Parlament schválil konsolidačné opatrenia za 2,7 miliardy eur. Napriek sporom prešiel balíček plnou silou všetkých 79 poslancov vládnej koalície. Zdanlivú súdržnosť koalície však podrýva samotná podoba konsolidačného balíčka, to však jej lídri zľahčovali.
Denník SME analyzoval merania troch prieskumných agentúr naprieč prvým rokom aktuálneho volebného obdobia. Z analýz prieskumov vyplýva, že kým Smer, SaS a KDH stagnujú a Hlas, SNS a hnutie Slovensko vytrvalo padajú, zisky si píšu len Progresívne Slovensko a Demokrati.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Schválili zdražovanie, prstom ukazujú na opozíciu. Fico s lídrami spory v koalícii obišiel
- Analýza prieskumov: Huliak opúšťa potápajúcu sa SNS, rastú iba PS a Demokrati
- Vuhledar padol. Môže za to lepšia ruská taktika aj ukrajinský vpád do Kurskej oblasti
- Parlament schválil konsolidáciu. Čo všetko sa mení?
- Porovnanie so Saganom nemá rada. Chladoňová si chce v cyklistike urobiť vlastné meno
- Rodičia potrebujú počuť od detí slová vďaky. Psychologička radí, ako ich to naučiť
Ak si dnes kúpite víkendové vydanie denníkov SME alebo Korzár, nájdete v ňom vložený časopis INDEX. Dozviete sa, aké zmeny pre ľudí a firmy nachystala Ficova vláda. Pripravili sme prehľad zmien, ktoré prispejú k opätovnému nárastu inflácie, zvýšeniu životných nákladov a k zníženiu reálnych miezd.
Schválili zdražovanie, prstom ukazujú na opozíciu. Fico s lídrami spory v koalícii obišiel

Bolo to gesto sily a jednoty, ktoré navonok poznačil len zachrípnutý hlas premiéra Roberta Fica zo Smeru. „Kvári ma nejaká chrípka nešťastná, ktorú som si asi priniesol zo zahraničnej cesty,“ povedal druhý deň po návrate z Južnej Kórey.
Demonštroval ho bok po boku ďalších lídrov koalície Matúša Šutaja Eštoka z Hlasu a Andreja Danka z SNS po tom, ako parlament schválil 2,7-miliardový vládny konsolidačný balíček plnou silou všetkých 79 poslancov vládnej koalície.
Za bol aj poslanec Rudolf Huliak s dvomi ďalšími poslancami z Národnej koalície, hlasovanie nepoznačili ani spory medzi SNS a Hlasom o post predsedu parlamentu, či o samotnú podobu konsolidácie.
Ani jedna z ostatných troch Ficových vlád nečelila takým výrazným verejným sporom a zároveň ani raz nemusel Fico prijímať drastické opatrenia vrátane zvyšovania daní, ktoré zasiahnu všetky sociálne skupiny vrátane jeho voličov.
Zdanlivú súdržnosť koalície však podrýva samotná podoba konsolidačného balíčka, ktorá sa od schválenia vládou pred dvomi týždňami pod tlakom požiadaviek koaličných strán zásadne zmenila. To však lídri zľahčovali.
- Fico sa zahral s Ódorovým legom: Ťažisková komunikácia koalície zostala rovnaká. Teda, že za bolestivé opatrenia môžu vlády Igora Matoviča, Eduarda Hegera a Ľudovíta Ódora. Keďže za stav verejných financií zodpovedá najmä Smer a koalícia schválila miliardové výdavky, je to najmä zvrátené, píše Peter Tkačenko.
- Vyšinutosť v kolobehu minút: Máločo hovorí výrečnejšie o vyšinutosti garnitúry SmerHlasSNS než miliardové posuny – presuny daní, odvodov (a čoho ešte), o ktorých padali verdikty ad hoc v kolobehu minút a sekúnd, píše Peter Schutz.
Analýza prieskumov: Huliak opúšťa potápajúcu sa SNS, rastú iba PS a Demokrati

