BRATISLAVA. Opozičná SaS chce, aby sa do Ústavy SR zakotvilo členstvo Slovenskej republiky v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii.
Informoval o tom na piatkovej tlačovej konferencii predseda strany Branislav Gröhling.
Zmenu chcú poslanci za SaS presadiť cez návrh ústavného zákona, ktorým by sa menila ústava. O návrhu by mal parlament rokovať na februárovej schôdzi.
"Som presvedčený o tom, že Robert Fico (Smer) poškodzuje záujmy občanov Slovenska nielen doma, ale aj v zahraničí. Výsledok Ficovej vlády za ostatné mesiace je zamilovaný obdiv k Rusku a poškodzovanie našich vzťahov smerom k EÚ a NATO, k našim západným partnerom. Vnímam to tak, že Fico nás ťahá preč od týchto organizácií a toto je pre nás neprijateľné. Preto sme sa rozhodli podať na februárovú schôdzu novelu ústavy, v ktorej zakotvujeme členstvo Slovenska v EÚ a NATO," vysvetlil šéf SaS.

Gröhling poznamenal, že predstavitelia koalície, konkrétne Hlasu, opakovane hovoria, že Ficovo rokovanie v Moskve a návšteva slovenských poslancov v Rusku nespochybňuje našu orientáciu a účasť Slovenska v EÚ a NATO.
Vyzýva preto poslancov Hlasu, aby podporili ich návrh. "Nech nerobia prázdne gestá," dodal.
Gašpar hovorí o otvorených dverách
Tibor Gašpar zo Smeru pre správy STVR zareagoval, že Slovensko vstúpilo do EÚ na základe referenda a prípadné vystúpenie by malo mať rovnaké pravidlá. Úprava ústavy by podľa neho mohla byť v tomto prekážkou.
„Smer nemá v tejto chvíli za prioritu a za cieľ vystúpiť z EÚ ani z NATO, ale obidve tieto združenia sa vyvíjajú v čase. Menia možno niektoré základné otázky alebo princípy fungovania, ktoré boli v čase, keď sme do nich vstupovali. Preto tu musia ostať otvorené dvere pre situáciu, že by sme eventuálne uvažovali aj tak už o krajnom riešení, ako je vystúpenie z EÚ,“ povedal pre Správy STVR.
V sobotu Gašpar uviedol, že z jeho výroku sa médiá snažia urobiť hystériu. “Včera som odpovedal na otázky novinárov o tom, či naše členstvo v týchto inštitúciách je potrebné zakotviť v ústave spôsobom, že som im vysvetlil, že pokiaľ sme do EÚ vstúpili cez referendum, tak aj o prípadnom vystúpení sa musí rozhodovať len formou referenda,” vraví Gašpar vo videu, ktoré zverejnil na Facebooku.
Dodal, že je na rozhodnutí občanov, kde a ako chcú žiť, nie na politikoch.
Výrok vyvolal ostré reakcie
Výrok podpredsedu parlamentu spôsobil reakcie nielen opozície, ale ozval sa Hlas aj prezident.
Koaličný partner Smeru Hlas odmieta akúkoľvek diskusiu o možnom vystúpení Slovenska z EÚ alebo NATO.
"Strana HLAS presadzuje suverénnu zahraničnú politiku, v ktorej musia byť slovenské záujmy na prvom mieste. Odmietame však akúkoľvek diskusiu o možnom vystúpení Slovenska z EÚ alebo NATO," uviedla hovorkyňa strany Michaela Eliášová.
Prezident Peter Pellegrini zareagoval príspevkom na sociálnej sieti, v ktorom zdieľal úryvok z memoranda o zahraničnej politike troch najvyšších ústavných činiteľov, kde vyhlasujú, že budú podporovať nespochybniteľné členstvo v EÚ a NATO.
SaS ostali z reakcie podpredsedu parlamentu šokovaní. "Vyzývame stranu Smer a premiéra Roberta Fica, aby sa k týmto slovám oficiálne prihlásili, respektíve ich dementovali," uviedol predseda SaS Branislav Gröhling a vyzval všetky parlamentné strany, aby zaujali stanovisko k predstavenej zmene ústavy.
Opozičné KDH považuje Gašparov výrok za dôkaz rozpadu koalície, keďže jeho vyjadrenie je v rozpore s Programovým vyhlásením vlády a aj s postojom prezidenta.
"EÚ a NATO považujeme za záruku ochrany bezpečnosti a ekonomických istôt pre našich občanov, našej štátnosti a nedotknuteľnosti našich hraníc," tlmočilo postoj hnutia jeho komunikačné oddelenie. Kresťanskí demokrati mienia, že Gašparove výroky sú zároveň manévrom strany Smer na zakrytie "zbabraného konsolidačného balíčka".
Progresívne Slovensko ostro odmieta Gašparove slová. "Potvrdzuje sa, pred čím sme varovali, predseda vlády SR Robert Fico si pripravuje pôdu pre vyvedenie Slovenska z Európy," uviedlo hnutie na sociálnej sieti.
V plnej nahote sa podľa PS potvrdilo, že Ficova vláda je schopná snažiť sa zakrývať vlastné zlyhania ohrozením základných pilierov stability, bezpečia a prosperity Slovenska.
"Celé generácie ľudí na Slovensku zápasili za jasné európske ukotvenie Slovenska, nedopustíme, aby Ficov zlepenec budúcnosť SR ohrozil," zdôraznilo PS.
Výroky Gašpara sú nielen nepochopiteľné, ale aj nebezpečné pre budúcnosť Slovenska, uviedlo hnutie Slovensko.
"SR je stabilnou a neoddeliteľnou súčasťou EÚ a NATO - organizácií, ktoré nám poskytujú bezpečnosť, hospodársky rast a politickú stabilitu. Vstup do týchto spoločenstiev nebol len historickým rozhodnutím, ale aj jasným záväzkom voči ľuďom, ktorí sa preň rozhodli v slobodnom referende," uviedlo hnutie, ktoré je zároveň presvedčené, že ak niekto pripúšťa možnosť vystúpenia SR z EÚ a NATO, nemal by zastávať vysoký politický post.
Podpredseda výboru pre obranu a bezpečnosť a člen osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti SIS Gábor Grendel z hnutia Slovensko upozornil v statuse na sociálnej sieti, že výroky podpredsedu parlamentu oslabujú dôveryhodnosť a spoľahlivosť SR v očiach spojencov v EÚ a NATO.
Rovnako tak poškodzujú dôveryhodnosť slovenských spravodajských a bezpečnostných zložiek, poukazuje pritom na to, že SIS riadi Gašparov syn Pavol.
"Oslabovať dôveryhodnosť a spoľahlivosť našich spravodajských a bezpečnostných zložiek pred spojencami škodí záujmom štátu vždy. Ale v čase masívnych kybernetických a hybridných útokov škodia takéto výroky dvojnásobne," zdôraznil Grendel.

Beata
Balogová
