SME

Víkendový výber: Čo si pán Danko myslí o súčasnom umení, pre mňa nie je dôležité, hovorí Ferienčíková

Pravidelná dávka víkendového čítania.

Víkendový výber SMEVíkendový výber SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)
Načítavam... Víkendový výber: Čo si pán Danko myslí o súčasnom umení, pre mňa nie je dôležité, hovorí Šimečkova partnerka Ferienčíková
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Príjemný víkend! Andrej Danko ju označil za tanečnicu pri tyči, Robert Fico zas naznačoval, že zneužíva verejné zdroje. Domáci aj zahraniční kritici na jej tvorbe pritom oceňujú, akým hlbokým témam sa venuje a ako poctivo sú jej inscenácie vybudované.

Tanečníčka, divadelníčka a partnerka Michala Šimečku Soňa Ferienčíková sa v rozhovore reportérke Soni Jánošovej zverila aj s tým, ako jej život ovplyvnil atentát na premiéra.

Reportér Peter Getting sa vybral po stopách slovenského Stonehenge. Ešte za prvej republiky, takmer pred sto rokmi, v dedine Svodín na južnom Slovensku našli predmety po prvých pravekých roľníkoch na našom území. Najväčším objavom však bol rondel, obrovská kruhová stavba. Kolos je o dvetisíc rokov starší ako anglický Stonehenge a nášho reportéra po jeho stopách sprevádzal Juraj Pavúk, jeden z najpoprednejších slovenských archeológov.

SkryťVypnúť reklamu

Prinášame vám aj recenzie na filmové novinky ako seriál Pressburg či novú snímku s Demi Moore, reportáž z nakrúcania nového filmu režiséra Petra Bebjaka o spevákovi Karolovi Duchoňovi, ale aj tipy, kam sa vybrať k moru v októbri.

Šimečkova partnerka Soňa Ferienčíková o útokoch na jej tvorbu: Viem, že tu vôbec nejde o mňa

„Frustrácia mi ako praktickému a racionálnemu človeku je nanič a nikam ma neposunie. Posunie ma, keď budem premýšľať nad tým, čo môžem v tejto chvíli spraviť, aby sme sa tu mali všetci lepšie,“ vraví tanečníčka, divadelníčka a partnerka Michala Šimečku SOŇA FERIENČÍKOVÁ.

Čo si pán Danko myslí o jej tvorbe a o súčasnom umení celkovo, pre ňu nie je nijako dôležité. Sú iní ľudia, ktorých názor si vážim, hovorí v rozhovore. „Navyše viem, že tu vôbec nejde o mňa. Ide o pokus diskreditovať môjho partnera. Pokúša sa zvoliť taký slovník, ktorého sa chytí bulvár a ktorý bude žiť ďalej.“

SkryťVypnúť reklamu

V rozhovore sa tiež dočítate, ako vníma aktuálne útoky na svoju tvorbu a prečo ich neberie osobne, ako vznikali jej oceňované inscenácie, prečo ich vznik trvá tak dlho a ako je možné, že sa dokáže točiť okolo vlastnej osi hodinu v kuse, čo by všetci ľudia priali svojim vnúčatám a či sa dá vymaniť z extrémistickej rodiny aj ako vníma vzdelávanie tanečníkov od desiatich rokov.

Praveké rondely na Slovensku sú unikátne. Majú o dvetisíc rokov viac ako anglický Stonehenge

Bolo to ešte za prvej republiky, v roku 1931, keď v dedine Svodín na južnom Slovensku stavali zememerači trigonometrický bod. Pri kopaní jamy narazili na zvláštny nález.

Nádoba bola pomaľovaná a mala nezvyčajný tvar ľudskej postavy. Hrdlo nádoby sa ponáša na hlavu, na hrudi má prsia, z tela vychádzajú dve ruky zdvihnuté v adoračnom geste, akoby niečo alebo niekoho vzývali, v dlaniach drží obetné nádobky. Zrejme slúžila pri dávnych rituáloch, magický mohol byť aj jej obsah.

SkryťVypnúť reklamu

Umelecký artefakt bol predzvesťou nálezov významných v rámci celej Európy. Zanechali ich tu prví pravekí roľníci na našom území, z obdobia neolitu, teda mladšej kamennej doby, spred sedemtisíc rokov.

Najtajomnejší je však rondel, obrovská kruhová stavba, ktorú tu takisto objavili. Kolos je o dvetisíc rokov starší ako anglický Stonehenge.

Svodín od stredoveku obývali Maďari aj Nemci, preto sa delí na maďarský a nemecký Svodín. Kráčame po poľnej ceste okolo vinohradov.

„Táto cesta je odveká. Tisíce rokov vedie týmto smerom. Vlastne kopíruje cestu, ktorá viedla kedysi dávno z jedného vchodu rondelu k druhému,“ hovorí Juraj Pavúk. Jeden z našich popredných archeológov život zasvätil bádaniu o dávnych neolitických obyvateľoch našej krajiny.

Vedie nás ďalej, po pravej strane leží pole, kde kedysi objavili čudesnú nádobu s rukami. Neskôr tu odkryli rozsiahle sídlisko a pohrebisko s vyše sto hrobmi.

SkryťVypnúť reklamu

Najprekvapujúcejší však bol objav ohromných kruhových stavieb, rondelov, stojacich približne v strede celého komplexu.

Pozor, nepozerať. Slovenská televízia má taký dobrý pôvodný seriál, až ho nechce ukázať

Bez komplexov a bez ega, len s jemnou provokáciou a výborným zmyslom pre humor sa na slovensko-maďarské vzťahy pozreli manželia Lucia Molnár Satinská v pozícii scenáristky a Csaba Molnár ako režisér a vytvorili pre STVR nový seriál s názvom Pressburg.

Že ste o ňom nepočuli? Je to možné. Verejnoprávna televízia nevyužila, že má pôvodný program hodný pozornosti, a nevybrala mu práve najšťastnejší vysielací čas.

Úvodné titulky uvádzajú Pressburg ako viacjazyčný seriál.

Hlavný hrdina, mladý Attila, by najradšej hovoril iba po maďarsky. V slovenčine si príliš neverí a ani ju nepotrebuje. Teda, kým ho rodinná situácia nedonúti opustiť Žitný ostrov a prísť do Bratislavy, ktorú ešte stále vníma cez nánosy porevolučných čias.

SkryťVypnúť reklamu

Vlado Plevčík: Duchoň sa správal rovnako originálne ako spieval

Na trblietajúce javisko vystupuje muž v župane. Zhodí ho na zem. Pod ním má oblek s veľkými klopami. Obracia sa na kameru a spieva:

Z básnikov, z ich krásnych slov, ti dám len pár, len týchto pár: Ja mám ťa rád... Javisko sa postupne zapĺňa tanečníkmi a spevák sa pohybuje stále energickejšie. Vo finále ho nesú na rukách, padajú zlaté konfety. Stop.

Teraz sa bude javisko hodinu zametať a vracať do pôvodného stavu, aby sa záber mohol ešte raz zopakovať.

Spomínaná scéna sa síce točila medzi poslednými, príbeh Karola Duchoňa však bude vo filme otvárať. Ten sa totiž začína počas nakrúcania silvestrovského programu v televízii v roku 1984. Mužovi, ktorému ešte nedávno ležal pri nohách svet, prebehne počas jednej noci pred očami doslova celý život.

SkryťVypnúť reklamu

Režisér Peter Bebjak v týchto dňoch finišuje s nakrúcaním životopisnej snímky Duchoň.

Spolu s predstaviteľom hlavnej úlohy Vladislavom Plevčíkom a hlavným kameramanom Martinom Žiaranom hovoria o najväčších výzvach tohto filmu.

Starnutie je pre ženu horor. No najväčším násilím je to, čo si pri tom spôsobuje sama

"Byť ženou je body horor," skonštatovala režisérka Coralie Fargeat, keď na festival v Cannes prišla predstaviť film Substancia. Po premiére dostal prívlastok najšokujúcejší film roka.

Viacerým divákom spôsobil nevoľnosť, no fyzické problémy narobil aj samotným herečkám v hlavných úlohách. Aj Demi Moore aj Margaret Qualley priznali, že náročné nakrúcanie na nich zanechalo stopy.

Čo konkrétne ho spôsobilo, môžu teraz vidieť diváci Cinematiku v Piešťanoch. Alebo od 10. októbra v bežnej distribúcii.

SkryťVypnúť reklamu

Demi Moore hrá starnúcu Elisabeth, Margaret Qualley jej mladšiu verziu Sue.

Bozkávajúca sa mníška, či dieťa s pupočnou šnúrou. Zomiera fotograf, ktorý šokoval

Taliansky reklamný fotograf Oliviero Toscnai vždy rád šokoval. Taký je aj jeho najnovší rozhovor pre denník Corriere della Sera. Slávny fotograf v ňom priznal, že trpí zriedkavou chorobou a nevie, koľko času mu ešte zostáva.

Toscani za rok schudol štyridsať kíl a nechce ďalej takto žiť. Uvažuje vraj o asistovanej samovražde. "Ale žil som príliš dlho a príliš dobre," hovorí 82-ročný umelecký fotograf. Preslávil sa tým, že viac ako tridsať rokov tvoril pre niektorých šokujúce reklamy na taliansku odevnú značku Benetton.

Logo značky umiestnil nenápadne, niekde do rohu. To, čo priťahovalo pozornosť, bola fotografia. Drzá, arogantná, poburujúca.

SkryťVypnúť reklamu

Mikróby v domácnosti môžu byť nebezpečné aj prospešné. Ako kultivovať tie správne?

Veľkú časť svojho života trávime v interiéri. A ani zďaleka v ňom nie sme sami. Spoločnosť nám pritom nerobia len rodinní príslušníci, priatelia, či domáci miláčikovia, ale aj rozličné mikróby. A vôbec ich nie je málo. Odhady hovoria, že v každej domácnosti je viac ako deväťtisíc rôznych druhov.

"Rovnako ako naše črevá a ústa, aj domovy majú svoj mikrobióm. Ide o zložitý ekosystém baktérií, húb, vírusov, a iných mikroorganizmov, ktorým sa darí na miestach, kde žijeme, pracujeme a študujeme," vysvetľujú v texte na portáli The Conversation odborníci Samuel J. White a Philippe B. Wilson z York St. John University vo Veľkej Británii.

V súčasnosti sa vedci snažia o ňom nahromadiť čo najviac informácií o tom, že to má významný vplyv na naše zdravie. Výskumy hovoria, že ovplyvňuje zdravie dýchacích ciest, to, ako funguje náš imunitný systém a dokonca aj duševnú pohodu.

SkryťVypnúť reklamu

Teplé more na kúpanie aj v októbri. Našli sme päť cenovo dostupných destinácií v Európe

Čoraz viac turistov posúva svoje letné dovolenky na obdobie, kedy už na Slovensku teploty neprekračujú hranicu 30 či 35 stupňov Celzia, ale naplno sa rozbehne sychravá a často upršaná jeseň.

To, že sa na Slovensku ochladí, však neznamená, že sa na rôznych miestach Európy stále nemôžeš okúpať v príjemne vyhriatom mori.

Vybrali sme päť destinácií, kde nájdete teplé more aj v októbri.

Víkendový recept

Jablká sú chutné, zdravé a dostupné celoročne. Vybrali sme dvadsať overených receptov na jablkové koláče.

Víkendový kvíz

Koľko priemerných platov potrebuje Rus na nové auto? Otestujte svoje vedomosti.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 858
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 949
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 682
  4. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 446
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 437
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 223
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 113
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 595
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rudolf Huliak a nový minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Firma, ktorú vedie brat Rudolfa Huliaka, nezískala milióny z plánu obnovy.


Advokát David Lindtner na súde zastupoval aj stíhaného extrémistu Daniela Bombica.

Bývalý člen sýkorovcov na súde vypovedal o údajnom podplácaní.


2
Roman Antal pri predstavovaní projektu Veža snov na Štrbskom Plese v roku 2019.

Roman Antal uteká pred veriteľmi.


Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


7

Neprehliadnite tiež

44 percent Slovákov verí, že protivládne protesty sú organizované a finančne podporované Georgeom Sorosom.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


Ilustračné foto.

Obyvatelia sa môžu aktívne zapojiť do rozhodovania.


SITA
Urgentný príjem v Nemocnici Bory

Na pozícii strieda Petra Lednického.


TASR
Minister zahraničia Juraj Blanár.

Riaditeľkou Slovenského inštitútu v Prahe sa stala Katarína Šmálová.


TASR

Sportnet

Štefan Gerec, futbalista MFK Ružomberok.

Ružomberok zdolal Banskú Bystricu v prvom semifinále 2:1.


Hráči Bielefeldu oslavujú gól

Outsider dokázal zápas otočiť.


TASR
 Lukáš Cingel

Kometa Brno sa ujala vedenia v semifinálovej sérii.


Sportnet, TASR
Hráči Arsenalu oslavujú gól

Arsenal na vedúci Liverpool, ktorý má zápas k dobru, stráca priebežne deväť bodov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu