Ani prvá koaličná rada po dvojmesačnej letnej prestávke nepriniesla dohodu na tom, koho si koalícia zvolí za nového predsedu Národnej rady. Andrej Danko na koaličnú radu prišiel, no po tom, ako mu Hlas odmietol prenechať post predsedu parlamentu, už nemal záujem riešiť ďalšie témy a odišiel.
Pred 29 rokmi, 31. augusta 1995, uniesla SIS pod vedením Ivana Lexu syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča do Rakúska. Aj keď polícia prípad dôkladne vyšetrila a parlament v roku 2017 Mečiarove amnestie zrušil, súdny proces s Lexom a spol. sa nezačal dodnes.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Hlas Dankovej túžbe neustúpil, na oslavách výročia SNP ho vidno nebolo
- Od únosu prezidentovho syna ubehlo 29 rokov. Súd má ďalší dôvod nekonať
- Hovoria, že na Zemi je diabol, a je to Putin. Beslanské matky stále čakajú na rozsudok
- S prepojeniami na Bödörovcov mala riadiť miliónové štátne nákupy, vo funkcii končí
- Slovenskí hokejisti si zahrajú na olympiáde, v priamom súboji o postup porazili Kazachstan
- Envirofilozof Sťahel: Hoci vieme, že smerujeme ku kolapsu, čoraz viac udržiavame životný štýl, ktorý to spôsobil
Hlas Dankovej túžbe neustúpil, na oslavách výročia SNP ho vidno nebolo

Ešte v priebehu augusta predpovedal predseda SNS Andrej Danko vyriešenie už piaty mesiac sa ťahajúceho sporu v koalícii o post predsedu parlamentu. Od jari si Danko nárokuje post predsedu Národnej rady, hoci podľa koaličnej zmluvy patrí podľa výsledkov volieb druhej najsilnejšej koaličnej strane Hlas.
Ani vôbec prvá koaličná rada po dvojmesačnej letnej prestávke na konci mesiaca ale nepriniesla dohodu na tom, koho si koalícia zvolí za nového predsedu Národnej rady. Danko na koaličnú radu prišiel, no po tom, ako mu Hlas odmietol prenechať post predsedu parlamentu, podľa informácií SME už nemal záujem riešiť ďalšie témy.
Podľa informácií z viacerých zdrojov z prostredia koalície sa neskôr stretnutie skončilo zároveň bez toho, aby SNS vyjadrila podporu Richardovi Rašimu, ktorého Hlas do čela Národnej rady presadzuje po tom, ako sa Peter Pellegrini stal prezidentom.
Hneď na druhý deň po rokovaní koaličnej rady nebolo Danka vidieť ani na veľkolepých očakávaných oslavách 80. výročia SNP v Banskej Bystrici. Ostatní traja podpredsedovia parlamentu - Peter Žiga, ktorý je zároveň poverený vedením parlamentu, Tibor Gašpar aj Michal Šimečka - na rozdiel od Danka počas oficiálnej časti slávnosti s príhovormi sedeli v prvých radoch.
Danko nemá jasno v koaličnej zmluve: Koalícia zatiaľ nemá dohodnuté, kto bude novým šéfom parlamentu, vyhlásil Danko v diskusnej relácii O 5 minút 12 STVR s tým, že táto téma bude ešte predmetom diskusie. Tvrdí, že v koaličnej zmluve je aj veľa nejasností, ktoré si musia upraviť.
Od únosu prezidentovho syna ubehlo 29 rokov. Súd má ďalší dôvod nekonať

Pred 29 rokmi, 31. augusta 1995, uniesla SIS pod vedením Ivana Lexu syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča do Rakúska. Aj keď polícia prípad dôkladne vyšetrila a parlament v roku 2017 Mečiarove amnestie zrušil, súdny proces s Lexom a spol. sa nezačal dodnes.
Kauza je v súčasnosti na Mestskom súde Bratislava I. Aby s ňou mohol predseda senátu pohnúť, musel prejsť previerkou NBÚ. Spis týkajúci sa akcie SIS aj po rokoch podlieha utajeniu. Rovnako museli prejsť previerkou aj prísediaci členovia senátu, ktorých tvoria tzv. sudcovia z ľudu.
Po získaní dekrétu o preverení si naštudovali spis a proces sa mohol začať. Začiatkom roka 2022 sa však všetci postupne vzdali svojich funkcií. Odvtedy súd nemá ďalších prísediacich, ktorí by boli preverení. Prečo je to tak, zostáva záhadou. V januári súd v stanovisku tvrdil, že práve prebieha previerka približne 15 ľudí.
Výsledok dodnes nie je žiadny. Na zloženie senátu treba dvoch prísediacich plus jedného náhradníka. Zákonná lehota na previerku je šesť mesiacov. V prípade komplikácií ju možno predĺžiť na deväť. NBÚ odmietol SME odpovedať, či úrad prísediacich súdu už preveril a ak nie, prečo.
V krátkosti z domova:
- Memorandum o zahraničnej politike: Prezident Peter Pellegrini, podpredseda parlamentu poverený jej riadením Peter Žiga a premiér Robert Fico podpísali spoločné vyhlásenie o jednotnom postupe v otázkach zahraničnej politiky. Deklarujú pevné ukotvenie Slovenska v EÚ a NATO, ale zároveň chcú presadzovať zahraničnú politiku na všetky štyri svetové strany.
- Uhrík sa ospravedlnil Sabakovi: Šéf strany Republika Milan Uhrík sa na sociálnej sieti ospravedlnil infektológovi Petrovi Sabakovi za status z roku 2021, v ktorom ho obvinil, že v tichosti dostal od niekdajšieho predsedu parlamentu Borisa Kollára vyše 28-tisíc eur za verejné schvaľovanie nezmyselných covid obmedzení. Sabaka rozhodnutie súdu nepovažuje za dostatočne odstrašujúce.
- Útok SNS na prírodu: Pytliaci, motoristi aj zlodeji dreva a vzácnych rastlín. Tým všetkým môže schválenie novely zákona z dielne SNS pomôcť obísť spravodlivosť. Obmedzuje totiž právomoci dobrovoľnej stráže prírody, čím zabraňuje odhaleniu prípadného zločinu.
Hovoria, že na Zemi je diabol, a je to Putin. Beslanské matky stále čakajú na rozsudok

Na nádvorí sa prekrikovali skupiny veselých detí. Mnohé stáli neďaleko svojich rodičov a príbuzných, ktorí diskutovali s učiteľmi o začiatku nového školského roka, keď smerom k nim spustili maskovaní ozbrojenci paľbu.
V chaose, ktorý nastal, ich všetkých natlačili do telocvične, v ktorej strávili najbližšie dni. Obliehanie sa skončilo o 52 hodín neskôr dvoma smrtiacimi výbuchmi, po ktorých nasledovala intenzívna streľba.
Budovu pohltili plamene a časť z nej spadla. Z ruín vyliezlo mnoho zakrvavených detí a rozutekalo sa preč. Od 1. septembra 2004, keď čečenskí militanti vtrhli do beslanskej školy a zajali 1 128 rukojemníkov, uplynulo dvadsať rokov.
V auguste sa Vladimir Putin stretol s členkami organizácie Matky z Beslanu, ktorá združuje rodičov obetí útoku. Rukojemnícka kríza zostáva najsmrteľnejším teroristickým útokom v modernej ruskej histórii. Sporný zásah bezpečnostných síl si vyžiadal 334 obetí.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Ruský útok na civilistov: Počas ruských útokov v Charkove zahynuli najmenej sedem ľudí a 97 ďalších utrpelo zranenia. Rusko zaútočilo modifikovanými kĺzavými bombami, jedna zasiahla 12-poschodový bytový dom. Prezident Volodymyr Zelenskyj po útoku opätovne naliehal na západných spojencov a špeciálne USA, aby povolili útoky ich zbraňami na vojenské letecké základne v Rusku.
- Ukrajinský útok na energetiku: Rusko hlási viaceré ukrajinské útoky dronmi na elektrárne a rafinérie v Moskovskej a v Tverskej oblasti. Cieľom útokov však boli aj ďalšie ruské oblasti. Drony spôsobili požiar v moskovskej ropnej rafinérii a elektrárni Konakovo v Tverskej oblasti, ktorá je jedným z najväčších výrobcov energie v strednom Rusku.
- Ruská taktika pri Pokrovsku: Ruská armáda v Doneckej oblasti podniká dve taktické operácie v rámci ofenzívy na dobytie mesta Pokrovsk. Cieľom operácii je podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny obkľúčenie ukrajinských pozícií medzi mestom Myrnohrad a obcou Hrodivka.
- Nie výcviku vojakov na Ukrajine: Európska únia odmietla žiadosť Kyjeva o výcvik vojakov na Ukrajine, cvičiť ich bude čo najbližšie ukrajinskému územiu. Od ruskej invázie do krajiny EÚ vycvičili v členských štátoch približne 60-tisíc ukrajinských vojakov a do konca roka sa bude snažiť vycvičiť ďalších 15-tisíc.
- Šojguov exnámestník za mrežami: Bývalého námestníka ruského ministra obrany Pavla Popova vzali do väzby pre podozrenie zo spáchania podvodu. Väzbu do 29. októbra mu nariadil vojenský súd v Moskve. Podľa vyšetrovateľov sa dopustil sprenevery, keď dohliadal na stavbu zábavného parku Patriot.
Zo zahraničných webov:
- Project Syndicate: Ako vzniká fašizmus
- The Insider: Peking za volantom: Aké nebezpečenstvo predstavuje záplava čínskych áut pre ruský trh?
- The Guardian: Najdivokejšie dedičstvo kokaínového kráľa: čo sa dá urobiť s hrochmi po Pablovi Escobarovi?
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
S prepojeniami na Bödörovcov mala riadiť miliónové štátne nákupy, vo funkcii končí

V čase, keď pre kritickú situáciu s IT idú daniari obstarávať za milióny eur, sa riaditeľkou verejného obstarávania stala osoba s prepojením na Bödörovcov. Lucia Pintová predtým pracovala ako radový zamestnanec na verejnom obstarávaní v štátnej Pôdohospodárskej platobnej agentúre, ktorú viedol terajší šéf daniarov Jozef Kiss. Obaja sa neskôr presunuli na Finančnú správu.
Kiss sa stal prezidentom Finančnej správy po nástupe vlády Roberta Fica. Pintová tam prišla v apríli tohto roka a to rovno na pozíciu riaditeľky odboru verejného obstarávania. Na túto pozíciu nebolo robené výberové konanie.
Pintovej rodinná príslušníčka pracuje v známom nitrianskom hoteli Zlatý kľúčik, ktorý sa spája s rodinou Bödörovcov. Samotná Pintová v minulosti v tomto hoteli organizovala športové podujatie.
Pintová pre Nadáciu uviedla, že s Norbertom Bödörom sa „nepozná“ a tiež, že s ním ani neprišla do kontaktu pri organizovaní športových podujatí. Nadácia sa na Pintovú cez infožiadosť pýtala koncom júla. Krátko na to sa k polovici septembra rozhodla u daniarov skončiť.
V krátkosti z ekonomiky:
- Chaos okolo ropovodu Družba: Ukrajina od 1. januára 2025 zastaví tranzit ruskej ropy do Európskej únie, vyhlásil poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak. Ukrajinská spoločnosť Naftogaz Podoľakove slová dementovala. Neskôr svoje vyhlásenia odvolal aj samotný Podoľak. Ruská ropa by teda cez Družbu mala prúdiť do konca roka 2029.
- Problém s bytmi v okresných mestách: V Námestove je výrazný nedostatok trojizbových bytov. Aj preto ich ceny vyskakujú až do neprirodzených výšok. Námestovo nie je jediné okresné mesto, ktoré čelí takémuto problému. Ukazuje to aj naša analýza.
- Nehnuteľnosti opäť zdraželi: Trend vývoja realizačných cien nehnuteľností sa na jar 2024 obrátil, ceny celoplošne rástli medziročne aj medzikvartálne. Po štyroch štvrťrokoch zlacňovania medziročne vzrástli ceny všetkých nehnuteľností o štyri percentá, výraznejšie drahšie ako pred rokom boli staršie byty a domy.
Slovenskí hokejisti si zahrajú na olympiáde, v priamom súboji o postup porazili Kazachstan

Slovenskí hokejisti si vybojovali postup na ZOH 2026. V priamom kvalifikačnom súboji o postup v domácej skupine D zdolali Kazachstan 3:1 a skupinu ovládli bez straty bodu. Do Talianska sa kvalifikovali okrem hráčov Slovenska aj Dáni a Lotyši, ktorí uspeli vo svojich kvalifikačných skupinách.
ZOH sa uskutočnia od 6. do 22. februára 2026 v Miláne a Cortine d'Ampezzo. Dvanástku účastníkov tvoria okrem troch úspešných kvalifikantov Kanada, Švédsko, Švajčiarsko, Fínsko, Česko, Nemecko, USA, Rusko a domáce Taliansko.
Ak vo februári Medzinárodná hokejová federácia predĺži Rusku zákaz štartu pre inváziu na Ukrajinu, na hrách bude štartovať aj najlepšie mužstvo z druhých miest v kvalifikácii. Tým je o skóre Francúzsko.
Pre slovenských hokejistov to bude siedma účasť na ZOH v hlavnom turnaji, predtým na hrách štartovali v roku 1994 v Lillehammeri, v Turíne 2006, vo Vancouveri 2010, v roku 2014 v Soči, v roku 2018 v Pjongčangu a pred dvoma rokmi v Pekingu. Pod piatimi kruhmi sa predstavili aj v rokoch 1998 v Nagane a 2002 v Salt Lake City, ale do hlavnej časti turnaja nepostúpili.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Envirofilozof Sťahel: Hoci vieme, že smerujeme ku kolapsu, čoraz viac udržiavame životný štýl, ktorý to spôsobil

„Z Číny, Indie aj Afriky, znie, že nasledujú cestu, ktorou sa Európe podarilo zvýšiť životnú úroveň. Masívnu industrializáciu chápu ako osvedčený recept, a preto ho chcú tiež použiť. Cena za to je obrovská a až keď v rieke neplávajú ryby a vzduch sa nedá dýchať, začína sa rozmýšľať o regulácii,“ hovorí enviromentálny filozof Richard Sťahel.
„Tento model rozvoja Európa exportovala do celého sveta. Na našom kontinente síce klesá množstvo znečistenia a emisií, ale len preto, lebo sme presunuli množstvo špinavých výrob na iné kontinenty,“ dodáva.
Devastácia životného prostredia je podľa neho nevyhnutnou daňou za to, čo nazývame pokrok a zaplatíme ju všetci, pokiaľ neprehodnotíme náš spôsob života.
„Hoci máme čoraz lepšie poznatky, že smerujeme ku kolapsu, máme čoraz väčšiu snahu udržať štýl života a organizáciu spoločnosti, ktoré to spôsobili,“ zdôrazňuje a vysvetľuje, že „napĺňaním nášho modelu kvalitného života likvidujeme predpoklady samotného prežitia.“
V krátkosti z vedy a techniky:
- Čo vie o klientoch Telegram: Telegram toho vie o svojich používateľoch pomerne veľa, hoci si roky budoval reputáciu bezpečnej aplikácie. Kým konkurenčné komunikačné platformy vyšetrovateľom nepomáhajú, lebo to technicky nie je možné, Telegram nepomáha preto, lebo nechce.
- SpaceX prekonala rekord: Americký raketový prepravca SpaceX prišiel o jednu z nosných rakiet Falcon 9. Po návrate z letu do vesmíru nezvládla vertikálne pristátie na autonómnej plošine v Atlantickom oceáne. Zničený stroj absolvoval už svoj 23. let do kozmu, išlo o aktuálneho rekordéra vo flotile rakiet SpaceX.
- Plasty prenikli do mozgu: Dvadsaťštyri vzoriek mozgu získaných začiatkom roka 2024 obsahovalo mikroplasty tvoriace priemerne pol percenta hmotnosti vzorky, uvádza nová štúdia. Neustále rastúce množstvo vedeckých dôkazov potvrdzuje, že v kriticky dôležitých ľudských orgánoch sa hromadia mikroplasty.
Podcasty SME
- Dobré ráno sobota: Fico si podrobil Pellegriniho, dovolil mu nejaké zákony aj vetovať
- Vizita: Jedlo je dôležitejšie než si myslíte. Môže ovplyvniť aj to, ako sa cítite
- Klik: Pixel dobehol iPhone. Hodnotíme nové telefóny od Googlu
- Knižná revue: Slovinsko nie je len Portorož a rafting, ale aj skvelá literatúra
- Vertigo: Nová Vrana je filmový omyl. Chuť vám prekvapivo zlepší hororový Nicolas Cage
Karikatúra

Recept dňa

Pljeskavica, musaka a kefty. Vyčarujete si prímorské pochúťky aj doma.
Dnes očakávame
- Začiatok nového školského roka
- Svetová meteorologická organizácia zverejní výročnú správu o klimatickej zmene v Afrike
Dnes v histórii

2. septembra 1666 vypukol v Londýne katastrofálny požiar, ktorý zničil veľkú časť vtedy prevažne dreveného City v rámci starých rímskych hradieb. Zhorelo 13 200 domov, 87 kostolov, vyhorela aj Katedrála sv. Pavla a bez prístrešia zostalo 100-tisíc ľudí. Taký veľký rozsah škôd spôsobených neúmyselným požiarom nebol doteraz vo svete zaznamenaný.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
