Protivládny protest v Bratislave. Zdroj: TASR
BRATISLAVA. Vyše stotisíc ľudí sa vo štvrtok a v piatok zišlo na protestoch s názvom Slovensko je Európa.
Protesty sa konali v 30 mestách po celej krajine aj v zahraničí. Len v hlavnom meste, kde protestné zhromaždenie zorganizovala iniciatíva Mier Ukrajine, na Námestie slobody pred Úradom vlády prišlo podľa odhadov organizátorov 60-tisíc ľudí. Deň predtým v Košiciach na protest prišlo 15-tisíc ľudí.
Ľudí neodradili udalosti uplynulého týždňa, keď premiér Robert Fico zo Smeru na základe utajenej správy SIS prišiel s tvrdením, že za protestmi stojí zahraničná štruktúra.
"Sleduje nás tajná služba - lebo sa nás bojí?" povedal na pódiu v Bratislave historik a aktivista Fedor Blaščák z Platformy pre demokraciu a Nadácie otvorenej spoločnosti o správe SIS.
"My nie sme protištátne živly, naopak, my túto krajinu milujeme, chceme ju budovať v zjednotenej Európe, v slobodnom prostredí," hovoril.
"Slovensko a Česko sú spojené nádoby a preto musíme držať spolu," povedal český komik a herec Bolek Polívka, ktorý v Bratislave tiež vystúpil. Citoval aj známu vetu Václava Havla, že pravda a láska musia zvíťaziť nad zlom a nenávisťou.
"Dosť bolo Fica" a "kolaborant", skandoval dav na začiatku protestu v Bratislave, keď organizátori čítali štyri požiadavky protestov, ktoré odzneli už na proteste pred dvoma týždňami.
Nahnevaní občania
Iniciatíva Mier Ukrajine oznámila, že vo verejnej zbierke už vyzbierala 100-tisíc eur. Ďalší protest ohlásila na rovnakom mieste na 7. februára.
Reportéri SME, Korzár a MY z celého Slovenska hlásili, že na protesty v jednotlivých mestách prišlo viac ľudí ako pred dvoma týždňami.
"Toľko ľudí bolo na liptovskomikulášskom námestí naposledy na trhoch," povedali mladí Liptáci, ktorí začali protestné zhromaždenie na plnom centrálnom námestí v Liptovskom Mikuláši.
Davu sa tam prihovorila aj Zuzana Gažíková, riaditeľka Galérie Ľudovíta Fullu v Ružomberku, ktorá nedávno na protest proti praktikám vedenia ministerstva kultúry odstúpila.
"Tmárom a dezinformátorom sa dostáva viac pozornosti ako odborníkom," povedala. "Som nahnevaný občan tejto krajiny, kde spravodlivosť ťahá za kratší koniec a zdravotníctvo nie je premiérska téma, a krajiny, z ktorej odchádza čoraz viac mladých ľudí do zahraničia."
Pridala sa aj Čadca
V Banskej Bystrici sa na proteste zišlo odhadom viac ako 10-tisíc ľudí.
Prihovoril sa im aj raper Vec, občianskym menom Branislav Kováč. "My sme Európa," kričal do davu.
„Toľko ľudí som tu nevidel od 1989,“ povedal Jozef Sedílek, člen iniciatívy Nie v našom meste. Dav z Námestia SNP pochodoval k Pamätníku SNP za skandovania hesiel ako "Vytrváme!"
V Poprade na protest pred dvomi týždňami prišlo vyše 1 200 účastníkov, teraz ich je podľa odhadov organizátorov okolo štyritisíc. Protesty tam organizuje občianske združenie Poprad za demokraciu. Konajú sa pravidelne od decembra 2023, keď Ficova vláda prišla s návrhom na zmeny trestných zákonov.
Naproti tomu v Čadci, kde je silná voličská základňa Smeru, sa v piatok konal prvý oficiálny protest po siedmich rokoch.
"Priatelia, Čadca sa dnes definitívne pridala k mestám, ktorým záleží na proeurópskom smerovaní našej krajiny," povedal na začiatok zhromaždenia organizátor Ľuboš Žárský. Na Matičnom námestí sa stretlo vyše 400 ľudí.
Protivládny protest v Humennom. Zdroj: TASR
V Žiline si moderátor Juraj Šoko Tabaček vyslúžil ovácie a skandovanie „Šoko na hrad“ tým, že apeloval na upokojenie a zjednotenie.
„Sloboda nie je zadarmo, musíme ju chrániť, nie násilím, nie urážkami. Musíme o nej hovoriť medzi našimi deťmi, kamarátmi aj s ľuďmi naokolo," povedal.
Spolupatričnosť je zbraň
Expert na hybridné hrozby Victor Breiner v Bratislave povedal davu svoj príbeh o tom, ako sa zo zahraničia v čase konca tretej vlády Roberta Fica vrátil s rodinou na Slovensku s nádejou, že Slovensko bude rešpektovaná, moderná európska krajina.
"My sme Európa," odpovedá mu dav.
Prihovoril sa poctivým príslušníkom SIS, polície a ďalších ozbrojených zložiek, pravým vlastencom. "Viem, že vás je veľa," hovorí.
Dôverujte a pomáhajte ľuďom, vyzval Breiner ľudí na proteste. "Spolupatričnosť medzi nami je skutočná. Toto je tá najsilnejšia zbraň proti skutočnému pokusu uniesť štát," povedal.
Bez guláša a karafiátu
Herec Tomáš Maštalír povedal, že politickí vodcovia tejto krajiny si nevedia predstaviť, že niekto môže konať z vlastnej vôle, bez toho, aby mal z toho osobný prospech. "Nevedia si predstaviť, že na námestie príde masa ľudí, aj keď za to nedostanú guláš a karafiát," povedal.
Premiérovi Ficovi pripomenul, že v minulosti sám nabádal ľudí, aby zobrali lopaty a išli na Úrad vlády, hovoril o hrozbe puču a "komicky trápne" pre to zvolal bezpečnostnú radu štátu.
"Hanba!" skanduje dav.
Katarína Batková z Via Iuris a Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu vystúpili za mimovládne organizácie.
"Každý z nás sa môže zapájať do politiky každý deň a je to naša povinnosť," povedala Batková. "My, čo dnes stojíme na námestiach po celom Slovensku, sme aktívna občianska spoločnosť. Táto vláda systematicky útočí na občiansku spoločnosť a médiá, vymýšľajú zákony, ktoré brutálne obmedzujú práva."
Spomenula zvažované obmedzenie zhromaždení cez lex atentát a spoplatnenie poskytovania informácií podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám.
Protivládny protest v Žiline. Zdroj: TASR
SIS tvrdí, že má závažné informácie o pokuse o destabilizáciu štátu, ale korupcia dlhodobo destabilizuje Slovensko, nie mimovládne organizácie, povedala na pódiu Zuzana Petková.
Tajná služba hovorí aj o organizovanej zločineckej skupine. Petková pripomenula, že otec riaditeľa SIS, Tibor Gašpar, je pritom obžalovaný z činnosti v organizovanej zločineckej skupine.
Vymenovala, kto všetko bol prepustený a koho kauzy boli premlčané, medzi nimi aj bývalého ministra financií za Smer Jána Počiatka.
Študentstvo chce ospravedlnenie
Na proteste vystúpili študenti, ktorí ešte včera vydali spoločné vyhlásenie.
"Je čas, aby sme sa spojili a spoločne vyjadrili jednoznačný nesúhlas s krokmi a geopolitickým smerovaním vlády Roberta Fica," čítala na pódiu z vyhlásenia zástupkyňa študentstva.
Čoraz viac mladých a talentovaných ľudí podľa nich odchádza za lepšími podmienkami do zahraničia pre podfinancované školstvo, zaostávajúcu kvalitu vzdelávania a napätú atmosféra.

"Rázne odsudzujeme slovné útoky premiéra Roberta Fica na študentov a študentky, občanov a občianky, ktorí si dovolili prejaviť iný názor než ten jeho, ako v prípade Simona Omaníka. Považujeme za neakceptovateľné, aby verejný činiteľ útočil na študentstvo," hovoria študenti.
Zástupcovia študentských a mládežníckych organizácií okrem iného žiadajú, aby vláda vytvorila lepšie podmienky pre sebarozvoj mládeže a stratégiu pre návrat ľudí zo zahraničia.
Máte najlepšie karty
Zakladateľ Nadácie otvorenej spoločnosti George Soros povedal, že otvorená spoločnosť si vyžaduje obete. Aj také, ako dnes prinášate vy, keď tu stojíte v mraze, povedal davu šéf nadácie na Slovensku Fedor Blaščák.
"Nevadí!" odpovedali mu ľudia.
Slovensko je nezničiteľná krajina, porazili sme fašizmus, komunizmus aj mečiarizmus. Nikdy nebolo aktívnych občanov na Slovensku viac, než je nás dnes v roku 2025, povedal Blaščák.
"Nikto z tých pred nami, na ktorých odkazujeme, keď hľadáme hrdosť na krajinu, ako na generála Viesta alebo podzemnú cirkev za komunizmu, nikto z nich nemal v ruke lepšie karty. Tak do toho!" vyzval ľudí.
Texty o krokoch vlády a protestoch nezamykáme
Aj pre vážnosť situácie sme sa v denníku SME rozhodli v najbližšom čase nezamykať články a komentáre, ktoré vám prinášajú podrobné informácie o spoločenskom dianí, o krokoch vlády a nenásilných protestoch.
Ďakujeme, že nás čítate, dôverujete nám a našu prácu podporujete. Môžete to urobiť aj kúpou predplatného.

Beata
Balogová
