Jedny výpovede nestačili. Po žiadostiach o ukončenie pracovného pomeru, na ktoré musia čakať dva mesiace, chcú lekári skončiť aj s večernými a nočnými službami. Môžu to urobiť ihneď, po víkende sa už slúžiť nechystajú. Hrozí, že večer a v noci nebude mať v nemocniciach kto ošetriť pacientov.
Nóri majú podozrenie, že firma bývalého pokladníka Smeru Viktora Stromčeka prala špinavé peniaze. Konkurzná správkyňa podá trestné oznámenie. Myslí si, že mohlo dôjsť k viacerým trestným činom.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Lekári začínajú húfne podávať výpovede zo služieb. Fungovanie kľúčových nemocníc je ohrozené
- V Nórsku hovoria o praní špinavých peňazí vo firme bývalého pokladníka Smeru Stromčeka
- Nenapraviteľná strata. Zrejme „v mlynčeku na mäso“ padol Rus, ktorých ostáva už len zopár
- Višňové ho malo dostať medzi gigantov. Padol a jeho impérium sa scvrkáva
- Keď odchádzal z Ruska, Slovensko bolo prvá voľba. Kto je nová tvár slovenského biatlonu?
- Radosť pre celú pôrodnicu: Žena, ktorá viackrát potratila, vďaka novej liečbe donosila dieťa
V tlačenom vydaní denníkov SME a Korzár dnes nájdete vloženú špeciálnu prílohu Vlakový cestovný poriadok 2024/25. Dozviete sa v nej, ako sa od tejto nedele zmenili železničné spoje vo vašom regióne.
Lekári začínajú húfne podávať výpovede zo služieb. Fungovanie kľúčových nemocníc je ohrozené

V reakcii na zákon o mimoriadnej situácii, na základe ktorého hrozí lekárom, ktorí nenastúpia v čase vyhlásenej mimoriadnej situácie do práce, rok väzenia, podávajú lekári výpovede zo služieb. Takúto formu ukončenia pracovnej činnosti zvolilo do pondelka už zhruba tisíc lekárov z nemocníc v Trnave, Trenčíne, Bratislave, Banskej Bystrici či v Prešove.
Ak sa odbory s ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom nedohodnú, nie je jasné, ako dokážu nemocnice v najbližších dňoch poskytovať zdravotnú starostlivosť po pracovnom čase a v akom rozsahu.
V niektorých nemocniciach bude problém nájsť do služieb počas tohto času lekárov a v tomto čase nebude mať pacientov kto ošetriť. S výpoveďami zo služieb sa začali podľa šéfa Lekárskeho odborového združenia Petra Visolajského k lekárom pridávať aj sestry.
Dôvodom na výpovede zo služieb boli aj vyjadrenia ministrov za Hlas počas uplynulého víkendu. Šéf strany a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok prirovnal lekárskych odborárov k teroristom.
- Finále spoznáme: Od premiéra je prezieravé, že dáva od sporu ruky preč, necháva ho na ministrovi zdravotníctva a truľoch, ktorí sa doň nechajú dobrovoľne zavliecť, ako predseda Hlasu. Finále preto spoznáme tak, že premiér pri pohľade na vývoj bitky ako boh zo stroja vstúpi na scénu a prikloní sa na jednu stranu. Už dnes je pritom jasné, ktorá to bude: tá víťazná, píše Peter Tkačenko.
- Podmienky diktuje jedna skupina: Na Slovensku dlhé týždne neprichádza nikomu čudné, že podmienky pre celý obrovský sektor de facto – pod hrozbou kolapsu starostlivosti – diktuje vláde jedna profesijná skupina, ktorej preferencie sú z podstaty veci nielenže iné, ale občas (často) protichodné k iným účastníkom systému, píše Peter Schutz.
V Nórsku hovoria o praní špinavých peňazí vo firme bývalého pokladníka Smeru Stromčeka

Biznis bývalého pokladníka Smeru Viktora Stromčeka v Nórsku vykazuje znaky prania špinavých peňazí. Na dianie v skrachovanej firme, cez ktorú sa Stromček dostal k luxusným nehnuteľnostiam na Azúrovom pobreží, sa zrejme pozrie tamojšia polícia.
Ohlásila to nórska konkurzná správkyňa Ellen Eilerås, ktorá pre nórsky denník VG potvrdila, že narazila na viaceré nezrovnalosti. Po niekoľkých mesiacoch spracúvania dokumentov firmy Windmill oznámila, že hodlá podať trestné oznámenie. Myslí si, že mohlo dôjsť k viacerým trestným činom.
Potvrdzujú sa tým podozrenia, o ktorých písal denník SME už v roku 2022. Upozornil vtedy, že Stromček a jeho rodina sú užívateľmi luxusného majetku na francúzskej Riviére, za ktorým sa cez zložité vlastnícke vzťahy ukazuje práve firma Windmill. Do tej vstúpil Stromček už v roku 2015, keď kúpil polovičný podiel od podnikateľa Haakona Lundeho za 1,4 milióna eur.
Nórski novinári z VG v spolupráci s Investigatívnym centrom Jána Kuciaka na jar tohto roka zistili, že Stromček potom nalial do tejto firmy najmenej 90 miliónov nórskych korún (takmer osem miliónov eur), a to z účtov v Dubaji, ale aj z firiem z daňových rajov na Seychelách či Britských Panenských ostrovoch. Peniaze z Dubaja išli na kúpu nehnuteľností na francúzskej Riviére.
V krátkosti z domova:
- Nemocnica pre ministrov a poslancov: Nemocnica pre ústavných činiteľov, o ktorej hovoril po atentáte na premiéra Roberta Fica minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, by mala stáť v bratislavskej Rači. Má spadať pod ministerstvá vnútra a obrany a poskytovať nadštandardnú zdravotnú starostlivosť a zároveň zabezpečiť vysokú úroveň bezpečnosti pre svojich pacientov.
- Kritika súdnej rady: Advokáti, akademici či bývalí členovia Súdnej rady sa ohradili voči výrokom, ktoré prezentovali jej aktuálni členovia. Spustili preto verejnú výzvu s názvom Aj kritika súdnych rozhodnutí je súčasťou slobody prejavu. Výzva reaguje na stanovisko Súdnej rady „k mediálnym útokom na sudkyňu Vieru Hadrbulcovú“.
- Preukazy v mobile: Občiansky a vodičský preukaz si v priebehu januára bude možné nahrať do mobilu cez samostatnú aplikáciu. Denník SME zisťoval, čo to bude v praxi znamenať, kde možno virtuálne doklady v budúcom roku využiť a kde bude naďalej treba predložiť plastový preukaz ako doteraz.
Nenapraviteľná strata. Zrejme „v mlynčeku na mäso“ padol Rus, ktorých ostáva už len zopár

Je jedným zo stoviek tisíc Rusov, ktorí zaplatili životom za vojnu proti Ukrajine. Ivan Tajmagyr svojim úmrtím navyše priviedol svoj pôvodný národ Kerekov bližšie k úplnému vyhynutiu.
Príslušník 810. samostatnej námornej brigády Čiernomorskej flotily Ivan Lymnejevič Tajmagyr zahynul v bojoch v ruskej Kurskej oblasti 13. septembra 2024.
Podľa Olgy Romanovovej z organizácie Rusko za mrežami, ktorá háji práva väzňov, mohol Tajmagyr zomrieť pri jednom z ruských útokov, ktoré prezývajú „mlynček na mäso“, napísal ukrajinský denník Kyiv Post.
Tajmagyr bol jedným z posledných príslušníkov domorodého kmeňa Kerekov („prímorský ľud“), ktorý obýva severovýchodnú Sibír. Konkrétne územie v Čukotskom autonómnom okruhu, ktorý delia len desiatky kilometrov od americkej Aljašky. Sčítanie v roku 2021 evidovalo iba 23 osôb z tohto kmeňa a iba štyria uviedli, že hovoria svojim rodným jazykom.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Výroba rakiet Peklo: Ukrajina už odštartovala výrobu svojich nových rakiet Peklo. Za ostatné tri mesiace bolo vyrobených približne sto rakiet. Rakety začali vyrábať hneď, ako boli schválené a kodifikované návrhy. Podľa výrobcu je 70 percent komponentov rakety vyrobených na domácom trhu súkromnými a štátnymi firmami. Raketa má dolet 700 kilometrov a rýchlosť 700 kilometrov za hodinu.
- Ruský postup v Donecku: Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že jeho sily obsadili dedinu Jelyzavetivka v Doneckej oblasti. Dedina sa nachádza približne desať kilometrov južne od mesta Kurachove, ktoré už sčasti obsadili okupanti. Za posledné dva mesiace postupujú najrýchlejším tempom od začiatku invázie.
- Severokórejské straty: V Kurskej oblasti pri obciach Plechovo, Vorožba a Martynovka prišlo o život alebo utrpelo zranenia 30 severokórejských vojakov, tvrdí ukrajinské velenie. Ukrajinská rozviedka tiež tvrdí, že po stratách živej sily sú jednotky „dopĺňané čerstvým personálom“ zo Severnej Kórey.
- 15. balík sankcií: Ministri zahraničných vecí členských štátov EÚ prijali v poradí už 15. balík ekonomických a individuálnych sankcií proti Rusku. Nové opatrenia sú navrhnuté tak, aby riešili doterajšie obchádzanie sankcií EÚ prostredníctvom takzvanej ruskej „tieňovej flotily“ tankerov a tiež aby oslabili ruský vojenský a priemyselný komplex.
Zo zahraničných webov:
- Foreign Affairs: Cena ruského víťazstva
- Project Syndicate: Čo nám uniklo v Sýrii?
- The Insider: Osmanská ríša vracia úder: Ako Turecko ťaží z pádu Asadovho režimu
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Martin Hodás prináša týždenný prehľad diania na slovenskej dezinformačnej scéne. Odoberať >
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
Višňové ho malo dostať medzi gigantov. Padol a jeho impérium sa scvrkáva

V kalendári svieti dátum 11. jún 2014 a podnikateľ Miroslav Remeta má veľa dôvodov na úsmev. Jeho firma Dúha v konzorciu s talianskou stavebnou spoločnosťou Salini Impregilo podpísala lukratívny kontrakt na výstavbu tunela Višňové, ktorý mal byť najdlhší na Slovensku.
Treba povedať, že mu k tomuto úspechu pomohla zhoda náhod. Ponuka na výstavbu tunela bola totiž až tretia najlacnejšia. Prvých dvoch dobehli technické problémy, resp. tiene minulosti, a tak sa mohol tešiť práve Remeta.
V nasledujúcich mesiacoch je na pomyselnom vrchole. Sú ho plné médiá a môže sa zdať, že mu ide karta. Jeho podnikateľská trajektória sa však pomerne rýchlo zmení. Na povrch začnú presakovať problémy, ktoré zaujímajú aj vyšetrovateľov.
V Remetovom biznisovom príbehu môžeme pozorovať obdobia, keď sa mu darilo viac, aj také, v ktorých mu karta nešla. Fakt je ten, že jeho pozície boli v minulosti silnejšie, ako je to dnes. Meno mu pokazila hlavne kauza Višňové.
V krátkosti z ekonomiky:
- Prečo dražie vianočné pečenie: Historické maximá dnes na burze dosahujú ceny kakaa a kávy. Aj v obchodoch preto rastú ceny kávy či čokolády, drahé sú aj maslo či vajcia. Extrémne sucho, záplavy, choroby. Ceny produktov ovplyvnili faktory, s ktorými rátal málokto. Denník SME odpovedá na otázky, prečo potraviny dosahujú také vysoké ceny a ako by sa cena mohla ďalej vyvíjať.
- Dôchodky súčasných dvadsiatnikov: Stabilita dôchodku pre súčasnú mladú generáciu vyvoláva mnoho neznámych. Analytik 365 banky Tomáš Boháček pripúšťa, že na jednej strane demografické zmeny a zmeny na trhu práce naznačujú, že dôchodkový systém môže byť v budúcnosti menej udržateľný.
- Platby za ruský plyn: Maďarsko a jeho susedné krajiny našli riešenie otázky platenia za dodávky ruského plynu v čase amerických sankcií voči Gazprombanke, vyhlásil maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. Rozhodnutie administratívy prezidenta Joea Bidena uvaliť sankcie na banku označil za neprijateľný krok.
Keď odchádzal z Ruska, Slovensko bolo prvá voľba. Kto je nová tvár slovenského biatlonu?

Slovenský biatlon má za sebou náročné sezóny. Na niektorých podujatiach Svetového pohára nedokázal obsadiť v minulosti ani miestenky, ktoré boli k dispozícii. V seniorskom tíme neboli žiadni reprezentanti.
V predolympijskej sezóne svitá na lepšie časy. Do popredia sa dostávajú nádejní juniori: Jakub Borguľa, Šimon Adamov, Matej Badáň a ďalší. Medzi nimi sa objavuje ešte jedno úplne nové meno – Artur Ischakov.
V slovenskej reprezentácii je prvý rok, hoci na sústredeniach a v Slovenskom pohári sa objavuje tento junior už posledné dve sezóny. Trénersky ho viedol Daniel Kuzmin a v tejto sezóne sa pripravuje pod vedením Lukáša Daubnera.
Po slovensky hovorí plynulo a bez väčších problémov. Zo slovenčiny má aj štátnu skúšku a študuje v Banskej Bystrici na Univerzite Mateja Bela. Kto je nová tvár slovenského biatlonu?
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Radosť pre celú pôrodnicu: Žena, ktorá viackrát potratila, vďaka novej liečbe donosila dieťa

Mladý pár, ktorý navštevoval pôrodnicu v Trenčíne, veľmi túžil po bábätku. V priebehu desiatich rokov sa dokonca viackrát tešil z pozitívneho tehotenského testu. Pacientka niekoľkokrát úspešne zvládla aj prvý trimester tehotenstva. Napriek tomu žiadne tehotenstvo nemalo šťastný koniec.
Pri poslednej strate jej lekári odporúčali laparoskopickú serkláž. Ide o zašitie krčka maternice mimo tehotnosti, ktoré lekári robia laparoskopicky cez brušnú dutinu. A keď tehotenský test opäť ukázal dve čiarky, začal sa prísny monitoring tehotenstva. Do liečby pridali aj úplnú novinku - pacientke nasadili statíny.
Dnes je pacientka z Pôrodnice v Trenčíne prvou kompletne liečenou i rodiacou ženou na Slovensku, ktorá po mnohonásobných stratách za pomoci tejto liečby donosila a porodila dieťa.
„Keď si človek dobre zvolí povolanie, čo je aj môj prípad, má radosť z každého pôrodu a zrodenia človeka. Ľudia nám často hovoria, že máme krásne povolanie, lebo sme pri narodení a ja to tak stále vnímam. Ale sú prípady, keď je tá emócia ešte silnejšia. Prípady, keď narodenie sprevádzali komplikácie z rôznych tehotenstiev,“ komentuje prípad pre SME Peter Kaščák, primár Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Fakultnej nemocnice Trenčín.
V krátkosti o zdraví:
- Lieky nie sú cukríky: Lieky zapíjame rôznymi nápojmi, čajom, kolou, mliekom či rozličnými džúsmi. Ale málokedy si uvedomíme, ako to môže ovplyvniť ich účinnosť. Pritom už jeden pohár grapefruitového džúsu alebo jeden grep v prírodnej forme dokáže veľmi zásadne ovplyvniť účinnosť viacerých liečiv.
- Očkovanie proti RSV: V EÚ je respiračný synciálny vírus každý rok zodpovedný za hospitalizáciu približne 213-tisíc detí mladších ako päť rokov a približne 158-tisíc dospelých. Preto mnohí odborníci odporúčajú tehotným ženám, aby sa dali v tehotenstve proti nemu zaočkovať.
- Chrípku radšej nepodceňujte: Hoci sa často zamieňa s prechladnutím, chrípka je omnoho závažnejšie ochorenie a preto môže viesť aj k vážnym zdravotným komplikáciám. Ako ju spoznať, prečo je dôležité si na ňu dávať pozor a v čom sa od obyčajného nachladnutia líši?
Podcasty SME
- Dobré ráno: Matovič vzkriesil Fica, Fico teraz Matoviča
- Brainstorming: Pri výbuchu mu hlavou preletela kovová tyč. S uzdravením prišla aj zmena osobnosti
- Svet medzi riadkami: Chudoba je na Slovensku na vzostupe, namiesto štátu im pomáha internet
Karikatúra

Recept dňa

Cez sviatky by to chcelo na stole sladkú klasiku. Vyberte si z našich vianočných receptov na tradičné zákusky a koláče.
Dnes očakávame
- Asociácia nemocníc Slovenska bude informovať o výpovediach lekárov
- Verejné zasadnutie so sátorovcom Františkom Dorom st. na Najvyššom súde
- Verejné zasadnutie s piťovcom Miroslavom Abrahámom na Najvyššom súde
- Slávnostné odovzdanie Sacharovovej ceny za slobodu myslenia
Dnes v histórii

17. decembra 1992 sa prejavmi najvyšších predstaviteľov federácie a štátnou hymnou Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky skončila historicky posledná schôdza Federálneho zhromaždenia ČSFR. Poslanci na nej prijali záverečné uznesenie o ústavnosti procesu zániku ČSFR a vzniku samostatnej Slovenskej republiky a samostatnej Českej republiky.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
