SME

Koalícia po búrlivej schôdzi: Danko vidí snahy o úradnícku vládu, Hlas mu odkazuje, že je advent

Danko podľa Hlasu vysiela signál poslancom, že dohody netreba dodržiavať.

Predseda SNS a podpredseda parlamentu Andrej Danko.Predseda SNS a podpredseda parlamentu Andrej Danko. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

BRATILAVA. Ani tri dni po turbulentnej decembrovej schôdzi parlamentu neprichádza pokoj, ktorý si počas takmer dvojmesačnej parlamentnej prestávky pre vyriešenie koaličných vzťahov priali viacerí politici koalície.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na "vychladnutie hláv" už pri odchode troch poslancov okolo Rudolfa Huliaka z klubu SNS a ich nárokoch na jedno z ministerstiev vyzýval premiér Robert Fico (Smer). Obviňoval pritom médiá, že o situácii v koalícii, ktorá pri niektorých hlasovaniach už vtedy nedokázala zabezpečiť väčšinu, "od rána do večera" klamú, a vyzýval ich, nech s tým "do riti" prestanú.

SkryťVypnúť reklamu

Po schôdzi, počas ktorej skupina nespokojných poslancov Hlasu okolo Samuela Migaľa dosiahla odsunutie aj dvoch návrhov k športu, jednej z Dankových srdcových tém, prichádza predseda SNS s vyhláseniami o "vážnej hre, ktorá speje k jedinej veci, aby sme mali úradnícku vládu".

"To mi nikto z hlavy nedostane," vyhlásil predseda SNS v sobotnej relácii STVR Sobotné dialógy.

Načítavam... Dobré ráno sobota: Kultúra vytiahla eso z rukáva, koalícia odkladá sporné body
Počúvajte v appke SME alebo cez ToldoApple, Spotify a RSS.

Pomenoval aj to, kto podľa neho stojí za rebéliou skupiny štyroch poslancov v Hlase, ktorá má podľa neho ohrozovať Ficovu vládu: "Druckera a prezidenta za tým vidím".

„Ak bude musieť Robert Fico budúci rok na jeseň žiadať o dôveru a takýto Migaľ a podobní ľudia, ktorí ho bytostne nemajú radi a vymýšľajú si konflikty, mu dôveru nedajú, tak príde úradnícka vláda," vyhlásil Danko. "A potom z Prezidentského paláca budú riadiť celý štát.“

SkryťVypnúť reklamu

Predseda SNS mal zrejme na mysli pravidlá vyplývajúce z ústavného zákona o dlhovej brzde. Podľa nich vláde Roberta Fica v novembri 2025 uplynie ochranná lehota dvoch rokov a pre vysoký verejný dlh bude musieť požiadať parlament o dôveru. Na to potrebuje koalícia najmenej podporu 76 poslancov, ktorú by ale bez hlasov dvoch rebelujúcich skupiniek poslancov - okolo Huliaka a Migaľa - nemala.

V opačnom prípade vláda padne. To ale automaticky neznamená, že prezident pristúpi k vymenovaniu úradníckej vlády, ktorú malo Slovensko dosiaľ iba raz - v lete 2023 pod vedením Ľudovíta Ódora. Politické strany zastúpené v parlamente ešte môžu vyskladať inú väčšinu 76 poslancov.

Danko v sobotu obviňoval "ľudí z Hlasu" aj z toho, že vraj stoja aj za odchodom trojice poslancov okolo Huliaka.

SkryťVypnúť reklamu

Strana Matúša Šutaja Eštoka už krátko po odvysielaní relácie reagovala, že predseda SNS svojimi vyjadreniami "naletel na opozičnú hru". Odkázala mu, aby krátko pred sviatkami nezaťažovali verejnosť politickými hrami.

Súvisiaci článok Štvorica poslancov Hlasu zneisťuje koalíciu. Šutaja Eštoka aj tak baví byť ich predsedom Čítajte 

Hlas odkazuje Dankovi, že to on má dodržiavať koaličnú zmluvu

Strana Hlas na vystúpenie Andreja Danka v STVR reaguje, že "pri niektorých odpovediach poskytol zbytočný priestor svojim prílišným emóciám".

Zastali sa aj svojho bývalého predsedu Petra Pellegriniho, keď Hlas vo svojom písomnom stanovisku uvádza, že Danko útočil okrem svojho koaličného partnera aj na hlavu štátu.

Pellegrini sa po výhre v prezidentských voľbách vzdal postu predsedu Hlasu. V stanovách strany mu však vytvorili funkciu "zakladajúceho predsedu" aj s možnosťou cez svoj poradný hlas vplývať na volebný program strany, zloženie kandidátnej listiny či rozhodnutie, s kým by mala či nemala strana utvárať koalíciu.

SkryťVypnúť reklamu

"Blížia sa nám sviatky, sme v adventnom období a nastal čas, aby sme aspoň počas tohto obdobia nezaťažovali verejnosť ďalšími zbytočnými politickými hrami a vyhláseniami," píše v stanovisku Hlas.

Ako dôvod sporov vo vládnej koalícii strana uvádza "otvorené pohŕdanie základnými pravidlami stanovenými v koaličnej zmluve", ktoré nepriamo pripisuje predsedovi SNS.

"Pokiaľ sa predseda SNS nevráti k jej dôslednému rešpektovaniu, bude dávať každému jednému koaličnému poslancovi signál, že dohody sa dodržiavať nemusia a každý má právo sa rozhodnúť, ktoré spoločné záväzky bude rešpektovať a ktoré nie."

Práve skupina nespokojných poslancov v Hlase cez poslanca Migaľa uplynulý týždeň komunikovala, že už nebude podporovať všetky koaličné návrhy, ale len tie, ktoré vychádzajú z programového vyhlásenia vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Aj ďalší z poslancov z tejto skupiny Ján Ferenčák hovorí, že nechcú podporovať "čokoľvek, čo príde".

Traja odídenci z klubu SNS okolo Huliaka nepodporujú vládne návrhy a s výnimkou hlasovania o štátnom rozpočte sa na hlasovaniach nezúčastňujú.

Súvisiaci článok Vzbúrencov pribúda. Migaľ straší Hlas, koalícia je blízko k strate väčšiny Čítajte 

Neútočí prvý raz

Nie je to prvý raz, čo Danko útočí na prezidenta Pellegriniho či ministra školstva Tomáša Druckera z Hlasu.

Pellegriniho videl aj za rebéliou v klube SNS, z ktorého začiatkom októbra odišli traja poslanci z Huliakovej strany Národná koalícia. V sobotu Danko v STVR opäť tvrdil, že ľudia z Hlasu, ktorí komunikovali s Huliakom, ho „vydráždili" k tomu, že sa vzoprel.

Tvrdil tiež, že Pellegrini nemá dobré vzťahy s premiérom a že by prezidentovi úradnícka vláda vyhovovala.

SkryťVypnúť reklamu

Danko na Pellegriniho útočí prakticky od vzniku koalície, počas prezidentskej kampane ho napríklad verejne vyzýval, nech odhalí svoje súkromie. V čase rokovaní o tom, ako bude vyzerať konsolidačný balíček pre rok 2025, otvorene kritizoval prácu viacerých ministrov Hlasu.

O ministrovi školstva Druckerovi Danko v septembri vyhlasoval, že na jeho ministerstve "milujú slniečkarov". K takému záveru dospel uprostred sporov SNS a Hlasu o post predsedu parlamentu a po tom, čo Hlas nepridal podpisy svojich poslancov pod zvolanie schôdze na odvolávanie lídra Progresívneho Slovenska Michala Šimečku z postu podpredsedu parlamentu.

Hlas napokon odvolávanie Šimečku podporil, s výnimkou poslancov Samuela Migaľa, Radomíra Šalitroša a Romana Malatinca, ktorí dnes tvoria skupinu nespokojných poslancov v Hlase.

SkryťVypnúť reklamu

Kritikou ďalšej ministerky za Hlas Denisy Sakovej v sobotu predseda SNS obhajoval svoju blížiacu sa cestu do Ruska. Tvrdil, že šéfku rezortu hospodárstva na jej minulotýždňovej ceste v Petrohrade nikto neprijal a "vrátila sa bez akejkoľvek dohody".

Na druhej strane ministra zdravotníctva z Hlasu Kamila Šaška nazval "chlapcom, ktorý chce robiť reformy".

Parlament musel odložiť uznesenie, na ktorom Ficovi záleží

Zatiaľ čo Huliakov odklon od koalície dosiaľ spôsoboval, že koalícii Smeru, Hlasu a SNS ostala v parlamente istá už len najtesnejšia väčšinu 76 poslancov, až decembrové výhrady štyroch nespokojných poslancov Hlasu k niektorým koaličným návrhom začali väčšinu koalície reálne ohrozovať.

Ide o poslancov Samuela Migaľa, Radomíra Šalitroša, Romana Malatinca a Jána Ferenčáka.

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka neprezentovaniu sa jedného či viacerých poslancov z tejto skupiny pri niektorých hlasovaniach dosiahli odloženie kritického uznesenia k opozičným protestom podporované premiérom Robertom Ficom aj dvoch návrhov ministerstva športu v gescii SNS. Parlament v decembri nerozhodol ani o návrhu Smeru, ktorý by premiérovi Ficovi umožnil vyhnúť sa povinnosti vysvetľovať poslancom európskeho výboru stanoviská pred summitmi v Bruseli.

Parlament by sa mal k návrhom vrátiť vo februári.

Aj zákon ministra zdravotníctva Šaška, ktorý môže lekárom vo výpovediach pod hrozbou väzenia nariadiť nastúpiť do práce, prešiel tento týždeň v parlamente o jediný hlas.

Ferenčák v piatok vyhlásil, že zákon, s ktorého znením pôvodne nesúhlasil, napokon v definitívnom rozhodovaní podporil, aby "nedošlo k rozpadu" vlády, koalície a strany Hlas.

SkryťVypnúť reklamu

Úradnícka vláda 2023

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 15 242
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 388
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 022
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 156
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 788
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 610
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 545
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 053
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu