SME

Odvolávanie Šimečku dobehlo koaličných politikov. Vysvetľovali aj vlastné dotácie

Rokovať budú do noci.

Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka a podpredseda Smeru Tibor Gašpar.Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka a podpredseda Smeru Tibor Gašpar. (Zdroj: SME/Marko Erd)

BRATISLAVA. Audit, ktorý ešte nie je ukončený a zverejnený. Údajné "trestnoprávne podozrenia", ktoré však predbežná správa z kontroly o čerpaní dotácií nespomína. A napokon aj nijako nesúvisiace výčitky o štátnej podpore pre film Miki o mafiánovi Mikulášovi Černákovi.

Prvý deň odvolávania lídra opozície a predsedu PS Michala Šimečku z funkcie podpredsedu parlamentu ukázal, že vládnej koalícii pri chystanom zásahu proti opozícii chýbajú argumenty.

Doteraz ešte nikdy vládna koalícia nominanta opozície vo vedení parlamentu neodvolala.

SkryťVypnúť reklamu

"Mohol mať na to vplyv - to je čistá špekulácia. Chiméry, bludy, vymyslené veci," parafrázoval opozičný poslanec Ondrej Dostál z klubu SaS vágne formulácie, ktoré nijako nepreukázali, že by sa Šimečkova rodina "prisala" a ovládla dotácie v kultúre či na ministerstve spravodlivosti, ako to prezentujú najmä predstavitelia Smeru a SNS.

Pri opakovaných obvineniach, že Šimečkova rodina osobne z dotácií profitovala, predkladateľ návrhu Tibor Gašpar opäť vynechal, že občianske združenie Šimečkovej matky, jeho partnerky aj nadácia pomenovaná po Šimečkovom starom otcovi Milanovi Šimečkovi získavali pravidelne podporu aj za bývalých vlád Smeru. Dokonca vyššiu.

Poslanec Smeru Dušan Muňko si pri kritike Šimečku pomáhal aj do kín nedávno uvedeným filmom o bossovi podsvetia, ktorý "má minimálne tridsať vrážd na krku". Film získal podporu z Audiovizuálneho fondu, Šimečka s ním však nemá nič spoločné.

SkryťVypnúť reklamu

"Keby ste to natočili za vlastné peniaze, beriem," obracal sa Muňko smerom k Šimečkovi.

"Ja s tým filmom nič nemám. Hádam ma nedovolávate preto, že vznikol taký film," reagoval prekvapený Šimečka.

"Pokojne útočte na moju rodinu," obracal sa predseda Progresívneho Slovenska na poslancov koalície. „Oni prežili basu, prežili eštebákov, Mečiara a prežijú aj vás a vášho amatérskeho šéfa tajnej služby."

Súvisiaci článok Boha, my Šimečku vyženieme (komentár) Čítajte 

PS upriamilo pozornosť na politikov koalície

Po týždňoch, keď premiér Robert Fico venoval Šimečkovi a jeho rodine dve samostatné tlačovky a mnohé ďalšie vyjadrenia, debatu v parlamente PS krátko popoludní otočilo.

Predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci čítal zoznam koaličných politikov, ktorí pôsobia vo firmách alebo ich rodinní príslušníci sú prepojení s firmami, ktoré od štátu dostali v minulosti dotáciu či verejnú zákazku.

SkryťVypnúť reklamu

Strana PS aj na svojom webe zverejnila viac ako 880 takýchto zmlúv, spolu na 49 miliónov eur. Podľa PS aj koaliční politici dobre vedia, že na čerpaní grantov nie je vôbec nič zlé a aj "oni sami so svojimi rodinami ich čerpajú úplne rovnako".

"Merajte, prosím, rovnakým metrom," prihováral sa Dubéci koaličným poslancom.

Donútil tak zapojiť sa do debaty aj viacerých poslancov Hlasu, ktorí sa inak do rozpravy predtým takmer nezapájali, a vysvetľovať vlastné dotácie. Hlas, na rozdiel od ostatných dvoch koaličných strán Smer a SNS, nie je podpísaný ani pod návrhom na odvolávanie Šimečku. Schôdzu ale aj vďaka ich poslancom koalícia otvorila.

"Nedostal som nič," reagoval poslanec Hlasu Ján Blcháč, ktorý bol v dozornej rade vydavateľstva Tranoscius. To od roku 2014 dostalo na dotáciách zhruba 600-tisíc eur.

SkryťVypnúť reklamu

Blcháč hovorí, že ako člen dozornej rady na vydavateľstvo len dohliadal. "Prosím, ospravedlniť sa mi, teraz hneď," vyzýval vo svojom prvom vystúpení počas schôdze.

Poslanec SNS Rudolf Huliak sa zas zastával svojej družky či svojho brata Daniela Huliaka, ktorý ako konateľ firmy Kronospan podpísal vlani s ministerstvom hospodárstva zmluvu na dotáciu 450 000 eur a tento rok na ďalšie dva milióny.

"Nehanbím sa zaňho, je taký šikovný ako jeden z mála," povedal. O šéfovi PS sa pritom vyjadroval ako o "Šimečkovi a jeho Adams family".

Ďalším príkladom bol poslanec Hlasu Roman Malatinec. S rodinou má občianske združenie Javorie, ktoré každý rok organizuje prehliadky heligonkárov či fujerášov. Opakovane dostal finančnú podporu z Fondu na podporu umenia či z ministerstva kultúry.

SkryťVypnúť reklamu

Tvrdil, že na celoslovenské podujatie dostáva ročne priemerne päť- či šesťtisíc eur ročne. "Keby som mal také peniaze čo vy, tak na strednom Slovensku robím iné festivaly," vyčítal, že dotácie na kultúru vraj väčšinou končia na západnom Slovensku.

PS upozornilo vo svojom zozname aj na dotácie, ktoré získavali firmy rodinných príslušníkov premiéra Fica. Šlo napríklad o 200- či 66-tisícovú dotáciu pre stavebnú firmu Style-Mont, v ktorej vedení sú jeho strýko Ladislav Rybanský a švagor bývalého šéfa Ficovho zboru poradcov Vladimíra Faiča.

Poslankyňa Smeru Jana Vaľová, ktorá ako predsedníčka Únie žien Slovenska dostala na združenie dotáciu z Úradu vlády 30-tisíc eur, sa zas zamýšľala nad tým, ako v minulosti urobila chybu.

Keby vraj pobádala, aby sa ženy zo združenia "vyzliekli do gatiek a podprseniek a takto tancovali", mohli by podľa jej úsudku dostať aj väčšiu dotáciu. Ironicky tým narážala na dotácie pre Šimečkovu partnerku, tanečníčku Soňu Ferienčíkovú.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanec Hlasu Michal Bartek zas povedal, že dotácie na folklórne podujatia sa predsa nedajú porovnávať s dotáciami pre "tanečky, ktoré pripomínajú nejakú psychickú chorobu“.

Opäť sa odvolávajú na audit

Koalícia sa opakovane odvoláva na audit ministerstva spravodlivosti k rozdeľovaniu dotácií vo výzve na ochranu ľudských práv. Odvoláva sa naň aj Fico a Gašpar keď zdôvodňovali, prečo podľa nich treba Šimečku z postu podpredsedu parlamentu odvolať.

Žiadateľmi o dotáciu z výzvy bol aj Projekt Fórum, čo je organizácia matky Michala Šimečku, a tiež Nadácia Milana Šimečku pomenovaná po Šimečkovom starom otcovi. Ako jeden z členov správnej rady je v nej Šimečkov strýko Peter Šimečka, ktorý však nie je štatutárom nadácie.

Hoci predbežný návrh správy z auditu, o ktorom písal aj denník SME, konštatuje, že vo výzve "akýmkoľvek spôsobom nebolo preukázané" zvýhodňovanie žiadneho zo žiadateľov, Tibor Gašpar hovorí o "trestnoprávnych podozreniach".

SkryťVypnúť reklamu

"To, že audit nezistil účelovosť pri kreovaní hodnotiacich komisií, neznamená, že sa to nestalo," tvrdí poslanec Smeru. Dúfa, že sa také konštatovania preukážu vo finálnej správe z auditu.

"Ako mohol ovplyvniť rozdeľovanie dotácií z pozície mimoparlamentnej opozičnej strany, ktorá mala v parlamente jediného poslanca?" obracal sa na koalíciu Dostál z klubu SaS.

Gašpar sa v pléne tiež opäť pýtal, ako je možné, že podľa čiastočného auditu ministerstva spravodlivosti postúpilo do ďalšieho kola výzvy 37 žiadostí, vrátane Nadácie Milana Šimečku, hoci nespĺňali zákonné náležitosti.

Nepovedal však už, že podľa predbežnej správy k auditu šlo len o formálne nedostatky, ktoré neovplyvňujú kvalitu podaného projektu - v žiadostiach napríklad chýbali identifikačné údaje o štatutárovi alebo potrebné prílohy.

SkryťVypnúť reklamu

Opäť rečnil, ako na ministerstve rozhodli o dotáciách v prospech Šimečkovej rodiny "dvaja ľudia" - čo tiež správa nijako ani len nenaznačuje.

Minister Boris Susko zo Smeru vo víkendových diskusných reláciách sľúbil, že sporný audit zverejní do týždňa či do dvoch. Zatiaľ sa tak nestalo.

Ministerstvu to neprekážalo vydať na webe správu, že audit údajne "odhalil manipulácie pri hodnotení projektov, ako aj porušenia zákona, konštatoval tiež systémové aj nesystémové zlyhania".

Súvisiaci článok Odvolávanie Šimečku: Opozícia hovorí o fraške, na hlasovaní sa nezúčastní Čítajte 

Keď Gašpar hovorí o rodinkárstve

Poslanci opakovane vyčítali Šimečkovcom či "progresívcom" údajné rodinkárstvo. Spomínal ho aj Gašpar, od ktorého tieto slová opozíciu podráždili.

Bývalému šéfovi polície pripomenuli, že práve on podľa podanej obžaloby v kauze Očistec riadil políciu so svojím rodinným príbuzným, oligarchom Norbertom Bödörom a že šéfom tajnej služby urobila súčasná vláda jeho syna Pavla Gašpara.

SkryťVypnúť reklamu

"Jediná jeho kvalifikácia na tento post je, že je to váš syn," hovorila poslankyňa KDH Martina Holečková.

Na pretras prišlo aj to, že jedným z hodnotiteľov projektov, ktoré žiadali o dotáciu, bol na ministerstve spravodlivosti práve Gašpar mladší. Bolo to v čase pred jeho odchodom do SIS, keď pôsobil ako štátny tajomník.

Jeho otec, poslanec Smeru, to vo štvrtok označil za "úplne prirodzené" a tvrdil, že to nie je ničím výnimočné.

Dostál tvrdil opak. "Nie, nie je to prirodzené. Ja som bol tiež štátnym tajomníkom a nikdy som nebol v žiadnej hodnotiacej komisii. Ani by mi to nenapadlo, ani by som na to nemal čas, keďže som mal iné povinnosti."

Meno Gašpara ml. bolo aj vo vlastnostiach dokumentu s návrhom na odvolanie Šimečku. Objavili sa podozrenia, že šéf SIS písal tento návrh namiesto svojho otca, poslanca Smeru.

SkryťVypnúť reklamu

"Vy nemáte rodinnú licenciu na tento štát, vy ju máte na Microsoft," hovorila poslankyňa PS Zuzana Mesterová. Narážala tým na vysvetlenie Gašparovcov, že spomínaný návrh vznikol s využitím rodinnej licencie na softvér pre viac počítačov.

Rokovať budú zrejme do noci

O odvolaní Šimečku poslanci rokovať zrejme do noci, hlasovanie sa pritom očakáva až na budúci týždeň.

PS, KDH a SaS na spoločnej tlačovke oznámili, že ich poslanci sa na tajnom hlasovaní o odvolaní Šimečku nezúčastnia. Rovnako sa vyjadrila aj strana Slovensko Igora Matoviča.

Matovič, ktorý sa v lete na verejnosti neukazoval, pritom v rozprave útočil na PS a poučoval ho, ako má robiť politiku. "Je pravda, že progresívci sa krížom cez celé Slovensko nacucli na štátne dotácie a berú milióny," rečnil.

SkryťVypnúť reklamu

Vzápätí však Smer označil za väčšie zlo, keďže vraj "bral miliardy".

Na odvolanie Šimečku treba 76 hlasov, koalícia ich má 79. Hoci Gašpar očakáva, že hlasovanie bude v utorok, niektorí poslanci si tým nie sú istí.

Opoziční poslanci koalíciu opakovane vyzývali, aby návrh stiahla - podobne ako to spravil Smer v roku 2015. Návrh na odvolanie podpredsedu parlamentu Jána Figeľa z KDH vtedy Ficova strana stiahla po rokovaní v parlamente, ktorý o ňom vôbec nehlasoval.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 218
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 010
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 068
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 904
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 876
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 2 618
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 604
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu