Hlavným posolstvom Slovenského národného povstania bolo ukončiť vojnu a nastoliť mier, vyhlásil premiér Robert Fico na pompéznych oslavách 80. výročia SNP v Banskej Bystrici. Nechýbal tam veľvyslanec kremeľského zločineckého režimu na Slovensku Igor Bratčikov, neprišiel žiaden prezident alebo premiér zo susedných štátov alebo z ostatných štátov EÚ a NATO.
Ani nie dva mesiace po vzniku STVR odchádzajú zo spravodajstva prví ľudia. Väčšinou ide o redaktorov a dramaturgov televízie, ktorí nesúhlasia s krokmi dočasného riaditeľa STVR Igora Slaninu a vedenia spravodajstva.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Boli veľkolepé, organizáciu zvládli, Fico si užíval. Päť hlavných momentov osláv SNP
- Upozornili ju, čo sa už nepatrí politikov pýtať. Zo spravodajstva STVR odchádzajú ďalší
- Ukrajina chce ukázať víťazný plán. Vpád do Ruska však zatiaľ veľmi nefunguje
- Dali ste tam veľa bytov. Pokračovanie petržalského projektu dostalo stopku
- Nevídané, nepoznané. Slovan vyletel z céčka do svetovej triedy, zarobí ako nikdy
- Historická budova SND je podľa Šimkovičovej v celkom normálnom stave. Bývalí riaditelia sa ohradzujú
Boli veľkolepé, organizáciu zvládli, Fico si užíval. Päť hlavných momentov osláv SNP

Po májovom pokuse o atentát na premiéra Roberta Fica sa rozbehli diskusie o tom, ako udalosť obmedzí správanie sa politikov na verejne prístupných podujatiach. Veľkolepé oslavy 80. výročia Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici dali odpoveď aj na túto otázku.
Zabezpečovali ich stovky policajtov v uniformách, aj v civile. Medzi ľuďmi kde-tu postávali vyšportovaní mladí muži pôsobiaci ako turisti so slnečnými okuliarmi a slúchadlami v ušiach. Na budovách v blízkosti Pamätníka SNP boli ostreľovači.
Najstráženejšou osobou dňa bol Fico. Za všetko hovorila situácia po skončení slávnostného programu s príhovorom hostí na hlavnej tribúne. Keď sa premiér zberal na odchod, nahrnuli sa do priestoru najmenej dve desiatky ochrankárov v oblekoch.
Z prísne stráženej VIP zóny Fico medzi obyčajných ľudí nevyšiel. Ústretovejší bol minister obrany Robert Kaliňák, ktorého tiež sprevádzala ochranka. S priaznivcami sa ochotne fotil a žartoval. Viditeľne mal dobrú náladu z toho, že program podujatia, aké za posledné roky nemalo obdobu, ide podľa plánu.
SME zhrnulo päť hlavných momentov osláv, ktoré organizovalo Kaliňákovo ministerstvo. Vláda na ne vyčlenila celkovo 2,7 milióna eur.
- Aj Tiso chcel mier: Dnes sa v postojoch k napadnutej Ukrajine predstavitelia vlády cítia mentálne bližšie k Maďarsku, ktoré sa z Horthyho obdobia nepoučilo. Niet azda väčšieho historického pokrytectva, ako oslavovať výročie SNP a nepochopiť historickú paralelu, ktorá nám jasne ukazuje cenu „mieru“, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
- Ficovo blúznenie má aj racio: Fico ani pri pohľade na vojenskú prehliadku nevidí, že mier sa v tom lepšom prípade dosahuje zbrojením a v tom horšom bombardovaním. Nie, on oslavuje vojenskú operáciu (ktorá, technicky vzaté, narušila „mier“!), vzýva suverenitu, ale ostatným odkazuje, že majú kapitulovať, píše Peter Tkačenko.
Upozornili ju, čo sa už nepatrí politikov pýtať. Zo spravodajstva STVR odchádzajú ďalší

Pre reportérku Barboru Šišolákovú nastalo vo verejnoprávnom médiu náročné obdobie už začiatkom augusta, keď vedenie STVR natoľko spochybňovalo jej pripravovanú reportáž o ministrovi SNS Tomášovi Tarabovi, až sa témy o kontrakte Tarabovho rezortu s ministrovi známym advokátom chopila Markíza a odvysielala ju ako prvá.
Odvtedy prešli tri týždne a Šišoláková teraz oznamuje, že z STVR definitívne odchádza. Hovorí o praktikách, keď aktuálne vedenie STVR na čele s nominantom ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej Igorom Slaninom a šéfkou spravodajstva Máriou Hlucháňovou vyvíjajú nátlak na reportérov.
Zoznam ľudí, ktorí opúšťajú médium po zániku RTVS a vzniku STVR s priamym vplyvom rezortu kultúry aj cez koaličných nominantov v tvoriacej sa Rade STVR, sa neustále rozširuje.
SME zozbieralo dôvody redaktoriek Barbory Šišolákovej, Niny Janešíkovej a Sone Weissovej a dramaturgov Mira Cevelu a Dennisa Bartalského, pre ktoré sa rozhodli verejnoprávne médium opustiť.
V krátkosti z domova:
- Sudkyňa uspela s antidiskriminačnou žalobou: Nikto by si nemal robiť ilúzie, že sa mu vyplatí nejaká dvoj- či trojmiliónová satisfakcia za platové rozdiely, odkázal v roku 2010 sudcom vtedajší premiér Robert Fico. Hovoril o tých, ktorí si podávali antidiskriminačné žaloby. Sudkyni Najvyššieho súdu Elene Kováčovej, ktorá je už na dôchodku, na jej základe teraz štát vyplatil satisfakciu vo výške 227 888 eur.
- Dáta o NAKA odporujú Šutajovi Eštokovi: Národná kriminálna agentúra nestrojnásobila počet svojich príslušníkov a počas jedenástich rokov fungovania neklesala jej efektivita. Napriek tomu minister vnútra Matúš Šutaj Eštok z Hlasu používa práve tieto argumenty pri vysvetľovaní toho, prečo NAKA končí.
- Čo bude s Dankom a Šimečkom: Po dvoch mesiacoch zasadala koaličná rada. Vládna koalícia musí vyriešiť, kto bude predsedom parlamentu aj škrty za miliardu eur. Zhrnuli sme päť bodov, o ktorých musí koalícia vyjednávať.
Ukrajina chce ukázať víťazný plán. Vpád do Ruska však zatiaľ veľmi nefunguje

Kroky Ukrajincov v Rusku prekvapili mnohých vojenských expertov. Ukrajinské ťaženie v Kurskej oblasti je však údajne súčasťou plánu, ktorý má priniesť Ukrajine víťazstvo.
„Pre niekoho to môže znieť príliš ambiciózne, ale pre nás je to dôležitý plán,“ povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Tajnú schému chce v septembri ukázať americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi a obom americkým prezidentským kandidátom – demokratke Kamale Harrisovej a republikánovi Donaldovi Trumpovi, ktorí sa budú v novembri uchádzať o post hlavy štátu.
Zelenskyj vysvetlil, že všetko bude momentálne závisieť od Bidena, pretože je kľúčové, aby USA plán odobrili a poskytli Ukrajine to, čo potrebuje. Ani tri týždne po tom, čo ukrajinské jednotky prenikli do ruskej Kurskej oblasti, sa ich Rusom nepodarilo odtiaľ vyhnať.
Avšak zatiaľ čo Ukrajinci v Rusku postupujú, situácia v Donbase je kritická a nezdá sa, že by ukrajinská stratégia zásadnejšie fungovala. V okolí Pokrovska, ktorý sa Rusko snaží dobyť, prebiehajú silné boje. Ukrajinci stojaci proti presile 4:1 boli nútení opustiť Novohrodivku, ktorú údajne dobyli Rusi.
Šachy majstra Zelenského: Ak do dňa amerických volieb Ukrajine nerozviažu ruky, môže sa stať, že zviazané zostanú už naveky. Čo môže mať, respektíve ešte pravdepodobnejšie bude mať, veľmi temné bezpečnostné konzekvencie. Najprv pre Európu, avšak možno aj celú zemeguľu, píše Peter Schutz.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Ruský postup: Ruskí vojaci dobyli dve dediny v Doneckej a Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny, uviedlo ruské ministerstvo obrany. Kontrolovať majú dedinu Stelmachivka, ktorá leží neďaleko hraníc Luhanskej a Charkovskej oblasti a obec Mykolajivka, ktorá leží asi 15 kilometrov od Pokrovska.
- Ukrajinský postup: Ukrajina pokračuje v rozširovaní územia pod svojou kontrolou, vraví Zelenskyj o operácii v Kurskej oblasti. Ukrajinské obranné sily naďalej zvyšujú počet zajatých ruských vojakov. Dodal však, že situácia je mimoriadne zložitá v Doneckej oblasti, kde sa sústreďuje väčšina ruských síl, a to konkrétne na pokrovskom fronte.
- Strata stíhačky F-16: Ukrajina prišla o jednu z amerických stíhačiek F-16, píše denník The Wall Street Journal s odvolaním na nemenovaného amerického činiteľa. Stíhačku podľa amerického denníka nezostrelili Rusi, ale zrejme havarovala pre chybu pilota.
- Kremeľský seriál o Bidenovi: Po tom, čo sa dosluhujúci americký prezident Joe Biden stiahol z boja o Biely dom, ho na verejnosti veľmi nevidno. Teraz prišla správa, že sa sťahuje do Ruska. Nie je to však realita, ale zápletka nového ruského komediálneho seriálu, ďalšieho v rade projektov, ktoré Kremeľ využíva na šírenie svojej propagandy.
- Jašin kritizuje výmenu: Po tom, ako ho prepustili z ruskej trestaneckej kolónie v rámci ostro sledovanej výmeny väzňov, ohromil ruský opozičný politik Iľja Jašin západnú verejnosť, keď povedal, že by radšej zostal v Rusku, aj keby to bolo za mrežami. Vysvetlil, že nevie, ako účinne oponovať režimu zo zahraničia.
Zo zahraničných webov:
- Foreign Affairs: Falošný prísľub hĺbkových úderov Ukrajiny na Rusko
- The Economist: Prečo je katastrofálna vojna v Sudáne problémom celého sveta
- The New York Times: Naše väčšie mozgy majú aj svoju nevýhodu - rýchlejšie starnutie
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Dali ste tam veľa bytov. Pokračovanie petržalského projektu dostalo stopku

Developer projektu polyfunkčný dom Lužná v bratislavskej mestskej časti Petržalka narazil. Spoločnosť Vodotika MG sa obrátila na magistrát hlavného mesta so žiadosťou, ktorej cieľom boli získať povolenia na výstavbu jeho ďalšej etapy.
Napriek tomu, že developer s vedením magistrátu počas uplynulých troch rokoch intenzívne komunikoval, nepochodil. Od hlavného mesta dostal stopku. Problémom boli výpočty aj zvláštne riešené ateliéry a kancelárske priestory.
Kým predchádzajúce zamietavé stanoviská boli neoficiálne, respektíve neverejné, tentoraz mesto svoje rozhodnutie oficiálne zverejnilo. Magistrát v ňom developerovi vyčíta, že prekročil podiel funkcie určenej na bývanie.
Kým normy umožňujú využitie na 70 percent, podľa prepočtov mesta projekt ponúka 70,77-percentný podiel bývania. Aj toto číslo však magistrát spochybnil. A našiel aj ďalšie nedostatky.
V krátkosti z ekonomiky:
- Developerovi nevyšiel trik: Developeri a investori nezriedka problém s nedostatkom miesta riešia nadstavbami existujúcich objektov. Nie všetky zámery však úspešne prejdú procesom povoľovania. Presvedčil sa o tom investor, ktorého cieľom bolo vytvoriť nové bývanie na Vysokej ulici v centre Bratislavy. Nepomohol mu ani trik, magistrát mu naň prišiel.
- Rasizmus na pracovnom trhu: Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv zverejnila výsledky experimentu zameraného na protirómsky rasizmus na pracovnom trhu. Počas prvých šiestich mesiacov tohto roka organizácia testovala reakcie zamestnávateľov na uchádzačov o zamestnanie rómskeho pôvodu. Iba v 48 percentách prípadov obsahovala odpoveď záujem o pohovor.
- Tretina Slovákov nemá na dovolenku: Letné prázdniny predstavujú na Slovensku čoraz väčší problém, najmä pre nízkopríjmové a inak znevýhodnené rodiny. Makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš upozorňuje, že až 36 percent obyvateľov Slovenska si nemôže dovoliť ani týždeň dovolenky mimo domova.
Nevídané, nepoznané. Slovan vyletel z céčka do svetovej triedy, zarobí ako nikdy

Doteraz to bolo nevídané, nepoznané. Prekliatie sa skončilo, vypukli obrovské oslavy. Taký rachot na Tehelnom poli ešte nebol. Futbalisti Slovana prvýkrát v dejinách postúpili do hlavnej fázy Ligy majstrov. V odvete play-off o Ligu majstrov vyhrali doma s FC Midtjylland 3:2. Dva góly dal hrdina Marko Tolič a ten rozhodujúci Tigran Barseghjan.
Trénerovi Vladimírovi Weissovi to vyšlo už druhýkrát, čo je absolútny slovenský unikát. V roku 2005 oslavoval s Petržalkou. Zo slovenských klubov to ešte dokázali Košice v roku 1997 a Žilina v roku 2010.
Úspech Slovana je o to výnimočnejší, že sa musel vydriapať z prvého predkola. Musel vyradiť štyroch súperov, musel zvládnuť osem zápasov. Takúto dlhú cestu nemal žiaden iný európsky tím v Lige majstrov. Slovan ťažil z parádnej formy. V tejto sezóne stále neprehral, ani v dvanástom súťažnom zápase.
Slovenský majster získa od UEFA rekordné prémie. Každý klub v skupine Ligy majstrov zinkasuje minimálne 18,6 milióna eur - len za účasť. Slovan si v hlavnej fáze Ligy majstrov zahrá proti Manchestru City, Bayernu Mníchov, Atleticu Madrid, AC Miláno, Dinamu Záhreb, Celticu Glasgow, VfB Stuttgart a FC Girona.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Historická budova SND je podľa Šimkovičovej v celkom normálnom stave. Bývalí riaditelia sa ohradzujú

Bývalý šéf Slovenského národného divadla Matej Drlička a Matej Bošňák, ktorý rezignoval z postu ekonomického riaditeľa, sa ohradzujú voči tvrdeniam, ktorými ministerka kultúry Martina Šimkovičová spochybňuje potrebu rekonštrukcie historickej budovy SND.
„My sme sa prednedávnom boli pozrieť v budove starého SND, ozdobe nás Slovákov. Môžem vám povedať, že táto budova je v celkom normálnom stave. Bývalý generálny riaditeľ chcel vyčleniť na opravu starého Slovenského národného divadla, ktoré štyri roky spí, päťdesiat miliónov eur,“ povedala Šimkovičová počas tlačovej konferencie po odvolaní Mateja Drličku a šéfky SNG Alexandry Kusej.
„Odmietam akékoľvek výroky Martiny Šimkovičovej o tom, že Drlička si chce vyčleniť 51 miliónov eur. Ja ako štatutár SND som nemal nijakú právomoc si vyčleňovať nejaké peniaze. To bolo rozhodnutie vlády, ktoré túto potrebnú investíciu schválilo. Podotýkam, že je to investícia do majetku štátu, tej ozdoby Slovákov - ak by som použil slová ministerky,“ vraví Drlička.
K uzatvoreniu budovy pre divadelnú činnosť pritom došlo už v máji 2021 a o rok neskôr dokonca bratislavský inšpektorát práce vydal rozhodnutie o úplnom zákaze jej používania. O potrebe generálnej rekonštrukcie sa začalo hovoriť už dávno predtým, ako ju pre havarijný stav uzavreli.
V krátkosti z kultúry:
- Komédia o zmenách v spoločnosti: Český režisér Adam Martinec nakrútil komédiu Mord a vystihol v nej všetky zmeny, ktoré nás v posledných rokoch zasiahli v politike, manželstvách, rodinných tradíciách a rodinných rolách. Je vďačný za to, že ju mohol nakrútiť so Slovákmi, no myslí si, že to bolo naposledy.
- O Pohode je rozhodnuté: Pohoda 2025 bude na trenčianskom letisku od 10. do 12. júla. Informovali o tom organizátori s tým, že ešte stále majú veľa práce s uzatvorením predčasne ukončeného ročníka. Dodali, že aj keď na mnohé otázky ešte nepoznajú odpovede, jedno je jasné: tešia sa na budúcoročné stretnutie na trenčianskom letisku.
- Oasis ohlásili návrat: Britská rocková kapela Oasis oznámila, že vyrazí na prvé spoločné turné po 15 rokoch. Hudobná spolupráca bratov Gallagherovcov sa v roku 2009 skončila pre vzájomné spory. Prvý koncert je plánovaný na začiatok júla 2025 vo waleskom Cardiffe.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Šéf Telegramu je vo väzbe. Prečo je platforma problém?
- Zoom: Kedy by ste mali začať cvičiť po chorobe?
- Rutina: Duševné zdravie sa prejaví na koži aj vlasoch, našu krásu ovplyvňujú aj naše vzťahy
- Teplá vlna: Beáta prešla tranzíciou po päťdesiatke
Karikatúra

Recept dňa

Paradajky sa dajú pripraviť na milión spôsobov. Vysúšajte ich pečené so sirupom, k rybe aj v šaláte.
Dnes očakávame
- Bezpečnostná konferencia Globsec Forum v Prahe
- Slovenskí hokejisti nastúpia v kvalifikácii na ZOH 2026 proti Maďarsku
Dnes v histórii

30. augusta 1963 sprevádzkovali priamu komunikačnú linku medzi Bielym domom a Kremľom, na ktorej sa dohodli americký prezident John F. Kennedy a šéf sovietskych komunistov Nikita Chruščov. Horúca linka bola v médiách označovaná ako „červený telefón“, hoci nešlo o telefónne spojenie. Prvýkrát bola oficiálne použitá 5. júna 1967 z Moskvy. Sovieti sa pýtali, či sa Američania zapojili do šesťdňovej vojny medzi Izraelom a jeho arabskými susedmi.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
