesto šéfa špecializovaného súdu má našliapnuté Truban. Chcel by trestať kolegov i konzultovať so Suskom
- Tanky ešte nie sú mŕtve. Ukrajinci pri Kursku ukázali, ako kombinovať nové a staré technológie
- Kórejčania sľubovali stovky pracovných miest. Potichu zmizli, ostali po nich dlhy
- Chcel ísť do Slovana. Nevyšlo mu to, tak si odchod vytrucoval
- Riaditeľ Opery SND odstúpil. Sme v neudržateľnej situácii, hovorí Martin Leginus
Plány reorganizácie zmenili, tlačovka o konci NAKA nebude, policajtov informovali cez odborárske noviny

Bez tlačovky, bez prezentácie dát či dopadov. Národná kriminálna agentúra končí už ku koncu mesiaca, no policajný prezident Ľubomír Solák či minister vnútra Matúš Šutaj Eštok zmeny dodnes verejne nepredstavili a zrejme tak už ani neurobia.
„Informácie súvisiace s reorganizáciou Policajného zboru sú priebežne medializované,“ odpísalo policajné prezídium na otázky SME o tom, či Solák zmeny komplexne odprezentuje.
Odvolalo sa tiež na krátku správu v odborárskych novinách polície, cez ktoré vraj chcel Solák informovať primárne tých, ktorých sa zmeny dotknú, teda policajtov.
Prezídium tvrdí, že zrušenie NAKA sa napokon dotkne len stovky policajtov. Preradení budú na okresy či kraje. „Zmeny s nimi boli komunikované vopred a aj za účasti Odborového zväzu polície,“ hovorí prezídium. Šéf policajných odborov Pavol Paračka sa k téme nevyjadril.
Reorganizácia mala byť podľa pôvodných zámerov rozsiahlejšia. Hovorilo sa až o stovkách policajtov presúvaných z prezídia na okresy či kraje.
Na miesto šéfa špecializovaného súdu má našliapnuté Truban. Chcel by trestať kolegov i konzultovať so Suskom

Keď ako sudca rozhodoval v roku 2020 o väzbe pre Norberta Bödöra, nechal ho na slobode a jeho rozhodnutie neskôr korigoval Najvyšší súd. A keď mu zas pristála na stole druhá korupčná kauza Dušana Kováčika či kauza oligarchu Miroslava Výboha, odmietol celé obžaloby. Aj v týchto prípadoch zasahoval Najvyšší súd.
Už otvorený proces s Kováčikom však pribrzdil ešte raz. V máji tohto roka prerušil stíhanie Kováčika a chcel čakať na rozhodnutie Ústavného súdu o trestnej novele, ktorá priniesla nižšie tresty. Toto rozhodnutie opäť naprával Najvyšší súd.
Sudca Michal Truban, ktorému ešte vlani hrozilo preradenie na nižší súd, sa teraz pravdepodobne opäť dostane na popredné priečky justície. Našliapnuté má na to, aby sa po päťročnej prestávke stal po tretí raz šéfom Špecializovaného trestného súdu. Vo výberovom konaní na tento post skončil na prvom mieste, druhým úspešným uchádzačom je sudca Igor Králik.
Rozhodnutie o tom, kto sa do funkcie dostane, je teraz na ministrovi spravodlivosti Borisovi Suskovi. Výsledkom výberového konania viazaný nie je a tvrdí, že zatiaľ nie je rozhodnutý.
V krátkosti z domova:
- Fico odvolal Chmelára: Predseda vlády Robert Fico s okamžitou platnosťou odvolal Eduarda Chmelára z postu poradcu premiéra pre politické záležitosti. Dôvodom je podľa samotného Chmelára kritika štátneho tajomníka ministerstva životného prostredia Štefana Kuffu v súvislosti s incidentom v Malej Frankovej.
- Odvolávať sa v auguste nebude: Poslancom Národnej rady sa ani pri ďalších dvoch pokusoch nepodarilo otvoriť mimoriadne schôdze k odvolávaniu ministra spravodlivosti Borisa Suska a ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej. Najbližšie sa zrejme stretnú v septembri.
- Hlas trvá na predsedovi parlamentu: Strana Hlas si ctí koaličnú zmluvu v tej forme, v akej je napísaná, nevidí preto dôvod na jej zmenu ani na rekonštrukciu vlády, vyhlásil podpredseda strany Richard Raši. Nemenný podľa Rašiho zostáva aj postoj Hlasu v otázke predsedu parlamentu.
- Podľa NMS by vyhralo PS: Ak by sa parlamentné voľby konali v prvej polovici augusta, zvíťazilo by Progresívne Slovensko pred Smerom. Vyplýva to z prieskumu agentúry NMS Market Research. Rozdiel medzi stranami je na úrovni štatistickej chyby. PS by podľa prieskumu získalo 23,1 percenta hlasov, Smer by podporilo 22,4 percenta opýtaných.
Tanky ešte nie sú mŕtve. Ukrajinci pri Kursku ukázali, ako kombinovať nové a staré technológie

