Extrémista, antisemita a neonacista Daniel Bombic žiadal neodkladné opatrenie aj proti denníku SME. Potom otočil a bojoval, aby súd nerozhodol. O veci totižto mala rozhodovať iná sudkyňa ako v prípade Denníka N.
Tarifné tabuľky naposledy ministerstvo školstva upravovalo v roku 2019, platy nepedagogických zamestnancov sa teda nemenili už päť rokov. Ani týždne rokovaní nepriniesli žiadnu dohodu, školskí odborári preto oznámili štrajkovú pohotovosť.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Bombic žiadal neodkladné opatrenie aj proti SME. Otočil a bojoval, aby súd nerozhodol
- Účtovníčka s platom ako upratovačka? Pre platy v školstve vyhlásili štrajkovú pohotovosť
- Útok na ruského generála bol starostlivo načasovaný. Kyjev sa mstí za zakázané zbrane
- Tržby im rástli a zvyšovali zisk. Až prišlo nešťastie, ktoré pocítila celá krajina
- Chystá Montreal prekvapenie? Slafkovský trénoval ako center
- Z loga značky Jaguar zmizla šelma. Ľudí nahnevala aj nová reklama
Bombic žiadal neodkladné opatrenie aj proti SME. Otočil a bojoval, aby súd nerozhodol

Slovenský extrémista, antisemita a neonacista Daniel Bombic podal návrh na neodkladné opatrenie proti denníku SME. Chcel dosiahnuť, aby súd novinárom zakázal označovať ho uvedenými hodnotiacimi úsudkami – extrémista, antisemita a neonacista –, a to až dovtedy, kým prípadne nebude odsúdený v rámci prebiehajúcich trestných konaní.
Začiatkom decembra Bombic dosiahol vydanie obdobného neodkladného opatrenia proti Denníku N. Vydala ho sudkyňa Viera Hadrbulcová z Mestského súdu Bratislava IV. Návrh proti denníku SME bol podaný na ten istý súd, rozhodnúť však mala iná sudkyňa.
Nakoniec sa tak nestane, Daniel Bombic totiž svoj návrh vzal späť. Denník SME trval na tom, aby sudkyňa napriek tomu vo veci rozhodla, no súd rozhodol, že konanie musí zastaviť a požiadavke vydavateľstva Petit Press nevyhovel. Rozhodnutím o zastavení konania však zaviazala Bombica uhradiť denníku SME trovy konania.
Rozhodnutie stiahnuť návrh Bombic svojim fanúšikom prezentoval ako snahu ochrániť ďalšiu sudkyňu pred údajným mediálnym lynčom. Sudkyňu Hadrbulcovú, ktorá predtým rozhodla v jeho prospech, označil za „statočnú ženu“. Navonok tak konal v zjavnom predpoklade, že aj ďalšia sudkyňa Mestského súdu Bratislava IV rozhodne v jeho prospech. To však nebolo vôbec isté.
- Bombic chce amnestiu pre neonáckov: Bombic sa nezmení. S veľkou istotou bude ďalej rozosievať nenávisť proti Židom, liberálom, Ukrajincom, LGBT+ komunite. Skôr sa menia politici, ktorí sa kedysi hrdili protifašistickou tradíciou, ale dnes sa spájajú s človekom, pre ktorého je víťazstvom video, kde vpašuje odkaz na nadradenosť bielej rasy, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
Účtovníčka s platom ako upratovačka? Pre platy v školstve vyhlásili štrajkovú pohotovosť

Veronika pracuje dvadsať rokov ako účtovníčka v centre voľného času. Narába s peniazmi centra, stará sa o platy svojich kolegov. Mesačne zarobí v hrubom 916 eur. Jej kolegyňa upratovačka tento rok dostáva plat 750 eur. Od nového roka si prilepší. Minimálna mzda sa jej zvýši o 66 eur.
Veronike ale mzda neporastie. Rozdiel medzi ich platmi sa tak každý rok zmenšuje, hoci Veronika má kvalifikáciu a hmotnú zodpovednosť. Dôvodom sú tzv. tarifné tabuľky, podľa ktorých sú odmeňovaní ľudia, ktorí pracujú pre verejnú správu. Nemôžu prísť za šéfom a vypýtať si vyšší plat, ich mzda závisí od tabuľky.
Školskí odborári preto oznámili štrajkovú pohotovosť. Stalo sa tak po týždňoch rokovaní s ministerstvom školstva Tomášom Druckerom. Odborári ocenili jeho snahu nájsť potrebné peniaze v rezorte, ale tvrdia, že to nestačí. Obracajú sa na premiéra Roberta Fica aj šéfa Hlasu Matúša Šutaja Eštoka.
Chcú to, čo si vláda podpísala v programovom vyhlásení. Žiadajú zvýšenie platov o desať percent. Požadujú, aby sa upratal chaos vo financovaní v školstve. Napríklad nepedagogickým zamestnancom sa tarifné tabuľky neupravovali už päť rokov. V praxi sa zavierajú nožnice medzi tými, ktorí by mali mať nižšie platy, a tými, ktorí by mali vidieť na páske viac.
- Valorizácia v budúcom roku: Minister školstva Tomáš Drucker je presvedčený, že štát bude v budúcom roku schopný valorizovať mzdy zamestnancov v školstve. Malo by ísť o valorizáciu na úrovni približne päť až sedem percent.
- Do pekla na bode varu: Fico IV udatne odoláva profesijným hnutiam. Vzhľadom na antireformnosť všetkých „ficovlád“ by spravodlivosti bolo učinené zadosť, keby štrajkujúce stavy poslali vládu vlastizrady – pozor, podobenstvo – do pekla na bode varu, píše Peter Schutz.
V krátkosti z domova:
- Zrušené rokovanie s lekármi: Rokovanie medzi ministerstvom zdravotníctva a Lekárskym odborovým združením sa neuskutočnilo. Minister zdravotníctva Kamil Šaško informoval, že so šéfom LOZ Petrom Visolajským sa dohodli na spoločnom postupe, že minister najprv informuje vládu o požiadavke odborárov zvolať mimoriadnu schôdzu Národnej rady. Následne majú v rokovaniach pokračovať.
- Fico necháva zdravotníkov na Šaškovi: Riešenie situácie v zdravotníctve v súvislosti s výpoveďami lekárov je na ministrovi zdravotníctva Kamilovi Šaškovi, ktorý vie presne, čo má robiť. Vyplýva to z vyjadrení premiéra Roberta Fica. Zdôraznil, že je v téme zdravotníkov v „hlbokom“ konflikte záujmov, pretože mu zachránili život. Minister má Ficovu plnú podporu.
- Kaliňák vybral Black Hawky: Ministerstvo obrany nakúpi 12 vrtuľníkov Black Hawk. Uprednostnilo ich pred rovnakým počtom vrtuľníkov Viper, informoval minister obrany Robert Kaliňák. O ich špecifikácii bude rokovať. Okrem bojových akcií by mohli byť nasadené pri záchranných prácach či pri hasení požiarov.
Útok na ruského generála bol starostlivo načasovaný. Kyjev sa mstí za zakázané zbrane

V Moskve, sedem kilometrov od Kremľa, sa v utorok v skorých ranných hodinách ozval výbuch. Zariadenie umiestnené v elektrickej kolobežke vybuchlo práve vtedy, keď zo svojho bytu vychádzal vysokopostavený ruský generál Igor Kirillov.
K atentátu sa prihlásila Ukrajinská bezpečnostná služba. SBU tvrdí, že Rusko pod generálovým vedením použilo na Ukrajine zakázané zbrane aspoň 4800-krát, najmä bojové granáty K-1. Moskva obvinenia odmieta.
Kirillova, ktorý mal na starosti jadrové, biologické a chemické obranné sily Ruska, v pondelok odsúdil ukrajinský súd v neprítomnosti za použitie zakázaných zbraní. V minulosti naňho zároveň západní lídri uvalili sankcie pre jeho úlohu v ruskej invázii na Ukrajine.
Pri útoku na Riazanskom prospekte zahynul aj Kirillov asistent Iľja Polikarpov. Podľa ruských médií mohla bomba ovládaná na diaľku, ktorá značne poškodila budovu, obsahovať približne od 300 gramov do jedného kilogramu materiálu ekvivalentného TNT. Nie je to pritom prvý atentát na ruskom území spojený s vojnou na Ukrajine.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Kto chráni ukrajinské nebo: Týždenne majú niekoľko 12-hodinových zmien a obsluhujú zbrane na mobilných a statických pozíciách protivzdušnej obrany. Mnohí z neplatených dobrovoľníkov cez deň pracujú v bežných zamestnaniach a v noci zostreľujú drony.
- Severokórejské straty: Ukrajinská jednotka Síl pre špeciálne operácie za tri dni zabila v ruskej Kurskej oblasti 50 severokórejských vojakov a 47 zranila. Uviedla to v samotná jednotka, pričom zverejnila zábery FPV dronov, ktorými na Severokórejčanov na bojisku útočila.
- Ruský postup v Donecku: Ruské ministerstvo obrany hlási, že jeho sily dobyli Hannivku, ďalšiu dedinu v Doneckej oblasti, ktorá sa nachádza asi desať kilometrov južne od Kurachove. V okolí Hannivky je podľa agentúry AFP veľké ložisko lítia. Tento cenný kov sa používa na výrobu batérií predovšetkým do elektromobilov.
- Bilancia ruských strát: Po spustení invázie prišla ruská armáda o viac ako 3 600 tankov a takmer 8-tisíc obrnených vozidiel, tvrdí britské obranné spravodajstvo. Dodalo, že tak vysoké straty sú spôsobené aj použitím zastaraných a zle udržiavaných zbraní zo sovietskej éry. Rusi berú obrnené vozidlá zo skladov, modernizujú ich, a tam kde je to možné, ich nasadzujú do prvej línie.
Zo zahraničných webov:
- Project Syndicate: Keď Rusko bojuje proti nesprávnemu nepriateľovi
- Foreign Policy: Kto stratil viac zbraní - Rusko v Sýrii alebo Amerika v Afganistane?
- The Atlantic: Rozpadajúce sa základy americkej armády
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Martin Hodás prináša týždenný prehľad diania na slovenskej dezinformačnej scéne. Odoberať >
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
Tržby im rástli a zvyšovali zisk. Až prišlo nešťastie, ktoré pocítila celá krajina

Ak by ste sa pozreli na hospodárske výsledky spoločnosti Novogal v posledných dvoch rokoch, mohli by ste hovoriť o tom, že firma sa slušne rozbehla. Najväčšiemu slovenskému producentovi slepačích vajec sa za dva roky podarilo zvýšiť tržby o 67 percent na takmer 30 miliónov eur. Rástla aj ziskovosť.
Rok 2024 však priniesol nečakané prepady. Nešlo o následok zlých manažérskych rozhodnutí. Na farme Novogalu v Dvoroch nad Žitavou sa objavil vírus vtáčej chrípky. Táto udalosť pritom ovplyvnila celý trh.
Veterinári nariadili kompletnú likvidáciu zvierat na farme, teda 385-tisíc sliepok. Okrem toho, z predaja v obchodoch muselo byť stiahnutých a zlikvidovaných 1,5 milióna vajec. Novogal sa na produkcii vajec na Slovensku podieľal 10 až 15 percentami.
A ako sa z nešťastných udalostí pozviecha? Firma, za ktorou stojí rodina Ösziovcov, uviedla, že po ukončení hygienických opatrení plánuje obnoviť polovicu produkcie do konca februára 2025. Plná výroba by mala byť dosiahnutá o dva mesiace neskôr.
V krátkosti z ekonomiky:
- Chrenko rátal škody: Dlhé roky platilo, že najbohatším Slovákom je Ivan Chrenko. Za túto pozíciu vďačil svojej developerskej skupine HB Reavis, ktorá prerástla Slovensko. Roky, keď skupina výrazne rástla a svoje maximá posúvala čoraz vyššie, sú však minulosťou.
- Vylúčený tranzit plynu: Ukrajina môže rokovať o novej tranzitnej dohode ruského plynu do Európy, ale vylučuje predĺženie súčasnej dohody s Ruskom, uviedol ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ. Platnosť dohody o tranzite ruského plynu do strednej a západnej Európy cez územie Ukrajiny sa skončí o dva týždne.
- Žijú zo dňa na deň: Rusko zápasí s vysokou infláciou. Rast cien poháňaný obrovskými výdavkami štátu na vojnu na Ukrajine najviac zasiahol domácnosti, ktoré už žili na hranici existenčného minima. Ekonómovia odhadujú, že inflácia v Rusku dosiahne do konca roka deväť percent.
Chystá Montreal prekvapenie? Slafkovský trénoval ako center

Tréner Montrealu Canadiens Martin St. Louis skúša takmer zápas čo zápas rôzne zmeny vo formáciách. Chce naštartovať tím k víťazstvám, no stále nenašiel ideálne zloženia útokov. To ho môže posmeliť k odvážnym experimentom. O jednom takom týkajúcom sa Juraja Slafkovského špekulujú v zámorí.
Slovenského mladíka natočili, ako trénuje vhadzovania s ostatnými centrami Habs pod vedením experta na buly Marca Bureaua. Na tomto školení sa okrem Slafkovského zúčastnili Dvorak, Suzuki, Dach, Evans a Newhook. Košičan bol teda jediným čistokrvným krídelníkom v tejto partii.
Na poste centra má minimum skúseností. Napriek tomu sa nájdu odborníci, ktorí veria, že by sa v strede útoku nestratil. „V Slafkovskom by mohol nájsť Montreal hráča podobného Kopitarovi, Barkovovi a Hintzovi. Robustného, schopného nastúpiť proti komukoľvek z NHL,“ zamyslel sa Tony Patoine z portálu MSN.
Dôvodom, prečo by vedenie mohlo uvažovať o tomto kroku, je aj nedostatočná hĺbka tímu na pozícii centra a fakt, že väčšina z nich sú praváci. Impulz nepotrebuje len mužstvo, ale i Slafkovský. Po 27 dueloch má 15 bodov, z toho iba dva góly. V siedmich decembrových stretnutiach bodoval len raz.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Z loga značky Jaguar zmizla šelma. Ľudí nahnevala aj nová reklama

Predávate autá? Touto otázkou reagoval Elon Musk na nové logo automobilky Jaguar. Otázka znela podpichovačne, ale Musk nebol jediný, kto kriticky zareagoval na zmenu. Na sociálnych sieťach sa spustila vlna hejtu, fanúšikom sa nepáčilo, že značka zo svojho loga odstránila typickú kresbu šelmy.
Hejt sprevádzal aj nový reklamný šot. Podľa komentárov bol „plný zvláštnych ľudí, androgýnov, ktorí sú moderne oblečení a čudne sa pohybujú“. Ďalší pripomínali, že Jaguar má predávať „luxusné autá bohatým ľuďom, nie Teletubbies“.
Šot uvádzajúci zmeny prirovnávali k reklamám módnych značiek, treba povedať, že oprávnene. Je príliš fashion a nezobrazuje žiadne auto.
Jaguar prechádza radikálnou zmenou identity, najväčšou za posledné dekády. Po novom chce vyrábať už iba elektrické modely. Značka zo sociálnych sietí odstránila všetok starší obsah. Doslova vymazala svoju históriu. A zákazníkom sa to nepáči.
V krátkosti z kultúry:
- Alexová o SND: Bývala zamestnankyňa Slovenského národného divadla Jana Alexová dostala v prvé dni po príchode poverenej riaditeľky SND Zuzany Ťapákovej zákaz komunikovať s médiami a sledovala nelogické, nehospodárne a personálne ponižujúce praktiky. O viacerých z nich hovorí vo veľkom rozhovore.
- Najlepšie albumy roka: Niektoré zabojujú o cenu za najlepší album roka cien Grammy, iné dominovali hudobným rebríčkom aj bez nominácie a ďalšie ovládli leto či country priečky. Rok 2024 bol v hudobnom svete výdatný, o čom svedčia stovky albumov, ktoré vyšli.
- Vianoce v televízii: K Vianociam neoddeliteľne patria aj filmy a rozprávky, ktoré raz ročne vysielajú slovenské televízie. Okrem klasík ako Sám doma, Popoluška, Pelíšky či Perinbaba však prinášajú aj nové projekty z domácej alebo zo zahraničnej produkcie.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Bude kosť v krku ohrozením života? Lekári podávajú už aj výpovede z nadčasov
- Vizita: Detská akútna leukémia je pomerne vzácne ochorenie. Ako vyzerá jej diagnostika?
- Všesvet: Slovák dosiahol svetový rekord, ako najmladší obišiel na pionieri svet
Karikatúra

Recept dňa

Overené recepty aj zdravšie verzie. Vyberte si z našich klasických aj netradičných sladkých košíčkov na vianočný stôl.
Dnes očakávame
- Rokovanie vlády, strana Hlas bude mať po rokovaní tlačovku k situácii v zdravotníctve
- Európski členovia NATO rokujú s Volodymyrom Zelenským o ďalšej podpore Ukrajiny
- Vynesenie rozsudku nad influencerom Andrewom Tateom v prípade daňových únikov
Dnes v histórii

18. decembra 1940 podpísal nemecký diktátor Adolf Hitler tajný rozkaz nacistického vrchného velenia č. 21 pod krycím názvom Fall Barbarossa o prepadnutí a zničení Sovietskeho zväzu v bleskovej vojne. Ospravedlnením malo byť tvrdenie, že sa Červená armáda chystá napadnúť Nemecko a drží v blízkosti hraníc 190 divízií. Operácia sa začala 22. júna 1941 a skončila v decembri 1941, kedy vyčerpaná nemecká armáda prešla do obrany.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
