Predseda SNS Andrej Danko sa veľmi rád oháňa pojmom slušnosť. Keď však mal možnosť aspoň elementárnu slušnosť preukázať, nielenže sa proti hrubému výpadu svojho poslanca Rudolfa Huliaka proti Lucii Plavákovej verejne neohradil, ale dokonca sa ho zastal.
Trenčianska nemocnica zháňa lekárov na služby na detskom oddelení, nakoľko všetci jej atestovaní lekári mali dať výpovede zo služieb. Ak sa to do budúceho týždňa nepodarí, možno pediatriu zavrie. V spádovej oblasti trenčianskej fakultnej nemocnice žije až 150-tisíc detí.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Danko volal po slušnosti pri horalkách, pri Huliakovi hovorí o spravodlivom hneve
- Trenčianskej pediatrii hrozí koniec. Od októbra tam nemá kto slúžiť
- Rusko už v Číne vyrába drony, tvrdí správa. Peking to popiera, experti majú obavy
- Nepotreboval vraj Žaluďa ani politikov. Ako kráľ slovenského mlieka vybudoval impérium
- Chladoňová útočila so šrámami na tvári. Na MS v cyklistike si vybojovala ďalšiu medailu
- Skupina novinárov opustila miestnosť, kde mali hovoriť s Johnnym Deppom. Denník SME bol medzi nimi
Danko volal po slušnosti pri horalkách, pri Huliakovi hovorí o spravodlivom hneve

Slušnosť bola jedným z najčastejších slov, ktorým sa predseda SNS Andrej Danko oháňal, keď pred ôsmimi rokmi presadzoval sprísnenie rokovacieho poriadku parlamentu.
„Začali sme sa rozprávať o slušnosti,“ rečnil vtedy Danko. „Či je normálne, že si poslanec myslí, že môže všetko. Ja si myslím, že nie,“ bránil vtedy zákaz jedenia „horaliek a lepeňáčov“ v sále, natáčania si videí poslancami či rozprestierania transparentov pred rečníckym pultom.
Keď však poslanec klubu Dankovej SNS Rudolf Huliak počas tlačovej konferencie v parlamente vulgárnou nadávkou „suka“ napadol opozičnú poslankyňu Luciu Plavákovú z Progresívneho Slovenska a neskôr urážku zopakoval v sále, šéf SNS sa proti Huliakovmu výpadu nielenže verejne neohradil, ale dokonca sa ho zastal.
Poslanec SNS Roman Michelko vraví, že Huliak „dostal nejaké apely či esemesky“ v strane, aby sa poslankyni Plavákovej ospravedlnil. „Pointa potom v jeho vystúpení bola taká, aká bola,“ hovorí Michelko. Neočakáva, že Danko bude Huliaka ako výrazného poslanca verejne karhať.
- Výbor k nálepkám: Nálepky na notebooku sa môžu považovať za „iné obdobné vizuálne zobrazenie“. A keďže podľa rokovacieho poriadku je zakázané vnášať do rokovacej sály „iné obdobné vizuálne zobrazenie“, tento zákaz sa má uplatňovať bez výnimky. Vyplýva to z uznesenia, ktoré prijal Ústavnoprávny výbor parlamentu, no ktoré podporili len koaliční poslanci.
- Odvolanie Huliaka z postu: Progresívne Slovensko oznámilo, že navrhne odvolanie Huliaka z postu predsedu výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Podpredsedníčka výboru Tamara Stohlová upozornila, že aj vo funkcii predsedu sa Huliak správa nevhodne a nekompetentne.
- Huliaka bude riešiť výbor: Podpredseda parlamentu Peter Žiga posunul posúdenie výrokov Huliaka mandátovému a imunitnému výboru. Ten môže poslancovi odporučiť, aby sa za urážky vyslovené v rokovacej sále na najbližšej schôdzi ospravedlnil. Ak to neurobí, výbor môže navrhnúť poslancovi pokutu do tisíc eur.
- Prečo Hlas verejne simuluje občasný vzdor: Sledujeme najvážnejší útok parlamentnej väčšiny na opozíciu od vylúčenia Františka Gauliedera. To má byť vážna téma, nie kuriozita a folklór. Pýchou a tupotou opantaná čeliadka to nechápe, ale ide o neprijateľné obmedzenie výkonu mandátu poslancov, ktorí sú ohniskom nášho ústavného systému, píše Peter Tkačenko.
Trenčianskej pediatrii hrozí koniec. Od októbra tam nemá kto slúžiť

Po kardiologickom oddelení, ktoré v polovici júla prestalo prijímať akútnych pacientov, má podobný problém aj trenčianska pediatria. Všetci jej atestovaní lekári podľa informácií SME dali výpovede zo služieb.
Zrejme už od 1. októbra nebude mať kto slúžiť na pediatrickom oddelení popoludní a v noci. Hrozí tak, že od budúceho utorka budú musieť pediatriu v Trenčíne zavrieť. V spádovej oblasti trenčianskej fakultnej nemocnice žije až 150-tisíc detí.
„Sme v krízovom režime. Na pediatrii je momentálne jediný lekár s úväzkom 1,0 a atestáciou z pediatrie a to som ja,“ povedal na stretnutí zdravotníkov so šéfom trenčianskej nemocnice Michalom Plesníkom lekár z tohto oddelenia. Jeho meno sa SME nepodarilo zistiť.
Vedenie nemocnice sa podľa informácií SME snaží nahradiť lekárov v službe ich kolegami z Bratislavy a zo Žiliny. „Môžeme prehlásiť, že situáciu aktívne riešime a robíme všetko preto, aby pacient nepocítil najmenší diskomfort,“ tvrdí Plesník.
V krátkosti z domova:
- Diskusiu o konsolidácii skrátili: Rozpravu o konsolidačnom balíku za 2,7 miliardy eur koalícia v parlamente obmedzila v prvom čítaní na dvanásť hodín. Čas sa mal rozrátať medzi jednotlivé politické strany. Opozícia chcela skrátenie zablokovať, koalícia však mala v sále všetkých 79 poslancov a návrh prešiel.
- Dolinková dostala čas navyše: Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková nezverejnila očakávaný materiál o záchrane zdravotníctva, ktorý mala predstaviť vláde. Vyhlásila, že analýzu najskôr prerokuje koaličná rada a až potom vláda. Dolinková hrá o čas. Musí presvedčiť najmä premiéra Roberta Fica, ale aj koaličnú SNS, že pozná recept, ako odvrátiť hroziaci kolaps nemocníc.
- Utajený nákup štátnych rezidencií: Za neverejný vyhlásilo ministerstvo vnútra výber bývania pre troch hlavných ústavných činiteľov - prezidenta, premiéra a šéfa parlamentu. Nechce zverejniť, aké nehnuteľnosti napokon vyberie, koľko za ne štát zaplatí ani komu z trojice politikov ktorú pridelia. Expert hovorí, že na taký postup ministerstvo nemá právo.
Rusko už v Číne vyrába drony, tvrdí správa. Peking to popiera, experti majú obavy

Rusko v Číne rozbehlo zbrojársky program na vývoj a výrobu útočných dronov s dlhým doletom, píše agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na písomné dokumenty a dva zdroje z jednej z európskych tajných služieb.
Kým doposiaľ Peking Moskve pomáhal iba dovozom komponentov a tzv. tovaru dvojakého určenia, toto by bol prvý prípad, keď sa z Číny do Ruska dovážajú kompletné zbraňové systémy, ktoré Rusko použije vo svojej vojne proti Ukrajine.
Správa tvrdí, že v Číne pracuje ruská spoločnosť IEMZ Kupol, ktorá je časťou štátneho zbrojárskeho koncernu Almaz-Antey a v krajine vyvíja dron Garpiya-3, pričom na vývoji pracujú aj čínski špecialisti. Svedčia o tom odchytené dokumenty, ktoré firma Kupol tento rok poslala ruskému ministerstvu obrany, ale aj faktúry.
„Kupol oznámil ministerstvu obrany, že v čínskej továrni dokáže vo veľkých množstvách vyrábať drony vrátane G3 a že tieto zbrane môžu byť použité v ,špeciálnej vojenskej operácii‘ na Ukrajine,“ píše Reuters.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Útok na Nord Stream: Členmi skupiny, ktorá pred dvoma rokmi poškodila plynovody Nord Stream, boli podľa nemeckého magazínu Der Spiegel prevažne ukrajinskí civilisti, velil im však bývalý člen ukrajinských tajných služieb Roman Červinskyj, ktorý tím zostavil, nechal vycvičiť a poslal do akcie.
- Americké zbrane za miliardy: USA poskytnú Ukrajine ďalšie zbrane za osem miliárd dolárov, oznámil prezident Joe Biden. Pomoc zahŕňa prvú dodávku presne navádzaných kĺzavých bômb typu vzduch-zem s názvom AGM-154 Joint Standoff Weapon, ktoré majú dolet do 130 kilometrov, ako aj ďalšiu batériu systému protivzdušnej obrany Patriot, rakety dlhého doletu i bezpilotné lietadlá.
- Munícia s bielym fosforom: Ukrajina by potrebovala muníciu s bielym fosforom, odporučilo americké ministerstvo obrany prezidentovi Bidenovi. Biely dom túto myšlienku už niekoľkokrát odmietol. Bidenova administratíva to odmietla aj teraz s poukázaním na „stigmu“ spojenú s použitím bieleho fosforu vo vojne vo Vietname a obavy z následkov pre civilistov.
- Blanár sa stretol s Lavrovom: Minister zahraničia Juraj Blanár sa v New Yorku stretol so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom. Rezort uviedol, že stretnutie sa uskutočnilo na žiadosť ruskej strany a hovorili spolu o slovenských záujmoch v oblasti energetickej bezpečnosti, ako aj o mierových iniciatívach.
Zo zahraničných webov:
- The Economist: Vojna sa vyvíja zle. Ukrajina a jej spojenci musia zmeniť kurz
- The New York Times: Prečo sa pre Izrael všetko náhle zhoršuje
- The Wall Street Journal: Najnovšia čínska jadrová ponorka sa potopila a vrátila modernizáciu armády späť
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Nepotreboval vraj Žaluďa ani politikov. Ako kráľ slovenského mlieka vybudoval impérium

Píše sa rok 2006 a vedenie podniku Tatranské mliekarne dostáva tajný tip. „Mliekareň v Nitre na tom asi nie je dobre, vo veľkom sa zbavuje mlieka,“ znela správa, ktorá zalarmovala vedenie podniku v Kežmarku. Jeho väčšinový akcionár Mikuláš Bobák vedel, že toto môže byť pre jeho biznis veľká šanca.
Ale čo urobiť, aby túto informáciu vedel využiť? Urobil to najjednoduchšie, čo vedel. Napísal list, ktorý poslal do Holandska, keďže mliekareň v Nitre vlastnila holandská skupina Friesland Foods. Následne nezostávalo nič iné, len čakať, či sa Holanďania ozvú.
Aj tento moment výrazným spôsobom ovplyvnil podnikateľskú dráhu Mikuláša Bobáka, ktorý sa za tri desaťročia podnikania na Slovensku vypracoval medzi najvplyvnejších ľudí domáceho potravinárskeho priemyslu. Nie nadarmo ho médiá titulujú ako kráľa slovenského mlieka.
Kto zarába na slovenskom mlieku: Mlieko a mliečne výrobky patria medzi tovary, ktoré sa tradične tešia solídnemu dopytu spotrebiteľov. Aj preto na tomto trhu pôsobia desiatky firiem a podnikateľov. Rebríček INDEXU dáva odpoveď na otázku, kto sú najväčší hráči v mliekarenskom sektore.
V krátkosti z ekonomiky:
- Kamenický pri knihách ustúpil: Na knihy, dennú tlač, časopisy, ale aj elektronické a audioknihy by sa mala nakoniec vzťahovať päťpercentná DPH. Pôvodne mali spadať pod zvýšenú 23-percentnú sadzbu, to sa však upraví prostredníctvom poslaneckého pozmeňujúceho návrhu.
- Namiesto kancelárií byty: Aj keď prvú vežu v Sky Parku skolaudovali už pred štyrmi rokmi, projekt stále nie je dokončený. Bodka za komplexom sa však už blíži. Pôvodne v nej mali byť kancelárie, ale developer zmenil plány a namiesto administratívy v nej vzniknú byty.
- Ktorým firmám hrozí úpadok: Na Slovensku podniká necelých sedem percent spoločností, ktorým v tomto roku hrozí s vysokou pravdepodobnosťou úpadok. Najviac ohrozené sú firmy v oblasti cestovného ruchu a gastra a naopak najmenej v oblasti zdravotníctva.
Chladoňová útočila so šrámami na tvári. Na MS v cyklistike si vybojovala ďalšiu medailu

Viktória Chladoňová v rozhovore pre Sportnet priznala, že jedným z jej cieľov je na MS v cyklistike triumfovať v ženskej kategórii elite. Je to odvážne, ambiciózne, ale po jej výsledkoch v tomto roku rozhodne nie je nereálne.
Vo svojej poslednej juniorskej sezóne získala ako 17-ročná až päť cenných kovov z vrcholných podujatí, z toho štyri na MS. Ukázala výnimočnú všestrannosť, keď bola na pódiu v cyklokrose, horskej cyklistike, časovke a napokon aj v cestných pretekoch s hromadným štartom.
V Zürichu potvrdila skvelú formu a chýbalo málo, aby si obliekla dúhový dres pre juniorskú majsterku sveta. V šprinte získala bronz, keď nestačila len na Paulu Ostizovú a víťaznú Cat Fergusonovú.
Slovenka predviedla na jej možnosti výborný šprint. Pri pohľade na cieľovú fotografiu jej tréner Ján Bether povedal: „Túto fotku si odložím. Končí sa ňou jej juniorská kariéra a začína sa iný svet cyklistiky.“
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Skupina novinárov opustila miestnosť, kde mali hovoriť s Johnnym Deppom. Denník SME bol medzi nimi

Pán režisér, prečo ste sa rozhodli poskytovať rozhovory iba španielskym novinárom, a medzinárodným nie? dostal na konci tlačovej konferencie otázku Edward Berger, ktorý prišiel do San Sebastiánu predstaviť film Konkláve.
Zaskočila ho. Rád poskytnem toľko rozhovorov, koľko len bude možné, povedal. Rozhodnutie ignorovať novinárov, ktorí na sever Španielska pricestovali z celého sveta, nebolo jeho, vysvetľoval.
A vzápätí verejne podporil boj, ktorý filmoví novinári už nejaký čas vedú s filmovými štúdiami a spoločnosťami určenými na propagáciu filmov.
O niekoľko hodín na tom istom festivale však opäť nastala situácia, kde bolo novinárom fakticky znemožnené vykonávať svoju robotu. Výsledkom bolo, že na protest opustili miestnosť, kde mali robiť rozhovory s Johnnym Deppom. Denník SME bol medzi nimi.
V krátkosti z kultúry:
- Nový divadelný festival: Bratislavské bábkové divadlo sa po desiatich rokoch rekonštrukcie vrátilo na svoju pôvodnú adresu na Dunajskej ulici a jeho otvorenie je spojené aj s novým divadelným festivalom Prieniky. Viac o festivale prezradila šéfka divadla Katarína Aulitisová.
- Biela noc 2024: Za každým dielom si stojím. Rôznorodosť festivalu vytvára jeho silu, hovorí šéfka Bielej noci Zuzana Pacáková. Myslí si, že momentálne je v spoločnosti veľa hnevu a zlosti. Posolstvo tohto ročníka Bielej noci je preto hľadať cesty.
- Bežné zločiny diktatúry: Jeden z najznámejších režisérov súčasnosti, Brazílčan Walter Salles prišiel na festival v San Sebastiáne uviesť svoj nový film s názvom Ešte som tu. Hoci roky, keď bola v jeho krajine pri moci vojenská junta, boli naplnené predovšetkým terorom, jeho príbehu vládne melanchólia.
Aréna

Po verbálnom ataku poslanca Rudolfa Huliaka voči Lucii Plavákovej sa mali poslankyne postaviť a odísť, tvrdia zhodne Martina Holečková a Lucia Ďuriš Nicholsonová v Aréne. Huliak by mal skončiť ako predseda výboru. Nie je to akt len proti ženám, ale hlavne proti LGBTI komunite, hovorí v Aréne Lucia Plaváková.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Americké voľby môžu ovplyvniť arabskí voliči aj štáty so zbrojárskymi firmami
- Ľudskosť: Psychiater Hašto: Keď hladkáme psa či mačku, vylučuje sa nám hormón blízkosti
- Index: Šéf Rozpočtovej rady: S rozpočtom sme na trestnej lavici. DPH ľudí zabolí
Karikatúra

Recept dňa

Taliani nevedia žiť bez pizze, Francúzi bez kišu. Slaný koláč môže mať mnoho podôb.
Dnes očakávame
- Pokračuje schôdza parlamentu
- Podujatie Európska noc vedy 2024
- V Česku sa koná druhé kolo volieb tretiny Senátu
- V OSN vystúpi okrem iných aj izraelský premiér Benjamin Netanjahu
Dnes v histórii

27. septembra 1822 Jean-François Champollion oficiálne oznámil francúzskej Akadémii písiem a krásnej literatúry, že rozlúštil Rosettskú dosku, vďaka čomu bolo možné urobiť významný posun v chápaní egyptského hieroglyfického písma. Rozlúštenie hieroglyfov sprístupnilo písomné pramene z viac ako troch tisícročí egyptskej histórie.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