Prekonali mínové polia a pod ochranou tankov postupovali ukrajinskí výsadkári do vnútra Kurskej oblasti v Rusku. Počas útoku, ktorý pred dvoma týždňami šokoval svet vrátane kremeľského vládcu Vladimira Putina, používali drony ako svoju leteckú podporu a zároveň prieskum. Vytvorili si tak pred sebou „bublinu“ pomocou dronov a rušičiek, za ktorými postupovala ťažká technika vrátane tankov.
Práve kombináciou najmodernejšej technológie - bezpilotných lietadiel a rušičiek - so staršou technológiou, teda tankami a obrnenými vozidlami, Ukrajinci ukázali, že okrem pozičného boja je možné vykonať aj operačný manéver, ktorým by sa front mohol rozhýbať. Ten bol medzitým celé mesiace zamrznutý a pod neustálym dohľadom dronov a satelitov.
Spolupráca starej a novej techniky je zároveň novou lekciou pre západných spojencov Kyjeva. Pre európske armády z toho vyplýva, že sa v budúcnosti nezaobídu bez veľkého počtu bezpilotných lietadiel aj obrnenej techniky. Boli to pritom práve tanky, ktoré mnohí analytici po prvých mesiacoch vojny na Ukrajine odpisovali pre ich zraniteľnosť voči dronom.
Namiesto toho Ukrajinci, ktorí ruskú početnú a materiálnu prevahu na bojisku doťahujú väčšou inovatívnosťou, ukazujú nové spôsoby, ako tanky použiť. A európski vojaci ich pozorne sledujú súčasne s tým, ako sa pripravujú veľké objednávky a dodávky nových tankov.
- Iný spôsob boja: Hlavným dôvodom pre „špeciálnu vojenskú operáciu“ Ozbrojených síl Ukrajiny v Kurskej, a možno čoskoro aj v Belgorodskej oblasti, je prinútiť ruskú armádu bojovať spôsobom, na ktorý, na rozdiel od minimálne časti ukrajinskej armády, nie je vycvičená, píše Ivan Kuhn.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Ťažká situácia na východe: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil situáciu na fronte pri Pokrovsku a Torecku na východe krajiny za ťažkú. Rusi podľa vyjadrenia veliteľa ukrajinských ozbrojených síl Oleksandra Syrského v snahe podporiť svoju ofenzívu na východe Ukrajiny posielajú k Pokrovsku dodatočné sily.
- Ruský postup v Doneckej oblasti: Ruské jednotky údajne obsadili dedinu Želanne na východe Ukrajiny. K obsadeniu dediny ležiacej medzi mestami Doneck a Pokrovsk došlo na úseku frontu, kde v súčasnosti prebiehajú najťažšie boje počas dvaapolročného konfliktu.
- Bilancia ruských útokov: Rusko vyslalo proti Ukrajine od začiatku invázie viac ako 9 600 rakiet a skoro 14-tisíc dronov, tvrdí ukrajinská armáda. Rusko od začiatku invázie vo februári 2022 zasiahlo na Ukrajine raketami a dronmi 11 879 zariadení, z ktorých väčšina bola civilných, konkrétne 6 203, zvyšných 5 676 potom bolo vojenských.
- Významný krok k EÚ: Ukrajinský parlament schválil Rímsky štatút, ktorým bol založený Medzinárodný trestný súd. Za návrh zákona zahlasovalo 281 poslancov 450 člennej Najvyššej rady. Ratifikácia tohto štatútu je jednou z ústredných požiadaviek na vstup Ukrajiny do Európskej únie.
Zo zahraničných webov:
- Financial Times: Západné krajiny si môžu bez problémov dovoliť väčšiu podporu pre Ukrajinu
- Foreign Policy: Príprava na menej arogantnú Ameriku
- The Guardian: Podivné a zázračné tvory: planktón a pôvod života na Zemi
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Kórejčania sľubovali stovky pracovných miest. Potichu zmizli, ostali po nich dlhy

