SME

Ranný brífing: Migaľovci naťahujú Fica, podľa Kaliňáka treba vpád agresora prečkať

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Noví ministri a iní činovníci si na funkcie ešte musia počkať. Premiér Robert Fico sa stále nedohodol s poslancami okolo Samuela Migaľa. Tí nechcú zmeniť názor na viaceré plány koalície a je možné, že za svoju lojalitu budú Fica žiadať o kreslá v niekoľkých štátnych inštitúciách, ktoré by obsadili vlastnými ľuďmi.

Minister obrany by mal zabezpečiť obranu Slovenska, ak by hrozilo narušenie územnej celistvosti a suverenity krajiny. Robert Kaliňák sa však uchýlil k tvrdeniam, že brániť vlasť pred nepriateľom je nesprávny prístup, keďže pri obrane zomierajú ľudia. Tvrdí, že vpád agresora treba len prečkať.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Migaľovci naťahujú Fica, Kaliňák by nás zrejme pred Rusmi nebránil
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


V tlačenom vydaní denníkov SME a Korzár dnes nájdete prílohu Kúpele so všetkými užitočnými informáciami o kúpeľných pobytoch a ich preplácaní.


Na nových ministrov sa môže čakať ešte mesiac. Riešenie Ficovi sťažujú rebeli aj Raši

Prestavba vlády nemusí prísť ešte mesiac. Premiér Robert Fico sa stále nedohodol s trojicou rebelov pôvodom z Hlasu a podpora vlády od pôvodných 79 poslancov je stále neistá. Vyplýva to z rozhovorov SME s viacerými aktérmi z koalície.

SkryťVypnúť reklamu

Fico už slabnúce menšie koaličné strany Hlas a SNS pritlačil, aby odovzdali každá po ministerstve, ktoré získali po voľbách. Môže ich ponúknuť dvom skupinkám rebelujúcich poslancov. Ministerstvo športu a cestovného ruchu odídencom z klubu SNS okolo Rudolfa Huliaka a ministerstvo investícií poslancom okolo Samuela Migaľa, ktorého vylúčili z Hlasu. Zaviazali by sa za to znovu podporovať koalíciu v parlamente.

Rovnica je však zložitejšia. Rebeli pôvodom z Hlasu, Samuel Migaľ, Radomír Šalitroš a Ján Ferenčák, podľa informácií SME nechcú zmeniť názor na viaceré plány koalície, najmä od SNS, ktoré už minulý rok odmietali podporiť.

Ide napríklad o návrhy o mimovládnych organizáciách, istá nie je ani ich podpora pri voľbe členov Rady STVR, ktorú chce ovládnuť SNS a jej predsedom chce byť terajší šéf služobného úradu na ministerstve kultúry Lukáš Machala. Rovnako nemusia podporiť nominanta Hlasu na predsedu parlamentu Richarda Rašiho. Denníku SME sa podarilo zistiť, čo za podporu vlády požadujú.

SkryťVypnúť reklamu
  • Neznesiteľná ľahkosť bezvládia: Vláda akože vládne, schvaľuje zákony do šuplíka, poslanci sa aspoň nestrhajú a verejnosť už týždne počúva, že tak do týždňa sa to vyrieši. Je to nehoráznosť, ale uznajme, že tam, kde by iní mali na hľadanie východiska len týždne, si Fico vymohol kvartál. Ako sa vraví, drzosť je tiež šťastie, píše Peter Tkačenko.

Minister obrany Kaliňák pred Poliakmi tvrdil, že nebrániť sa je lepšie

V štvrtej vláde Roberta Fica je Robert Kaliňák ministrom obrany. Mal by zabezpečiť obranu Slovenska, ak by hrozilo narušenie územnej celistvosti a suverenity krajiny. Zo všetkých ústavných činiteľov sa však práve minister obrany uchýlil k tvrdeniam, že brániť vlasť pred nepriateľom je nesprávny prístup, keďže pri obrane zomierajú ľudia. Tvrdí, že vpád agresora treba len prečkať.

SkryťVypnúť reklamu

„Nakoniec, ako platí, raz ten Rus odíde. A to platí vždy,“ povedal Kaliňák na návšteve Poľska na tlačovej besede s poľským ministrom obrany Władysławom Kosiniak-Kamyszom. Predtým spolu podpísali memorandum o posilnení spolupráce v zbrojárskom priemysle.

Kaliňák sa dostal aj k interpretácii slovenských a poľských dejín vo vzťahu k Rusku a Sovietskemu zväzu. Pri príležitosti tretieho výročia začiatku ruskej agresie na Ukrajine najskôr povedal, že „neexistuje právo silnejšieho“, a pripustil, že došlo k porušeniu medzinárodného práva. Rusko ako agresora priamo neuviedol.

Potom však začal novinárom vysvetľovať, že slovenský postoj nedodávať viac Ukrajine vojenskú pomoc z armádnych zdrojov má historické korene. Historické súvislosti zjednodušil a nadinterpretoval. Denník SME jeho slová skonfrontoval s faktmi.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z domova:

  • Šimkovičovej konkurz v SNG: Vybraný riaditeľ Slovenskej národnej galérie Juraj Králik mohol v týchto dňoch už iba čakať na vymenovanie do funkcie ministerkou kultúry Martinou Šimkovičovou. Namiesto toho sa výber riaditeľa vracia opäť na začiatok po tom, ako Šimkovičová celé výberové konanie zrušila. Dôvodom bol konflikt záujmov.
  • Fico chce zoznamy dotácií: Premiér Robert Fico vyzval ministerstvá na vypracovanie zoznamu grantov a dotácií, ktoré poskytli nadáciám, občianskym združeniam a iným organizáciám. Tvrdí, že nemôže akceptovať politicky zamerané mimovládky, ktoré netransparentne ovplyvňujú verejnú mienku a politickú súťaž. Líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka to označil za škandál.
  • SNS sa nepáči hlasovanie Slovenska: SNS vyzvala premiéra Roberta Fica na bezodkladné ospravedlnenie sa za hlasovanie na Valnom zhromaždení OSN, kde zástupca Slovenska hlasoval za uznesenie navrhnuté Ukrajinou, že Rusko je agresor. SNS uviedla, že je principiálne proti takémuto hlasovaniu a vyzvala ministra zahraničia Juraja Blanára, aby prehodnotil zastúpenie Slovenska na pôde OSN.

Krajná pravica uspela aj bez Muska, mladí sa prikláňajú doľava. Čo ukázali nemecké voľby

Šestnásť rokov viedli kresťanskí demokrati (CDU/CSU) na čele s Angelou Merkelovou Nemecko, až kým ich v roku 2021 nevystriedali sociálni demokrati (SPD) a ich kancelár Olaf Scholz. Po troch rokoch sa však CDU/CSU do čela nemeckej politiky vracia – aj keď výrazne iná od čias Angely Merkelovej.

SkryťVypnúť reklamu

Najhorúcejší kandidát na kancelára Friedrich Merz má pred sebou úlohu poskladať stabilnú koalíciu - aj keď tesný neúspech proruskej strany mu tento krok zásadne uľahčil. Navyše výrazný úspech protiislamskej Alternatívy pre Nemecko (AfD) ukazuje, že Merz bude musieť nájsť partnerov aj na riešenie horúcej témy – migrácie a bezpečnosti.

AfD, ktorú pre podozrenia z pravicového extrémizmu monitoruje Spolkový úrad na ochranu ústavy, zdvojnásobila svoju podporu oproti minulým voľbám. Predčasné voľby tiež ukázali, nakoľko rozdelené je Nemecko geograficky – keďže AfD sa darilo primárne v bývalej NDR. Mladí ľudia odmietajúci AfD zase dali prednosť ľavicovej strane Die Linke a strácajú dôveru v mainstreamové strany.

Voliť bolo tiež rekordných 83 percent voličov - najviac od zjednotenia Nemecka. Pozrite si šesť vecí, ktoré ukázali nemecké voľby.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Rusko je agresor: Valné zhromaždenie OSN schválilo rezolúciu Ukrajiny a európskych krajín, ktorá potvrdzuje ukrajinskú územnú celistvosť a označuje Rusko za agresora. Za hlasovalo 93 krajín vrátane Slovenska. USA, Rusko, Maďarsko, Izrael a ďalších 14 krajín bolo proti. Hlasovania sa zdržalo 65 štátov.
  • Pozvánka na pľundrovanie Ukrajiny: Rusko ponúka USA a ďalším účasť na ťažbe vzácnych nerastov, aj na okupovaných ukrajinských územiach, vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin. Šéf Kremľa sa tak vyjadril v čase, keď Washington a Kyjev rokujú o dohode o prístupe USA k ukrajinským vzácnym nerastom.
  • Prímerie na Ukrajine: Francúzsky prezident Emmanuel Macron po stretnutí s Donaldom Trumpom vyhlásil, že k prímeriu na Ukrajine by mohlo dôjsť v najbližších týždňoch. Podľa francúzskeho lídra prebiehajú konkrétne rozhovory o pláne na dosiahnutie trvalého mieru, na ktorom sa bude podieľať aj Ukrajina.
  • Náklady na obnovu Ukrajiny: Odhadované náklady na obnovu Ukrajiny tri roky po ruskej invázii stúpli o vyše sedem percent na 500 miliárd eur. Ide o takmer trojnásobok jej očakávaného hospodárskeho výkonu v roku 2024. Vyplýva to z novej štúdie Svetovej banky, OSN, Európskej komisie a ukrajinskej vlády. Najviac postihnutými sektormi sú energetika, bývanie, doprava, obchod a vzdelávanie.

Zo zahraničných webov:


Parkovanie na hulváta sa v Bratislave neskončí. Česi s projektom mesto nepresvedčili

Parkovanie je dlhoročný problém, ktorý už riešia mestá všetkých veľkostí. Pri hľadaní miesta pre automobil však platí priama úmera, ktorá hovorí, že čím väčšie mesto, tým väčší problém nájsť parkovacie stojisko. Česká spoločnosť Heim Trade sa koncom uplynulého roka rozhodla riešiť niekoľkoročné sťažnosti tým, že v bratislavskom Novom Meste postaví nové parkovisko.

SkryťVypnúť reklamu

Obrátila sa na magistrát so zámerom, ktorý počítal s výstavbou parkoviska na ploche pred poliklinikou na Tehelnej ulici. Návrh počítal s výstavbou komunikácie, chodníkov, parkoviska a prislúchajúcej dažďovej komunikácie.

Parkovisko malo vytvoriť stojiská s kolmým radením pre 51 osobných automobilov, pre tri autá so zdravotne znevýhodnenými osobami, pre desať vozidiel skupiny N1 a pre šesť motocyklov.

Jej plán však narazil na neznalosť miestnych pomerov a z magistrátu tak odišla so zamietavým stanoviskom. Magistrát konštatoval, že zámer je v rozpore s územným plánom. V zdôvodnení poukázal na to, že zámer nedosahuje minimálne 40 percent ozelenenej plochy.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Netransparentné hospodárenie Tiposu: Opozičná poslankyňa Veronika Remišová poukázala na to, že štátna spoločnosť Tipos uzatvorila zmluvu na tlačiarenské služby za takmer pol milióna eur, kde objednáva 140-tisíc podpivníkov. Remišová zároveň podotkla, že Tipos nechce zverejňovať podstatné náležitosti zmlúv.
  • Prepad predaja Tesly: Americký výrobca elektrických áut Tesla vykázal za január pokles predaja v celej Európe o 45 percent. Konkurenčné automobilky pritom na starom kontinente zaznamenali prudký nárast dopytu po elektrických vozidlách. Akcie Tesly klesli a po prvý raz od novembra 2024 sa trhová kapitalizácia spoločnosti znížila pod jeden bilión dolárov.
  • Európe sa míňajú zásoby plynu: Zásoby plynu v európskych podzemných zásobníkoch klesli pod 41 percent. To je o 11,15 percent menej ako priemer k tomuto dátumu za päť rokov. Vyplýva to z údajov Gas Infrastructure Europe. Od začiatku vykurovacej sezóny štáty EÚ odčerpali zo zásobníkov zhruba 64 miliárd kubických metrov plynu.

Na Malorke je zbožňovaný líder, na Slovensku odsúvaný. Jeho prípad je záhadou

„Odmalička som bol dobrým strelcom a na turnajoch som vyhral niekoľko individuálnych ocenení pre najlepšieho kanoniera. Dnes to znie ako paradox,“ vravel v minulosti pre SME Martin Valjent. Ako dieťa bol útočníkom, ale svet ho pozná ako poctivého obrancu.

SkryťVypnúť reklamu

Stopér RCD Mallorca strelil svoj vôbec prvý gól v španielskej lige, kde odohral už 150 zápasov. Futbalisti RCD Mallorca remizovali v zápase 25. kola La Ligy na pôde FC Sevilla 1:1. Bod pre hostí zariadil v 91. minúte práve Valjent, keď využil chybu brankára.

Valjent je na Slovensku nevyjasnená záhada. „Martin Valjent je pre Malorku absolútne nenahraditeľný. Fanúšikovia i ľudia v klube ho zbožňujú,“ vyhlásil pre Sportnet jeho spoluhráč a krajan Dominik Greif.

V národnom tíme si dlhodobo nenašiel miesto. Ani jeden z trojice trénerov (Hapal, Tarkovič, Calzona) nevysvetlil, kde je problém. Všetci traja vyzdvihovali jeho profesionalitu, ale preferovali iných.


Kreslili po nej dievčatá z polepšovne. Donatellovu bustu z Levoče nám môže závidieť svet

Desaťročia bola busta mladej ženy z kararského mramoru uložená v depozite Spišského múzea v Levoči s nič nehovoriacim popisom „mramorová busta ženy neznámeho autora.“

SkryťVypnúť reklamu

Po dlhom výskume Marty Herucovej zo Slovenskej akadémie vied je dnes už takmer stopercentne isté, že busta Cecílie Gonzaga je dielom renesančného sochára Donatella. Vznikla v polovici 15. storočia vo Florencii a na Spiš sa pravdepodobne dostala vďaka spriaznenosti rodín Gonzaga z Mantovy a rodom Csákyovcov.

Je to udalosť, ktorú môžu slovenskej Levoči závidieť mnohé svetové galérie a múzeá. Verejnosť ju pritom nikdy nevidela a namieste sú otázky, ako s týmto výnimočným objavom a dielom samotným naložiť.

Podľa platformy Otvorená Kultúra! existujú obavy, či budúce vedenie múzea túto a iné vzácne pamiatky bude spravovať adekvátne. V múzeu nedávno za zatvorenými dverami prebehlo výberové konanie na pozíciu riaditeľa. Meno nového šéfa ešte nie je verejnosti známe.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Pripravte si tabouleh, arabský petržlenový šalát, ktorý vďaka svojmu zloženiu pomáha tráveniu.

Dnes očakávame

  • Rokovanie vlády
  • Premiér Robert Fico prijme predstaviteľov spoločnosti Gotion InoBat Batteries
  • Súd s bývalým sudcom Pavlom Polkom stíhaným pre trestný čin nepriamej korupcie
  • Súd s exministrom spravodlivosti Gáborom Gálom obžalovaným z korupcie
  • Prvé zasadnutie vlády Donalda Trumpa, aj za účasti Elona Muska

Dnes v histórii

V newyorskom Svetovom obchodnom centre zahynulo 26. februára 1993 šesť osôb a vyše tisíc bolo zranených po tom, keď pod severnou vežou vybuchla bomba v dodávke. Útok naplánovali pakistanskí moslimskí extrémisti pod vedením Ramzího Júsefa, ktorého financoval jeho strýko Chálid Šajch Muhammad. Z útoku obvinili štyroch moslimských extrémistov a odsúdili ich na 240 rokov väzenia. Celú akciu údajne financovala teroristická skupina al-Káida.

SkryťVypnúť reklamu

Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

P.S.: Ak ste dočítali až sem a máte pre mňa na Ranný brífing spätnú väzbu, pripomienky alebo nápad na vylepšenie, napíšte mi na michal.deliman@sme.sk.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 517
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 053
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 745
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 593
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 411
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 373
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 171
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 773
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu