Minister obrany Robert Kaliňák vo svojom majetkovom priznaní píše, že okrem peňazí z politiky už nemá iný príjem. Na majiteľa firiem, z ktorých jedna mala minulý rok tržby 1,58 milióna eur a zisk takmer 620-tisíc eur, je to zvláštne.
Poslanec Dušan Muňko šiel „hosťovať“ do poslaneckého klubu SNS, ale stále hrá za klub Smeru. Návrh partie okolo Andreja Danka, pre ktorý neváhali obísť koaličného partnera z Hlasu, pri hlasovaní v parlamente Muňko nepodporil.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Kaliňák roky nadpriemerne zarábal. Teraz priznal nulu, hoci jeho advokátskej kancelárii sa darí
- Muňko má za sebou prvú fázu hosťovania. Tím Andreja Danka pri hlasovaní nepodržal
- Zrodila sa hviezda, tvrdí Trump o Muskovi. Najbohatší muž sveta má veľké politické ambície
- Sme na tom horšie ako štáty pred bankrotom, znie z Ruska. Firmy krachujú, hlavná vlna ešte príde
- Dominancia v problémových podmienkach. Slovenskí hokejisti ovládli Nemecký pohár
- Najlacnejší elektromobil sa poriadne zlepšil, vyskúšali sme novú Daciu Spring
Kaliňák roky nadpriemerne zarábal. Teraz priznal nulu, hoci jeho advokátskej kancelárii sa darí

Ešte 20. októbra minulého roka prišiel Robert Kaliňák ako advokát oligarchu Norberta Bödöra na špecializovaný súd v Banskej Bystrici. Bolo to dva týždne po tom, čo si prevzal osvedčenie o zvolení do Národnej rady, a päť dní predtým, ako ho vymenovali za ministra obrany.
Okrem obhajobného tímu Bödöra v kauze Dobytkár bol aj obhajcom bývalého štátneho tajomníka ministerstva financií Radka Kuruca v kauze Mýtnik, ktorá sa týka oligarchu Jozefa Brhela. Zastupoval aj oligarchu Miroslava Výboha.
Aj vďaka týmto kontraktom dosiahla Kaliňákova advokátska kancelária Kallan Legal minulý rok tržby 1,58 milióna eur a zisk takmer 620-tisíc eur. Kaliňák však v majetkovom priznaní za minulý rok píše, že po nástupe do verejnej funkcie mal okrem ministerského platu nulové príjmy.
V Kaliňákovom priznaní stojí, že vo funkcii ministra obrany zarobil vlani za tri mesiace 18 509 eur. Inak nepriznal nič, čo je prekvapujúce, lebo okrem spomínanej advokátskej kancelárie zakladal aj konzultačnú spoločnosť Kallan Consulting či eseročku Liwa Arms Slovakia zameranú na výrobu pušiek. Vlani skončila v strate vyše 760-tisíc eur.
- Najviac mal zarobiť Danko: Najlepšie zarábajúcim politikom bol v minulom roku šéf SNS Andrej Danko. Podľa jeho najnovšieho majetkového priznania mal aktuálny podpredseda parlamentu v roku 2023 celkové príjmy 411-tisíc eur. To je podľa Transparency International Slovensko suverénne najviac v porovnaní s ostatnými predstaviteľmi koalície i opozície.
Muňko má za sebou prvú fázu hosťovania. Tím Andreja Danka pri hlasovaní nepodržal

Dušan Muňko už tretí týždeň „hosťuje“ v poslaneckom klube SNS. Športovým slovníkom, ako tento prestup pomenoval šéf klubu Smeru Ján Richter, by už mal Muňko podávať čo najlepšie výkony za tím Andreja Danka.
V prvých týždňoch ako doplnok zostavy poslaneckého klubu SNS však Muňko zostal v kľúčovom momente verný svojmu pôvodnému družstvu. V poslednom hlasovaní o návrhoch zákonov mohol Muňko podporiť svojich nových kolegov z SNS. Chceli novelu školského zákona, ktorá by v školách zakazovala propagáciu „netradičných sexuálnych orientácií“.
Kým Danko a šiesti členovia klubu SNS návrh podporili, Muňko zrazu pôsobil, že sa na hre tímu nezúčastňuje. Pri hlasovaní o zákone sa Muňko rozhodol zdržať, rovnako ako jeho pôvodný klub Smeru. S SNS z neho hlasoval len Ján Podmanický.
Muňko tak konal pri zákone, ktorý bol pre Danka taký podstatný, že preň neváhal obísť koaličného partnera a predložiť ho navzdory nesúhlasu ministra školstva Tomáša Druckera a bez dohody v koalícii.
V krátkosti z domova:
- Fico pred atentátom zmenil plány: Pozdravy a zvítania sa s ľuďmi na námestí v Handlovej neboli 15. mája 2024 v oficiálnom pláne predsedu vlády Roberta Fica. Všetko už bolo pripravené na jeho odchod, avšak Fico sa nečakane vybral smerom k skupinke ľudí. Informoval o tom Denník N zo správy Úradu na ochranu ústavných činiteľov.
- Fico sa v rozhlase rozhorčoval: Voľba predsedu parlamentu nie je podľa premiéra Roberta Fica prioritou a parlament je funkčný. Vyhlásil to v diskusnej relácii Sobotné dialógy v STVR. Opätovne odmietol, že by v koalícii existovala kríza a rozhorčoval sa, že sa ho moderátor nepýta na covidovú amnestiu, ale na stabilitu koalície.
- Fico môže odškodniť aj Matoviča: Bývalý premiér Igor Matovič a niekdajší minister školstva Branislav Gröhling tiež dostali počas pandémie covidu pokutu od Úradu verejného zdravotníctva. Teraz majú šancu, že sa im peniaze vrátia. Umožniť to má návrh zákona, ktorý predložil sám premiér Robert Fico. Na odškodnenie ľudí by malo ísť zo štátneho rozpočtu vyše 3,3 milióna eur.
Zrodila sa hviezda, tvrdí Trump o Muskovi. Najbohatší muž sveta má veľké politické ambície

Keď sa Elon Musk rútil vo svojom súkromnom lietadle k Palm Beach na Floride, kde mal stráviť volebnú noc po boku bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, krátil si čas hraním videohry.
Generálny riaditeľ spoločností Tesla a SpaceX však počas cesty zároveň tisícom svojich poslucháčov odkázal, že prezidentská kampaň v roku 2024 je len začiatkom jeho politických ambícií.
America Political Action Committee, protrumpovská politická skupina, ktorú Musk založil a do ktorej z vlastného vrecka nalial najmenej 118 miliónov dolárov, „bude pokračovať aj po týchto voľbách a bude sa pripravovať na všetky priebežné voľby,“ povedal Musk v živom vysielaní na svojej sociálnej sieti X. America PAC bude mať podľa neho „za cieľ výrazne zavážiť“ aj v ďalších voľbách do Snemovne reprezentantov, Senátu, dokonca aj do niektorých miestnych úradov.
Neskôr, keď sa Musk už zdržiaval v klube Mar-a-Lago s ďalšími bohatými donormi a Trumpovo víťazstvo už bolo takmer jasné, boli jeho príspevky na X čoraz triumfálnejšie. „Budúcnosť bude fantastická,“ napísal k obrázku štartujúcej rakety SpaceX.
Konsenzus o Trumpovej nevyspytateľnosti: Dajte si do obrazu všetkých politikov, ktorých ste v živote zažili, videli či o ktorých ste aspoň počuli. Z týchto sto, dvesto, tristo, čo máte v obraze, ktorý politik má podľa vás najbližšie k tomu, že v mene nejakej materiálnej či inej výhody predá vlastnú matku? Pýta sa Peter Schutz.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Trump telefonoval s Putinom: Novozvolený americký prezident Donald Trump telefonoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Podľa jedného zo zdrojov denníka The Washington Post odporučil Trump šéfovi Kremľa, aby neeskaloval svoju vojnu proti Ukrajine, a pripomenul mu rozsah americkej vojenskej prítomnosti v Európe.
- Rusko čelí obvineniam zo sabotáže: Tri európske logistické centrá dostali v júli nečakanú zásielku. Balíky totiž začali horieť. Vznietenie zásielok viedlo k rozsiahlemu vyšetrovaniu vo viacerých európskych krajinách. Vyšetrovatelia a tajné služby dospeli k záveru, že za nimi mohlo stáť Rusko.
- Budapešť scenzurovala Zelenského: Na stretnutí lídrov Európskeho politického spoločenstva v Budapešti rečnil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Diváci maďarskej verejnoprávnej televízie však jeho prejav nepočuli. Televízia počas Zelenského prejavu prepla do televízneho štúdia.
- Prudký nárast útokov dronmi: Počet ruských dronových útokov na Ukrajinu v októbri prudko vzrástol. Rusi podnikli takmer 2 000 náletov. V septembri pritom vykonali 700 útokov, uviedlo britské ministerstvo obrany s tým, že je pravdepodobné, že sa tieto vysoké čísla čoskoro stanú bežnými.
- Najhoršie ruské straty: Ruské jednotky utrpeli v októbri najhoršie straty od začiatku invázie na Ukrajinu, tvrdí britský admirál Tony Radakin. V októbri bolo denne v priemere zabitých alebo zranených približne 1 500 ruských vojakov a Rusko čoskoro dosiahne hranicu 700-tisíc zabitých alebo zranených.
- Ukrajina nevie zastaviť ruský postup: Ukrajina má čoraz väčšie ťažkosti v boji proti ruským silám, ktoré postupujú, uviedol hlavný veliteľ ozbrojených síl Oleksandr Syrskyj. Prečíslené ukrajinské sily čelia ruským útokom v kľúčových sektoroch konfliktu. Nepriateľ svoje hlavné aktivity zameriava v smere na Pokrovsk a Kurachove.
Zo zahraničných webov:
- The Economist: Kremľom okupovaná Ukrajina je teraz totalitným peklom
- Foreign Affairs: Demokracia bez Ameriky?
- SPIEGEL International: Donald Trump a nový svetový poriadok: Koniec Západu
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Sme na tom horšie ako štáty pred bankrotom, znie z Ruska. Firmy krachujú, hlavná vlna ešte príde

Ruská centrálna banka naposledy zvýšila základnú úrokovú sadzbu na 21 percent. Reagovala tak na vysokú infláciu a prehrievanie ekonomiky. Prísna menová politika stavia Rusko do nelichotivého svetla. Neexistuje veľa krajín, v ktorých by bol drahší kapitál než ten ruský. Vyššie úrokové sadzby nastavili centrálne banky len v krajinách, ako sú Venezuela, Irán, Turecko alebo Zimbabwe.
Drahé financovanie pri 20-percentných sadzbách reálne ohrozuje nielen zadlžené firmy, ale aj tie, ktoré sa spoliehajú na platenie faktúr od odberateľov.
Vysoké úroky kritizoval ruský miliardár Alexej Mordašov, najväčší akcionár oceliarne Severstaľ. „Potreba zvýšiť sadzby na obmedzenie inflácie je jasná, ale začíname zachádzať príliš ďaleko. Dostávame sa do situácie, keď sa liek môže stať nebezpečnejším ako choroba,“ povedal.
Jeho slová vyvolali v Rusku rozruch. Ekonómovia varujú nielen banky, ale aj obchodných partnerov zadlžených firiem pred blížiacou sa vlnou bankrotov. Tá sa rozbehla začiatkom roka, ale vyvrcholiť má v roku 2025, keď si množstvo ruských firiem bude refinancovať staré úvery.
V krátkosti z ekonomiky:
- Diaľnica na Zemplíne: O diaľnici na Zemplíne sa hovorí už od čias vlády Vladimíra Mečiara. V posledných mesiacoch sa okolo nej pohli ľady. Koncom októbra NDS zverejnila štúdiu realizovateľnosti na časť diaľnice D1 od Bidoviec po štátnu hranicu s Ukrajinou. Ministerstvo dopravy ju teraz navrhuje zaradiť medzi strategické projekty.
- Biznis za milióny: Privatizácia odštepného závodu štátneho podniku Západoslovenské vodárne a kanalizácie Trenčín bola podpísaná len dva dni pred voľbami v roku 1998. Trenčianska vodohospodárska, za ktorou stáli ľudia blízki Mečiarovmu HZDS, sa tak dostala k biznisu, ktorý jej ostatní privatizéri mohli závidieť. To je však minulosťou, keďže firma je dnes v konkurze.
- Zimné brigády sa rozbehli: So zimnými brigádami sa tento rok „roztrhlo vrece“, tvrdí portál Profesia. Ponuky na prácu pred Vianocami pridávajú firmy podľa nich rovnako ako na letné brigády. V októbri zverejnili 840 inzerátov. V tomto mesiaci ich toľko ešte nikdy nebolo.
Dominancia v problémových podmienkach. Slovenskí hokejisti ovládli Nemecký pohár

Tri zápasy - tri výhry. Dojem z výkonov slovenskej hokejovej reprezentácie po Nemeckom pohári nepokazilo ani záverečné vystúpenie. Hoci v ňom už mali istotu titulu, nevypustili ho. S Dánmi sa vytrápili viac ako s predchádzajúcimi súpermi, no vyhrali 3:2 po samostatných nájazdoch.
Radosť, keď si kapitán Peter Cehlárik prebral trofej, tak mohla byť úplná. Slováci ovládli turnaj po prvýkrát od roku 2016. Za sebou nechali Dánov, Rakúšanov aj domácich Nemcov.
Turnaj ovládli s jednoznačným skóre 10:4. Na úvod zdolali Rakúšanov 1:0, najvyššie víťazstvo zaznamenali s Nemeckom 6:2. Titul je výsledkom tímového úsilia. Do bodovania sa zapísali až pätnásti hráči, tri body zaknihoval Takáč, po dva si pripísali Cehlárik, Faško-Rudáš, Pospíšil i Cingel.
„Mužstvo bojovalo a hralo veľmi dobre. Nebolo ľahké hrať dva zápasy v takom krátkom slede. Veľká pochvala pre všetkých chlapcov. Mám radosť, tento dres pre mňa naďalej veľa znamená a užívam si každý moment v reprezentácii,“ poznamenal líder mužstva Cehlárik.
Aj tréneri hovorili o spokojnosti. Triumf v Landshute znamená vydarený začiatok prípravy, ktorá vyústi do májových majstrovstiev sveta.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Najlacnejší elektromobil sa poriadne zlepšil, vyskúšali sme novú Daciu Spring

Kým väčšina značiek prichádza na trh s veľkými a drahými elektromobilmi, Dacia robí presne to, čo by ste od nej čakali. Už tri roky ponúka v Európe malý model Spring, ktorý je najdostupnejším elektromobilom na trhu.
Za ten čas sa z neho stihlo predať 150-tisíc kusov a vlani šlo o tretí najpredávanejší elektromobil v Európe. Teraz prichádza na trh jeho vylepšená verzia, ktorú sme si vyskúšali v uliciach Bratislavy.
Až teraz prišla doba, keď automobilky vedia ponúknuť dostupný elektromobil bez toho, aby na ňom prerobili. A práve takým zázrakom je Dacia Spring.
Keď sme ju šoférovali prvýkrát pred troma rokmi, kompromisy bolo doslova cítiť. Interiér páchol umelinou a veľmi príjemné neboli ani koženkové sedačky, v ktorých sa potil chrbát. Odvtedy sa však toho veľa zmenilo a to aj po technickej stránke.
Auto novinky v skratke:
- Fiat rieši problémy: Značka Fiat oslávila 125. výročie vzniku predstavením nového modelu Grande Panda, no veľa dôvodov na radosť nemá. Čelí viacerým problémom pri kľúčových modeloch. Štýlový hranatý crossover sa ešte stále nezačal sériovo vyrábať, jedným z dôvodov má byť aj meškajúci nábeh výroby sesterského Citroënu C3 v Trnave.
- Prvý elektromobil od Suzuki: Suzuki sa dlho úspešne vyhýbalo otázke elektromobilov. Dokonca až tak dlho, že už išlo o posledného veľkého výrobcu, ktorý nemá v ponuke žiaden. Aj to sa však už zmení. Japonská značka v Miláne ukázala svoj nový, plne elektrický model e Vitara.
- Dostupné autá Jamesa Bonda: V prípade, že disponujete väčším rozpočtom, dokážu vám auto zo série filmov o Jamesovi Bondovi vyrobiť aj na mieru. Predstavujeme vám rebríček desiatich limitovaných edícií áut Jamesa Bonda, ktoré boli skutočne vyrobené a predané verejnosti.
Rozhovory ZKH

Aký je kontext kauzy AllatRa? Ako mal podľa neho reagovať generálny prokurátor Maroš Žilinka? Čo je v trestných oznámeniach na neho? A ako sa mu pozerá na premlčanie veľkých káuz? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Matúšom Harkabusom, bývalým prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry.
Podcasty SME
- Dobré ráno sobota: Trump, Robert Fico s hlavou v piesku a nahnevaní zdravotníci
- TECH_FM: Dezinformácie sa šíria rovnako ako vírusy, ukazuje výskum
- Klik: Trump tromfol tech
- Vertigo: Jeden z najkontroverznejších filmov roka má jasné oscarové šance
- Dejiny: Plnej satisfakcie sa nedočkali. Čo naozaj vieme o živote politických väzňov
- Moderná láska v Dobrom ráne: Aká je dnešná láska? Pravidlá hry kedysi a teraz
Karikatúra

Recept dňa

Načerpajte energiu zo zdravého jedálneho lístka. Spravte si fitness deň a inšpirujte sa našimi receptami.
Dnes očakávame
- Ivan Korčok sa vyjadrí k svojmu ďalšiemu politickému pôsobeniu, bude spolupracovať s Progresívnym Slovenskom
- Pietne akty pri príležitosti Dňa vojnových veteránov
- Klimatická konferencia COP29
Dnes v histórii

11. novembra 1918 o 11. hodine parížskeho času bolo v železničnom vozni súkromného vlaku francúzskeho maršala Ferdinanda Focha v blízkosti Compiègne uzavreté prímerie medzi štátmi Dohody a Nemeckou ríšou na konci prvej svetovej vojny. Skončili sa tým boje na západnom fronte. Prímerím z Compiègne dosiahli štáty Dohody víťazstvo, zatiaľ čo Nemecká ríša de facto utrpela porážku, hoci formálne nekapitulovala.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