Píše sa rok 2011. Väčšina priemyselných odvetví sa borí s dosahmi hospodárskej krízy. Firmy utlmujú výrobu, prepúšťajú, hľadajú rezervy. Jednou z mála výnimiek sú podniky zo sektora výroby televízorov.
Samsung, Foxconn a Universal Media Corporation prežívajú zlaté obdobie. Zákazníci vo veľkom menia staré tučné televízory za ploché obrazovky. Na tento trend naskakuje aj kórejská spoločnosť Topaz LGP, ktorá prichádza na Slovensko s veľkými plánmi.
V marci 2011 kórejská skupina Topaz založila slovenskú dcérsku spoločnosť s tým, že v Piešťanoch otvorí fabriku na produkciu LGP tabúľ, ktoré sú súčasťou tenkých LCD televízorov. Riaditeľ spoločnosti Hong-Rip Lee tvrdil, že fabrika v trojzmennej prevádzke vyrobí 200-tisíc LGP tabúľ mesačne a v prvej fáze zamestná 150 ľudí.
V roku 2024 je však všetko inak. Kórejčania potichu zbalili kufre, slovenské ambície nenaplnili. Nebolo by na tom nič zlé, keby u daniarov nezanechali vysoké dlhy.
V krátkosti z ekonomiky:
- Revolučná výroba tepla: Horná Nitra sa na koniec ťažby hnedého uhlia pripravovala od roku 2018. Spoločnosť Prievidzské tepelné hospodárstvo tam za vyše 40 miliónov eur zrealizovala náročný investičný projekt, ktorý je ukážkou toho, ako sa dajú efektívne využívať obnoviteľné zdroje energií.
- Spor o cenu mýta: Koaličná SNS v Národnej rade nepodporí návrh zákona, ktorým štát zvýši cenu mýta. Návrh pritom na rokovaní schválila vláda. NDS by vďaka tomu vybrala o 100 miliónov eur ročne viac. So zvyšovaním poplatkov o 40 percent SNS nesúhlasí bez toho, aby došlo k dobudovaniu cestnej infraštruktúry.
- Budovanie veterných parkov: SPP plánuje vybudovať na Slovensku veterné parky v troch lokalitách a podporiť tak získavanie energie z obnoviteľných zdrojov. Aktuálne sa v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie EIA nachádza päť projektov veterných parkov - jeden v lokalite Drahovce, dva v oblasti Galanty a dva v katastri Skalice.
Chcel ísť do Slovana. Nevyšlo mu to, tak si odchod vytrucoval

„Má veľký potenciál,“ chválil ho tréner Vyškova Jan Kameník. Idjessi Metsoko, nová posila bratislavského Slovana, pred rokom žiaril v druhej českej lige. „Vytiahli sme ho z Juniorky v Auxerre, kde bol nejakým šestnástym až osemnástym hráčom,“ dodal kouč pre iSport.cz. „Tu nám rozkvitol,“ zakončil.
V čase týchto odpovedí bol Metsoko tretí najlepší strelec súťaže. Vyškov bol na čele tabuľky, no on mal iné plány. O mladého útočníka začiatkom tohto roka logicky prejavilo záujem niekoľko klubov. „Odchod si čiastočne “vytrucoval,” napísali Jonáš Bartoš a Michal Koštuřík z iSport.cz.
V hľadáčiku ho mali okrem Slovana aj niekoľkí českí ligisti. Napríklad Baník Ostrava či Jablonec. Tieto ponuky sa však hráčovi nepozdávali. Futbalista tak čakal na ponuku podobnú Slovanu. Tá prišla z Viktorie Plzeň. Tá za neho mala zaplatiť zhruba 400-tisíc eur.
Za český ligový klub odohral na jar dohromady deväť zápasov, v ktorých dvakrát skóroval. Miesto v základnej zostave si ale nevybojoval. Poslal ho tak na hosťovanie. A to do jeho favorizovanej destinácie, pre ktorú trucoval, bratislavského Slovana.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Riaditeľ Opery SND odstúpil. Sme v neudržateľnej situácii, hovorí Martin Leginus

Riaditeľ Opery Slovenského národného divadla Martin Leginus rezignoval z funkcie. Ako dôvod uviedol „neakceptovateľnú a neudržateľnú situáciu, do ktorej SND priviedlo vedenie ministerstva kultúry“. Divadlo je totiž už tretí týždeň bez riadneho štatutára.
Leginus je spomedzi riaditeľov súborov SND prvým, kto po Drličkovom odvolaní odstúpil. Operu riadil od mája 2023, ako dirigent pôsobil v SND takmer 20 rokov.
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová 6. augusta odvolala generálneho riaditeľa divadla Mateja Drličku. O necelé dva týždne, 16. augusta, odstúpil zo svojej funkcie ekonomický riaditeľ SND Matej Bošňák a vyhlásil, že krátko pred začiatkom divadelnej sezóny je ohrozená prevádzka SND.
Ministerstvo kultúry tvrdí, že „chod Slovenského národného divadla je zabezpečený. V najbližších dňoch príde do SND nový štatutár, ktorý spolu so zamestnancami pripraví všetko pre novú sezónu,“ uviedla pre SME Petra Bačinská, riaditeľka odboru komunikácie z rezortu kultúry.
- Rozhovor s Leginusom: „Dúfam, že moja rezignácia bude reflektorom na vážnu situáciu, ktorej čelíme v SND a vzbudí pozornosť tých, ktorí situáciu podceňujú,“ hovorí Martin Leginus v rozhovore pre SME.
V krátkosti z kultúry:
- Machala chce robiť analýzy inak: Ministerstvo kultúry zrušilo k 1. septembru Inštitút kultúrnej politiky. Generálny tajomník služobného úradu rezortu Lukáš Machala podľa riaditeľa IKP Marcela Časa uviedol, že medzi oficiálne dôvody zrušenia patrili najmä manažérske rozhodnutie, konsolidačné opatrenie a plán „robiť analýzy inak“.
- Cenzúra v SNG: Zo sociálnych sietí a webovej stránky Slovenskej národnej galérie zmizlo viacero príspevkov. Vymazané je napríklad vyjadrenie zamestnancov galérie k odvolaniu Alexandry Kusej. Z účtu na Instagrame tiež zmizla fotografia odkazov na papierikoch, ktoré bežní ľudia priväzovali na bránu galérie v rámci jej podpory.
- Problémový film o násilí: Tým, čo domáce násilie páchajú, sa bude zrejme film Končí sa to nami páčiť viac, ako ich obetiam. Problém nie je len v tom, ako netradične bol poňatý jeho marketing. Ani v tom, ako ho šikovne využila herečka v hlavnej úlohe Blake Lively na to, aby si popri ňom odprezentovala aj svoj vlastný biznis. Problém bol aj v samotnej predlohe.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Ceny máme rovnaké, platy najnižšie. Prečo je to tak?
- Rutina: Ako funguje injekčná kyselina hyalurónová? Nie všetky ti zväčšia pery
- Zoom: Záhadný kameň zo Stonehenge prepravovali stovky kilometrov
- Teplá vlna: Bývalý policajt David Púchovský hovorí o nenávisti na internete
Karikatúra

Recept dňa

Pivný hovädzí, slovinský Bograč či rybací s cuketou. Vyberte si z našich receptov na guláš.
Dnes očakávame
- Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský bude informovať o chudobe na Slovensku
- Bezpečnostná rada OSN bude rokovať o situácii v Pásme Gazy
- Čínsky premiér Li Čchiang na návšteve Ruska a Bieloruska
Dnes v histórii

Po rozsiahlych demonštráciách v dňoch 18. až 21. augusta 1969 predsedníctvo Federálneho zhromaždenia 22. augusta 1969 prijalo tzv. pelendrekový zákon, ktorý umožňoval tvrdo postihovať demonštrácie a kohokoľvek, kto „narušoval socialistický spoločenský poriadok“. Zákon podpísali Ludvík Svoboda, Alexander Dubček a Oldřich Černík. Ide o ukážku zlyhania zvyšku reformných komunistických elít a menovite Dubčeka.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
