SME

Ranný brífing: Šutaj Eštok pre stromy nevidí les. Čo mu asi tak poradí Pellegrini?

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok tvrdí, že v prípade policajnej brutality išlo o individuálne zlyhanie, nie o systémovú chybu a nevidí dôvod na odstúpenie z funkcie. To, že psychické rozpoloženie policajtov sa aj v dôsledku novely Trestného zákona zhoršilo a v policajnom zbore je frustrácia najmä pre platové pomery, je tiež zrejme systémovo v poriadku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Peter Pellegrini môže radiť strane Hlas. Zo stanov strany vyplýva, že spojenie prezidenta s Hlasom pretrváva. Slovensko tak má prezidenta, ktorý môže ovplyvňovať politiku vládnej strany.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Šutaj Eštok pre stromy nevidí les. Čo mu asi tak poradí Pellegrini?
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Útočil s taktickou rukavicou, neskôr sa vrátil v civile. Čo je nové v prípade policajného násilia

Policajt z Košíc bil 48-ročného muža s nasadenou taktickou rukavicou so spevnenými hánkami aj do hlavy. Neskôr sa v civile vrátil na miesto, kde Ľubomíra napadol, a snažil sa komunikovať s tamojším pracovníkom SBS služby. Zrejme sa pokúšal získať kamerové záznamy z miestnosti, kde muža bil. Jeho kolega tiež zatajil, že bol svedkom trestného činu.

SkryťVypnúť reklamu

Po deviatich dňoch od útoku so smrteľnými následkami zasadol v parlamente branno-bezpečnostný výbor. Na neverejnom rokovaní minister vnútra Matúš Šutaj Eštok a policajný prezident Ľubomír Solák so šéfom policajnej inšpekcie Branislavom Zurianom vysvetľovali doteraz neznáme podrobnosti o incidente.

Šutaj Eštok po rokovaní odmietol, že by smrť človeka po zásahu polície bola dôvodom na jeho odstúpenie z funkcie. Tvrdí, že za prípad nenesie priamu zodpovednosť.

Opoziční poslanci po výbore tvrdili, že psychické rozpoloženie policajtov sa zhoršilo aj v dôsledku novely Trestného zákona. Solák následne potvrdil, že v policajnom zbore je frustrácia najmä pre platové pomery, nízky počet príslušníkov a z toho vyplývajúce nadčasy v službe.

Zo zasadnutia branno-bezpečnostného výboru vyplynuli ďalšie nové informácie, na základe ktorých denník SME vypracoval časovú os udalostí.

SkryťVypnúť reklamu
  • Prokurátor, sudca a kat: Ak nechceme, aby podobné oprávnenie cítili aj ďalší policajti, spoločnosť by mala vysloviť jasné a rázne nie. Rázne nie mal vysloviť aj minister vnútra a ponúknuť svoje kreslo. Namiesto toho sa Matúš Šutaj Eštok spolieha na to, že vyšetrovanie sa bude naťahovať donekonečna a spoločnosť rýchlo zabudne na nejakého „recidivistu“ bez domova, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
  • Kamery? Včera bolo neskoro: Šutaj Eštok mal toľko rozumu, aby aspoň odsúdil policajné násilie, ale zas je to len bezradnosť. A imitácia činnosti ministra, ktorý sa rok vo funkcii venoval predovšetkým rozbíjaniu Policajného zboru a vyhadzovaniu policajtov, ktorí namiesto otĺkania podozrivých vyšetrovali špičky Smeru, píše Nataša Holinová.
  • Prečo ľudia kradnú alkohol: Po policajnej brutalite z Košíc potrebujeme okrem krokov ministra vnútra teraz sledovať aj kroky jeho kolegov. Vláda sa už konečne potrebuje zamerať aj na veci, ako sú dostupné bývanie, dostupná zdravotná starostlivosť (o všetky druhy zdravia) a tiež dostupnosť práce za dôstojné mzdy, píše Barbora Mareková.

Pellegriniho manévre v prospech Hlasu nie sú náhoda. Vyplýva to z nových stanov strany

Peter Pellegrini sa síce krátko pred inauguráciou za prezidenta 15. júna vzdal 1. júna funkcie predsedu Hlasu a ukončil aj svoje členstvo v strane, v rovnaký deň mu však strana už pod novým predsedom Matúšom Šutajom Eštokom vytvorila novú funkciu „zakladajúceho predsedu“ a zapísala ju aj do straníckych stanov.

SkryťVypnúť reklamu

Až doteraz nebolo zrejmé, čo Pellegrinimu pozícia zakladajúceho predsedu v Hlase umožňuje - či ide o symbolický post, alebo z neho vyplývajú aj právomoci v strane.

Denník SME žiadal Hlas o znenie nových stanov už v lete, strana nereagovala. Ich celé znenie je však už prístupné na jej webovej stránke. Vyplýva z nich, že Pellegriniho vzťah k Hlasu nezostal po zvolení za prezidenta len symbolický, a v strane si stále musia vypočuť jeho hlas, ak o to požiada.

Slovensko ešte nemalo prezidenta, ktorému by akákoľvek strana umožnila ovplyvňovať jej volebný program, zloženie kandidátnej listiny či hovoriť do rozhodnutia, s kým by mala či nemala utvárať koalíciu. Pellegrinimu tieto právomoci vyplývajú priamo zo stanov Hlasu.

V krátkosti z domova:

  • Kiskovi stopli doživotnú rentu: Kancelária prezidenta od novembra zastavila vyplácanie doživotného platu bývalému prezidentovi Andrejovi Kiskovi. Urobila tak na základe lex atentát, podľa ktorého renta zaniká v prípade právoplatného odsúdenia za spáchanie úmyselného trestného činu. Kiska avizoval, že hoci z renty nežije, z princípu sa obráti na súd.
  • Oslavy u obvineného: Oslavovať 20. výročie svojho vzniku bude Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v kaštieli, ktorý patrí Radoslavovi Bardúnovi. Podnikateľ v zdravotníctve je obvinený z korupcie. Bardún je konečný užívateľ výhod firmy Medirex a v slovenskom zdravotníctve jeden z najvplyvnejších mužov.
  • Platy zdravotníkov porastu rýchlejšie: Prezident Peter Pellegrini podpísal novelu zákona, ktorá sa týka platov zdravotníkov. Vďaka novele zákona porastú platy sestier a záchranárov o 9,7 percenta ročne, kým konsolidácia počítala len s trojpercentným rastom. Aj lekárom porastú platy rýchlejšie, ako predpokladala konsolidácia, a to o 6,4 percenta namiesto troch.

Rusi z Afriky vytláčajú americký vplyv. Inštruktorov poslali aj na rovník

V Rovníkovej Guinei, malom štáte na západnom pobreží Afriky, začali pôsobiť ruskí vojenskí inštruktori. Moskva do krajiny vyslala zhruba dvesto vojakov, ktorí tam pracujú na výcviku tamojších elitných jednotiek chrániacich prezidenta Teodora Obianga Nguemu Mbasoga, píše BBC.

SkryťVypnúť reklamu

Nejde o náhly krok, ruskí vojaci v tejto formálne demokratickej krajine fungujú už niekoľko mesiacov, dodáva stanica. Popri ochrane režimu, ktorý sprevádzajú podozrenia z korupcie a správy o represáliách či mučení, ide zo strany Ruska o posilnenie širšieho vplyvu na africkom kontinente, kde tisícky ruských žoldnierov pomáhajú chrániť diktátorské režimy.

Niektoré z týchto jednotiek sú súčasťou Africa Corps, polovojenskej jednotky v minulosti známej ako Wagner, ktorá zmenila meno a prešla pod kontrolu ruských ozbrojených síl, informuje BBC, ktorá sa odvoláva aj na zistenia agentúry Reuters.

Pripomína aj fakt, že Rovníková Guinea sa snaží vyrokovať bezpečnostné dohody a dohody o ťažbe nerastných surovín s Ruskom a Bieloruskom.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Putina tlačí čas: Rusi zhromaždili viac ako 50-tisíc vojakov, aby vytlačili Ukrajincov z ruského územia pri Kursku. Zároveň ruské jednotky postupujú na Donbase a podľa posledných správ chystajú útok aj v Záporoží. Vyzerá to, ako by sa Putin chystal obsadiť čo sa dá, kým opätovne zvolený Donald Trump nastúpi do Bieleho domu a začne tlačiť na dohodnutie prímeria.
  • Sexuálne násilie ako zbraň: Misia OSN pre monitorovanie ľudských práv na Ukrajine má zdokumentované stovky prípadov sexuálneho násilia, ktorého sa dopustili ruskí vojaci. Dve tretiny obetí sú muži a chlapci, ktorých mučili v ruských väzniciach. Rusko systematicky používa mučenie proti Ukrajincom, civilistom aj vojnovým zajatcom, v „takmer všetkých“ detenčných centrách.
  • Ukrajina a jadrové zbrane: Ukrajina nevyvíja ani nemá v úmysle získať jadrové zbrane, reagoval hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Heorhij Tychyj na článok denníka The Times. Ten napísal, že Ukrajina by v prípade zastavenia americkej vojenskej pomoci mohla byť v priebehu mesiacov schopná vyrobiť jednoduchú jadrovú bombu.
  • Ruské jednotky v Kupjansku: Ukrajinské sily odrazili snahy ruskej armády prelomiť obranu pri Kupjansku v Charkovskej oblasti, informoval ukrajinský generálny štáb. Projekt DeepState, ktorý je pokladaný za blízky ukrajinskej armáde, uviedol, že dve ruské kolóny vošli do mesta.
  • Kurachove hrozí obkľúčenie: Rusko oznámilo, že dobylo ďalšiu dedinu na východe Ukrajiny. Približuje sa k mestu Kurachove, ktorému hrozí obkľúčenie. Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že jeho jednotky dobyli dedinu Voznesenka severne od Kurachove. Ruské jednotky aktuálne ovládajú územia na severe, východe a juhu mesta.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Obchodnému partnerovi mali zaplatiť pokutu. V ten istý deň sa hodili do konkurzu

