SME

Ranný brífing: Migaľ vracia Dankovi požičané, Asadov režim tentoraz nemusí vydržať

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Keď SNS predložila do parlamentu vlastné návrhy, ktoré priamo zasahovali do politík rezortov riadených nominantmi Hlasu, minister školstva Tomáš Drucker Dankovej strane ironicky odkázal, že oceňuje záujem SNS o školstvo, „ale verí, že vnímajú dostatok problémov na svojich vlastných rezortoch“. Snaha Samuela Migaľa ovplyvniť návrhy zákonov o športe je teraz rovnakou situáciou v opačnom garde.

Sýrske vzbúrenecké skupiny, ktoré spustili prekvapujúci útok na režim diktátora Bašára Asada, dokázali bez väčších problémov dobyť Aleppo. Na rozdiel od občianskej vojny, v ktorej režimu pomáhalo Rusko a Hizballáh, sú však tentoraz veľkí Asadovi spojenci zamestnaní vlastnými konfliktmi.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Migaľ vracia Dankovi požičané, Asadov režim tentoraz nemusí vydržať
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:



Danko vyčíta Migaľovi konflikt záujmov, sám má podobný. O čo ide poslancovi Hlasu?

Keď v stredu na hlasovacej tabuli v rokovacej sále parlamentu zasvietila pri hlasovaní o novele zákona na podporu športu červená s oznamom, že Národná rada nie je uznášaniaschopná, poslanci koalície zostali zaskočení. Teda až na jedného z nich.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanec Hlasu Samuel Migaľ sa rozhodol využiť situáciu, keď má koalícia len najtesnejšiu väčšinu a aj jeden poslanec má silu zabrániť prijatiu návrhu zákona. Zastavil návrh, ktorý je dôležitý pre koaličnú SNS a jeho predsedu Andreja Danka: „Je to jeho vlajková loď, ja to chápem,“ povedal. Danko reagoval, že je šokovaný a Migaľa obvinil z porušenia koaličnej zmluvy.

Migaľ nesúhlasí s viacerými zmenami, ktoré sa ministerstvo športu v parlamente snaží presadiť cez dva návrhy zákonov - o športe a o Fonde na podporu športu.

Denník SME podrobne rozobral Migaľove a Dankove argumenty, ktorými obhajujú svoje zámery v športovej legislatíve, a overil kontext, ktorý na tlačových konferenciách nezaznel.

  • Danko podkopáva športovcov: „Danko hovorí o peniazoch, ja o športovcoch,“ vyhlásil Migaľ. Poslanec sa vraj snažil rokovať s ministerstvom športu už od júna. Pozmeňujúce návrhy mala SNS až dva týždne pred hlasovaním. Strana podľa nespokojného poslanca nepredstavila ani jednu zmenu v prospech športovcov aj keď samotní športovci prišli s niekoľkými vecnými návrhmi.

Zbavili sa cukru, platiť nebudú. Ako sa k dani postavili výrobcovia sladených nápojov?

Spoločnosť McCarter mala platiť daň z cukru pätnásť centov za liter za svoje nápoje a nektáre z koncentrátu. Nová povinnosť ju však inšpirovala, aby zmenila receptúru svojich nápojov.

SkryťVypnúť reklamu

„Pridaný cukor sme zamenili za ovocnú šťavu, tak aby nespadali do povinnosti platby cukrovej dane. Produkty výborne chutia a sú aj zdravšie,“ vysvetľuje predseda predstavenstva Milan Pašmík.

Zmenu receptúry sa rozhodli využiť aj v novom marketingu. Na fľaši píšu, že má nápoj nula percent pridaného cukru a umelých sladidiel. Pašmík hovorí, že stratégia sa im vypláca. „U našich odberateľov sme sa stretli s veľmi ústretovým postojom a získali sme nové prísľuby na rozšírenie listingu,“ hovorí.

Zmeniť receptúru pre nich nebolo príliš ťažké. Tvrdia, že také nápoje tvoria menej ako šesť percent ich tržieb. Používať ovocné šťavy je drahšie ako cukor, čiže ceny aj tak mierne porastú. Avšak už nie o daň z cukru.

V krátkosti z domova:

  • Ficovo hodnotenie situácie: So 76 poslancami sa dlhodobo vládnuť nedá. Vo videu na sociálnej sieti to pripustil premiér Robert Fico s tým, že ho mrzia „obrázky z parlamentu“. Je podľa neho potrebné hľadať racionálne riešenie, ako umožniť nezávislým poslancom okolo Rudolfa Huliaka podiel na výkone moci a súčasne garantovať, že sa nebude meniť štruktúra vládnej koalície.
  • Nemocnice rátajú lekárov: Ani nie mesiac pred možným hromadným odchodom lekárov z nemocníc sa ich vedenia zamýšľajú nad tým, či by bez nich dokázali plnohodnotne fungovať. Niektoré priznávajú, že nie. Aktuálne je vo výpovedi podľa šéfa Lekárskeho odborového združenia Petra Visolajského takmer 3 400 lekárov. Ďalšie výpovede možno očakávať v decembri.
  • Kažimír má možnosť obhájiť sa: V korupčnej kauze guvernéra NBS Petra Kažimíra sa očakávalo, že súd zastaví konanie na základe skrátenia premlčacích lehôt vládou Smeru. Sudca napokon pojednávanie odročil s tým, že o ďalšom postupe bude informovať v decembri. Kažimír pritom aj po zastavení stíhania môže žiadať, aby súd vyniesol verdikt bez toho, že by mu hrozil trest.
  • Ševčík prišiel o asistentku: Odídenec z klubu SNS, policajný generál vo výslužbe Ivan Ševčík, ukončil spoluprácu so svojou poslaneckou asistentkou Mimi Šramovou. Dôvodom je aktuálna situácia v koalícii. Šramová je výraznou a mimoriadne aktívnou postavou dezinformačnej scény. Hoci bola Ševčíkovou asistentkou, zdieľala aj množstvo správ namierených proti huliakovcom.

Aleppo je v rukách vzbúrencov. Čo sa deje v Sýrii a prečo práve teraz?

Ozbrojení vzbúrenci v Sýrii ešte v stredu obnovili útoky na režim diktátora Bašára Asada, ktorému v roku 2016 Rusko pomohlo udržať sa pri moci.

SkryťVypnúť reklamu

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva potvrdilo, že Asadov režim už nemá kontrolu nad mestom Aleppo a ovládajú ho povstalci pod vedením islamistickej skupiny Haját Tahrír aš-Šám. Výnimku tvoria oblasti Aleppa, ktoré ovládajú kurdské sily, ktoré v občianskej vojne tiež bojovali proti Asadovmu režimu.

Do mesta podľa denníka Guardian vstúpili tisícky ozbrojencov, ktorí prevzali kontrolu aj nad tamojším letiskom a priebežne rozširovali dobyté územie. V krajine zahynulo zhruba štyristo ľudí, medzi nimi najmenej dvadsať civilistov, píše BBC.

V nasledujúcej sérii otázok a odpovedí zhŕňame dianie posledných dní a ponúkame základný prehľad o tom, kto zaútočil, prečo práve teraz a kto je v konflikte na čej strane.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Mier za členstvo v NATO: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naznačil ochotu ukončiť vojnu výmenou za členstvo Ukrajiny v NATO, aj keby Rusko nevrátilo okupované územia. Navrhol, že by dohoda o prímerí mohla byť uzavretá, ak by ukrajinské územie, ktoré krajina ovláda, bolo vzaté „pod ochranný dáždnik NATO“. To by podľa neho umožnilo neskôr rokovať o navrátení okupovaných území „diplomatickou cestou“.
  • Nedostatočná západná pomoc: Ukrajina požiadala o vybavenie pre desať vojenských brigád, podľa Zelenského západní partneri poslali vybavenie iba pre dve a pol brigády. Dodal, že problém Ukrajiny nespočíva v počte dostupných vojakov, ale vo vybavení armády zbraňami a výstrojom.
  • Posilňovanie kľúčových pozícií: Nové ukrajinské jednotky sa presúvajú na silne ohrozené frontové pozície v Pokrovsku a Kurachove. Oznámil to hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Oleksandr Syrskyj ako reakciu na ruský postup. Zdôraznil pritom zámer zmariť širšie plány nepriateľa, ktoré „značne presahujú tieto oddiely frontovej línie“.
  • Ruský štátny rozpočet: Ruský prezident Vladimir Putin podpísal štátny rozpočet na budúci rok, počíta s rekordnými výdavkami na obranu. Vláda na ňu v roku 2025 vydá 13,5 bilióna rubľov, čo je zhruba 32,5 percenta rozpočtu. Tento rok išlo na obranu 28,3 percenta rozpočtových výdavkov.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Visa, Coca-Cola a dominancia angličtiny tu nemusia byť navždy, nastupujú noví hráči

Firmy majú často tendenciu odsúvať debaty o svojej budúcnosti, až kým je neskoro a predbehne ich konkurencia. Doplatila na to napríklad sieť videopožičovní Blockbuster, ktorá skrachovala po spustení online streamingu, či výrobca fototechniky Kodak, ktorý nezachytil trend digitálnej fotografie.

„Kodak je zaujímavý v tom, že si nevšimol moment svojho úpadku,“ hovorí dánska ekonómka a generálna riaditeľka Kodanského inštitútu pre štúdium budúcnosti Daria Krivonos.

Niektoré firmy podľa nej robia strategickú chybu v tom, že nestihli včas odstrihnúť svoje stratové časti. Ďalším príkladom sú energetické koncerny, ktoré zmeškajú príležitosti v zelenej transformácii. Ako vraví, základom zlého rozhodovania firiem je zvyčajne veľké ego ich manažérov.

SkryťVypnúť reklamu

„Manažér by mal vedieť priznať si chybu. Ak to nedokáže a tvrdí, že vie, ako bude vyzerať budúcnosť, často to dopadne zle,“ vysvetľuje Krivonos v rozhovore pre INDEX.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Realitný biznis storočia: Ak všetko dopadne podľa toho, ako to predstavili minister dopravy Jozef Ráž a primátor Bratislavy Matúš Vallo, môže sa hlavné mesto pripraviť na jednu z najväčších realitných „bitiek“ v histórii. Na predaj budú pozemky v Zimnom prístave. Má pretransformovať na novú mestskú štvrť.
  • Mlyn prišiel o areál: Jeden z najväčších producentov múky na Slovensku prišiel o areál v obci Pohronský Ruskov. Spoločnosť Mlyn Pohronský Ruskov, ku ktorej má blízko rodina Lexovcov, stratila v dražbe nehnuteľnosti, ktoré boli napísané na jej dcérsku firmu Mony. Meno nového majiteľa sa objavilo aj v kauze Glance House.
  • Skipasy idú hore: Konsolidačný balík vlády Roberta Fica zahrnul vleky do zvýšenej 23-percentnej DPH, hoci sadzba pre gastro a tiež ubytovanie, naopak, klesla až na päť percent. Vyššia DPH je jedným z argumentov prevádzkovateľov vlekov, prečo musia zvýšiť ceny. A to dokonca v predstihu už od decembra.

Shiffrinová mala pri útoku na sté víťazstvo obrovskú smolu, preteky nedokončila pre nebezpečný pád

Mikaela Shiffrinová mala mať v domácom prostredí dve šance na to, aby zaokrúhlila zbierku víťazstiev vo Svetovom pohári na číslo sto. Realita je však taká, že na zjazdovke Superstar v Killingtone už druhý štart v tomto roku nepridá a slalom sledovala iba v televízii.

SkryťVypnúť reklamu

Američanka totiž mala škaredý pád v obrovskom slalome, v ktorom útočila na víťazstvo. Namiesto toho ju museli odvážať na záchranárskych saniach. Trvalo približne 20 minút, kým americkú lyžiarku ošetrili a odviezli zo svahu. Bola pri vedomí a vraj sa pýtala na svoje medzičasy.

Následne sa v nemocnici podrobila viacerým vyšetreniam a neskôr nahrala na sociálne siete krátke video ohľadom jej zdravotného stavu. Shiffrinová má bodnú ranu na pravej strane brucha. Rana je príliš hlboká na to, aby ju lekári mohli zašiť. Hrozilo by riziko infekcie.

Zatiaľ nie je známe, ako dlho bude americká lyžiarka pauzovať. Jej program bol mimoriadne nabitý a až do zrušenia obrovských slalomov v kanadskom Tremblante pre nedostatok snehu mala súťažiť každý víkend.


Bob, a ty vieš, že si hňup? S tými, čo ho milovali, sa Dylan rozlúčil kruto, no inak to nevedel

Pricestoval z Minnesoty. Na chrbte mal batoh, v ruke gitaru, vo vrecku päť dolárov a chcel navštíviť svoj hudobný idol Woodyho Guthrieho v nemocnici. Pri jeho lôžku našiel sedieť folkovú legendu Petea Seegera.

SkryťVypnúť reklamu

Prišiel k nim ako neznámy chlapec bez mena a bez minulosti. No keď im zahral jednu pesničku, okamžite vedeli, koho majú pred sebou. Obrovský talent. Hotovú osobnosť.

Guthrie, znehybnený degeneratívnym neurologickým ochorením, mohol iba bez slov buchnúť do nočného stolíka. Seeger však hneď na druhý deň začal robiť všetko preto, aby toho mladíka spoznal celý New York.

Boba Dylana vnímal ako svoje dieťa, ktorému by doprial všetku slávu sveta. Lenže deti, ako vieme, sa nie vždy prejavujú vďakou a svojich rodičov niekedy dokážu zraniť. Prípadne až zradiť. Rozpráva o tom film s Timothéem Chalametom v hlavnej úlohe Bob Dylan: Úplný neznámy.

V krátkosti z kultúry:

  • Kríza v Betliari: Múzeum Betliar a hrad Krásna Hôrka prechádzajú turbulentným obdobím. Riaditeľ Slovenského národného múzea Anton Bittner vymenoval ako zastupujúcu riaditeľku Andreu Predajňovú. Na udalosti reagoval historik a teoretik umenia Július Barczi, ktorý múzeum v minulosti viedol.
  • Marína z Dunaja: Anna Magdaléna Hroboňová pochádza z rozsiahlej evanjelickej rodiny Hroboňovcov, obaja jej rodičia sú farári. Je druhá najstaršia zo šiestich súrodencov, a tak má v povahe väčšiu zodpovednosť a poslušnosť ako Marína, ktorú hrá v seriáli Dunaj.
  • Muž, ktorý prekážal Mečiarovi: Bývalý československý a neskôr český prezident Václav Havel sa priamo zapojil aj do kupónovej privatizácie na Slovensku. A zase bol pri tom aj Peter Vajda. Prinášame vám úryvok z knihy Muž, ktorý prekážal Mečiarovi. Príbeh podnikateľa a filantropa Petra Vajdu, ktorý založil denník SME.

Podcasty SME

  • Dobré ráno sobota: V parlamente je cirkus, skutočným testom bude hlasovanie o rozpočte
  • Vertigo: Po Beetlejuice prichádza Michael Keaton v nečakanej úlohe
  • TECH_FM: Nesprávny čas a nesprávne miesto. Vedci našli zvláštnu starú abecedu
  • Klik: Na súde horí boj o dušu influencerov - peniaze
  • Dejiny: Pády impérií? Je zbytočné hľadať za nimi úpadok morálky
  • Moderná maďarská láska v Dobrom ráne: Konzervatívne, no zároveň moderné, také sú maďarské svadby

Karikatúra

Recept dňa

Hľadáte recept na sýtu polievku? Vyskúšajte fazuľovú polievku s údeným kolenom.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes očakávame

  • Pokračuje schôdza parlamentu
  • Poslanci sa opäť pokúsia odvolávať ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka
  • Prezident Peter Pellegrini na pracovnej návšteve Holandského kráľovstva
  • Rumunský ústavný súd rozhodne o žiadosti o anulovanie prvého kola prezidentských volieb

Dnes v histórii

2. decembra 1805 porazili napoleonské vojská v bitke pri Slavkove spojené rusko-rakúske armády. Víťazstvo Francúzska v bitke troch cisárov (Napoleon I. Bonaparte, František I. a Alexander I.) znamenalo koniec tretej protifrancúzskej koalície. Bitku Napoleon až do konca svojho života považoval za svoje najväčšie víťazstvo, ktoré tiež viedlo k podpísaniu Bratislavského mieru a zrušeniu Svätej rímskej ríše.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

SkryťVypnúť reklamu

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 138
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 745
  3. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 7 417
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 868
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 821
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 132
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 685
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Alexander Ovečkin sa raduje z gólu proti Caroline.

Útočník Washingtonu môže pokoriť rekord Wayna Gretzkého už v najbližšom zápase.


TASR
Jazdec Ferrari Charles Leclerc.

Monačan zdôraznil, že kľúčom k zlepšeniu je rýchlosť v kvalifikácii.


Reuters
Nela Lopušanová (vpravo dole) v drese BK Selects.

BK Selects hrali vlani vo finále, v skupinovej fáze sa im zatiaľ darí.


Incident z derby Fenerbahce Istanbul - Galatasaray Istanbul vo štvrťfinále Tureckého pohára.

Šokujúci finiš prinieslo derby v Turecku.


SkryťZatvoriť reklamu