Na stretnutí, kde mali ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a americký prezident Donald Trump podpísať dohodu o podieloch z ťažby vzácnych kovov na Ukrajine, došlo k hádke. Trump poučoval Zelenského, že sa zahráva s treťou svetovou vojnou a že má prísť, až keď bude pripravený na mier. Fiasko v Bielom dome znamená, že spojenectvo medzi Trumpovými Spojenými štátmi a Európou je nenávratne poškodené.
Robert Fico a Viktor Orbán ako jediní spomedzi európskych lídrov kritizovali po výstupe v Bielom dome Zelenského a odmietli Ukrajine prisľúbiť podporu. Naopak, Fico sa pokúša dianie využiť na opätovný nátlak na Ukrajinu, aby obnovila tranzit ruského plynu. Aj vďaka tomu chýbal na summite lídrov v Londýne.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Návšteva sa skončila fiaskom. Trump a Zelenskyj sa namiesto dohody pohádali
- Nenávratne poškodené vzťahy? Európa hľadá ochotných brániť Ukrajinu
- Fico zostal na okraji s Orbánom. Ako reagovali lídri Únie na fiasko v Bielom dome
- Trumpove clá nikomu neublížia viac ako Slovensku, Ficova radosť má trpkú pachuť
- Trump chce dopingové hry. Jeho syn do projektu investoval desiatky miliónov
- Sú dnes autá drahé? Pozrite sa, koľko stáli pred dvadsiatimi rokmi
Návšteva sa skončila fiaskom. Trump a Zelenskyj sa namiesto dohody pohádali

Napriek tomu, že len pred niekoľkými dňami ho americký prezident Donald Trump nazval diktátorom, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prišiel v piatok do USA podpísať dohodu o nerastoch, ktorou chcel posilniť americkú podporu Ukrajiny. Nakoniec však v Bielom dome došlo k hádke.
Stretnutie sa od začiatku nieslo v napätej atmosfére, vystupňoval ju však americký viceprezident J. D. Vance. Zelenskému totiž povedal, že vojna sa musí skončiť diplomatickou cestou. Následne ho obvinil, že nemá dostatočný rešpekt.
„Povedali ste ďakujem aspoň raz za celé toto stretnutie?,” spýtal sa ho. Zelenskyj odpovedal, že tak urobil veľakrát. Vzápätí sa pridal aj Trump, ktorý Zelenskému povedal, že by mal byť „vďačný”, a obvinil ho, že „hazarduje s treťou svetovou vojnou“.
Trump Zelenského obvinil aj z toho, že sa zahráva so životmi ukrajinských obyvateľov a pohrozil zastavením americkej podpory Ukrajine. Napäté stretnutie sa skončilo Zelenského predčasným odchodom. Spoločná tlačová konferencia, ktorá bola naplánovaná po stretnutí, sa zrušila.
- Problém s oblečením: Britská televízia Sky News tvrdí, že tím Bieleho domu radil ukrajinskej strane, že rokovania s Trumpom by mohli dopadnúť dobre, ak by si Zelenskyj obliekol oblek. Pre Trumpa vraj mohlo byť rešpektovanie dress codu dôležité. V obleku v Bielom dome pritom nevídať ani Trumpovho blízkeho spojenca, miliardára Elona Muska.
- Vzťah vraj možno napraviť: Ukrajina je pripravená na mier s Ruskom, ale potrebuje bezpečnostné záruky, uviedol Zelenskyj v rozhovore pre televíziu Fox News. Vyjadril tiež presvedčenie, že jeho vzťahy s Trumpom sa dajú napraviť. Dodal, že by chcel, aby Trump pri rokovaniach stál viac na strane Ukrajiny.
- Ťažiť môže len Putin: Zatiaľ čo americkí demokrati takmer jednohlasne odsúdili správanie Trumpa a Vancea po schôdzke so Zelenským, nie všetci republikáni sa po hádke v Bielom dome postavili za Trumpa. Podľa niektorých utrpeli obe strany a ťažiť z tejto diplomatickej roztržky teraz môže len ruský prezident.
- V Kremli sú spokojní: Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov uviedol, že „radikálny posun v zahraničnej politike Spojených štátov voči Rusku je do značnej miery v súlade s víziou“ Kremľa. Zdôraznil, že cesta k obnove bilaterálnych vzťahov môže byť rýchla a úspešná, ak sa bude plniť prianie oboch prezidentov.
- Ukrajina podporila Zelenského: Aj keď sa Ukrajinci obávajú, že im Trump môže odrezať podporu, za svojím prezidentom naďalej stoja. Zároveň Trumpove výroky odsudzujú. Zelenského po roztržke s Trumpom takmer okamžite podporili viacerí ukrajinskí politici aj armádni predstavitelia.
- Ukrajinci, nie ste sami: Na ostrú výmenu názorov a predčasné ukončenie rokovaní medzi Zelenským a Trumpom reagovali politici nielen z Ukrajiny a Ruska, ale aj viacero svetových lídrov. Väčšina európskych lídrov vyjadrila po vyhrotenom stretnutí podporu Ukrajine.
- Trump by sa mal ospravedlniť: Trump a Vance sa ani nenamáhali predstierať, že Spojené štáty sa snažia konflikt diplomaticky riešiť. Bola to demonštrácia sily v jej najzahanbujúcejšej podobe. Predviedli Ameriku ako policajta – len nie toho, ktorý stojí na strane zákona, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
- Aj Trump raz odíde: Ako poslednú červenú čiaru, ktorá zastaví v nezodpovednom uvažovaní aj zarytých trumpovcov, si viem predstaviť, že Trump opustí EÚ v jej boji proti ruskej agresii, ale určite sa vojensky nepridá k Rusku. Tam už zafungujú aj americké súdy, píše Miroslav Kocúr.
Nenávratne poškodené vzťahy? Európa hľadá ochotných brániť Ukrajinu

Deň po napätej výmene v Bielom dome privítal oveľa vrúcnejšie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Londýne britský premiér Keir Starmer. Zelenskyj priletel do Británie hovoriť o potrebe ďalšej podpory Ukrajiny a ukončenia vojny. Ide zároveň o hlavné témy summitu, na ktorý britský premiér pozval viacerých, najmä európskych lídrov.
Pôvodne ich mal Starmer informovať o svojom minulotýždňovom stretnutí s Trumpom v Bielom dome, na ktorom preberali aj pomoc Ukrajine. Po fiasku so Zelenským však summit v kontexte posilnenia ukrajinskej obrany naberá nový význam.
Do Londýna pricestovali zástupcovia Francúzska, Talianska, Nemecka, Holandska, Dánska, Nórska, Poľska, Česka, Španielska, Švédska, Fínska, Rumunska, ako aj Turecka a Kanady. Prišli aj šéfovia Európskej komisie, Európskej rady a NATO. Chýbali slovenský premiér Robert Fico a maďarský premiér Viktor Orbán. Ako jediní lídri krajín EÚ sa Ukrajiny nezastali.
Ako prvá sa po konci stretnutia vyjadrila šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Vyzdvihla potrebu opätovného a urgentného vyzbrojenia Ukrajiny, ktoré chce navrhnúť na zasadnutí Európskej rady 6. marca. Európa musí podľa nej tiež zapracovať na tom, „aby sa z Ukrajiny stal oceľový dikobraz, ktorý je pre potenciálnych útočníkov nestráviteľný“.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Európa potrebuje prezbrojiť: Európa nevyhnutne potrebuje prezbrojiť, povedala po summite v Londýne šéfky eurokomisie von der Leyenová. „Po dlhej dobe nedostatočných investícií je teraz nanajvýš dôležité investície do obrany na dlhší čas zvýšiť,“ uviedla a dodala, že je nutné pripraviť sa na najhoršie.
- Demilitarizácia neprichádza do úvahy: Ruská požiadavka na demilitarizáciu Ukrajiny je neprijateľná, povedal po summite nemecký kancelár Olaf Scholz. Po skončení vojny bude podľa neho potrebné zachovať na Ukrajine silnú armádu. Zdôraznil tiež, že je nevyhnutné Ukrajinu ďalej podporovať a zároveň posilniť európsku bezpečnosť.
- Práce na pláne prímeria: Británia a Francúzsko budú s Ukrajinou pracovať na pláne prímeria, o ktorom potom budú rokovať s USA, informoval britský premiér Starmer. Na adresu ukrajinského prezidenta Zelenského, ktorý sa s Trumpom v Bielom dome dostal do tvrdého stretu, podotkol, že neurobil nič zlé.
- Odchod USA z OSN a NATO: Miliardár a Trumpov poradca Elon Musk podporil návrh na vystúpenie USA z NATO a OSN. Na sociálnej sieti X v reakcii na príspevok od pravicového politického komentátora, ktorý povedal, že „je čas“, aby USA opustili NATO a OSN napísal: „Súhlasím.“
Zo zahraničných webov:
- The Atlantic: Putinizácia Ameriky
- Project Syndicate: Amerika je preč - Európa ju musí nahradiť
- Foreign Affairs: Ako neukončiť vojnu na Ukrajine
Fico zostal na okraji s Orbánom. Ako reagovali lídri Únie na fiasko v Bielom dome

Na jedno z najväčších diplomatických faux pas v Bielom dome po zlyhaní stretnutia prezidentov Donalda Trumpa a Volodymyra Zelenského sa Slovensko ešte viac dostáva na okraj Európskej únie.
Len dva členské štáty Európskej únie v reakcii kritizovali ukrajinského prezidenta: Slovensko a Maďarsko. Po zatiaľ najdôležitejšom diplomatickom incidente tohto roka so svetovým významom sa Slovensko vďaka reakcii premiéra Roberta Fica ešte viac odčleňuje od svojich najbližších spojencov a sympatizuje s osou „Trump-Putin“.
Fico naďalej odmieta podporovať Ukrajinu v jej vojenskom úsilí a žiada okamžité prímerie, hoci Ukrajina aj pre zlyhanie schôdzky Trumpa so Zelenským nemá garancie, že by zastavenie bojov, prímerie a následný mier odvrátili pravdepodobnosť budúceho útoku Ruska na Ukrajinu.
Premiér sa pokúša medzinárodné dianie využiť na opätovný nátlak na Ukrajinu, aby obnovila tranzit ruského plynu z Ruska cez svoje územie. „Ak nebude na summite rešpektované, že sú aj iné názory ako len pokračovať vo vojne, vo štvrtok nemusí byť Európska rada schopná dohodnúť sa na záveroch k Ukrajine,“ uviedol Fico.
V krátkosti z domova:
- Slovensko zažíva výnimočné sucho: Slovensko túto zimu zažíva netradične dlhé obdobie sucha. Prejavuje sa tým, že rekordne poklesla hladina vodných nádrží, znížil sa aj prietok v riekach. Pôdna vlhkosť poklesla na také hodnoty, že poľnohospodári majú pred nadchádzajúcou sezónou obavy. Sucho negatívne vplýva aj na množstvo podzemných vôd.
- Zaseknutá kauza Ezechiel 7: Prešiel už takmer rok od momentu, keď polícia navrhla podať obžalobu na bývalého policajta Romana Stahla. A to rovno v dôležitej kauze Ezechiel 7, v ktorej ho stíhali spoločne s oligarchom Norbertom Bödörom a exšéfom polície, dnes poslancom Smeru Tiborom Gašparom. Prokuratúra dodnes nerozhodla, čo s prípadom ďalej.
- Pellegrini je stále najdôveryhodnejší: Najviac Slovákov stále dôveruje prezidentovi Petrovi Pellegrinimu. Hlave štátu verí 52 percent ľudí, naopak 48 percent opýtaných jej nedôveruje. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre portál 360-tka. O druhé a tretie miesto sa delia líder Smeru Robert Fico a predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok. Obom dôveruje 34 percent opýtaných.
Trumpove clá nikomu neublížia viac ako Slovensku, Ficova radosť má trpkú pachuť

Americký prezident Donald Trump oznámil, že čoskoro USA zavedú clá na dovoz z Európskej únie vo výške 25 percent. Tvrdí, že export európskych krajín je vyšší ako dovoz, čo považuje za nespravodlivé. Európska únia reaguje, že na vyššie clá odpovie protiopatreniami.
Trump rozpútava colnú vojnu s najväčšími obchodnými partnermi. Okrem EÚ sú to aj Mexiko a Kanada, kde by mali 25-percentné clá platiť od 4. marca. Sprísňovanie colnej politiky nemôže dopadnúť dobre najmä pre malé a otvorené ekonomiky. Na rane je tak najmä Slovensko.
Automobilový sektor tvorí približne trinásť percent HDP Slovenska a zamestnáva priamo aj nepriamo okolo 250-tisíc ľudí. Slovenská ekonomika tak stojí a padá na automobilkách. Spomedzi slovenských automobiliek sa prípadné americké clá môžu najviac dotknúť bratislavského Volkswagenu. Do USA smeruje každé štvrté auto z jeho fabriky.
Ak by Volkswagen preniesol clá do koncovej ceny automobilov, pre amerických zákazníkov by zdraželi a boli by menej konkurencieschopnými oproti autám vyrobeným v USA. Slabší dopyt z kľúčového trhu by sa mohol podpísať pod znižovanie produkcie a prepúšťanie v našej fabrike. Prípadne by automobilka bola pod väčším tlakom a musela by hľadať interné úspory pri produkcii.
V krátkosti z ekonomiky:
- Zmeny v grafikone: Od 2. marca štátny vlakový dopravca ZSSK zaviedol viacero zmien v grafikone, ktorý platí od decembra minulého roka. Najvýraznejšie sa to dotklo cestovania vlakmi na Spiši, kde budú na trati výluky v dôsledku začínajúcej modernizácie kostrovej železničnej trate spájajúcej Žilinu a Košice.
- Dopyt po malých bytoch: Na Slovensku je čoraz väčší dopyt po malometrážnych bytoch, záujem o ne rastie najmä v Bratislave. So zvýšením cien nehnuteľností a rastúcimi úverovými sadzbami sú menšie byty atraktívne a cenovo dostupné pre mladé páry, jednotlivcov aj investorov, ktorí ich prenajímajú.
- Skype to má zrátané: Microsoft vypne službu Skype, ktorú kúpil v roku 2011 za 8,5 miliardy dolárov. Technologický gigant oznámil, že v máji ukončí prevádzku Skype a niektoré jeho služby presunie do aplikácie Microsoft Teams, ktorá je jeho vlajkovou platformou pre videokonferencie.
Trump chce dopingové hry. Jeho syn do projektu investoval desiatky miliónov

„Ak je niečo nemožné, sme v tom najlepší,“ hovorí americký prezident Donald Trump. S nadnesením prezentuje, že ak sa niečo zdá nesplniteľné, tak práve on a jeho rodina to dokážu dosiahnuť.
Trump podporuje myšlienku konania dopingových hier – Enhanced Games. Medzinárodného podujatia, ktoré má s pomocou zakázaných prostriedkov odomknúť ľudský potenciál.
S nápadom na konanie takýchto hier, ktoré by mali ukázať možnosti športovcov, prišiel austrálsky podnikateľ Aron D’Souza pred rokom a pol. Už vlani tvrdil, že hry sa v atletike, plávaní, vzpieraní, gymnastike a bojových športoch budú konať už v roku 2025.
Termín hier však stále neexistuje. Rovnako ani dejisko, či pravidlá. Je však zrejmé, že myšlienka súťaží s pomocou podporných látok sa zapáčila americkému prezidentovi a schvaľuje ju. Jeho syn Donald Trump junior do tohto projektu investoval desiatky miliónov dolárov cez spoločnosť 1789 Capital.
Sú dnes autá drahé? Pozrite sa, koľko stáli pred dvadsiatimi rokmi

Predstavte si, že sa vrátite o dvadsať rokov späť a vstúpite do autosalónu. Za sumu, ktorú dnes dáte za dobre vybavenú Fabiu, by ste si vtedy mohli kúpiť jej úplne základnú verziu. Pozreli sme sa na to, ako za dvadsať rokov narástli ceny nových áut, ktoré modely sú stále populárne a ktoré naopak upadli do zabudnutia.
Na slovenských cestách sa dlho miešali nové autá so starými, ktoré ešte zažili socializmus, alebo jazdených, ktoré sa sem po otvorení hraníc dostali zo západu. Mnohé z týchto starých áut dostalo z ciest až šrotovné zavedené v roku 2009.
Ešte predtým sa začal objavovať fenomén cenovo dostupných nových áut, s ktorým síce v 90. rokoch u nás prišlo Daewoo, ale pred dvadsiatimi rokmi jeho potenciál naplno využil Renault s príchodom Dacie Logan.
Dôveru si staronová rumunská značka budovala len postupne, najrozšírenejším autom pred dvoma dekádami boli na našich cestách Škoda Felicia vyrábaná do roku 2001. A mladoboleslavskej automobilke sa darilo aj potom, napriek príchodu drahšej Fabie.
Podcasty SME
- Dobré ráno sobota: Vláda teraz zacieli na súdy, posledné im stoja v ceste
- Vertigo: Anora, Brutalista či Konkláve? Oscarový špeciál podcastu Vertigo
- TECH_FM: Nesprávne sme tvrdili, prečo je Mars červený
- Knižná revue: Kvet Nguyen o vietnamskej komunite na Slovensku: Patríme k sebe, sme súčasťou tejto spoločnosti
- Dejiny: Ako nacisti ukončili pestrý život zlatej mládeže medzivojnového Československa
Karikatúra

Recept dňa

Kuracie mäso môže chutiť exoticky vďaka koreninám, ktoré tak radi používajú obyvatelia Indie.
Dnes očakávame
- Prezident Peter Pellegrini príjme poslanca Rudolfa Huliaka
- Minister financií Ladislav Kamenický spustí predaj štátnych dlhopisov pre ľudí
- Ministerstvo vnútra predstaví nový dizajn policajných vozidiel
Dnes v histórii

V dôsledku silných mrazov, ktoré sa začali 20. februára 1956 zamrzol Dunaj. Nahromadené ľadové kryhy v okolí Rusoviec zdvihli hladinu Dunaja do výšky 912 cm. Voda zaplavila celý breh Petržalky aj prístav, preto sa 3. marca začalo s leteckým bombardovaním rieky. Dôvodom boli obavy, že obrovské kusy ľadu, hrubé až 1,8 metra, môžu poškodiť piliere Starého mosta v Bratislave.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
