SME

Ranný brífing: Fico už nevie ani poriadne klamať, huliakovci sa podvolili aj bez istej dohody

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Premiér Robert Fico tvrdí, že „do Splitu ani nepáchol“, ale z Chorvátska má fotografiu, ktorá jeho slová zjavne vyvracia. Fico údajne letel do Splitu luxusným súkromným lietadlom s priateľkou a bez ochranky, ktorá ho po májovom pokuse o atentát sprevádza na každom kroku.

Vzbúrená trojica poslancov okolo Rudolfa Huliaka opäť hlasovala za koaličné návrhy. O ich požiadavkách s nimi pritom nikto oficiálne nerokoval. Varujú tak, že v budúcnosti nebudú automaticky podporovať všetky koaličné návrhy, ak sa s nimi vládna koalícia na ďalšom fungovaní čoskoro nedohodne.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Fico už nevie ani poriadne klamať, huliakovci sa podvolili aj bez istej dohody
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Fica odfotografovali v Chorvátsku bez ochranky. Jeho poslanec o súkromnom lete mlčí, parlament zahmlieva

Ja som dnes ani len nepáchol v Splite - odpovedal minulý pondelok premiér Robert Fico na zistenia strany Demokrati, že počas víkendu bol za nejasných okolností na výlete v Chorvátsku. Po týždni Demokrati zverejnili fotografiu, ktorá jeho obranu zjavne naštrbila.

SkryťVypnúť reklamu

Fico letel údajne luxusným súkromným lietadlom a bez ochranky, ktorá ho po májovom pokuse o atentát sprevádza na každom kroku. Okrem priateľky Kataríny Szalayovej boli s premiérom podľa šéfa Demokratov Jaroslava Naďa aj poslanec Smeru Anton Stredák s manželkou. Účel cesty - nákup nehnuteľnosti pri mori.

Na zverejnenej fotografii vidno zozadu Fica s priateľkou, ako kráčajú po ceste za slnečného počasia. Fico má v ruke prilbu, čo naznačuje, že si vyšli na výlet na motorke. Ochranka pri ňom nie je.

„Nevieme, kto vám platí súkromné lietadlo, luxusné ubytovanie, za akým účelom si ako verejný funkcionár hľadáte novú nehnuteľnosť v Chorvátsku a najmä, prečo ako chránená osoba chodievate bez ochranky,“ píše Naď v novom statuse adresovanom Ficovi.

Zo zistení SME vyplýva, že záber vznikol pri vyhliadkovom bare Madona, neďaleko známeho letoviska Primošten. Od Splitu, kam údajne skupina priletela v piatok, je Primošten vzdialený 60 kilometrov. Necelých desať kilometrov je to z Primoštenu do Rogoznice, kde má vilu rodina poslanca Stredáka. V blízkosti vlastnia letné sídla aj ďalší ľudia spojení so Smerom.

SkryťVypnúť reklamu

Revolta nevydržala. Huliakovci sa k hlasovaniu s koalíciou vrátili aj bez dohody

Vzbúrená trojica poslancov okolo Rudolfa Huliaka ešte minulý týždeň vyhlasovala, že od koalície „očakávajú komunikáciu na úrovni partnera, a nie užitočných hlupákov“, ktorí budú počas hlasovaní iba stáčať tlačidlá.

Z aktuálnych vyjadrení a konania trojice okolo Huliaka však vyplýva, že v vzbure minimálne nateraz nepokračujú. A to napriek tomu, že ich požiadavky na ďalšiu spoluprácu s koalíciou zatiaľ ostali nenaplnené a od ochromenia koaličnej väčšiny v parlamente s nimi nikto ani oficiálne nerokoval.

Poslanci okolo Huliaka sa počas prvého hlasovania od ich minulotýždňového bojkotu vrátili k podpore návrhov koaličných poslancov. Podporili aj návrhy, ktoré predložili poslanci SNS Andreja Danka, s ktorým sú už mesiac v otvorenom konflikte.

SkryťVypnúť reklamu

V budúcnosti však vraj huliakovci nebudú automaticky podporovať všetky koaličné návrhy, ak sa s nimi vládna koalícia na ďalšom fungovaní čoskoro nedohodne.

  • Ako spoznať vládnu krízu: Zablokovaný parlament síce vyzerá blbo, ale v skutočnosti išlo o akt vyjednávania (vydierania, ak chcete), nie prejav fundamentálnych rozporov. To, s čím sme zatiaľ mali do činenia, krízou nebolo a nie je. Zároveň to však nemá byť pre koalíciu dôvod tváriť sa, že je všetko v poriadku, píše Peter Tkačenko.
  • Korektný Huliakov nárok: Nárok Huliaka na (jeden) ministerský post je politologicky i politicky korektný. Nezávisle od intenzity Ficovho záujmu o spory Danka s Huliakom i Hlasom neujde nepríjemnej povinnosti vymyslieť také riešenie, aby Danko neskončil ako najväčší lúzer koaličnej konsolidácie, píše Peter Schutz.

V krátkosti z domova:

  • Bojnice sa búria proti Agelu: Obyvatelia Bojníc a okolia sa búria proti Agelu. Nechcú, aby ich nemocnicu prebral od trenčianskej župy do užívania. Spustili preto petíciu. Signatári sa obávajú, že ak ich zdravotnícke zariadenie preberie súkromná nemocničná sieť Agel, oslabí to poskytovanie zdravotnej starostlivosti v nemocnici.
  • Tehotné sa týždne domáhali vakcíny: Päť týždňov sa matka z Košíc v ôsmom mesiaci tehotenstva snažila dostať k očkovaniu proti čiernemu kašľu. Hoci vakcínu v tehotenstve odporúča Svetová zdravotnícka organizácia, Slovenská gynekologicko-pôrodnícka spoločnosť aj štandardné postupy zverejňované ministerstvom, všeobecná lekárka aj gynekologička sa jej odporúčanú vakcínu zdráhali predpísať.
  • Fico obhajuje návštevu Číny: Návšteva Číny ide podľa plánu a vláda dosiahne všetky plánované ciele, vyhlásil premiér Robert Fico. Čína je podľa neho garantom stability nielen v regióne, ale aj na celom svete. Opozičných poslancov, ktorí jeho návštevu kritizovali na tlačových konferenciách, označil za „štekajúcich psíkov“.

Čo chcel Putin po začiatku invázie? Nezávislý Donbas, koniec sankcií a trvalú okupáciu

Ruský investigatívny projekt Systema Rádia Slobodná Európa získal kópiu pôvodného ruského návrhu „mierovej dohody“ s Ukrajinou, ktorý Kremeľ vypracoval krátko po tom, ako v roku 2022 začal proti krajine plnohodnotnú vojnu. Dokument presne odhaľuje, o čo sa Rusko v prvých týždňoch vojny usilovalo a ako si predstavovalo budúcnosť Ukrajiny, ak by sa vzdala.

SkryťVypnúť reklamu

Rusko predložilo svoj návrh, ktorý obsahuje zoznam podmienok na prímerie a mierovú dohodu, ukrajinskej delegácii počas tretieho kola rokovaní krajín v Bielorusku 7. marca 2022. Rádio Slobodná Európa získalo dokument od ukrajinského zdroja oboznámeného s priebehom rokovaní a zdroj z ruskej strany potvrdil jeho pravosť.

Šesťstranový dokument obsahuje hlavný text návrhu dohody a štyri strany príloh. Osemnásť článkov návrhu sa týka širokého spektra tém vrátane požiadaviek na neutralitu Ukrajiny, určenia hraníc či zmien v jazyku, náboženstve alebo histórii.

Návrh Rusko napísalo dávno pred anexiou štyroch ukrajinských regiónov v septembri 2022 a nezahŕňa Chersonskú a Záporožskú oblasť. Zahŕňa však dlhodobú požiadavku Ruska, aby sa Ukrajina úplne vzdala akýchkoľvek nárokov na Krym a Sevastopoľ, ako aj na Doneckú a Luhanskú oblasť.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Prvý stret so Severokórejčanmi: Ukrajinské vojská sa prvýkrát stretli v boji so severokórejskými vojakmi, nasadenými na strane Ruska, vyhlásil ukrajinský minister obrany Rustem Umerov. Nespresnil, kedy a kde presne sa boj odohral. Avšak podľa ministra by mohol byť považovaný za začiatok účasti KĽDR vo vojne Ruska proti Ukrajine.
  • Viac Severokórejčanov v Kursku: Počet severokórejských vojakov v Kurskej oblasti sa zvýšil na približne 11-tisíc, informoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Údaje amerického ministerstva obrany ich celkový počet v danej oblasti odhadujú na približne 10-tisíc. Na celom území Ruska má byť do 12-tisíc jednotiek z KĽDR, pričom všetci by sa mali postupne presunúť do Kurskej oblasti.
  • Ruský útok na Záporožie: Pri ruskom útoku na mesto Záporožie na juhovýchode Ukrajiny zahynulo najmenej šesť ľudí a deväť bolo zranených. Cieľom útoku bol bližšie nešpecifikovaný objekt infraštruktúry mesta. Ruské jednotky pripravujú na juhu krajiny rozsiahlu ofenzívu s cieľom zmocniť sa regionálneho centra.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Fico nepochopil úlohu ciel. Ak sú čínske autá kvalitné, nech nesúťažia cenou

Robert Fico po návšteve Číny kritizoval nové európske clá na čínske elektromobily. Povedal, že súťažiť s Čínou máme kvalitou, a nie clami.

Špecialista na Čínu Matej Šimalčík hovorí, že premiér nepochopil úlohu vyrovnávacích ciel. Podľa neho práve clá majú súťaž na báze kvality umožniť.

„Ak sú čínske autá kvalitné, nech súťažia kvalitou, a nie nízkou cenou, ktorú majú vďaka vládnym dotáciám,“ dodáva.

Ako vraví, vďaka štátnej podpore dokážu čínske firmy stlačiť v Európe ceny aj pri verejných obstarávaniach, napríklad pri výstavbe diaľnic a železníc.

„Bez štátnej podpory by také ceny nedokázali ponúknuť,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ Stredoeurópskeho inštitútu ázijských štúdií Matej Šimalčík v rozhovore pre INDEX.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z ekonomiky:

  • Investícia Gotion má byť prelomová: Investícia čínskej spoločnosti Gotion, ktorá plánuje na Slovensku vyrábať batérie do elektromobilov, bola hlavnou témou návštevy premiéra Roberta Fica v čínskej provincii An-chuej. Podľa jeho slov investícia Gotion na Slovensku bude jedným z prelomových momentov vo vzťahu Číny a Slovenska.
  • Výhody digitálneho eura: V eurozóne neexistuje účinné, univerzálne a celoplošné digitálne platobné riešenie. Čo keby sme si však dokázali ponechať univerzálnu jednoduchosť hotovosti a zároveň využiť výhody digitálneho veku? Digitálne euro by nám vrátilo slobodu platiť digitálne, priamo, kedykoľvek a kdekoľvek – i pri nakupovaní online.
  • Doplnenie dôchodkovej schémy: Dôchodková schéma bude doplnená o ďalšie dobrovoľné dôchodkové sporenia. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorý definitívne schválili poslanci. Cieľom novely je, aby sa poistenec dozvedel v jednom komplexnom dokumente o predpokladanej úrovni svojho dôchodkového zabezpečenia v budúcnosti.

Slovan diktoval tempo väčšinu hry, no v útoku zlyhával. Prvé body nezískal ani proti Dinamu

Futbalisti ŠK Slovan Bratislava zaznamenali štvrtú prehru v hlavnej fáze Ligy majstrov 2024/2025. Po prehrách so Celticom Glasgow (1:5), Manchestrom City (0:4) a Gironou (0:2) podľahli „belasí“ vo štvrtom kole ligovej fázy Dinamu Záhreb 1:4.

SkryťVypnúť reklamu

Slovan v najprestížnejšej súťaži prvýkrát viedol po góle Davida Strelca, no domácim to vydržalo len päť minút. Do šatne išli za stavu 1:2 a po úvodnom tlaku inkasovali ďalšie dva góly. V neúplnej tabuľke tak majú skóre 2:15 a naďalej sú medzi šesticou tímov bez bodu.

Úradujúci slovenský majster sa musel zaobísť bez viacerých opôr vrátane stredopoliara Juraja Kucku a obrancu Kevina Wimmera. Absencie trápili aj hostí, ktorým chýbala brankárska jednotka Ivan Nevistič aj kľúčový útočník Bruno Petkovič.

Napriek tomu dokázali potvrdiť úlohu favorita, vyhrať druhý raz v tomto ročníku LM a so siedmimi bodmi sa výrazne priblížiť k premiérovému postupu. Slovan sa najbližšie predstaví 11. decembra na pôde Atletica Madrid.


Stredoveká nórska sága spomína muža hodeného do studne. Vedci ho po 800 rokoch našli

V osemsto rokov starej nórskej ságe sa okrajovo spomína mŕtvy muž – hodili ho do studne po nájazde na hrad v Nórsku. Chudák ani nedostal meno.

SkryťVypnúť reklamu

Vedci sa však teraz domnievajú, že ho našli: v časopise iScience zverejnili výsledky rádiokarbónového datovania, analýzy starovekej DNA a podrobného štúdia kostry objavenej pred desaťročiami na dne studne pri hrade Sverresborg neďaleko Trondheimu. Uvádzajú, že tento „človek zo studne“ je tá istá osoba, ktorá sa stručne spomína v ságe o Sverrisovi, 182-veršovom príbehu o ranom nórskom kráľovi, ktorý sa dostal k moci v druhej polovici 12. storočia.

Aby bolo jasné – mŕtvy muž v studni nebol významnou postavou v análoch stredovekých nórskych dejín. Je mu venovaný jediný riadok: „Do studne hodili mŕtveho muža a potom ju zasypali kameňmi.“

Podľa Armanna Jakobssona, profesora starej islandskej literatúry z Islandskej univerzity, ktorý sa na štúdii nepodieľal, považujú vedci Sverrisovu ságu za väčšinou spoľahlivý zdroj informácií o udalostiach v ranom Nórsku. Sága však bola napísaná v spolupráci s kráľom Sverre Sigurdssonom, čo znamená, že slúži aj ako propaganda a obsahuje jasné zaujatosti.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z vedy a techniky:

  • ČSOB nárazovo odpočítala staré platby: Mnohí klienti ČSOB banky začiatkom novembra nečakane zistili, že z ich bankových účtov zmizli stovky, v niektorých prípadoch až tisíce eur. Ide o staré platby v predajniach obchodnej siete Lidl. Viacerí nakupujúci však skončili so záporným zostatkom na bankovom účte.
  • Našli storočia ukryté mesto: Väčšina archeológov v mexickej džungli robí svoj výskum pomaly a za pomoci ďalekohľadov a mačiet. Keď ich však americký výskumník Luke Auld-Thomas vymenil za laserovú technológiu a internet, veľký objav sa mu podaril takmer okamžite. Odhalil totiž starodávne mesto mayskej civilizácie, ktoré bolo storočia ukryté.
  • Japonský obranný satelit: Japonsko v pondelok vypustilo na svojej novej vlajkovej rakete H3 obranný satelit, zameraný na rýchlejšie vojenské operácie a komunikáciu, a úspešne ho umiestnilo na obežnú dráhu Zeme. Krajina sa snaží budovať svoje vojenské kapacity v čase rastúceho napätia v regióne.

Aréna

Vie si predstaviť prezidenta Petra Pellegriniho v ruskej propagandistickej televízii? Je správne chodiť na oficiálne návštevy do Číny? A čo očakáva od výsledkov volieb amerického prezidenta? Pozrite si rozhovor Jany Krescanko Dibákovej s Petrom Kubišom, poradcom prezidenta pre zahraničnú politiku.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

V celku, na kúsky aj ako hamburger. Vyberte si z našich receptov na pečené kura.

Dnes očakávame

  • Výsledky prezidentských volieb v USA
  • Pokračuje schôdza parlamentu a rokuje vláda
  • Hlavné pojednávanie s bývalou bratislavskou krajskou prokurátorkou Ivetou Kopčovou

Dnes v histórii

6. novembra 1943 oslobodila Červená armáda za výraznej pomoci československých jednotiek pod velením plukovníka Ludvíka Svobodu hlavné mesto Ukrajiny Kyjev. Československí vojaci sa počas bojov ukázali v tom najlepšom svetle. Nielenže dokázali pružne reagovať na vzniknutú situáciu, ale preukázali tiež vynikajúci výcvik a dobrú úroveň vedenia boja. Podľa plánu mali obsadiť centrum Kyjeva tanky sovietskeho generálporučíka Andreja Kravčenka, ale Čechoslováci boli rýchlejší.

SkryťVypnúť reklamu

Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 539
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 069
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 867
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 602
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 367
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 350
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 169
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 773
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu