SME

Na Impact Summite hovorili o veciach, ktoré nás rozdeľujú, aj o boji proti šíreniu nenávisti (SME Minúta)

Podujatie privítalo viac ako 300 účastníkov a účastníčok.

  • V Bratislave sa konal Impact Summit, témou tohto ročníka bola dôvera.
  • Hovorili o nej bude preživší útoku Andersa Breivika – nórsky expert na extrémizmus Bjørn Ihler, švédsky filantrop Daniel Sachs aj maďarská aktivistka Veronika Móra.
  • Podujatie prepojilo vyše 300 ľudí z firiem, verejnej správy a občianskeho sektora.
SkryťVypnúť reklamu

Impact Summit 2024 sme sledovali minútu po minúte

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie

4. 12. 2024
|
17:34
|
Domov

Záverečné slovo má Martina Kolesárová, výkonná riaditeľka Nadácie Pontis. “Dnes sme hovorili na Impact Summite aj o príbehoch. Veríme, že jeden silný tvoríme aj tu a teraz,” uzavrela druhý ročník podujatia. (SME)

4. 12. 2024
|
17:18
|
Domov
Bjorn Ihler hovoril o tom, ako nájsť dôveru v ľudí a svet po prežití teroristického útoku.
Zdroj Marek Mucha/Nadácia Pontis

Jedným z hlavných rečníkov Impact Summitu je Bjørn Ihler, preživší útoku Andersa Breivika na nórskom ostrove Utøya.

Zoči-voči smrti zmenil životné smerovanie a založil organizáciu, ktorá bojuje proti šíreniu nenávisti, a hovorí s ľuďmi o tom, kam až môže viesť neprijatie inakosti. Napriek desivému zážitku nestratil dôveru v ľudí a svet, pretavil ju do pomoci druhým.

Po Breivikovom útoku mal Bjørn posttraumatickú poruchu a problémy so spánkom. Vďaka psychologickej podpore sa vrátil k štúdiu dva mesiace po útoku.

Prekonať traumu mu pomohla aj zvedavosť: “Bolo pre mňa dôležité porozumieť Brevikovi. Zamýšľal som na nad tým, ako je možné, že niekto, kto vyzerá ako ja a pochádza z rovnakého prostredia, sa stal teroristom.” (SME)

4. 12. 2024
|
17:02
|
Domov

Je dôležité načúvať príbehom ľudí, ktorým pomáhame, hovorí Zuzana Janíčková, výkonná riaditeľka ATRIUM BB.

“Morálna sila nespočíva v zistení, že nepomáhame my im, ale pomáhame si navzájom. Nie je žiadne my a oni. Dôležité je vnímať spolupatričnosť, nádej a ľudskosť,” hovorí Janíčková, ktorá koordinuje centrum pomoci v Banskej Bystrici. (SME)

4. 12. 2024
|
16:22
|
Domov

„Ak sa nezapájate do politiky, môžete si žiť, ako chcete. Ako sa vám žije, záleží od toho, kto ste,“ hodnotí Veronika Móra z nadácie Ökotárs život obyčajných ľudí v súčasnom Maďarsku.

Dodáva, že sú časti spoločnosti, na ktoré vláda úplne zabudla a zažívajú ťažké časy.

„Mali by sme sa poučiť z toho, čo sa deje v Maďarsku, ale to by nemalo určovať našu budúcnosť,“ zdôrazňuje Barbora Bukovská z ARTICLE 19. (SME)

4. 12. 2024
|
16:10
|
Domov

Súčasťou Impact Summitu je aj diskusia Ako môžu ženy uspieť vo volebnej politike: Dobrá prax z regiónu strednej Európy.

Na pódiu sa stretli Eva Nemčovská, viceprimátorka Trnavy, Oktawia Gorzeńska, viceprimátorka Gdyne a Zsuzsanna Szelényi z Democracy Institute Leadership Academy. Diskusiu moderuje Zuzana Papazoski, senior riaditeľka National Democratic Institute.

Zsuzsana Szelényi zdôraznila, že ženám chýba strategické spojenectvo, aby sa presadili vo väčších počtoch v politike.

Političky podľa nej nemôžu počítať s podporou všetkých žien za každých okolností, ale môžu počítať s podporou mnohých mužov. Eva Nemčovská z trnavskej radnice dodala, že z jej pohľadu nie je dôležité, či majú ženy rovnaké zastúpenie v politike ako muži, ale záleží na kvalite každého človeka, ktorý do politiky vstupuje. (SME)

4. 12. 2024
|
15:50
|
Domov

Maďarská aktivistka Zsófia Banuta z organizácie Unhack Democracy hovorí o depresii po voľbách v roku 2022, no vidí východiská vo vytváraní nádeje.

Pripomína pritom výrok Václava Havla. „Nesmieme sa báť snívať o zdanlivo nemožnom, ak chceme, aby sa zdanlivo nemožné stalo realitou,“ uviedla. (SME)

4. 12. 2024
|
15:42
|
Domov

Bude Slovensko ďalším Maďarskom a vieme sa pripraviť na výzvy, ktorým čelia organizácie či médiá kritické voči režimu Viktora Orbána?

Aj o tom na pódiu Impact Summitu 2024 diskutujú riaditeľka nadácie Ökotárs Veronika Móra, spoluzakladateľka organizácie Unhack Democracy Zsófia Banuta a riaditeľka pre právo, politiky a advokáciu organizácie ARTICLE 19 Barbora Bukovská.

V Maďarsku pred siedmimi rokmi schválili zákon, na základe ktorého sa organizácie s podporou z cudziny museli zaregistrovať ako financované zo zahraničia. Veronika Móra spolu s ďalšími 33 organizáciami založili koalíciu Civilizáció (Civilizácia), ktorá sa voči zákonu odvolala na Európskom súdnom dvore a uspela.

(SME)

4. 12. 2024
|
15:27
|
Domov
O tom, čo nás rozdeľuje, diskutujú kultúrna antropologička Helena Tužinská, sociálny antropológ Juraj Buzalku a výskumník Samuel Kováčik.
Zdroj Marek Mucha/Nadácia Pontis

Na tému Čo nás rozdeľuje? diskutujú kultúrna antropologička Helena Tužinská, sociálny antropológ Juraj Buzalka a popularizátor vedy Samuel Kováčik alias Vedátor.

Podľa neho môže byť humor nástrojom na deeskalovanie konfliktov, no za istých okolností prispieva k polarizácii spoločnosti. (SME)

4. 12. 2024
|
14:29
|
Domov

Na Impact Summite vystupujú angažovaní ľudia z občianskej spoločnosti zo Slovenska. Tomáš Bálint pochádza z Rimavskej Soboty.

Spolu s pár ľuďmi vo svojom rodnom meste založili priestor, kde sa môžu slobodne rozprávať o stave demokracie. “Otvárali sme témy, o ktorých sa ľudia báli diskutovať. Báli sa oprávnene,” hovorí Bálint, ktorý za kritiku primátora Jozefa Šimka dostal výpoveď a prišiel aj o dotáciu na festival.

V súčasnosti vedie kultúrne centrum Citadela: “Verím, že Rimavská Sobota sa stane mestom, kde sa ľudia nebudú báť,” verí Bálint, ktorý za svoj občiansky postoj získal ocenenie Biela vrana. (SME)

4. 12. 2024
|
13:58
|
Domov
Prítomným v sále sa prihovorila Oleksandra Matviichuk, ukrajinská právnička, ktorá spolu s Centrom pre občianske slobody v roku 2022 získala Nobelovu cenu za mier.
Zdroj Marek Mucha/Nadácia Pontis

Demokracia potrebuje lídrov. Ukrajinská právnička Matviichuk hovorí o tom, prečo si vybrala túto profesiu.

“Keď som bola dieťa, bola som v kontakte s disidentmi. Títo ľudia sa nezastavili, postavili sa proti sovietskej mašinérii. Inšpirovali ma, preto som sa rozhodla študovať právo a bojovať za slobodu,” uviedla.

Na Ukrajine je občianska spoločnosť motorom zmien. Podľa nej aj obyčajní ľudia môžu zmeniť tok histórie. Matviichuk spolu s kolegami a kolegyňami mapujú vojnové zločiny ruského režimu. Pri svojej práci sa sústredí aj na prácu s obeťami nespravodlivostí autoritárskych režimov: “Potrebujú obnoviť vieru v to, že spravodlivosť je možná.”

“Keď chceme predísť vojnám budúcnosti, musíme potrestať lídrov, ktorí sú zodpovední za vojny súčasnosti,” upozorňuje ukrajinská právnička, ktorá sa po invázii Ruska na Ukrajinu odmietla evakuovať.

So svojím tímom videli napáchané hrôzy v Irpini a Buči. “Je v poriadku nezvyknúť si na zverstvá. Keď ich začneme považovať za normálne, strácame ľudskosť,” hovorí Matviichuk. (SME)

4. 12. 2024
|
13:48
|
Domov

Prítomným sa prihovorila Oleksandra Matviichuk, ukrajinská právnička, ktorá spolu s Centrom pre občianske slobody v roku 2022 získala Nobelovu cenu za mier.

“Na demokratickú transformáciu nestačí prijať zákony. Musíme pracovať s motiváciou ľudí,” povedala v rozhovore s Barborou Marekovou, novinárkou z denníka SME. (SME)

4. 12. 2024
|
12:50
|
Domov
Cenu SDGs (Sustainable Development Goals) získala Michaela Kršková, zakladateľka a prvá generálna riaditeľka Výskumnej a inovačnej jednotky.
Zdroj Marek Mucha/Nadácia Pontis

Nadácia Pontis v spolupráci s Nadáciou Tesco udelila po šiesty raz ocenenie za prínos k Cieľom udržateľného rozvoja.

Cenu Sustainable Development Goals – SDGs za rok 2024 získala Michaela Kršková, zakladateľka a prvá generálna riaditeľka Výskumnej a inovačnej jednotky za vybudovanie prvej slovenskej inovačnej jednotky, ktorá je vďaka kvalitnému tímu, transparentnosti procesov a participatívnemu rozhodovaniu reálnym príkladom toho, ako môže verejná inštitúcia posilňovať dôveru v spoločnosti. (SME)

4. 12. 2024
|
12:47
|
Domov

Spolupráca medzi sektormi je kľúčová, nakoľko na stave spoločnosti sa podieľame všetci, hovorí švédsky filantrop Sachs.

„Prepájanie je absolútne nevyhnutné pre posilňovanie dôvery v spoločnosti. Či už budovaním mostov alebo tunelov,” uviedol. (SME)

4. 12. 2024
|
12:30
|
Domov
Švédsky filantrop Daniel Sachs.
Zdroj Marek Mucha/Nadácia Pontis

Sachs hovorí, že mladých lídrov učia debatné techniky, schopnosť vyjednávať, geopolitiku, kontext systému, inštitúcií.

Zameriavajú sa aj na politickú vyspelosť, čo nie je až tak hmatateľné.

„Školíte mladých lídrov, ktorí však prichádzajú do skorumpovaného systému,” počúva Sachs často o činnosti akadémie, ktorú zakladal. Švédsky podnikateľ však verí tomu, že keď zmeníme lídrov, zmeníme postupne aj systém. „Mladí sa musia naučiť, že na ich hlase záleží a môžu niečo zmeniť. Mňa teší, keď mladí chcú moc,” dodáva riaditeľ Daniel Sachs Foundation.

Do akadémie pre lídrov vyberajú podľa Sachsa mladých ľudí najmä podľa toho, či majú jasnú predstavu o tom, akú spoločnosť chcú.

Od mladých nezisťujú, aká je ich politická orientácia, mali by však jasne zastávať prodemokratické hodnoty ako rovnoprávnosť či náboženská sloboda. (SME)

4. 12. 2024
|
12:06
|
Domov

Švédsky filantrop a podnikateľ Daniel Sachs hovorí o snahe získať mladých ľudí pre veci verejné.

„Vo Švédsku sme pred asi desiatimi rokmi chceli zastaviť odliv mladých ľudí a podporiť ich dôveru v demokraciu a inštitúcie. Presvedčiť ich, aby prevzali zodpovednosť za krajinu a šli do politiky,” hovorí.

Sachs dodal, že preto založili apolitickú akadémiu pre mladých ľudí, aktuálne s ňou pôsobia už v 70 krajinách na svete.

(SME)

4. 12. 2024
|
11:48
|
Domov

Kto nesie zodpovednosť za rozvoj spoločnosti? Švédsky filantrop a podnikateľ Daniel Sachs hovorí o tom, ako sa vedia ľudia z biznisu angažovať v posilňovaní demokracie. Moderuje Juraj Porubský.

(SME)
4. 12. 2024
|
11:25
|
Domov

Slovensko sa v rámci slobody prejavu uberá tragickým smerom, hovorí advokátka Barbora Bukovská. (SME)

4. 12. 2024
|
11:21
|
Domov

Mali by občianske organizácie prijímať dary od kontroverzných osôb či firiem? Postoj Zoltána Vargu je úplne jednoznačný: „Takéto peniaze treba odmietnuť, naruší to ich integritu.” Riešením podľa neho môže byť crowdfunding. (SME)

4. 12. 2024
|
11:11
|
Domov
Potrebuje demokracia filantropov? Na túto tému diskutovala šéfredaktorka Denníka SME Beata Balogová s tromi filantropmi z Maďarska, Českej republiky a Slovenska.
Zdroj Marek Mucha/Nadácia Pontis

Predstavitelia biznisu sa k témam právneho štátu a demokracie verejne vyjadrujú len veľmi neochotne.

Andrej Kiska ml. je však presvedčený, že hodnoty sú dôležité a biznis najlepšie zarába v otvorených demokraciách so silnými inštitúciami.

„Najlepšie, čo môžete urobiť, je podporovať liberálne demokracie," odkázal podnikateľom. (SME)

4. 12. 2024
|
10:52
|
Domov

„Hodnoty ako integrita a ochrana priateľov, detí, kolegov, budúcnosti, nádej v lepšiu budúcnosť - to je dôvod. Musí to vychádzať z osobnej integrity a pocitu zodpovednosti za krajinu,” odpovedal Zoltán Varga, predseda jednej z najväčších maďarských nezávislých mediálnych spoločností v Maďarsku, na otázku, prečo sa venuje podpore nezávislej žurnalistiky a ochrane demokracie. (SME)

4. 12. 2024
|
10:36
|
Domov
Naživo

Potrebuje demokracia filantropov? Diskutujú Zoltán Varga, Václav Muchna a Andrej Kiska ml., moderuje Beata Balogová.

(SME)
4. 12. 2024
|
10:20
|
Domov
Novinárka Laura Kellö Kalinská so šéfredaktorom Denníka Postoj Martinom Hanusom a publicistom Jakubom Godom. 
Zdroj Marek Mucha/Nadácia Pontis

Medzi témy, ktoré hýbali Slovenskom, vybrali Kellö Kalinská, Goda a Hanus dianie vo verejnoprávnej televízii aj v súkromných médiách, šírenie dezinformácií politikmi, potláčanie odbornosti pri prešetrovaní pandémie aj v kultúre.

“Atentát na premiéra bol atentátom na demokraciu,” zdôraznil Hanus. (SME)

4. 12. 2024
|
10:15
|
Domov

„Demokracia pre mňa nie je len možnosť volieb, ale aj súbor pravidiel, inštitúcií a systému, ktorý očakávam, že tu bude fungovať,” povedal publicista Jakub Goda v diskusii nazvanej Dva pohľady na jeden rok, v ktorej so šéfredaktorom Postoja Martinom Hanusom a novinárkou Laurou Kellö Kalinskou z portálu Aktuality.sk komentujú najdôležitejšie udalosti v našej krajine za posledné mesiace. (SME)

4. 12. 2024
|
09:52
|
Domov

Najdôveryhodnejšie inštitúcie a biznis by podľa Pavla Kosnáča mali viac vstúpiť do verejného života.

Odporúča tiež investovať do obnovy lokálnych komunít, preferovať spoľahlivé informácie, slušnú diskusiu, trestať šírenie klamstiev. „Keď to dokázali krajiny, ktoré boli na tom pred 30 rokmi oveľa horšie, tak by sme to mohli dokázať aj my,“ zdôraznil. (SME)

4. 12. 2024
|
09:42
|
Domov
Exkluzívny prieskum k dôvere na Slovensku predstavil Pavol Kosnáč, riaditeľ DEKK Inštitutu.
Zdroj Marek Mucha/Nadácia Pontis

Slovensko je tretia najpolarizovanejšia krajina v Európe, vyplýva z exkluzívneho prieskumu o stave dôvery u nás.

Výsledky priblížil riaditeľ DEKK Inštitútu Pavol Kosnáč.

Podľa najnovších dát ľudia na Slovensku najviac veria vedeckým (72 percent) a akademickým kapacitám (70,1 percent), nasledujú ozbrojené sily (63,3 percent) a miestna samospráva (61,5 percent). (SME)

4. 12. 2024
|
09:23
|
Domov
Impact Summit privítal 300 ľudí z firemného, verejného a občianskeho sektora.
Zdroj Marek Mucha | Nadácia Pontis

Impact Summit sa koná symbolicky v čase medzi začiatkom Nežnej revolúcie a pochodom z Bratislavy do Hainburgu.

Pred 35 rokmi asi stotisíc ľudí prekročilo železnú oponu, aby na Medzinárodný deň ľudských práv pozdravom Ahoj, Európa! symbolicky ukončili jej rozdelenie.

Mnohé ideály Novembra '89 zostali podľa výkonnej riaditeľky Nadácie Pontis Martiny Kolesárovej nenaplnené.

„Už roky vytvárame prepojenia a mosty medzi rôznymi svetmi, aby sme pomohli posunúť našu krajinu dopredu. Apatia nie je riešenie, láska ku krajine sa prejavuje aj tak, že konáme," povedala v otváracom príhovore. (SME)

4. 12. 2024
|
09:00
|
Domov
Podujatie otvorila výkonná riaditeľka Nadácie Pontis Martina Kolesárová.
Zdroj Marek Mucha/Nadácia Pontis

V Bratislave sa koná Impact Summit. Podujatie prepája vyše tristo ľudí z firiem, verejnej správy a občianskeho sektora.

Vytvára priestor na diskusie o aktuálnych výzvach v spoločnosti. Témou druhého ročníka je dôvera. (SME)

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 11 991
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 955
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 147
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 543
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 445
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 125
  7. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 5 100
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 355
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ide o druhý úspech na súde v priebehu dvoch týždňov.


Ilustračné foto

Súd tak zrušil pôvodné rozhodnutie Mestského súdu Bratislava I.


SITA
Ján Krišanda.

Vo funkcii končí štátny tajomník Slavomír Partila.


SITA
Trend rastu počtu nových prípadov trvá na Slovensku siedmy týždeň.

PS žiada koalíciu o stiahnutie legislatívneho návrhu z parlamentu.


TASR 6
SkryťZatvoriť reklamu