SME

Ranný brífing: Šutaj Eštok vraj na F1 pracoval, Kaliňák sa rozhoduje o vrtuľníkoch

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok bol cez víkend na F1 v Abú Zabí. Tvrdí, že na pretekoch a vo VIP zóne bol na pozvanie a ostatné si platil sám. Vraj sa tam venoval aj „práci a budovaniu vzťahov, ktoré môžu byť prínosom pre krajinu“. Nevysvetlil, prečo sa zaoberá motoristickým športom, ktorý spadá pod ministerstvo cestovného ruchu a športu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ministerstvo obrany bude posudzovať ponuky na kúpu vrtuľníkov Blackhawk UH-60 vo verzii L a vrtuľníkov AH-1Z Viper. To, ktorú z ponúk preferuje minister Robert Kaliňák a o aké vrtuľníky presne ide, skúmal denník SME.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Šutaj Eštok vraj na F1 pracoval, Kaliňák sa rozhoduje o vrtuľníkoch
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Šutaj Eštok vraj na pretekoch F1 vyjednával za Slovensko. Je pritom ministrom vnútra, nie športu

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok odcestoval do Abú Zabí na preteky F1, aby sa na „súkromno-pracovnej ceste“ venoval aj „práci a budovaniu vzťahov, ktoré môžu byť prínosom pre krajinu“. Tak víkendové aktivity ministra v čase, keď vláda rozhodovala o nútenej práci pre lekárov, vysvetľuje rezort vnútra.

SkryťVypnúť reklamu

Na cestu upozornila strana Demokrati, ktorá sa pýtala, kto ju platil. Zo zistení SME vyplýva, že účasť na pretekoch a vo VIP zóne mal minister zadarmo a dostal sa tam vďaka Slovenskej asociácii motoristického športu. Jej prezident Dušan Koblišek môže na podobné podujatia prizývať hostí. Minister tvrdí, že iné náklady si platil sám.

Šutaj Eštok spomína rokovania ako súčasť cesty, motoristický šport pritom spadá do gescie iného ministerstva – rezortu športu. Podľa Kobliška v Abú Zabí riešili témy, ktoré „asi bez väčších diskusií“ spadajú pod Šutajov Eštokov rezort.

Penta odmietla tvrdenia Demokratov, že by v Abú Zabí bol aj Jaroslav Haščák. PPF nereagovala, či išiel manažér jednej z divízií Juraj Šaštinský.

  • Na vlastné odvolávanie sa nedostavil: Opoziční poslanci vyčítajú ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi, že neprišiel na mimoriadnu schôdzu k pokusu o jeho odvolávanie, no mal čas sa cez víkend zúčastniť v zahraničí na pretekoch Formuly 1. Parlament nebol pri návrhu na odvolanie ministra uznášaniaschopný. Neprezentovalo sa dostatok poslancov.
  • Šutaj Eštok má vlastné rozprávky: Minister sa šiel pozrieť do Abú Zabí na autíčka, bŕŕŕm, bŕŕŕm. Potiaľto by to bolo celkom v poriadku, veď plniť si detské sny je pekné. Nevedno len, prečo je okolo tejto cesty toľko nejasností. Zdá sa, že to organizovala cestovná kancelária Vasilisy Premúdrej, píše Nataša Holinová.

Top útočný vrtuľník verzus legenda s útočným paketom. Kaliňák rozhodne medzi Viperom a Blackhawkom

Ľuboš Blaha ich vysmial, že operujú na mori, Robert Fico mu sekundoval, že si niekto pomýlil „more s Liptovskou Marou“, keď ich americká administratíva ponúkla Slovensku. Minister obrany Robert Kaliňák obdržal konečnú oficiálnu ponuku na 12 kusov bojových vrtuľníkov AH-1Z Viper.

SkryťVypnúť reklamu

Kaliňák patril k menšine z top politikov Smeru, ktorí schopnosti útočných vrtuľníkov, ktoré používa americká námorná pechota, pred rokom v čase predvolebnej kampane nezosmiešňoval a ich kúpu nevylučoval.

Napokon však vôbec nemusíme kúpiť Vipery, o ktorých začal už na jar 2023 hovoriť vtedajší minister obrany Jaroslav Naď, ako o kompenzácii od USA za darovanie slovenských stíhačiek MiG-29 Ukrajine.

Ministerstvo dostalo aj druhú konkurenčnú ponuku na posily pre vrtuľníkové letectvo. Kaliňák oznámil, že Slovensko má možnosť odkúpiť 12 kusov viacúčelových vrtuľníkov Blackhawk UH-60 vo verzii L.

Aké sú podrobnosti, ktorú z ponúk preferuje minister Kaliňák, a o aké vrtuľníky presne ide, skúmal denník SME.

V krátkosti z domova:

  • Lekári 120 dní vzdorovať nebudú: Nie je pravdepodobné, že by lekári dokázali prečkať až štvormesačnú mimoriadnu situáciu v nemocniciach a nestiahli svoje výpovede. Myslia si to zdravotnícki analytici Martin Smatana a Dušan Zachar. Neobávajú sa tiež, že by v nemocniciach klesla kvalita starostlivosti, keď bude štát nútiť lekárov pracovať. Skôr očakávajú predĺženie čakacích lehôt.
  • V Boroch nechali čakať ženu so záchvatom: Dostala glaukómový záchvat a keď prišla na urgent do Borov, neošetrili ju, hoci operátorka záchranárov jej do telefónu tvrdila, že už ju tam čakajú. Nemocnica oponuje, že pacientka odišla skôr, ako ju zavolali do ambulancie na vyšetrenie. Nakoniec jej pomohli na urgente v Ružinove, kde ju po ošetrení aj hospitalizovali.
  • Kiska sa bude súdiť: Bývalý prezident Andrej Kiska podal žalobu na Správny súd v Bratislave pre zastavenie vyplácania doživotnej prezidentskej renty. Kiska o ňu prišiel na základe lex atentát, ktorý schválila Ficova vláda a ktorý zmenil pravidlá renty a ochranky prezidenta po právoplatnom odsúdení. Podľa Kisku je ale tento krok retroaktívny.

Zelenskyj predstavil Peklo – strelu s dlhším doletom ako Taurus

Popri debatách o poskytnutí nových zbraní Ukrajine a o tom, či by Západ mal Kyjevu v rámci obrany povoliť streľbu poskytnutými zbraňami aj do ruského vnútrozemia, sa Ukrajina priebežne snaží o vlastné riešenia.

SkryťVypnúť reklamu

Jedno z nich predstavil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Spolu s ministerstvom obrany zverejnil fotografie, videá a krátke oznámenie o tom, že krajina do svojej výzbroje zaradila novú strelu s názvom Peklo.

„Dron-strela Peklo – naša ukrajinská zbraň s preukázanou účinnosťou v boji. Dnes sme doručili prvú dodávku našim ozbrojeným silám. Teraz je úlohou rozšíriť výrobu a nasadenie,“ napísal Zelenskyj na svojom oficiálnom facebookovom profile.

Zaujímavé je aj porovnanie Pekla s nemeckou strelou Taurus, ktorú Berlín Ukrajine odmieta poskytnúť. Podľa zverejnených údajov má Peklo o dvesto kilometrov dlhší dolet.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Bilancia strát: Od začiatku vojny bolo zabitých zhruba 43-tisíc ukrajinských vojakov, oznámil prezident Zelenskyj. Dodal, že 370-tisíc ďalších vojakov utrpelo zranenia. Toto číslo však zahŕňa bojovníkov, ktorí boli zranení aj viac ako raz. Rusku podľa Zelenského zabili 198-tisíc vojakov a 550-tisíc zranili.
  • Ruský postup: V Doneckej oblasti ruské invázne jednotky podľa analytikov z projektu DeepState blízkeho ukrajinskej armáde postupujú pri meste Kurachove a pri niekoľkých ďalších obciach v okolí. Pod ruskú kontrolu podľa DeepState padli ďalšie štyri dediny v regióne, ktorého veľké časti Rusko už ovláda.
  • Merz v Kyjeve: Nemecký konzervatívny opozičný líder Friedrich Merz prišiel do Kyjeva, na Ukrajine rokuje o obrane pred ruskou inváziou. V porovnaní so sociálnodemokratickým kancelárom Olafom Scholzom je Merz zástancom ostrejšieho postupu proti Moskve. Priaznivo sa prikláňa aj k dodávkam striel s plochou dráhou letu Taurus, ktoré Scholz Kyjevu poskytnúť opakovane odmietol.

V krátkosti zo Sýrie:

  • Rodiny prehľadávajú väznice: V režime Bašára Asada nebolo obávanejšieho miesta ako vojenská väznica Sednaja. Jej mreže sa teraz otvorili a pevnosť ožila krikom rodičov a detí, ktoré hľadali svojich blízkych. Sýrčania sa pripravujú na to, že zistia, kto z viac ako 100-tisíc nezvestných väzňov v krajine zostal ešte nažive.
  • Ťažký úder pre Irán: Kolaps režimu sýrskeho vodcu Bašára Asada bol taký rýchly , že ohromil aj jeho hlavných spojencov Irán a Rusko. Kým stihli zareagovať, bol koniec. V rozhovore pre český portál Aktuálně.cz to povedal izraelský analytik Raz Zimmt.
  • Putin dal Asadovi azyl: Kremeľ oznámil, že Rusko poskytlo Asadovi politický azyl. O jeho udelení rozhodol ruský prezident Vladimir Putin, uviedol pred novinármi hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Odmietol informovať o tom, kde sa zvrhnutý sýrsky prezident nachádza. Dodal, že Putin sa s ním neplánuje stretnúť.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Predčasní penzisti pracujú. Dohoda sa im nevyplatí, firmy tlačia na zmenu pravidiel

Húfne odchody do predčasného dôchodku, ktoré na Slovensku začali po tom, ako uvoľnil pravidlá niekdajší minister práce Milan Krajniak, majú neočakávaný záver. Mnohí ľudia pracujú ďalej, ale na dohody.

V septembri „brigádovalo“ 5500 penzistov. To je takmer päťnásobne viac ako rok predtým. Ak by sme to chceli porovnať s rokom 2022, bolo by to dokonca 6,5-násobne viac.

Ani pracujúci penzisti nedokážu výrazne znížiť veľký nedostatok ľudí na pracovnom trhu. Firmy hlásia, že im chýbajú najmä šoféri autobusov, kamionisti, železničiari či pekári.

Vlani Sociálna poisťovňa odobrila nových takmer 18-tisíc predčasných dôchodkov. Predčasný penzista môže pritom pracovať len na dohodu. Zarobiť môže len dvesto eur mesačne. Má síce odvodovú úľavu (teda neplatí odvody), ale ak sumu presiahne, Sociálna poisťovňa mu zastaví vyplácanie penzie.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z ekonomiky:

  • Najväčší v biznise: Stovky firiem a inštitúcií vyplnili dotazníky pre ročenku Najväčší v biznise. V tomto článku sa dočítate kde sú najväčšie aquaparky, nákupné centrá aj lyžiarske strediská, spolu s novinkami, ktoré pripravili pre túto sezónu. Rebríčky prinášajú hodnotenie v 50 rôznych kategóriách.
  • Zálohové platby za teplo: Výrobcovia tepla stopli vydávanie nových zálohových faktúr pre slovenské domácnosti. Slovenský zväz výrobcov tepla a Združenie bytového hospodárstva na Slovensku po rokovaní s ministerstvom hospodárstva vyzvali svojich členov, aby do rozhodnutia o energopomoci nezvyšovali zálohové faktúry za dodávky tepla a teplej vody.
  • Sankcie proti Gazprombank: Európska únia nalieha na USA, aby preskúmali spôsoby, ako zmierniť americké sankcie voči ruskej Gazprombank, finančnej inštitúcii, ktorá je kľúčom k udržaniu dodávok ruského zemného plynu do európskeho bloku. EÚ a USA diskutujú o type a rozsahu zmierňujúcich opatrení.

Najlepší prvý gól v histórii AHL. Jedlička nemusel ani vystreliť, podarila sa mu rarita

Colorado Avalanche draftovalo dvadsaťdvaročného univerzála Maroša Jedličku pred rokom v siedmom kole a krátko potom na vedenie urobil dojem v kempe. Pôsobí v AHL v drese Colorada Eagles. Po štyroch dueloch má tri body.

SkryťVypnúť reklamu

Všetky zaznamenal tento víkend. Očividne sa dostáva do formy a získava sebavedomie, pretože sa pri týchto štatistických zápisoch ukázali vlastnosti, pre ktoré zaujal v NHL, najmä bojovnosť a silný forček, ktoré sa mu na úzkom klzisku hodia.

V noci na nedeľu asistoval pri prehre 1:6 s Abbotsfordom. Za bránkou vybojoval puk a poslal ho pred ňu na skórujúceho Felhabera. Na prvý bod v AHL nadviazal o deň neskôr, keď pri prehre 2:5 s tým istým protivníkom asistoval a potom aj strelil svoj prvý gól, hoci slovo „strelil“ nie je úplne správne.

Súperi totiž hrali s prázdnou bránkou pri signalizovanom vylúčení. Jedličkovo napádanie ich donútilo spraviť chybu a poslať puk nevydarenou rozohrávkou do vlastnej siete. Následne Slovákovi tento vlastný gól pripísali.

SkryťVypnúť reklamu


Všetkým úbytok hmotnosti nezaručí. Prečo niektorí nechudnú ani po Ozempicu?

Stačí iba jedna injekcia týždenne a prebytočné kilá zmiznú. Tak mnohí propagovali lieky na chudnutie, ktoré za posledné roky spôsobili veľký rozruch.

Klinické štúdie ukázali, že ľudia, ktorí užívajú lieky na chudnutie Ozempic (prípadne Wegovy) alebo Mounjaro, strácajú približne 16 až 21 percent svojej telesnej hmotnosti.

Ale ani tieto lieky nedokážu pomôcť každému, aby sa zbavil nadbytočných kilogramov. Neoficiálne dôkazy, ktoré poskytli obezitológovia agentúre Associated Press, naznačujú, že mimo prísne kontrolovaných klinických skúšok až 20 percent ľudí nereaguje na lieky dobre.

Prečo to tak je? Odpovede na túto otázku hľadal v texte na portáli The Conversation fyziológ Simon Cork z Anglia Ruskin University vo Veľkej Británii.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti o zdraví:

  • Prelom v liečbe astmy: Odborníci na respiračnú medicínu prišli s prelomom v liečbe astmy. Mohol by ním byť liek s názvom benralizumab, ktorý sa podáva injekčne. Výsledky totiž naznačujú, že ak je podávaný v čase vzplanutia ochorení, liečba je vysoko účinná a má menej vedľajších účinkov.
  • Ako na konvičkovanie: Počas jesene často bojujeme s respiračnými ochoreniami. Pri liečbe siahame po rôznych liekoch, domácich receptoch a skúšame aj výplachy nosa alebo konvičkovanie. Práve to je v poslednom čase čoraz populárnejšie.
  • Ako sa zbaviť modriny pod okom: Po nešťastnom páde či nebodaj údere do hlavy, sa vám v okolí oka môže objaviť krvný hematóm, ľudovo nazývaný aj monokel. Hojenie tohto krvného výronu môžete urýchliť. Treba sa tiež pripraviť na to, že modrina pri oku bude meniť farby, čo je prirodzený proces.

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Vyskúšajte kurací vývar inak a pripravte si kuraciu polievku s bylinkovými knedličkami.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes očakávame

  • Pokračuje schôdza parlamentu, poslanci sa opäť pokúsia otvoriť schôdzu k odvolávaniu Matúša Šutaja Eštoka
  • Amnesty International Slovensko bude informovať o stave ľudských práv na Slovensku za uplynulý rok
  • Disciplinárne pojednávanie so sudcom Najvyššieho súdu Jurajom Klimentom
  • Hlavné pojednávanie s Monikou Jankovskou a spol. v kauze Fatima
  • Odovzdávanie ocenení Detský čin roka

Dnes v histórii

10. decembra 1936 britský panovník Eduard VIII. po 326 dňoch svojej vlády abdikoval, nakoľko mu nebolo umožnené oženiť sa s rozvedenou ženou Wallis Simpsonovou. Stal sa tak prvým britským monarchom, ktorý sa dobrovoľne vzdal trónu. Eduard bol po abdikácii vymenovaný za vojvodu z Windsoru a nasledujúci rok sa zosobášil so Simpsonovou. Ich manželstvo trvalo do jeho smrti v roku 1972.

SkryťVypnúť reklamu

Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  3. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  4. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  5. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  3. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  4. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  5. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  6. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  7. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 29 376
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 083
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 6 723
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 901
  5. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 4 577
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 3 767
  7. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 3 662
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 333
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu