Podpredseda Smeru Ľuboš Blaha bol v Moskve a ruské médiá si nedali ujsť príležitosť na zmapovanie netypickej návštevy politika zo Západu. Legitimizoval viaceré posolstvá Kremľa a Západ obviňoval z vyprovokovania a zapríčinenia vojny na Ukrajine. Jeho návšteva tak zapadla do prokremeľskej propagandy.
Päť mesiacov po atentáte na Roberta Fica nie sú známe žiadne výsledky vyšetrovania, len premiérove hrozby. SIS potvrdila, že vyšetruje tiež a vládni politici čoraz viac hovoria o prepojení strelca na opozíciu. Sled udalostí pripomína spravodajskú hru v štýle expremiéra Vladimíra Mečiara.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- SIS potvrdila vyšetrovanie atentátu na Fica. Čo o ňom vieme v piatich bodoch
- Kremeľ využil Blahovu návštevu na podporu vojnovej propagandy. V obchode sa fotil s práčkami
- Severná Kórea už posiela Putinovi aj vojakov. Vtiahnuť môže do konfliktu aj Soul
- Kamenický chce peniaze hľadať v hazarde. Vlani Slováci prestávkovali vyše 20 miliárd
- Historický deň v Pittsburghu. Malkin má 500. gól, Crosby 1600. bod ako desiaty v dejinách
- Vraj škodí dobrému menu národnej galérie. Bývalá šéfka SNG má skončiť aj ako kurátorka
SIS potvrdila vyšetrovanie atentátu na Fica. Čo o ňom vieme v piatich bodoch

Najskôr premiér Robert Fico oznámil, že SIS zbiera závažné dôkazy o prepojení atentátnika Juraja Cintulu na opozičné strany. Povedal, že informácie má „z prostredia“ a nič viac. Sled ďalších udalostí pripomína spravodajskú hru v štýle expremiéra Vladimíra Mečiara. Jej aktérmi sú aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok a riaditeľ SIS Pavol Gašpar.
Opozícia upozorňuje, že môže ísť o zneužitie tajnej služby s cieľom diskreditovať jej predstaviteľov. Šutaj Eštok najskôr potvrdil, že SIS na nejakej správe pracuje. Dodal, že tajná služba „prirodzene tie informácie má“. Neskôr sa opravil, že nemyslel správu o vyšetrovaní, ale niečo iné.
Šéf SIS Gašpar, ktorý je Ficovým nominantom, poprel, že by tajná služba premiérovi nejaké informácie o atentáte poskytovala. Uviedol, že SIS „v predmetnej veci spolupracuje v úzkej súčinnosti s orgánmi činnými v trestnom konaní“.
Generálna prokuratúra, ktorá riadi vyšetrovanie atentátu, však neodpovedala, či a ako s tajnou službou spolupracuje. Pokiaľ je niečo z toho nejasné, SME spracovalo vysvetlenie najnovšieho diania okolo vyšetrovania.
- O gauneroch a mamľasoch: Keď Šutaj Eštok vo svojej obmedzenosti priznal, že správu o atentáte si v SIS objednal priamo Fico, premiérovi praskla žilka a Eštok dostal pokyn svoje slová dementovať. Fico totiž chápe implikácie takéhoto prepojenia spravodajských, bezpečnostných či justičných zložiek, preto ich popiera a akože necháva konať „nezávislé“ zložky, píše Peter Tkačenko.
- Strašné veci, vravel Fico: Fico v kedysi verejnoprávnych médiách oznámil, že už svetlo sveta uzrie správa SIS o atentáte a „budú tam strašné veci“. No to netreba ani príliš dlho hádať, čo to bude – pointa je zrejmá už mesiace. Gašpar mladší napíše, čo treba, píše Nataša Holinová.
- Absurdistan okolo atentátu: Z celého toho všetkého, čo lezie von z (akože) vyšetrovania atentátu, je zrejmé jedno. Čokoľvek, čo k veci hovorili a hovoriť budú Fico, Šutaj Eštok, prokuratúra, SIS, môžete vziať za všetko, len nie za bernú mincu. Navliecť zodpovednosť na opozíciu je politická direktíva, podľa ktorej to unisono pečú, píše Peter Schutz.
V krátkosti z domova:
- SIS chystala vraždu Fegyveresa: Polícia uzavrela vyšetrovanie prípravy vraždy bývalého príslušníka SIS Oskara Fegyveresa, ktorý bol v kauze únosu Michala Kováča ml. na začiatku korunným svedkom. Stopa podľa nej opäť viedla k SIS. Trestné stíhanie však musela prerušiť, lebo sa „nepodarilo zistiť skutočnosti oprávňujúce vykonať trestné stíhanie proti určitej osobe“.
- Spor o Národný futbalový štadión: Súdny spor medzi podnikateľom Ivanom Kmotríkom a štátom o Národný futbalový štadión sa po dvoch rokoch odblokoval. Avšak spôsobom, ktorý zrejme nepoteší ani jednu zo strán. Odpovede z aktuálneho rozsudku sú natoľko neutrálne, že v spore neprinášajú prakticky žiadny posun.
- V Bratislave si už lieky v noci nevyberiete: Možnosť kedykoľvek v noci si ísť do lekárne po liek je už v Bratislave minulosťou. Univerzitná lekáreň pri ružinovskej poliklinike, ktorá mala otvorené do rána, už funguje len do devätnástej hodiny. Nedokázala zaplatiť 24-hodinovú prevádzku lekárne.
Kremeľ využil Blahovu návštevu na podporu vojnovej propagandy. V obchode sa fotil s práčkami

Benzín za 60 centov, krásne metro, čínske či ruské luxusné autá a obchod plný práčok. Podpredseda Smeru Ľuboš Blaha bol v Moskve a ruské médiá si nedali ujsť príležitosť na zmapovanie netypickej návštevy politika zo Západu.
„Väčšina novinárov mi po rozhovore so mnou želala veľa šťastia, sú presvedčení, že aj môj život je v ohrození,“ napísal europoslanec Blaha na telegrame, kde zverejnil niekoľko videí z hlavného mesta Ruska. Okrem iného položil kvety k hrobu neznámeho vojaka a pamätníku maršala Žukova.
Vo videách a statusoch Blaha cielene zopakoval svoje predvojnové vyjadrenie, ktoré mu mnohí na sociálnych sieťach pripomínajú – o tom, že Rusko je krásne, múdre a vyspelé.
Jeho návšteva zapadla do prokremeľskej propagandy, keď v ruských štátnych médiách legitimizoval viaceré vojnové posolstvá a Západ obviňoval z vyprovokovania a zapríčinenia vojny na Ukrajine.
- Tak už len vyprať: Nevedno, čo sú to za osobnostné črty, akurát nevidieť utrpenie Ukrajincov si vyžaduje aj trochu akejsi sociopatie. No ruská propaganda mala z Blahu oprávnene malé Vianoce. Takýchto popletencov dnes nevítajú každý deň, píše Nataša Holinová.
- České sociálne siete Blahu milujú: V Česku nenájdete politika, ktorý by bol ochotný predvádzať niečo také ako Ľuboš Blaha, člen Európskeho parlamentu za stranu Smer premiéra Roberta Fica, a rozhodne nie politika takého významu. Moskva svojho Blahu v Prahe zatiaľ márne hľadá, píše Jindřich Šídlo.
- Zločin proti mieru: Sotva si možno predstaviť, že podpredseda Smeru robí svoje vyhlásenia a návštevu Moskvy bez vedomia predsedu strany. Aj keby to tak bolo, nevymazalo by to medzinárodnopolitické škody, ktoré Slovensku pácha táto láska k imperialistickému a revizionistickému Rusku, za ktorou sa skrýva snaha udržať Smeru voličov, píše Peter Weiss.
- Fico s Blahom o podstatnom mlčia: Ľuboš Blaha a Robert Fico sa nikdy nevenujú detailom vojny, ale ani detailom mieru. Keď hovoria o Rusku, hovoria o krajine, ktorú v hlavách ich voličov formovala ešte komunistická propaganda. Nikdy nehovoria o Rusoch, ktorých dal zabiť Vladimir Putin pre kritiku režimu a odlišné názory, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
Severná Kórea už posiela Putinovi aj vojakov. Vtiahnuť môže do konfliktu aj Soul

Kórejská ľudovodemokratická republika, uzavretá komunistická diktatúra na severe Kórejského polostrova, už Rusku neposkytuje len muníciu, ale aj tisícky vojakov. Na základe rôznych zdrojov o tom informovali ukrajinské aj západné médiá, prítomnosť severokórejských vojakov v Rusku spomínal aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Zelenskyj o prítomnosti vojakov hovoril v nedeľu, no už minulý týždeň médiami prebehli správy o tom, že na východe Ukrajiny padlo niekoľko občanov Severnej Kórey, ktorí ruským vojakom pomáhali pri obsluhe severokórejských zbraní.
Ukrajinský denník Kyiv Independent píše, že Severná Kórea do Ruska poslala až desaťtisíc vojakov. Novinám to potvrdil západný diplomatický zdroj. Severná Kórea by tak napĺňala svoju časť obrannej dohody, ktorú v lete v Pchjongjangu podpísal tamojší diktátor Kim Čong-un s ruským lídrom Vladimirom Putinom.
Ukrajinská pravda píše, že v ruskom Buriatsku sa cvičí okolo tritisíc severokórejských vojakov v takzvanom „buriatskom prápore“. Práve odtiaľ už údajne niekoľko Severokórejčanov dezertovalo. Ich prítomnosť na fronte však môže vyprovokovať aj ich južného suseda, ktorý zvažuje, či poskytne Ukrajine zbrane.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Vražda ruského dôstojníka: Zástupcu náčelníka štábu jednej z vojenských jednotiek, plukovníka Nikitu Klenkova, zavraždili neďaleko Moskvy necelý týždeň po návrate z bojov na Ukrajine. Muž bol zabitý troma výstrelmi, ktoré mierili do bočného okienka jeho terénneho auta. Podľa nemenovaného justičného zdroja agentúry TASS išlo o vraždu na objednávku.
- Zelenskyj v Bruseli: Zima sa blíži a pre nás je zima vždy nebezpečná, povedal prezident Zelenskyj po príchode na summit EÚ. Po boku predsedu Európskej rady Charlesa Michela zopakoval že úspech plánu víťazstva nezávisí od Ruska, ale od spolupráce medzi Ukrajinou a jej partnermi.
- Ukrajina bude členom NATO: Je jasné, že Ukrajina raz bude členom NATO, je iba otázkou kedy, vyhlásil generálny tajomník NATO Mark Rutte. Prezidenta Zelenského chce ubezpečiť o podpore a jednotnej pozícii všetkých spojencov. Členstvo Ukrajiny v aliancii je kľúčovým bodom víťazného plánu.
V krátkosti zo sveta:
- Izrael zabil lídra Hamasu: Izraelské ozbrojené sily pri leteckom útoku v Pásme Gazy zabili Jahju Sinwára, lídra palestínskeho militantného hnutia Hamas. Sinwár, prezývaný aj „mäsiar z Chán Júnisu“, bol pre Izrael cieľom číslo jeden a jeho zabitie je pre Izrael výrazným vojenským úspechom.
- Trumpovu kampaň sprevádza chaos: Tri týždne pred voľbami vedie Donald Trump nezvyčajnú a nepredvídateľnú kampaň. Svoje hrozby a urážky smeruje na širokú zmes ľudí a inštitúcií, pritvrdzuje svoju rétoriku o nelegálnych prisťahovalcoch a na kampaňových podujatiach sa často odchyľuje od scenára a zamieňa si slová.
- Počet živočíchov dramaticky klesá: Od roku 1970 nastal dramatický pokles svetových populácií voľne žijúcich druhov zvierat. A to až o tri štvrtiny. Najväčší pokles je v Južnej Amerike a Karibiku, ale aj v Afrike a Pacifiku. Drastický pokles sa týka aj Slovenska. Nepríjemné fakty priniesla nová správa WWF.
Zo zahraničných webov:
- The Atlantic: Odkaz Jahju Sinwára
- The Economist: Tajný obchod s ropou, ktorý financuje iránske vojny
- The Guardian: Novinár alebo ruský špión? Podivný prípad Pabla Gonzáleza
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Kamenický chce peniaze hľadať v hazarde. Vlani Slováci prestávkovali vyše 20 miliárd

Ľudia na Slovensku minulý rok prestávkovali v hazardných hrách rekordných 21,4 miliárd eur. Štát z toho získal len stotinu. Minister financií Ladislav Kamenický to chce zmeniť v druhom konsolidačnom balíčku. Na rok 2026 by mal priniesť do štátneho rozpočtu 0,4 percenta HDP, teda takmer 600 miliónov eur.
„Nejaké opatrenia nám zostali z tohto roku. Máme tam napríklad daň z hazardu, ktorú by sme mohli aplikovať,“ povedal Kamenický. Ide o prvé opatrenie z konsolidačného balíčka číslo dva, o ktorom takto verejne hovorí.
Na odvode z hazardných hier vybral vlani štát len 312 miliónov eur. V tomto roku plánuje vybrať o 40 miliónov eur viac, vyplýva to z návrhu štátneho rozpočtu, ktorý schválila vláda. Rozpočet ešte prerokuje parlament na prelome novembra a decembra.
Kamenický sa však už po rokovaní vlády venoval aj ďalšiemu konsolidačnému balíčku. Systém zdanenia hazardu podľa neho treba nastaviť tak, aby sa naozaj podarilo vybrať peniaze. Ako by malo vyššie zdanenie hazardu vyzerať, nepovedal.
V krátkosti z ekonomiky:
- Biedronka rokuje o prevzatí časti reťazca: Na slovenskom trhu sa schyľuje k dohode, ktorá môže zmeniť maloobchodné pomery. Poľský reťazec Biedronka by sa jej uzavretím výrazne priblížil k hlavnému mestu a vytvoril priestor pre ďalšiu expanziu. Podľa informácií INDEXU by Poliaci mali prevziať prevádzky reťazca COOP Dunajská Streda.
- Začala sa vojna o zákazníka: Na slovenský trh v posledných mesiacoch ohlásili príchod viaceré nové značky. Mnohé prichádzajú z Poľska. Odborníci hovoria, že sa čaká vojna o zákazníka. Nielen pri nákupe potravín, ale aj drogérie a kozmetiky. Nie je náhoda, že na slovenský trh prichádzajú viaceré poľské spoločnosti naraz.
- Osud liečebne v obci Štôla: Hoci sú Vysoké Tatry turistickou top destináciou a ročne do nich zavítajú státisíce návštevníkov, na ich území nájdete aj stavby, ktoré roky pustnú. Príkladom je liečebňa v obci Štôla. Od jej uzavretia ubehli už dve desaťročia. Medzitým vyhorela a niekoľkokrát zmenila majiteľa. Ten posledný prišiel pred rokom.
Historický deň v Pittsburghu. Malkin má 500. gól, Crosby 1600. bod ako desiaty v dejinách

Päťstý gól v kariére, jedenásť bodov po piatich zápasoch a prvé miesto v produktivite NHL. Takto sa dá zhodnotiť začiatok sezóny 2024/25 v podaní Jevgenija Malkina.
Útočník Pittsburghu Penguins podal ďalší výborný výkon pri výhre 6:5 po predĺžení s Buffalom Sabres. Strelil gól a na tri prihral. Malkin sa stal 48. hráčom v histórii NHL s 500 gólmi.
„Nie je ľahké streliť toľko gólov, bola to dlhá cesta. Chcel som túto hranicu dosiahnuť už v minulej sezóne, ale som šťastný, že sa mi to podarilo dnes večer. Teraz som už pokojnejší a asi prvýkrát môžem povedať, že som na seba hrdý,“ uviedol Malkin, ktorý sa na číslo 500 dostal vo svojom 1 150 vystúpení v NHL.
Tučniaci majú veteránov, ktorí akoby nestarli. O víťazstve v predĺžení rozhodol kapitán Sidney Crosby. Ten sa zase stal desiatym hráčom v dejinách, ktorý zaznamenal 1 600 bodov v NHL.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Vraj škodí dobrému menu národnej galérie. Bývalá šéfka SNG má skončiť aj ako kurátorka

Bývalá riaditeľka Slovenskej národnej galérie Alexandra Kusá má prísť aj o miesto kurátorky. Nový riaditeľ SNG Miloš Timko, ktorý je vo funkcii dva týždne, chce totiž prepustiť troch z piatich senior kurátorov, vrátane nej. Po poslaneckom prieskume v galérii na to upozornila poslankyňa za PS Zora Jaurová.
„Dôvod, pre ktorý ich plánuje prepustiť, nie je konsolidácia, ale to, že ich považuje za ľudí, ktorí škodia dobrému menu galérie,“ povedala. Timko podľa nej spomenul, že „ide o ľudí, ktorých tam nechce“.
Kusá, ktorú v auguste po 14 rokoch šéfovania SNG z postu odvolala ministerka kultúry Martina Šimkovičová, zostala v galérii pôsobiť ako kurátorka. V úvode októbra otvorila výstavu, ktorú SNG venovalo „svojmu“ architektovi Vladimírovi Dedečekovi, podieľala sa na nej ako jedna z dvoch kurátoriek.
Ako uviedla Kusá pre SME, zatiaľ žiadny dokument o prepustení nedostala. Ako „hotovú vec“ sa to dozvedela z médií. Anton Bittner, ktorý ešte donedávna riadil SNG, jej však mal podľa vlastných slov na konci septembra poslať prostredníctvom kolegýň ponuku na dohodu a odstupné.
V krátkosti z kultúry:
- Noc dlhých nožov v divadle: Tridsať rokov po Mečiarovej noci dlhých nožov pripravuje Mário Drgoňa spolu s umeleckým zoskupením Schwarzes Loch Europas zážitkovú inscenáciu, ktorá bude udalosti čiastočne rekonštruovať. Divákom chce priniesť aj ponor do udalosti, ktorej ozveny v slovenskej politike počuť dodnes.
- Fotografia musí ostať v pamäti: Turecký fotoreportér Bülent Kiliç bol tento rok jedným z porotcov súťaže Slovak Press Photo. Pracoval v mnohých konfliktných oblastiach, v ťažkých podmienkach. Niekedy ho sledovanie znivočených ľudí odrovnávalo. Pod tlakom sa však musel naučiť sám, ako si udržať duševnú rovnováhu.
- Zomrel Liam Payne: Spevák Liam Payne, bývalý člen skupiny One Direction, zomrel po páde z tretieho poschodia hotela v Buenos Aires. Mal 31 rokov. Hovorca ministerstva bezpečnosti argentínskej metropoly Pablo Policicchio oznámil, že Payne „sa vrhol z balkóna svojej izby“.
Rozhovory ZKH

Ako prišla na tému odberu pupočníkovej krvi? Prečo to pripomína pyramídovú hru a šmejdov? Čo by malo ministerstvo zdravotníctva teraz robiť? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s poslankyňou SaS Vladimírou Marcinkovou o odbere pupočníkovej krvi.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Kým polícia vyšetruje, Fico rozpráva o strašných veciach
- Zoom: Príroda vymiera, za polstoročie zmizla viac ako polovica živočíchov
- Ľudskosť: Naša myseľ má viacero častí. Ako ich rozpoznať a uzdraviť?
- Index: Daňová expertka: Nevieme isto, kto bude platiť transakčnú daň. Je to chaos
Karikatúra

Recept dňa

Tradičné, nepečené aj sypané. Vyberte si z našich receptov na jablkové koláče s tvarohom.
Dnes očakávame
- Prezident Pellegrini oznámi, či podpíše vládne konsolidačné opatrenia
- Predseda SNS Danko a minister športu Keketi budú informovať o novom financovaní športu
- Stretnutie Macrona, Starmera, Scholza a Bidena v Berlíne
- Záver summitu EÚ v Bruseli
Dnes v histórii

18. októbra 1968 schválilo Národné zhromaždenie Československej socialistickej republiky Zmluvu o podmienkach a dočasnom pobyte sovietskych vojsk na území ČSSR. Z 242 poslancov len štyria hlasovali proti. Vojská Poľska, Maďarska a Bulharska mali byť odsunuté, avšak sovietske vojská mohli zostať bez obmedzení. Dočasný pobyt sovietskych vojsk v ČSSR tak trval takmer 23 rokov.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