Kórejské firmy majú na Slovensku dôležité postavenie, Samsung a Kia patria medzi piliere našej ekonomiky. Nájdu sa však aj také, ktoré ázijskej krajine neurobili dobré meno.

Zaradiť medzi ne môžeme aj spoločnosť Samkang Diecasting Slovakia.Už od začiatku svojho pôsobenia na Slovensku bola spájaná s kontroverziami. Závod sa špecializoval na zlievanie hliníka a zinku, vyrábal dielce pre automobilový a elektrotechnický priemysel. Odberateľov mal hlavne v Poľsku a Maďarsku.

Firma bola v rokoch 2011 a 2012 negatívne spomínaná v súvislosti so znečisťovaním životného prostredia. Slovenská inšpekcia životného prostredia jej v roku 2011 udelila pokutu 2 500 eur za porušenie povinností pri zaobchádzaní so škodlivými látkami. O sto eur vyššia pokuta prišla firme aj o rok neskôr.

SkryťVypnúť reklamu

Kórejčania to na Slovensku zabalili už pred rokom. Najprv chceli využiť inštitút likvidácie, no nakoniec museli požiadať o konkurz. Po roku od žiadosti o vyhlásenie konkurzu sú známe škody, ktoré firma za sebou nechala. V konkurze prihlásilo pohľadávky 35 veriteľov. Ich celková výška predstavuje takmer 1,5 milióna eur.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Rada zhodnotila rozpočet: Vláda by mala začať konsolidovať skôr a nenechávať si najväčšie šetrenie až na rok 2027, keď sa majú konať riadne parlamentné voľby, tvrdí Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. V nasledujúcich rokoch bude štát musieť nájsť spôsob, ako ušetriť ďalších 2,9 miliardy eur. V opačnom prípade sa nárast dlhu nepodarí zastaviť.
  • Gyimesi bude poradcom Tarabu: Bývalý poslanec György Gyimesi bude poradcom ministra životného prostredia Tomáša Tarabu, a to v oblasti koordinácie odkanalizovania obcí na južnom Slovensku. Taraba tvrdí, že chcú ľuďom priniesť vyššiu kvalitu života a dobudovanie kanalizácií a vodovodov k tomu neodmysliteľne patrí.
  • Slovenský vodíkový ťahač: Slovenská technologická spoločnosť Mobility & Innovation Production pod záštitou ministerstva hospodárstva predstavila v motoristickom areáli Slovakia Ring v Orechovej Potôni prvý slovenský vodíkový ťahač homologizovaný pre európsky trh. Využíva technológie, ktoré doteraz neboli integrované vo vozidlách dostupných na trhu.

Škriniar a Hancko v jednom klube? Záujem o nich má vraj taliansky gigant

Hrávali spolu v MŠK Žilina, obaja pôsobili na Apeninskom polostrove. Podľa talianskych médií sa o Milana Škriniara a Dávida Hancka zaujíma Juventus Turín.

SkryťVypnúť reklamu

Slávny klub sa ocitol v krízovej situácii. Juventusu sa nedávno zranil brazílsky stopér Bremer, dlhodobo mimo je Juan Cabal a po sezóne môže klub opustiť skúsený Danilo. Podľa talianskeho denníka Gazzetta dello Sport chce Juventus obsadiť defenzívu práve slovenskou dvojicou.

„Predstavy sú rôzne, no momentálne sú najpresvedčivejšie dve mená. Milan Škriniar z PSG a jeho reprezentačný spoluhráč David Hancko z Feyenoordu. Tréner Giuntoli sa zameriava na bývalého hráča Interu, aby zapchal dieru, ktorá vznikla po Bremerovom zranení. Druhým favoritom je Slovák s minulosťou vo Fiorentine, Hancko môže hrať v strede alebo ako ľavý obranca,“ píšu talianske noviny.

Hancka sa podľa talianskych novín pokúsi Juventus získať z holandského Feyenoordu už túto zimu, aspoň na hosťovanie.

SkryťVypnúť reklamu


Autora Krvavej svadby zastrelili fašisti. Dá sa pri takom divadle oddychovať?

Jeho hry označovali za nemorálne, protišpanielske a útočiace na tradičnú morálku.

Keď začiatkom leta 1936 vyhlásili falangisti Španielsku fašistickú revolúciu, Federico García Lorca tušil, že je v nebezpečenstve. Bol totiž liberál, ľavičiar, homosexuál, signatár manifestu proti Hitlerovi a umelec, ktorý ľudové pramene posúval smerom k experimentom.

Z krajiny, ktorú miloval a ktorá bola preňho neustálym zdrojom inšpirácie, nestihol utiecť. Koncom leta ho popravili uprostred olivového hája a jeho telo hodili do masového hrobu.

Dívala sa na to všetko Luna a recitovala verše, ako v hre Krvavá svadba, ktorá ho len pár rokov predtým preslávila? Ťažko povedať. Všetky tieto súvislosti však z inscenácie Slovenského národného divadla robia dielo aktuálne a boľavé. Krvavá svadba je dôkazom, že politika nevyhnutne vstupuje aj do tých diel, pri ktorých si diváci majú „oddýchnuť“.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z kultúry:

  • Trúchlenie jej bránili uzavrieť: Denníky, ktoré si Zuzana Pokorná o skúsenostiach vdovy písala a publikovala v časopise Respekt, zarezonovali v českej spoločnosti. Dnes je už v slovenských kinách film Rok vdovy, ktorý podľa nich vznikol. Všetko je v ňom pravda, toto všetko som zažila, hovorí v rozhovore pre SME.
  • Svetová slovenská kniha: Huby dokážu meniť farby a niektoré v noci dokonca svietia. Táto fascinujúca skutočnosť sa stala dôležitým východiskom knihy, ktorá zasvietila tiež. Volá sa MYKO. Jej vizuálna podoba vzišla z autorskej dielne na Slovensku a ocitla sa v top rebríčku najkrajších na svete.
  • Víťazka Bookerovej ceny: Prestížnu britskú literárnu Bookerovu cenu za rok 2024 získala britská spisovateľka Samantha Harveyová za svoj román Orbital o šiestich astronautoch vo vesmíre. Harveyová sa stala prvou ženou od roku 2019, ktorá získala toto ocenenie.

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Ochutnali ste už pravú karlovarskú knedľu? Vyberte si z našich receptov na tradičné jedlá s knedľou.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes očakávame

  • Prezident Peter Pellegrini prijme zástupcov Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku
  • Podpredseda parlamentu Peter Žiga absolvuje návštevu Maďarska
  • Podujatie 35 rokov slobody - pocta novembru 1989

Dnes v histórii

15. novembra 1988 sa uskutočnil prvý a posledný kozmický let sovietskeho raketoplánu Buran. Program stavby raketoplánov začal v roku 1976 ako odpoveď na americký program Space Shuttle. Bol to najväčší a najdrahší program sovietskej kozmonautiky. V roku 1993 ho ukončil Boris Jeľcin pre nedostatok financií a kvôli zložitej politickej situácii.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 347
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 482
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 276
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 318
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 930
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 465
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 554
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 088
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Viktória Hrunčáková sa teší z výhry proti Rebecce Munkovej Mortensenovej z Dánska.

Slovenky po nečakane dramatickom priebehu získali prvý bod v kvalifikačnej skupine Pohára Billie Jean Kingovej.


TASR
Juraj Slafkovský (v strede) na striedačke Montrealu Canadiens.

Máme tu veľa dobrých hráčov a konkurencia je zase o niečo vyššia, vraví Slafkovský.


TASR
Zľava Martin Šviderský, Nelson Weiper a Eric Martel v zápase Slovensko U21 - Nemecko U21 na Štadióne Antona Malatinského v Trnave v rámci prípravy na EURO U21 2025.

Do predaja ide ďalších 1800 vstupeniek.


Zľava Daniel Gachulinec, Jadeon Descheneau a brankár Connor Lacouvée v zápase HK Nitra - DOXXbet Vlci Žilina v 5. semifinále play-off Tipos extraligy.

Žilinčania znížili stav semifinálovej série na 2:3 na zápasy a doma si chcú vybojovať rozhodujúci siedmy zápas.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu