Policajný prezident Ľubomír Solák a v minulosti dvakrát obvinený šéf policajnej inšpekcie Branislav Zurian majú byť povýšení do hodnosti generála. Návrh ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka už odobrila vláda, sprievodné dokumenty pritom neobsahujú žiadne odôvodnenie, ktorým by Šutaj Eštok navrhované povýšenie vysvetľoval.
Minister životného prostredia Tomáš Taraba podporuje maďarský projekt sústavy štyroch prehradení starého koryta Dunaja, ktorý je pre veľtok nevhodný a mimoriadne škodlivý. Pri zvládaní povodní by Slovensku priťažil a dotkol by sa vodného hospodárstva, životného prostredia či vodnej dopravy.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Šutaj Eštok chce zo šéfa polície Soláka generála. Už dnes zarába viac než Hamran
- Maďarský projekt by mohol zhoršiť priebeh povodní na Dunaji. Taraba ho obhajuje
- O zastavení eurofondov ešte nerozhodli. Šefčovičovi by lobing uškodil
- Poplatok za výber z bankomatu aj prevody. Akú povinnosť prinesie transakčná daň?
- Slovanu absolútne nevyšiel debut v hlavnej fáze Ligy majstrov. Celtic mu nedal šancu
- Ministerstvo kultúry potichu chystá plán na reorganizáciu. Týkať sa má Národnej galérie aj múzea
Ak si dnes kúpite tlačené vydanie denníka SME, nájdete v ňom vložený časopis Lišiak. Lúštite krížovky, osemsmerovky a iné hlavolamy a vyhrajte až 600 eur. SME na celý víkend spolu s časopisom Lišiak stojí len 1,95 eur.
Šutaj Eštok chce zo šéfa polície Soláka generála. Už dnes zarába viac než Hamran

V čase, keď sa riešia podozrenia z nezákonného spôsobu zrušenia NAKA, má byť policajný prezident Ľubomír Solák povýšený do hodnosti generála. A to spolu so šéfom policajnej inšpekcie Branislavom Zurianom, ktorý bol v minulosti dvakrát obvinený. Obaja sú dnes plukovníkmi a formálne podmienky na povýšenie spĺňajú.
S návrhom na povýšenie prišiel minister vnútra Matúš Šutaj Eštok iba desať mesiacov po tom, čo sa Solák a Zurian ujali vedenia. Návrh ministra na toto povýšenie už odobrila vláda, menovanie tak už spadá pod právomoc prezidenta Petra Pellegriniho. Sprievodné dokumenty neobsahujú žiadne odôvodnenie, ktorým by Šutaj Eštok vysvetľoval navrhované povýšenie.
Súčasná vláda pokračuje v trende, ktorý dodržiavali už predošlé vlády Smeru. Na čele Policajného zboru boli už vtedy generáli, a to Tibor Gašpar či Milan Lučanský. Naopak, generálom nebol bývalý policajný prezident Štefan Hamran či jeho predchodca Peter Kovařík, hoci mali odrobené dlhé roky v zbore.
Hamrana na povýšenie dokonca aj navrhovali, avšak v danom čase ponuku odmietol, čo vysvetľuje vlastným presvedčením. Hodnosť generála by mala byť podľa neho udeľovaná za mimoriadne zásluhy.
Maďarský projekt by mohol zhoršiť priebeh povodní na Dunaji. Taraba ho obhajuje

„Vysypanie pár kamienkov” v starom koryte Dunaja, ako maďarský projekt prehradenia nazval minister životného prostredia, by mohlo zhoršiť zvládanie takej veľkej vody, akú na Dunaji vidíme v týchto dňoch.
Maďarský projekt Insula Magna, sústava štyroch prehradení starého koryta veľrieky, nemá u odborníkov na Slovensku podporu. Minister Tomáš Taraba ho aj napriek tomu obhajuje. Expertnú skupinu Dunaj, ktorá sa projektu v jeho rezorte venovala, podľa jej členov odrezal od informácií.
Projekt, ktorý je maďarským zámerom, je na stole už desať rokov a má byť vyrovnaním za nedostavané vodné dielo Nagymaros. Jeho realizácia by mala byť súčasťou riešenia dlhoročného sporu medzi Slovenskom a Maďarskom o stavbu vodného diela v Gabčíkove.
Odborníci však varujú, že prehradenie starého koryta by mohlo byť pre Slovensko pri povodniach problémom navyše. Upozorňujú tiež, že realizácia projektu ohrozí záujmy Slovenska aj Maďarska - dotkne sa vodného hospodárstva, životného prostredia, vodnej dopravy aj športovej a rekreačnej plavby. Navrhované riešenie označili za „nevhodné a mimoriadne škodlivé“.
V krátkosti z domova:
- Protesty proti Šimkovičovej: V 14 mestách na Slovensku sa konali protesty na podporu Kultúrneho štrajku s názvom Slovensko drží s kultúrou. Kultúrna obec formou protestov vyjadrila podporu tisíckam ľudí v štrajkovej pohotovosti po celom Slovensku v mnohých kultúrnych organizáciách a odmietla tak deštruktívne kroky vedenia ministerstva kultúry.
- Všetko je v poriadku v štáte právnom: Súdna rada sa ohradila voči správe Európskej komisie o právnom štáte koncom júna. Komisia v nej označila Slovensko spolu s Maďarskom ako krajiny, ktoré majú spomedzi všetkých 27 členských krajín najviac problémov s právnym štátom. Súdna rada konštatuje, že správa je neobjektívna a neodráža skutočný stav právneho štátu na Slovensku.
- Bory sa nedohodli s VšZP: Bratislavská Nemocnica Bory sa nedohodla so štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou na nových zmluvných podmienkach. Od októbra preto podľa jej slov bude môcť poistencom VšZP poskytovať plánovanú zdravotnú starostlivosť limitovane. Pre časť pacientov sa tak majú predĺžiť čakacie lehoty na plánované zákroky.
O zastavení eurofondov ešte nerozhodli. Šefčovičovi by lobing uškodil

O tom, že Európska komisia zvažuje pozastavenie eurofondov pre Slovensko pre problémy s právnym štátom, informovala ešte minulý týždeň agentúra Bloomberg. Slovenská vláda tieto informácie odmietla. Medzi odborníkmi a koaličnými aj opozičnými europoslancami však ešte stále panujú rozličné názory na situáciu, v ktorej sa Slovensko ocitlo.
Proces rozhodovania sa ešte neskončil a môže byť v rukách predsedníčky Komisie Ursuly von der Leyenovej. Minister zahraničných vecí Juraj Blanár tiež odmieta, že by postih Slovensku hrozil, podobne sa vyjadruje aj súčasný komisár a nominant do ďalšej komisie Maroš Šefčovič.
„Ak ide o otázku nejakých zmrazení platieb, tak môžem oficiálne povedať, že nič takéto nie je na stole. Ani sa to nepripravuje, pretože prebiehajú rokovania s vládou Slovenskej republiky a Európska komisia má maximálny záujem o to, aby sa vyriešili pozitívnym spôsobom,“ povedal pre SME Šefčovič.
K rozhodnutiu zrejme dôjde čoskoro, myslí si analytik portálu Euractiv Radovan Geist. „No už aj to, že proces rozhodovania ešte neskončil a stále kolujú informácie, naznačuje, že doterajšie argumenty slovenskej vlády neboli presvedčivé a hrozí, že eurofondy budú zablokované,“ vraví.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Ukrajinský víťazný plán: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že Kyjev dokončil prípravu svojho víťazného plánu na ukončenie vojny s Ruskom. O pláne sa chystá rokovať s americkým prezidentom Joeom Bidenom. Dodal, že k mieru nemôže existovať nijaká „alternatíva“, žiadne „zmrazenie vojny“ či manipulácie, ktoré by umožnili posun ruskej agresie do ďalšej fázy.
- Tlak na ruské možnosti: Ukrajinské údery na logistické objekty v Rusku spôsobia väčší tlak na možnosti ruskej armády a mohli by negatívne ovplyvniť ruské útočné operácie na celom fronte, uviedol Inštitút pre štúdium vojny. Analytici tak reagovali v súvislosti ukrajinským útokom dronmi a na muničné sklady meste Toropec v ruskej Tverskej oblasti.
- Používanie západných zbraní: Ukrajina by mala používať západné zbrane proti legitímnym vojenským cieľom v Rusku, uzniesol sa Európsky parlament. V schválenom uznesení sa uvádza, že Ukrajina si bez zrušenia obmedzení nemôže naplno uplatniť právo na sebaobranu a musí čeliť útokom na svojich obyvateľov a infraštruktúru.
- Zmrazené ruské aktíva: Európska únia pošle Ukrajine 160 miliónov eur zo zmrazených ruských aktív, oznámila šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Suma má pokryť naliehavé humanitárne potreby Ukrajiny v súvislosti so zimným obdobím. EÚ a krajiny G7 zároveň hľadajú spôsob, ako poskytnúť Ukrajine pôžičku 50 miliárd dolárov zo zmrazených ruských aktív.
Zo zahraničných webov:
- Atlantic Council: Je načase, aby sa Rusko začalo obávať červených čiar Západu na Ukrajine
- The Washington Post: Kľúčová otázka v pozadí izraelského útoku na zariadenia Hizballáhu: Prečo práve teraz?
- Foreign Affairs: Dvojštátne riešenie, ktoré by mohlo fungovať
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Poplatok za výber z bankomatu aj prevody. Akú povinnosť prinesie transakčná daň?

Vláda Roberta Fica schválila novú daň z finančných transakcií. Týkať sa bude podnikateľov, obchodných spoločností aj živnostníkov. Do platnosti by mala vstúpiť od apríla budúceho roka.
Oproti pôvodnému ohláseniu pritom stihla spraviť zmenu v sadzbách dane, ktorá má v rámci balíka na konsolidáciu verejných financií zabezpečiť, že štát z nej nezíska 610 miliónov eur, ale až 700 miliónov eur.
Vláda schválila sadzbu z bankových prevodov na úrovni 0,4 percenta oproti 0,35 percenta s maximálnym poplatkom 40 eur. Príklad: ak podnikateľ zaplatí dodávateľovi bankovým prevodom faktúru vo výške 5000 eur, zaplatí na dani 20 eur. Sadzba pri výbere z bankomatu bude 0,8 percenta. Ak si podnikateľ z firemného účtu cez bankomat vytiahne 100 eur, zaplatí štátu 80 centov.
Dôvodom na vyššiu sadzbu je, že vláda zároveň znížila sadzbu DPH pre gastro na päť percent, hoci pôvodne uvažovala o jej zvýšení na 23 percent. Výpadok príjmov vo výške 110 miliónov eur má čiastočne zaplátať práve ešte vyššia transakčná daň.
- Zvrhlé a skryté dane: Firmy aj živnostníci budú daň z finančných transakcií platiť za to, že poctivo platia faktúry či využívajú platobnú kartu. Čo je na tom zvrhlé? To, že sadzba dane sa javí ako drobnosť, ale pri množstve transakcií v online ére to môže priniesť štátu slušné peniaze, píše Jozef Ryník.
V krátkosti z ekonomiky:
- Dôchodcovia prídu o stovky eur: Rodičovský dôchodok vo forme, v akej ho poznáme dnes, zanikne, rozhodla vláda. Rodičovský dôchodok získalo tento rok 907-tisíc seniorov. Sociálna poisťovňa im spolu vyplatí 307 miliónov eur, priemerne teda 338 eur. Po novom by mohli deti poslať svojim rodičom dve percentá zo zaplatenej dane.
- Daňový bonus klesne: Štedrý daňový bonus na deti od januára 2025 končí. Podľa ministra financií Ladislava Kamenického by mal byť adresnejší. Väčšina rodín s deťmi dostane vo výplate každý mesiac menej peňazí. Zmena by mohla pomôcť slabšie zarábajúcim rodičom, ktorí mali doteraz problém dosiahnuť na plný daňový bonus.
- Nábytkári za sebou nechali spúšť: Ani dlhoročná tradícia vám niekedy v podnikaní nemusí pomôcť. Napríklad nábytkárska spoločnosť Beta Trenčín už rok 2024 neprežije. Pred pár mesiacmi skončila v konkurze. Posledné týždne pritom vyplavili na povrch škody, ktoré po firme zostali.
Slovanu absolútne nevyšiel debut v hlavnej fáze Ligy majstrov. Celtic mu nedal šancu

Futbalisti Slovana Bratislava vstúpili do hlavnej fázy Ligy majstrov vysokou prehrou na štadióne Celticu Glasgow 1:5. Slovan sa predstavil premiérovo v hlavnej fáze Ligy majstrov, no veril v lepší výkon. Proti domácim sa len ťažko presadzovali a nedokázali sa vyrovnať s ich dôrazným pressingom a rýchlosťou.
Nestáva sa často, že najlepším hráčom tímu, ktorý inkasuje päť gólov, je brankár. Dominik Takáč si od portálu SofaScore vyslúžil známku 7,3 napriek tomu, že ho prekonali piati futbalisti Celticu. Mal sedem úspešných zákrokov, čím sa veľkou mierou podieľal na tom, že debut Slovana v Lige majstrov neskončil ešte horšie.
„Sme sklamaní, pretože sme chceli niečo uhrať. Musíme sa z toho poučiť a uvedomiť si, že keď prídu šance, musíme ich premieňať. Ja som mal jednu za stavu 0:1. Ak by som ju premenil, zápas by bol možno iný. Mrzí ma to. Hrali sme naplno, ale nestačilo to. Budeme bojovať ďalej, hoci tie zápasy nebudú o nič ľahšie,“ povedal Vladimír Weiss mladší po prehre.
Slovanisti si v hlavnej fáze zahrajú najbližšie proti Manchestru City a čakajú ich aj Bayern Mníchov, Atletico Madrid, AC Miláno, Dinamo Záhreb, VfB Stuttgart a Girona FC.
Prečo Slovan tak vysoko prehral: Škótsky Celtic proti Slovanu dominoval, slovenského majstra iba občas pustil k lopte. Sportnet rozobral viacero momentov, ktoré ovplyvnili výsledok premiérového zápasu bratislavského klubu v prestížnej súťaži.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Ministerstvo kultúry potichu chystá plán na reorganizáciu. Týkať sa má Národnej galérie aj múzea

Na ministerstve kultúry potichu vzniká plán na zlúčenie kultúrnych inštitúcií, ako sú múzeá a galérie. Zasahuje aj také erbové inštitúcie, ktoré sú staršie než samotná Slovenská republika - Slovenské národné múzeum či Slovenskú národnú galériu.
Informoval o tom bývalý šéf analytickej jednotky Inštitút kultúrnej politiky Marcel Čas. Inštitút podľa neho v júni dostal zadanie vypracovať analýzu realizovateľnosti návrhu na značnú reorganizáciu zbierkotvorných inštitúcií. Prevažne múzeí, galérií a pamätných izieb na Slovensku.
Analýza, ktorú Čas predstavil na tlačovej konferencii Kultúrneho štrajku, ukázala, že schéma má viacero problémov. Návrh rozdelenia, ktorú osobne vytvoril generálny riaditeľ Sekcie kultúrneho dedičstva a štátneho jazyka Peter Lukáč, je jedným z možných plánov na reorganizáciu inštitúcií.
„Výsledkom by bolo aj bezdôvodné zrušenie a vypitvanie erbových kultúrnych inštitúcií, ako sú Slovenské národné múzeum založené v 1893, Slovenská národná galéria založená v 1948 a Pamiatkový úrad založený v 1951,“ zdôraznil Čas.
V krátkosti z kultúry:
- Šimkovičová odvolala svojho: Ministerstvo kultúry odvolalo z Rady FPU Jána Hrkúta z katedry filozofie Katolíckej univerzity v Ružomberku. Do Rady ho pritom vymenovala ministerka kultúry Martina Šimkovičová. Hrkút bol jediný, ktorý sa zúčastnil na zasadnutiach Rady a mal záujem na fungovaní fondu.
- Do SNG zateká: Predstavitelia ministerstva kultúry a vedenia SNG uviedli, že vyše 20-ročná rekonštrukcia galérie nevyriešila problém so spodnou vodou. Tvrdia, že bývalé vedenie tieto problémy podcenilo. Bývalá riaditeľka SNG Alexandra Kusá reagovala pre SME, že nenesie zodpovednosť za aktuálny prevádzkový problém.
- Víťazi Slovak Press Photo: Fotografie politického boja, rivality aj trpkých následkov, smutné zábery zdevastovanej krajiny aj hnev ľudí, ktorí cítia ohrozenie. V dynamike sveta je stále veľa napätia a drám – vonkajších aj vnútorných. Ukazujú to víťazné fotografie 13. ročníka súťaže Slovak Press Photo.
Aréna

Majú mať Slováci obavy z toho, že v nákupnom vozíku bude drahší nákup Potraviny zlacnejú, diaľnice zdražejú. Malí a strední podnikatelia doplatia na daň z transakcií, hovoria v relácii Aréna experti Martin Šuster a Martin Krajčovič.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Vyššia DPH bola nevyhnutnosť a to je len začiatok
- Ľudskosť: Môže mať profesor vzťah so študentkou?
- Index: Česi sa z povodní poučili viac ako my. Neochota poistiť sa vyjde štát na milióny
Karikatúra

Recept dňa

Jablkový, slivkový či hruškový? Vyberte si z našich receptov na okrúhle koláče, ktoré vám rozvoňajú jeseň
Dnes očakávame
- Pokračuje schôdza parlamentu
- Prezident Peter Pellegrini prijme účastníkov olympijských a paralympijských hier
- Hlavné pojednávanie s bývalým sudcom Pavlom Polkom obvineným z korupcie
- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v Kyjeve stretne s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou
Dnes v histórii

20. septembra 1519 vyplával portugalský moreplavec v španielskych službách Fernão de Magalhães zo Španielska s flotilou piatich lodí na výpravu okolo Južnej Ameriky. Jeho posádka - z 270 mužov prežili len osemnásti na jedinej lodi Victoria - doplávala 6. septembra 1522 naspäť do Španielska, čím uskutočnila plavbu okolo sveta, ktorá dokázala, že Zem je guľatá.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