Dvakrát vládli so Smerom, dvakrát za to zaplatili neúčasťou v parlamente. Aj v septembri 2023 prekročila SNS prah zvoliteľnosti len o 16-tisíc voličov a merania z uplynulého roka ukazujú, že aj do tretice sa z nej stáva rezervoár voličov, z ktorého môže čerpať Smer Roberta Fica.
Scenár, ktorý od takéhoto vývoja stranu aspoň potenciálne chránil, roztrhal Rudolf Huliak. Bez tohto poľovníka a starostu Očovej s takmer 60-tisíc preferenčnými hlasmi na kandidátke strany Andreja Danka by bola SNS aj po minulých voľbách stále mimoparlamentnou stranou.
Koniec priameho partnerstva s Dankom, ako ho ohlásil Huliak, poškodil dôveryhodnosť predvolebného príbehu strany o „spájaní národných síl“ pod značkou SNS, keďže deviati z desiatich zvolených poslancov z kandidátky SNS po voľbách neboli členmi SNS vrátane troch osôb z Národnej koalície.
Pravidelné medzimesačné porovnania vývoja popularity strán zvyčajne nedokážu odpovedať na otázku, ako sa im skutočne darí. Denník SME analyzoval merania troch prieskumných agentúr naprieč prvým rokom aktuálneho volebného obdobia. Analýza ukazuje, že v prípade SNS smerovanie mimo parlamentu nie je len epizodický výkyv.
Ako kobylky v kukurici: Rudolf Huliak robí šéfovi SNS presne to, čo Danko robí Robertovi Ficovi: vydiera ho, že chce viac, lebo bez neho nebude vládnuť. Nedokážu sa zjednotiť okolo inej myšlienky než peniaze a pozície. Sú to kobylky politiky: dostanú sa na kukuričné polia a tam pre nich neexistujú zajtrajšky. Konzumujú moc bez ohľadu na následky, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
V krátkosti z domova:
- Fico žaluje šéfredaktora Aktualít: Premiér Robert Fico podal žalobu na šéfredaktora spravodajského portálu Aktuality Petra Bárdyho za jeho knihu o ňom s názvom Fico - Posadnutý mocou. Fico protestuje proti použitiu fotografie na obálke knihy. Od Bárdyho, rovnako ako od vydavateľa knihy, požaduje odškodné 100-tisíc eur a ospravedlnenie.
- Lekári plánujú podať výpovede: Lekárske odborové združenie zásadne odmieta schválený konsolidačný balík, lekári plánujú podať výpovede z nadčasovej práce. LOZ uviedlo, že ak vláda môže ušetriť až 300 miliónov eur budúci rok na biznise v zdravotníctve, nerozumie, prečo namiesto toho chce brať nedostatkovým zdravotníkom.
- Tankó zamieril do klubu PS: Do poslaneckého klubu Progresívneho Slovenska vstupuje Viliam Tankó. Klub PS bude mať po novom 33 členov. Tankó bol zvolený do parlamentu za hnutie Slovensko, z poslaneckého klubu hnutia odišiel koncom augusta. V PS má spolupracovať v témach, ako je boj proti chudobe, rasizmu, rozvoj mládeže, ako aj športu.
Vuhledar padol. Môže za to lepšia ruská taktika aj ukrajinský vpád do Kurskej oblasti

Ukrajinskí vojaci sa pôvodne domnievali, že postupovali správne: po tom, ako paľbou z automatických granátometov zasypali dve čaty útočiacich ruských vojakov, vyslali na miesto útočné drony, aby dorazili tých, čo prežili.
To, čo sa stalo potom, však zmenilo celú bitku na matematickú úlohu - nepriateľom prišli na pomoc ďalší vojaci, niektorí v obrnených vozidlách. Ruská podporná paľba s dronmi a delostrelectvom sa zrazu valila na prekvapených Ukrajincov. Vojaci 33. mechanizovanej brigády sa museli stiahnuť.
Vojaci z viacerých jednotiek pozdĺž frontu opisujú, ako Rusi zlepšili svoju taktiku a ako jej Ukrajinci majú problém čeliť. Vidieť to napríklad vo Vuhledare, malom doneckom meste, ktoré padlo do rúk ruských síl a z ktorého museli po dvoch rokoch obrany ukrajinské jednotky ustúpiť.
Nepriateľské jednotky útočia na bojisku v malých skupinách, aby minimalizovali svoje odhalenie a skomplikovali odvetnú paľbu, pričom majú podporu delostrelectva aj dronov. Rusko tiež zlepšilo komunikáciu na bojisku, čo mu pomáha koordinovať útoky. A hoci sú ruské straty ohromujúce, Rusi majú podľa ukrajinských vojakov dostatok síl na to, aby pokračovali v tlaku.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Zelenskyj rokoval s Ruttem: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj rokoval s novým generálnym tajomníkom NATO Markom Ruttem o situácii na bojisku a ukrajinskom „pláne víťazstva“. Rutte je na prvej návšteve Kyjeva od vymenovania do funkcie. Zelenskyj zopakoval, že Ukrajina potrebuje viac zbraní vrátane zbraní s dlhým dosahom.
- Zničenie radarového systému: Ukrajinská armáda použila rakety ATACMS na zničenie ruského radarového systému Nebo-M. Hodnota jedného sa odhaduje na 100 miliónov dolárov. Zničenie radaru podľa armády vytvorí priaznivý „vzdušný koridor“ pre efektívne používanie rakiet Storm Shadow a SCALP-EG.
- Obnovenie vzťahov s Ruskom: Premiér Robert Fico chce po skončení vojny urobiť všetko pre obnovenie vzťahov s Ruskom. Povedal to v súvislosti s nadchádzajúcim rokovaním slovenskej a ukrajinskej vlády. Podľa jeho slov Európska únia potrebuje Ruskú federáciu a Ruská federácia potrebuje Európsku úniu.
Zo zahraničných webov:
- The New Yorker: Čo bude nasledovať v izraelsko-iránskom konflikte?
- Foreign Affairs: Čína je pripravená na vojnu, Amerika nie
- Reuters: Sudán sužuje hladomor, ale svet nedokáže miliónom hladujúcich ľudí poskytnúť potravinovú pomoc
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Parlament schválil konsolidáciu. Čo všetko sa mení?

Parlament definitívne schválil konsolidačný balíček ministra financií Ladislava Kamenického. Za hlasovalo 79 poslancov. Balíček obsahuje 17 opatrení, ktorými má štát podľa ministerstva ušetriť 2,7 miliardy eur.
Oproti pôvodnému návrhu v ňom však za posledné dni vláda urobila viacero významných zmien cez pozmeňujúce návrhy poslancov v skrátenom legislatívnom konaní. Aj preto Rada pre rozpočtovú zodpovednosť v najnovšom komentári hovorí, že konečná hodnota balíčka bude nižšia, a to 2,56 miliardy eur.
Vďaka opatreniam má deficit verejných financií budúci rok klesnúť na 4,7 percenta z tohtoročných necelých šesť percent hrubého domáceho produktu.
Denník SME prináša prehľad zmien, na ktoré sa obyvateľstvo Slovenska musí pripraviť.
- Konsolidačné balóniky praskajú: Pri takzvanom konsolidačnom balíčku, ktorý sa tvári ako úsporný, ale je skôr vyciciavací, vláda Roberta Fica postupovala premyslene. Vypustila na balónikoch rôzne sadzby daní a čakala: kto bude najviac kričať, tomu ustúpi, píše Jozef Ryník.
V krátkosti z ekonomiky:
- Koho sa dotknú daňové zmeny: Radikálne zmeny, ktoré koalícia robí v konsolidačnom balíčku, zasiahnu firmy, ale ovplyvnia aj neziskové organizácie, ktoré sa starajú o deti či chorých ľudí. Denník SME zisťoval, koho sa dotkne vyššia firemná daň aj transakčná daň.
- Ako sa vyhnúť vysokým odvodom: Lepšie zarábajúci a ich zamestnávatelia by pre konsolidačný balíček mali viac platiť do Sociálnej poisťovne. Podľa odborníkov na dane a odvody môže byť výnos pre štát v realite oveľa nižší. Manažéri a profesionáli s vysokými platmi sa môžu vyšším odvodom legálne vyhnúť.
- Kto bude rekonštruovať Úrad vlády: V čase, keď vláda rieši veľké šetrenie, odklepla päť miliónov eur na rekonštrukciu areálu Úradu vlády. V súťaži zvíťazila nitrianska firma Stanter. Na prvé počutie neznáma spoločnosť má za sebou dlhoročnú históriu s prepojením na obžalovaného Norberta Bödöra.
Porovnanie so Saganom nemá rada. Chladoňová si chce v cyklistike urobiť vlastné meno

Slovenská cyklistka Viktória Chladoňová za jeden rok získala viac medailí zo šampionátov ako sa niektorým reprezentantom podarí získať za celú kariéru. Štartovala na troch majstrovstvách sveta a jedných majstrovstvách Európy. Z každého podujatia vybojovala medailu.
V cyklokrose bronz, v horskej cyklistike v olympijskej disciplíne cross country získala dúhový dres majsterky sveta. V cestnej cyklistike na ME získala bronz v časovke. Na MS na ceste pridala v časovke striebro a po senzačnom výkone v cestných pretekoch ďalší bronz.
Jazdí s veľkým nasadením. Ukazuje chuť a odvahu. Víťaznú mentalitu nezaprie. Aj preto ju začali v médiách označovať za Sagana v sukni. Aj ten bol úspešný vo viacerých disciplínach a mnoho úspechov zbieral ako junior. Chladoňová sa však tak necíti a toto prirovnanie nemá rada.
„Keď o mne niekto hovorí, že som Sagan v sukni, musím povedať, že sa mi to veľmi nepáči. Peter je legenda, ale takéto prirovnanie k niekomu mi nesedí,“ vraví skromne. Chce si v cyklistike urobiť vlastné meno.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Rodičia potrebujú počuť od detí slová vďaky. Psychologička radí, ako ich to naučiť

Neúnavne pracujete a dávate všetko do toho, aby mali vaše deti všetko. Niekedy však môžete mať pocit, že starostlivosť o potomkov je tá najnevďačnejšia práca na svete, pretože nepočujete ani slovko vďaky. No záleží vôbec na tom, či pociťujete vďačnosť od najbližších?
Veda tvrdí, že áno. Výskumníci z Torontskej univerzity našli v roku 2019 pozitívny vplyv vnímanej vďačnosti na vzťah medzi partnermi. Nová štúdia uverejnená v časopise The Journal of Positive Psychology ukazuje, že sa to týka aj vzťahu medzi rodičmi a deťmi.
„V žiadnom vzťahu to nikdy nie je pol na pol a rodičia budú robiť viac ako ich deti. Napriek tomu naše výsledky zdôrazňujú, že je dôležité, aby úsilie jednotlivcov pre rodinu bolo uznané a ocenené ostatnými členmi,“ hovorí autor štúdie Allen Barton z University of Illinois Urbana-Champaign.
Nedostatok pocitu ocenenia mal totiž negatívny dosah na rodinu. Ukázalo sa, že vďačnosť detí súvisí s nižším rodičovským stresom. Ako však primať deti, aby vyjadrili vďačnosť? Psychologička radí pomôcť im všímať si, čo pre nich robia iní.
V krátkosti o rodine a vzťahoch:
- Ako pomôcť žiakovi s dyslexiou: Dyslexia patrí k vývinovým špecifickým poruchám učenia. Špeciálna pedagogička Alexandra Bleščáková v rozhovore pre SME hovorí, že úlohou učiteľov, rodičov aj odborníkov je dať dieťaťu do rúk nástroje, aby vedelo s poruchou pracovať a spolu hľadať štýly učenia, ktoré budú pre neho najprijateľnejšie.
- Ako odstrániť obavy z matematiky: Mnoho učiteľov si uvedomuje, že vzdelávanie je aj o práci so žiakmi. Patrí k nim aj Eva Krajčovičová, vlaňajšia adeptka na výhru v ankete Učiteľská osobnosť Slovenska. Tvrdí, že žiakom treba ukázať, že matematika je krásny predmet, ktorý sa dá využiť všade.
- Eklektizmus v bývaní: Ak zatúžite po zmene v zariadení vlastného domova, stavte na odvážny štýl, v ktorom je možné takmer všetko. Eklektický štýl je umenie kombinovať rôzne štýly, doplnky, farby, ale tak, aby to spoločne ladilo a vytváralo napohľad pekný výsledok.
Rozhovory ZKH

Vie si predstaviť podporovať vládu Smeru? Prečo odišla poslankyňa Holečková? Ako sa KDH postaví ku konsolidácii? Aké sú vzťahy v opozícii a kedy by sa KDH zúčastnilo protestov? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s predsedom KDH Milanom Majerským.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Irán chcel ničiť, Izrael teraz musí odpovedať
- Index: Analytik: Ceny bytov ovplyvní aj to, či ostaneme ukotvení na Západe
- Ľudskosť: Z vlastného bytu na ulici, preč od chorej dcéry
- Neumlčaní: Oznámiť porušenie zákona v práci môže byť traumatické, dá sa však na to pripraviť
Karikatúra

Recept dňa

Jablkový koláč, pité či slivková galetka. Vyberte si z našich receptov na okrúhle koláče, ktoré vám rozvoňajú jeseň.
Dnes očakávame
- Minister obrany Robert Kaliňák bude informovať o modernizácii obranného priemyslu a podpore zamestnanosti v regiónoch východného Slovenska
- Podpredseda parlamentu Peter Žiga prijme predsedu českého Senátu Miloša Vystrčila
- Odvolací súd v Georgii rozhodne v kauze obvineného Donalda Trumpa
Dnes v histórii

4. októbra 1993 dobyli vojenské jednotky verné oficiálnej ruskej vláde a prezidentovi Borisovi Jeľcinovi v Moskve tzv. Biely dom - sídlo ruského parlamentu. Poslancov, ktorí sa postavili proti vláde a Jeľcinovi a obsadili parlamentnú budovu, donútili kapitulovať. Ruská ústavná kríza sa stala najsmrteľnejším jednorazovým incidentom pouličných bojov v histórii Moskvy od Októbrovej revolúcie.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
