Roztržky medzi Hlasom a SNS pretrvávajú od prvých dní fungovania koalície, no až dosiaľ neprerástli do otvoreného súboja. Teraz však už Erik Tomáš hovorí o „spore, ktorý ohrozuje celú koalíciu“ a žiada premiéra Roberta Fica, aby spor vyriešil. Ten je skôr na strane Andreja Danka.
Premiér pozval predsedov opozičných strán PS, SaS a KDH na stretnutie na Úrade vlády pre konsolidačné opatrenia. Politickú zodpovednosť za zvyšovanie daní sa tak pokúša rozšíriť aj na strany, ktoré sú v opozícii a za riadenie štátu nenesú zodpovednosť.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Hlas hovorí o kríze vyvolanej „podlým“ Dankom, Fica žiada o zásah. Využije konečne svoj potenciál?
- Fico láka do zdražovania opozíciu. SaS stretnutie odmietla, PS a KDH prídu
- Slovensko neohrozuje naše hodnoty, rozhodlo Rusko. Emigrovať uľahčí iným
- Príspevok na hypotéku? Fiasko, no počet žiadateľov zrazu prudko vyletel
- V Česku zažiaril mladý slovenský útočník. Kde ste ho vôbec vzali, pýtal sa novinár
- Ťapáková sa Šimkovičovej sťažovala, že činohra ruší veľa predstavení kvôli kšeftom hercov. Súbor sa ohradil
Hlas hovorí o kríze vyvolanej „podlým“ Dankom, Fica žiada o zásah. Využije konečne svoj potenciál?

Razanciu, s akou v posledných 48 hodinách postupne prišli najvýraznejší politici koaličného Hlasu proti útokom od SNS a už aj od Smeru, nebolo vidieť takmer rok. Vtedy Hlas sebavedomo vyjednával o vzniku vládnej koalície.
Výrazmi ako „zbabelo a podlo klamal“ či „viac mu záleží na vlastnej funkcii než na ľuďoch“ a poukazovaním na urazenosť si podpredseda Hlasu Erik Tomáš podal šéfa SNS Andreja Danka. O Dankovi ako o „najslabšom článku koalície“, hovoril aj predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok. Ďalší podpredseda strany Richard Raši zas Dankovi odkázal, že sa „útokmi na tím ministrov Hlasu snaží prekryť svoje vlastné problémy“.
Roztržky medzi Hlasom a SNS pretrvávajú od prvých dní fungovania vládnej koalície, no až dosiaľ neprerástli do otvoreného súboja. Dnes Tomáš hovorí o „spore, ktorý ohrozuje celú vládnu koalíciu“ a posledné tri dni nazval koaličnou krízou.
Hlas sa obracia priamo na premiéra a šéfa Smeru Roberta Fica. Jeho spor s Dankom trvá od jari, keď si začal robiť nárok na kreslo predsedu parlamentu, a zosilnili ho nezhody v koalícií o podobu 2,7-miliardového konsolidačného balíčka. „Skutočným dôvodom, prečo zaútočil na ministrov Hlasu, je urazenosť, že nedostal pozíciu predsedu parlamentu,“ povedal Tomáš.
- Fico pripúšťa výmenu Dolinkovej: O odvolaní ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej sa v kuloároch hovorí najmenej od jari, ale dnes to už verejne pripúšťa aj premiér Robert Fico. Denník SME pripravil zoznam piatich dôvodov, ktoré svedčia o tom, že Dolinkovej koniec sa blíži.
- Pellegrini skritizoval Danka: Predseda SNS Andrej Danko nemá na udávanie tónu slovenskej politiky mandát. Strana, ktorú vedie je jednou s najnižšími preferenciami a dôveryhodnosť samotného Danka je jednou z najnižších. Prezident Peter Pellegrini tak reagoval na napätie medzi Andrejom Dankom a politikmi z Hlasu.
- Tomáš hodil rukavicu premiérovi: Právom zaznie otázka, prečo to vôbec sledovať, keď to predsa aj tak dopadne ako vždy. Ťažko povedať, niektorých vedú sklony k sebapoškodzovaniu, iných zlomyseľné zadosťučinenie, že keď si niekto vybral vládu s Dankom, musí vládnuť s Dankom. Lebo ten ešte určite neskončil, píše Peter Tkačenko.
Fico láka do zdražovania opozíciu. SaS stretnutie odmietla, PS a KDH prídu

Ťarcha plánovaného 2,7-miliardového šetrenia dostihne každého vrátane voličov vládnych strán Smer, Hlas a SNS. V koalícii už vyvoláva dosiaľ najväčšie verejné spory od minuloročných volieb. Politickú zodpovednosť za zvyšovanie daní sa premiér Robert Fico teraz pokúša rozšíriť aj na strany, ktoré sú v opozícii a za riadenie štátu nenesú zodpovednosť.
Lídrovi Progresívneho Slovenska Michalovi Šimečkovi, predsedovi SaS Branislavovi Gröhlingovi a šéfovi KDH Milanovi Majerskému zaslal pozvánku na spoločné stretnutie na Úrade vlády. Predsedu strany Slovensko Igora Matoviča nepozval.
Fico v pozvánke tvrdí, že rokovanie vytvorí priestor, aby opozícia predložila odlišné návrhy než tie, ktoré predstavil s ministrom financií Ladislavom Kamenickým. v pozvánke nijako nespresňuje, ako výrazne by mohla opozícia jeho plány ovplyvniť.
V skutočnosti by zapracovanie jej požiadaviek mohlo ešte viac skomplikovať dohodu na balíčku vnútri koalície. Kým šéf SaS Gröhling stretnutie s Ficom hneď odmietol, Šimečka a Majerský ohlásili, že prídu.
Ficov ťah nemôže dopadnúť zle: Fico pozýva opozičných lídrov na rokovania, aby si vypočul, ako by konsolidovali. Tento ťah pre Fica nemôže dopadnúť zle. Tí, čo neprídu, sú zbabelci, ide im len o rozklad štátu a odmietajú spoluprácu. Tí, čo sa zúčastnia a niečo aj navrhnú, budú niesť spoluzodpovednosť za výsledok, aj keby sa v konečnom dôsledku na ňom nijako nepodieľali, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
V krátkosti z domova:
- SNS bude prerábať návrh zákona: Poslanci SNS, ktorí chcú zmeniť zákon o štátnych symboloch, doň navrhli širokú formuláciu, ktorá sa dá vykladať aj tak, že štát po novom prikáže umiestniť slovenskú vlajku na každú jednu z budov, ktoré vlastní celé. V centrálnej evidencii majetku je sedemtisíc stavieb vo vlastníctve štátu. SNS priznáva, že znenie budú musieť pred schválením zmeniť.
- Oklamaným z Glance House ostali omrvinky: Po predaji bytového domu pripravuje konkurzný správca vyplatenie veriteľov Glance House. Sú medzi nimi aj poškodení klienti, ktorí netajili zlosť a sklamanie. Ak bola pohľadávka klienta 12-tisíc eur, dostať by mal 44 eur. Pri vyplatenej zálohe 18 227 eur je výťažok z konkurzu 67 eur.
- Voľby by vyhral Smer: Ak by sa parlamentné voľby konali v septembri, vyhrala by ich strana Smer so ziskom 22,8 percenta hlasov. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre televíziu JOJ 24. Druhé by skončilo Progresívne Slovensko, ktoré by volilo 22,4 percenta voličov. Do parlamentu by sa dostalo šesť strán a hnutí.
Slovensko neohrozuje naše hodnoty, rozhodlo Rusko. Emigrovať uľahčí iným

Ruský prezident Vladimir Putin ešte v auguste podpísal dekrét, ktorý umožňuje cudzincom požiadať o dočasný pobyt v Rusku, ak uznávajú „tradičné ruské duchovné a morálne hodnoty“, a to aj v prípadoch, keď nehovoria po rusky.
V ruských médiách už zverejnili aj príbehy niekoľkých amerických či kanadských rodín, ktoré sa presídlili do Ruska, pretože chcú „uniknúť morálnemu úpadku“ Západu.
Nový zákon mal uľahčiť takúto emigráciu cudzincom z prevažne západných krajín, ktorí sa cítia prenasledovaní za svoj názor a sympatizujú s Ruskom. Väčšinu týchto krajín pritom Rusko označuje za nepriateľské.
Kým Slovensko Rusko stále označuje za nepriateľskú krajinu, v novom zozname štátov „pretláčajúcich neoliberálnu agendu“ už nie je. Spolu s Maďarskom ide o jediný takýto štát z Európskej únie.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Zničená munícia na mesiace bojov: Ukrajina v posledných dňoch dokázala zasiahnuť tri veľké ruské muničné sklady, v ktorých zrejme zničila aj muníciu, ktorú Rusku dodali Severná Kórea a Irán. Šéf estónskej vojenskej tajnej služby Ants Kiviselg vyhlásil, že Rusko len v Toropci prišlo o muníciu na dva až tri mesiace bojov.
- Prelomenie ruských hraníc: Ukrajinská armáda prelomila ďalší úsek ruských hraníc. Zverejnila videozáznam ukazujúci prelomenie ženijných prekážok, postupovanie výsadkových útočných jednotiek na ruské územie a počiatočné zrážky v pohraničnej oblasti, kde ukrajinské tanky narážajú na ruské opevnenie.
- Odrazenie masívneho útoku: Ukrajina odrazila masívny ruský útok pri meste Kurachove v Doneckej oblasti, informovala ukrajinská armáda. Ruské sily sa s pomocou 14 obrnených bojových vozidiel pechoty a šiestich tankov pokúsili prelomiť obrannú líniu pri obci Kosťantynivka.
- Rusko verbuje aj bezdomovcov: Niektorí to robia pre peniaze, niektorí pre vlasť. Iní jednoducho preto, že „nemajú, čo iné robiť“. Neznámy počet ľudí bez domova z rôznych dôvodov podpísal zmluvu s ruskou armádou, aby išli bojovať na Ukrajinu. Deje sa to v čase, keď sa Moskva snaží vyhnúť ďalšej vlne mobilizácie.
Zo zahraničných webov:
- The Atlantic: Utrpenie v Gaze je bezprecedentné
- The Washington Post: Keďže jadrová možnosť je nepravdepodobná, Putin zápasí s obhajobou svojich červených línií
- The Wall Street Journal: Na ukrajinskom Hadom ostrove, v srdci bitky o Čierne more
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Príspevok na hypotéku? Fiasko, no počet žiadateľov zrazu prudko vyletel

Pomoc štátu so splátkami hypoték, s ktorou koncom minulého roka prišla vláda Roberta Fica, nefungovala a dala sa označiť za fiasko. Úrady práce na začiatku roka zamietali množstvo žiadostí, pretože príspevok sa vyplácal len na úvery, ktoré boli podľa zmluvy určené na nákup nehnuteľnosti, jej výstavbu či rekonštrukciu.
Pri refinancovaní hypotéky v inej banke, teda ak účelom nového úveru bolo splatenie staršieho, príspevok dlžník nedostal.
Po kritike sa zákon o pomoci pri splácaní úveru na bývanie zmenil. Od 1. júna 2024 môže o príspevok požiadať aj dlžník, ktorý svoj úver refinancoval v inej banke. Podmienkou je, že k refinancovaniu muselo dôjsť v období od 1. januára 2023 do 31. mája 2024.
To znamená, že ak žiadosti dlžníkom úrady práce začiatkom roka zamietli, o príspevok si mohli znova požiadať od 1. júna na druhý pokus. Záujem o príspevok bol až dovtedy veľmi nízky. Lenže v augustových štatistikách ústredia práce došlo ku skokovému nárastu poberateľov príspevku.
V krátkosti z ekonomiky:
- Na elektroautá Slováci nemajú: Podiel elektroáut na celkovom predaji bol vlani na Slovensku na úrovni 2,7 percenta. Na porovnanie, priemer EÚ dosiahol 14,6 percenta. Slovensku patrí v tomto ukazovateli posledné miesto spomedzi všetkých členských krajín. Pre bežného Slováka sú batériové autá finančne nedostupné a o sľubovaných dotačných schémach vláda radšej nehovorí.
- Ódor odmieta Ficove obvinenia: Bývalý predseda úradníckej vlády Ľudovít Ódor odmieta tvrdenia predstaviteľov koalície, že za zlý stav verejných financií môže bývalá úradnícka vláda. Pod zlým stavom verejných financií na Slovensku je podľa neho najmä podpis premiéra Roberta Fica, ktorý sa snaží hodiť vinu na všetkých naokolo.
- Investori obchádzajú Slovensko: Konsolidačné opatrenia uvrhnú Slovensko ešte viac na koniec EÚ z hľadiska konkurencieschopnosti. Navyše sú zamerané na zvyšovanie príjmov, než na šetrenie vo verejnej správe, vyhlásili predstavitelia zamestnávateľských združení po rokovaní tripartity. Investori podľa nich už teraz obchádzajú Slovensko veľkým oblúkom.
V Česku zažiaril mladý slovenský útočník. Kde ste ho vôbec vzali, pýtal sa novinár

Mal iba 16 rokov, keď v zápase proti Trnave debutoval v najvyššej slovenskej súťaži. V sezóne 2020/2021 naskočil v drese Michaloviec do piatich duelov, bez gólového zápisu. Následne sa vybral zahraničnou cestou. Vo farbách LASK Linz dostal šancu aj v rakúskej Bundeslige a tiež pôsobil v Taliansku či Španielsku.
Dvadsaťročný útočník Adam Griger je kmeňovým hráčom Granady, no momentálne hrá v Česku, kde má za sebou vydarenú premiéru. Hosťovanie v Hradci Králové odštartoval gólom do siete Slovácka a tiež sa podieľal na zásahu svojho krajana Lukáša Čmelíka.
„Pre neho je to obrovská motivácia do ďalšej práce. Vedeli sme, koho sme do tímu priviedli. Verili sme mu, je to mladý chalan a som rád, že do toho takto vstúpil,“ povedal o Grigerovi tréner David Horejš.
Kouč Hradca Králové priznal, že sa mu v tréningoch páčili výkony slovenského mladíka a mal v pláne ho nasadiť počas zápasu so Slováckom. Zhoda okolností však spôsobila to, že Griger sa dostal na ihrisko skôr, ako všetci čakali.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Ťapáková sa Šimkovičovej sťažovala, že činohra ruší veľa predstavení kvôli kšeftom hercov. Súbor sa ohradil

„V Slovenskom národnom divadle už 105 rokov platí, že divadlo je na prvom mieste,“ povedala šéfka Činohry SND Miriam Kičiňová. Spolu s viacerými hercami a herečkami činohry sa ohradili voči tvrdeniu, že mnohí herci si neplnia svoje povinnosti a uprednostňujú kšefty mimo divadla.
Naznačila to ministerka kultúry Martina Šimkovičová, ktorá povedala: „Veľa divadelných predstavení bolo odložených, boli tam vypredané lístky a nemohli sa hrať, pretože títo herci mali aktivity mimo Slovenského národného divadla.“
„Takéto tvrdenia môžu vo verejnosti vyvolať nedôveru v našu inštitúciu a dokonca aj v našu prácu,“ reagovala Kičiňová. Táňa Pauhofová či Rebeka Poláková a ďalší preto uviedli dáta z uplynulých dvoch sezón.
V sezóne 2022/2023 odohrala činohra priemerne 43 predstavení mesačne, pričom sa veľmi často hralo vo všetkých troch hracích priestoroch. Zrušených bez náhrady pritom bolo iba 11 predstavení. Vo všetkých prípadoch išlo o dôsledok práceneschopnosti ako bol akútny zdravotný stav, operácia alebo covid. V sezóne 2023/2024 dovedna uviedli 452 predstavení. Zrušených predstavení bez náhrady bolo iba 15 a 14 predstavení dokázala činohra adekvátne nahradiť.
V krátkosti z kultúry:
- Štrpka má osemdesiat: Básnik a člen literárnej skupiny Osamelí bežci Ivan Štrpka má tento rok životné jubileum. Na konte má vyše dve desiatky kníh aj publikačný zákaz počas normalizácie. Prežil eštebákov, mečiarovskú vulgárnosť aj otrasy 21. storočia. Ľudia sa nemajú vzdať toho, čo ich robí šťastnými, hovorí dnes Štrpka.
- Historička o seriáli Dunaj: Táto séria bude veľmi silná, veľmi ma ľudsky zasiahla, hovorí historička Eva Škorvánková o seriáli Dunaj, k vašim službám, na ktorom spolupracuje ako odborná poradkyňa. Neraz sa stalo, že v scenári našla priveľké fabulácie. Napriek tomu ju spolupráca veľmi teší a nad jej výsledkami žasne.
- Francúzi nanovo definujú erotiku: Režisérka Audrey Diwan pochádza z krajiny, kde sa v roku 1973 nakrútil film Emmanuelle. Konzervatívna vláda ho považovala za taký nebezpečný, že ho najprv držala v trezore. To, že nakrútila film s rovnakým názvom a rovnakou hrdinkou, neznamená, že sa pokúšala jeho úspech napodobniť.
Aréna

Zatrasie rebríčkami preferencií balíček, ktorý utiahne naše opasky? Alebo ostré či kontroverzné alebo až bizarné výroky politikov? Kam sa posunie Hlas bez Petra Pellegriniho, kam Andrej Danko, matovičovci či SaS bez Richarda Sulíka? Dozviete sa v Aréne s Anetou Világi a Václavom Hříchom.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Hrozia miliónové pokuty, dlhy nemocníc si všimol aj Brusel
Karikatúra

Recept dňa

Rizoto na pätnásť spôsobov. Pripravte si talianske rizoto s cuketou či cviklou.
Dnes očakávame
- Pokračuje schôdza parlamentu
- Stretnutie predsedov opozičných strán PS a KDH s premiérom Robertom Ficom
- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pricestuje na päťdňovú návštevu USA
Dnes v histórii

24. septembra 1970 sa na Zem vrátilo návratové puzdro sovietskej mesačnej sondy Luna 16, ktorá ako prvá v histórii vykonala automatický odber vzoriek z povrchu iného kozmického telesa a vrátila sa s nimi späť. Na Zem dopravila vzorky mesačnej horniny o hmotnosti 101 gramov.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
