Premiér Robert Fico zneužíva verejné pôsobenie rodiny Michala Šimečku na pokus o jeho diskreditáciu. Skutočnosti, ktoré jeho príbeh o Šimečkovi výrazne oslabujú, však zamlčiava. Organizácie, kde pôsobia rodinní príslušníci Šimečku, získavali dotácie na svoje projekty aj za vlád Smeru.
Na svoj koniec sa chystá vedenie Pamiatkového úradu, ktorý má právomoc ovplyvňovať stavebné konania a po celom Slovensku chráni vyše 17-tisíc stavieb a objektov kultúrnych pamiatok. Pamiatkari sa obávajú, že rezort kultúry nahradí odborníkov vo vedení svojich organizácií nominantmi SNS.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Fico rozpracoval kauzu Šimečka. Čo na tlačovke nepovedal, aby sa mu príbeh nerozsypal
- Po SND a SNG majú byť na rade pamiatkari, pripravujú sa na Šimkovičovej čistky
- Nevedia, čo ďalej. Maďarsko poslalo tisíce ukrajinských utečencov na ulicu
- Masívna štátna podpora a obrovská nadprodukcia. Ako Čína ničí západných výrobcov
- Sága o Škriniarovi: Aké má možnosti? Paríž ho nechce, problém je enormný plat
- Rodičia musia byť empatickejší, ak chcú blízky vzťah so svojimi dospelými deťmi
Fico rozpracoval kauzu Šimečka. Čo na tlačovke nepovedal, aby sa mu príbeh nerozsypal

Aby vládna koalícia bola schopná vysvetliť voličom, prečo sa chystá porušiť 26 rokov rešpektovanú zvyklosť o obsadzovaní postu podpredsedu parlamentu nominantom najsilnejšej opozičnej strany, premiér Robert Fico dosiaľ najráznejšie zaútočil na lídra opozície, predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku.
Premiér pokračuje vo vrstvení príbehu ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej o tom, ako sa Šimečka obohacuje z fondov ministerstva kultúry a teraz už aj rezortu spravodlivosti tým, že má byť „napojený“ na viaceré občianske organizácie a nadácie, ktoré čerpajú dotácie štátu.
Fico trvá na odvolaní Michala Šimečku z vedenia parlamentu a vysiela signál, že má Progresívne Slovensko navrhnúť iného nominanta, ktorého pomôžu zvoliť do funkcie aj hlasy koaličných strán.
Denník SME zanalyzoval premiérove závery a zistil, že Fico zamlčal skutočnosti, ktoré jeho príbeh o Šimečkovi výrazne oslabujú. Premiér zároveň nepredložil dôkazy, na základe ktorých by bolo možné tvrdiť, že Šimečka tuneluje štátne peniaze.
- Šimečka podá na Fica žalobu: Líder PS považuje útok na rodinu za zastierací manéver a pomstu za opozičnú prácu. Tvrdí, že predstavitelia koalície sa správajú ako komunisti. Na Fica podá žalobu na ochranu osobnosti. Premiérovi pripomenul aj pôsobenie Márie Troškovej na úrade vlády.
- Politický wrestling bez pravidiel: V situácii, keď koalícia dávno ignoruje písané i nepísané pravidlá, treba zabudnúť na „údery“ typu „neplnia sľuby voličom“. A ísť po podstate: skutočné, nevyfabulované konflikty záujmov, korupcia, klientelizmus sú základné markery práve moci Fico IV (I, II, III), píše Peter Schutz.
- Fico volá po teste Ficom: Fico sa snaží Šimečku, opozíciu a prípadný potenciál ďalších protestov neutralizovať v očiach verejnosti, ktorá je v tomto spore viac v strede. Problém je, že Fico je v téme štátnych dotácií a akýchsi výhod pokrytec a to jednoducho nedokáže prekryť. Keď Fico volá po teste Ficom, je na tenkom ľade. Pretože by ním neprešiel, píše Jakub Filo.
Po SND a SNG majú byť na rade pamiatkari, pripravujú sa na Šimkovičovej čistky

Ani odvolaním šéfov Slovenského národného divadla a Slovenskej národnej galérie by sa personálne čistky riadené ministerkou kultúry Martinou Šimkovičovou nemali skončiť. Na svoj koniec sa chystá vedenie Pamiatkového úradu, ktorý má právomoc ovplyvňovať stavebné konania a po celom Slovensku chráni vyše 17-tisíc stavieb a objektov kultúrnych pamiatok.
Denník SME vychádza z informácií od viacerých zdrojov z prostredia pamiatkových úradov vrátane manažmentu. Súčasný riaditeľ Pavol Ižvolt už podľa nich neoficiálne oznámil podriadeným, aby sa na zmeny pripravili. Predpokladá, že nastanú v septembri. Sám Ižvolt nechcel dianie v úrade po otázkach SME komentovať.
„Sám generálny riaditeľ bol informovaný z ministerstva kultúry, že od septembra by mal byť odvolaný on sám a spolu s ním zrejme aj všetkých osem riaditeľov Krajských pamiatkových úradov,“ tvrdí pamiatkarka Anna Tuhárska, ktorá pôsobí aj v odborovej organizácii Pamiatkového úradu.
Ministerstvo kultúry na otázky SME k personálnym zmenám v pamiatkových úradoch nereagovalo. Pamiatkari sa obávajú, že rezort kultúry nahradí odborníkov vo vedení svojich organizácií nominantmi Slovenskej národnej strany.
V krátkosti z domova:
- Pellegrini sa po mesiaci ozval: Prezident Peter Pellegrini avizoval, že sa chce v najbližších dňoch stretnúť s premiérom Robertom Ficom, podpredsedom parlamentu povereným jeho riadením Petrom Žigom a postupne s ďalšími lídrami politických strán. Chce s nimi diskutovať o zmierení slovenskej spoločnosti. Zároveň vyjadril znepokojenie nad nárastom nevraživej atmosféry.
- Vlajky na štátnych budovách: SNS chce zaviesť povinnosť umiestniť štátnu vlajku na všetky budovy vo vlastníctve štátu. Cieľom zákona má byť nielen zjednotenie a zviditeľnenie štátnych inštitúcií, ale aj upevnenie vnímania štátnych symbolov, ako neoddeliteľného prvku reprezentácie suverenity i nezávislosti Slovenskej republiky.
- Trest za schvaľovanie útoku: Na špecializovanom trestnom súde uzavreli kauzu schvaľovania útoku pred barom Tepláreň v Bratislave z októbra 2022. Súdy za takmer dva roky od útoku na Zámockej potrestali internetových krikľúňov iba v dvoch prípadoch. Doteraz bol medializovaný jeden. Jozef B. dostal od súdu pokutu 700 eur.
Nevedia, čo ďalej. Maďarsko poslalo tisíce ukrajinských utečencov na ulicu

Maďarský premiér Viktor Orbán krátko po vypuknutí ruskej invázie na Ukrajinu prekvapil. Napriek tomu, že je známy protiimigračnou rétorikou, prijal tisíce utečencov utekajúcich pred vojnou.
„Môžu si byť istí, že ich priatelia v Maďarsku privítajú. Dáme im najesť, poskytneme im prístrešok a zabezpečíme ich deti,” povedal vtedy pre maďarskú televíziu. O dva a pol roka neskôr však svoj postoj mení.
V Maďarsku totiž začalo platiť nariadenie odoberajúce štátne benefity pre Ukrajincov, ktorí nepochádzajú z oblastí priamo postihnutých vojnou. Jedným z nich je aj základné ubytovanie, tisíce ľudí preto môžu skončiť bez strechy nad hlavou.
„Keď sa snažím pochopiť, prečo sa vláda rozhodla poslať na ulicu tritistíc utečencov - odhliadnuc od toho, čo si myslím o jej politike - nedokážem nájsť rozumnú odpoveď,” hovorí pre SME András Léderer z neziskovej organizácie Maďarský helsinský výbor, kde pomáha utečencom.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Situácia na fronte: Ukrajinskí vojaci mierne postúpili v Kurskej oblasti, postup Rusov na Pokrovsk zrejme prinútil Ukrajinu sa stiahnuť. Vo svojej najnovšej analýze to uviedol Inštitút pre štúdium vojny. Ruským silám sa podľa neho ale pravdepodobne nepodarilo Ukrajincov pri Pokrovsku takticky obkľúčiť. Ukrajinskí vojaci medzitým oznámili, že začali protiútok v Charkovskej oblasti.
- Potopenie ruského trajektu: Ukrajinské námorné sily potvrdili potopenie ruského trajektu v prístave Kavkaz v Kerčskom prielive. Tento trajekt bol jednou z najdôležitejších súčastí ruskej vojenskej logistiky a zásobovania okupačných síl. Predovšetkým ich zásoboval palivom, ale okrem toho samozrejme prepravoval aj zbrane.
- Výmena zajatcov: Rusko a Ukrajina si vymenili po 115 vojnových zajatcov. Rusov, ktorí boli súčasťou výmeny, zajali v Kurskej oblasti. Výmenu pomohli sprostredkovať Spojené arabské emiráty. Ide o prvú takúto výmenu od 6. augusta, keď ukrajinské jednotky do Kurskej oblasti prenikli.
- Zabránenie okupácii Sumskej oblasti: Ukrajinská operácia v Kurskej oblasti podľa prezidenta Volodymyra Zelenského pomohla zabrániť ruskej okupácii časti Sumskej oblasti a mesta Sumy. Operácia v Kurskej oblasti podľa ukrajinskej hlavy štátu priniesla niekoľko výsledkov, ale nemôže hovoriť o všetkých.
- Bilancia únijnej pomoci: Európska únia použila od začiatku ruskej invázie na podporu Ukrajiny spolu už takmer 114 miliárd eur. Uviedli to orgány EÚ pri príležitosti ukrajinského Dňa nezávislosti. Do sumy je započítaných aj 17 miliárd eur použitých na pomoc ukrajinským utečencom. Na zbrane a vojenskú asistenciu išlo 39 miliárd eur.
Zo zahraničných webov:
- The Insider: „Želám si, aby všetci v Kremli padli mŕtvi“: Svedectvá z vojnou zničenej Kurskej oblasti
- Project Syndicate: Je demokracia skutočne na ústupe?
- The Guardian: Morálka a pravidlá a ako sa vyhnúť utopeniu: čo sa moje dcéry naučili v škole v Číne
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Masívna štátna podpora a obrovská nadprodukcia. Ako Čína ničí západných výrobcov

Čínske elektrické vozidlá sa v Európe predávajú čoraz častejšie jednoducho preto, že sú kvalitné a lacné, tvrdí Peking. Odmieta, že by za nárastom predaja značiek ako BYD a Geely bola nezákonná štátna pomoc, ako na to poukazuje Európska komisia.
Tá kvôli tomu zaviedla vysoké dodatočné clá na dovoz elektromobilov z Číny. A členské štáty EÚ majú na jeseň rozhodnúť, či budú súhlasiť so zavedením týchto ciel.
Údaje o čínskej výrobe elektromobilov, ale aj ocele, solárnych panelov a batérií ukazujú, že Čína naozaj sériou opatrení umelo udržiava obrovskú nadprodukciu vo viacerých kľúčových odvetviach hospodárstva.
Vývoz tejto nadprodukcie následne poškodzuje výrobcov v Európe, Spojených štátoch alebo napríklad v Čile a mnohých ďalších krajinách.
V krátkosti z ekonomiky:
- Škody po vyčíňaní živlov rastú: Oproti minulosti máme viac záplav, silných búrok s krupobitím, či náhle konvektívne búrky. Klimatickú zmenu však ako hrozbu vníma podľa prieskumu OECD len málo ľudí. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa u nás mnoho ľudí vôbec nepoistí. Slovákom sa poistenie zdá drahé a nerozumejú mu.
- Vinárstva bojujú o prežitie: Produkcia vína sa vplyvom extrémnych horúčav v Grécku v roku 2023 prepadla o viac ako tretinu, v Taliansku a Španielsku klesla o viac ako pätinu. Problémy, ktorým čelia vinárstva, podnietili EÚ, aby zriadila skupinu pre vinársku politiku s cieľom diskutovať o „výzvach a príležitostiach pre tento sektor“.
- Cestovanie na vlastnú päsť sa predražuje: Po rokoch cestovania na vlastnú päsť evidujú spoločnosti v cestovnom ruchu výrazný rast dopytu po kompletných dovolenkových balíkoch. Dôvodom sú prudko stúpajúce ceny hotelov a leteniek, ako aj problémy s leteckou dopravou. To zvyšuje zisky cestovných kancelárií.
Sága o Škriniarovi: Aké má možnosti? Paríž ho nechce, problém je enormný plat

Paríž St. Germain. Klub spontánnych, často zlých prestupových rozhodnutí. Vysolil 222 miliónov eur za Neymara, ktorý bol predurčený na to, aby s klubom vyhral Ligu majstrov. Nestalo sa. Lionelovi Messimu platil na sklonku kariéry takmer milión eur týždenne. A takto by sme mohli pokračovať ďalej.
Keď parížsky veľkoklub v januári 2023 predostrel Milanovi Škriniarovi lákavú ponuku, slovenský futbalista neváhal. Jeho odchod z milánskeho Interu, v ktorom bol v tom čase kapitánom, bol na spadnutie. Taliansky klub jeho služby nevedel oceniť.
PSG mu vyplatil viac než dvadsať miliónov eur ako bonus za podpis. Taktiež z neho spravil piateho, dnes už štvrtého najlepšie zarábajúceho futbalistu v celom Francúzsku. Dnes si ho však Parížania cenia na odchod.
Po tom, ako tréner Luis Enrique posadil Škriniara v prvom kole proti Le Havre na lavičku, ho pred druhým kolom ani len nenominoval na zápasovú súpisku. Škriniara vynechal takpovediac z vlastnej vôle. Slovenský futbalista je totiž oficiálne k dispozícii na prestupovom trhu. Aká je jeho budúcnosť a aké má možnosti?
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Rodičia musia byť empatickejší, ak chcú blízky vzťah so svojimi dospelými deťmi

Keď jedna z mojich klientok spomína na svoju dcéru, hovorí mi, ako s ňou päť týždňov po jej narodení sedela na novorodeneckej jednotke intenzívnej starostlivosti a modlila sa, aby prežila. Vybavuje si, ako sa zabávali pri prehliadke vysokých škôl a neskôr, keď jej pomáhali zariadiť izbu v internáte.
Rozpráva to so slzami v očiach a zároveň opisuje, ako ju šokovalo, keď jej 25-ročná dcéra povedala, že ju už nechce vo svojom živote. Povedala jej, že sa na terapii dozvedela, že ju matka v detstve „citovo zneužívala“ a že jej blízkosť škodí jej duševnému zdraviu.
Pri rozhodnutí dospelých detí prerušiť kontakt s rodičom sú časté opisy zneužívania alebo zanedbávania. Podobne ako moja klientka, aj mnohí rodičia sú týmto obvinením zmätení a zranení. V centre tohto rodičovského zmätku stojí generačný rozkol v chápaní, čo predstavuje psychickú ujmu.
Tento rozdiel existuje sčasti preto, lebo hranica toho, čo sa označuje za zneužívanie, traumatizovanie, poškodzovanie alebo zanedbávanie, sa za posledné tri desaťročia posunula aj rozšírila. Dospelé deti sa pozerajú na detstvo a rodičovstvo oveľa analytickejšie a kritickejšie ako generácie pred nimi.
V krátkosti o rodine a vzťahoch:
- Príprava dieťaťa na školu: Druhého septembra nastúpia deti opäť do školy. Prvý deň môže byť stresujúci nielen pre malých prvákov, ale aj ich starších spolužiakov. Psychologička Beáta Sedlačková z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie v rozhovore pre SME radí rodičom, ako zvládať úzkosti a obavy školákov.
- Ako uľaviť svojim nohám: Každý ortopéd vám povie, že základom pre zdravý pohyb je kvalitná obuv. Veď práve nohy sú tie, ktoré pri pohybe zaťažujeme najviac. Veľa ľudí má zlú techniku chôdze. Navyše zlý výber obuvi môže mať negatívny vplyv na kĺby, lýtkové svaly alebo môže zapríčiňovať aj bolesti chrbtice.
- Pozor na suplementy draslíka: Ak by ste chceli dopĺňať draslík v tobolkách, nerobte to. Odborníci z MojaLekáreň.sk neodporúčajú suplementovať ho samostatne. Upozorňujú, že akútne predávkovanie draslíkom môže mať pre náš organizmus nebezpečné následky.
Podcasty SME
- Dobré ráno sobota: Zjavil sa Pellegrini a dokázal, že je naozaj podržtaška
- Vertigo: Aké filmy pozerajú Kristíny z Piatočku? Ich výber prekvapil aj autorov Vertiga
- Klik: Svet sa kvôli AI rozdelí na dve pologule. Kam bude patriť Slovensko?
- Dejiny: 80 rokov od začiatku SNP: Historik, ktorý sa vzoprel Husákovi a prišiel o kariéru
Karikatúra

Recept dňa

Šalviové kurča, hubové toasty či provensálske cestoviny. Vyberte si z našich pestrých nápadov do každej kuchyne.
Dnes očakávame
- Tlačovka Progresívneho Slovenska na tému „Občiansku spoločnosť rozkladali komunisti. Ficova vláda dnes robí to isté“
- Premiér Róbert Fico plánuje navštíviť Normandiu v súvislosti s 80. výročím vylodenia spojencov počas druhej svetovej vojny
- Výsledky ankety Hokejista roka
Dnes v histórii

27. augusta 1883 vybuchla medzi Jávou a Sumatrou sopka Krakatoa. Táto erupcia bola jednou z najsmrteľnejších a najničivejších vulkanických udalostí v histórii. Výbuch bolo počuť až vo vzdialenosti 4 800 kilometrov pri Mauríciu. Akustická tlaková vlna obišla zemeguľu viac ako trikrát. Erupcii a cunami, ktoré spôsobila, sa pripisuje vyše 36-tisíc obetí.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
