SME

Ranný brífing: Ficove naivné predstavy sú mimo reality, PS robí zbytočnú školácku chybu

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Premiér Robert Fico odlieta na samit lídrov do Bruselu.Premiér Robert Fico odlieta na samit lídrov do Bruselu. (Zdroj: TASR)

Premiér Robert Fico dookola omieľa, že je za mier na Ukrajine. On a ani jeho suita verejnosti neponúkli žiadnu konkrétnu predstavu o politike, ktorú majú pripravenú po tom, ako by na Ukrajine došlo k zastaveniu bojov, ako požadujú. Fico tvrdí, že s vojnou na Ukrajine nemá Slovensko nič spoločné a strážiť prímerie odmieta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

PS podalo návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, čo podľa oponentov aj ústavy pomôže koalícii, aby získala potrebných 76 poslancov. Na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky, na ktorej sa poslanec zúčastňuje po prvý raz, totiž skladá sľub. Čo urobí aj náhradník za Rudolfa Huliaka Miroslav Radačovský.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Ficove naivné predstavy sú mimo reality, PS robí zbytočnú školácku chybu
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Ficov okamžitý mier na Ukrajine je nemožný. Čo hrozí Slovensku odpútaním sa od spojencov?

Robert Fico a ďalší koaliční politici za tri roky totálnej ruskej vojny na Ukrajine už tisícekrát vyslovili, že sú za mier. Tam sa však ich komunikácia s voličmi na Slovensku končí.

SkryťVypnúť reklamu

Premiér, minister zahraničných vecí Juraj Blanár ani minister obrany Robert Kaliňák doteraz verejnosti neponúkli žiadnu konkrétnu predstavu o politike, ktorú majú pripravenú po tom, ako by na Ukrajine došlo k zastaveniu bojov, ako požadujú.

Po nástupe prezidenta Donalda Trumpa sa dramaticky menia zahraničné záujmy Spojených štátov a v Európe dochádza k posilňovaniu spojenectiev bez účasti Slovenska. Premiér a minister Blanár to zľahčujú tým, že váhu priznávajú len oficiálnym zasadnutiam orgánov Európskej únie vrátane Rady ministrov či Európskej rady.

Denník SME pripravil sprievodcu tým, čo vôbec znamená „mierový proces“ a „mierová dohoda“ a prečo sú Ficove výroky ako „nech prestanú bojovať a o mieri nech sa rokuje aj desať rokov“ nepatrične zjednodušené. Odpovedáme aj na otázky o tom, čo hrozí Slovensku, ak sa do procesov na Ukrajine nezapojí.

SkryťVypnúť reklamu
  • Pochopiteľná izolácia Fica: To, že sa slovenský premiér triumfalisticky pridal k Trumpovej politike voči Ukrajine, ktorú americký historik Timothy Snyder nazval „politikou vojnového sadizmu proti vernému a dôležitému spojencovi“ a ktorá vychádza v ústrety imperialistickému Rusku, mu nových priateľov medzi lídrami EÚ určite neprinieslo, píše Peter Weiss.
  • Potrebujeme paralelnú zahraničnú politiku: Vláda sa správa, akoby chcela patriť do sféry vplyvu Kremľa. V takej situácii má opozícia povinnosť so všetkou vážnosťou na tieto riziká upozorňovať (čo v zásade robí), ale najmä navonok aj dovnútra komunikovať, že blúznenie nie je na Slovensku univerzálne a vláda naň nemá nijaký mandát. Možno si to všimnú aj niekde v blízkosti hlavnej európskej geopolitickej osi vedúcej z Paríža do Varšavy, píše Peter Tkačenko.

Šimečka verzus Matovič: o čo ide v spore o mandát koaličného poslanca Radačovského

Bude, či nebude si môcť Miroslav Radačovský, náhradník za nového ministra cestovného ruchu a športu Rudolfa Huliaka, prevziať svoj poslanecký mandát už na budúci týždeň alebo až koncom marca? Dôsledky odpovede na túto otázku vyvolali spor medzi opozičnými stranami Progresívne Slovensko a stranou Slovensko, a nepriamo aj o výklad pravidiel rokovania parlamentu a tiež samotnej ústavy.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže Huliaka prezident Peter Pellegrini vymenoval do funkcie ministra, prestal si uplatňovať svoj mandát poslanca. Vládna koalícia má tak istú len nedostatočnú podporu 75 poslancov, o jedného menej, než je minimálna väčšina. Stav bude pretrvávať dovtedy, kým Radačovský nezloží poslanecký sľub a neprevezme po Huliakovi poslanecký mandát. Aby si ho mohol prevziať, musí však parlament otvoriť svoju schôdzu. Na to treba najmenej 76 hlasov poslancov.

Do patovej situácie, do ktorej sa koalícia dostala sama, však neobratne vstúpilo opozičné PS, ktoré podalo návrh na zvolanie schôdze parlamentu, na ktorej sa chce pokúsiť zrušiť transakčnú daň. A podľa článku 75 ústavy na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky, na ktorej sa poslanec zúčastňuje po prvý raz, skladá sľub.

SkryťVypnúť reklamu

PS tvrdí, že keby zastupujúci predseda parlamentu Peter Žiga umožnil Radačovskému na schôdzi, ktorú zvolalo, zložiť sľub poslanca a ujať sa mandátu, porušil by zákon o rokovacom poriadku. Ústavný právnik Radoslav Procházka ale oponuje, že Radačovskému by malo byť umožnené zložiť sľub aj na schôdzi zvolanej PS, ak sa na nej zúčastní.

V krátkosti z domova:

  • Zadržali exoperatívcov NAKA: Úrad inšpekčnej služby zadržal bývalých operatívcov NAKA Romana Staša, Branislava Dunčka a Róberta Magulu. Aktuálne podozrenia sa majú týkať kauzy takáčovci, v ktorej sa Dunčko a Magula podľa policajnej inšpekcie údajne dopustili vydierania a Staš marenia spravodlivosti. Zatiaľ nie je jasné, či policajtov aj obvinia a príde návrh na väzbu.
  • Santusovej vzťah s exšéfom: V príbehu inšpekčnej vyšetrovateľky Diany Santusovej, ktorej sa vraj chceli zbaviť vyšetrovatelia okolo Jána Čurillu a ktorú neskôr údajne šikanovali nadriadení, sa objavujú ďalšie trhliny. Kúpila si dom s bývalým šéfom Ľubomírom Imlejom, ktorý ju chránil na inšpekcii. Odvolali ho za minulej vlády pre slabé výsledky.
  • Policajtom ušiel lupič: Mestskí policajti v centre Bratislavy dolapili lupiča v predajni pančúch. Našli u neho nože a nástroje, s ktorými si pravdepodobne pri vlámaní pomáhal. Privolali štátnu políciu, ktorá si páchateľa prevzala. Lupič podľa informácií SME polícii utiekol. Krajské policajné riaditeľstvo to potvrdilo až na základe žiadosti redakcie o poskytnutie stanoviska.

Oslepnú ATACMS aj Storm Shadow. Čo spôsobí americká stopka na spravodajské informácie

Včasné informácie sú na bojisku rovnako dôležité ako výzbroj a výstroj. Americký prezident Donald Trump, ktorý sa rozhodol dosiahnuť mier najskôr nátlakom na Ukrajinu, po zastavení materiálnej vojenskej pomoci rozhodol aj o tom, že Spojené štáty prestanú Ukrajine poskytovať spravodajské informácie.

SkryťVypnúť reklamu

Trumpova administratíva sa snaží ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského dotlačiť k podpísaniu dohody o využívaní ložísk dôležitých minerálov na Ukrajine. Ak Zelenskyj pristane na dohodu o mineráloch, materiálna vojenská pomoc aj spravodajské informácie z Ameriky začnú prúdiť znova, napísal denník New York Times s odvolaním sa na Trumpovu administratívu.

Spravodajské informácie pri vojne znamenajú aj mať prehľad o dianí na bojisku, o presunoch nepriateľských jednotiek, ale aj identifikáciu cieľov, zacielenie paľby či včasnú vedomosť o tom, odkiaľ sa k ukrajinským mestám blížia ruské rakety a drony.

„Ukrajinská vojenská rozviedka nikdy nespresnila, aké informácie od USA dostáva,“ citujú Financial Times Pavla Narožného, ukrajinského vojenského analytika. O čo teda zastavením spravodajských informácií Ukrajina prichádza?

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Orbán vetoval závery samitu: Viktor Orbán vetoval závery samitu EÚ o vojenskej pomoci Ukrajine. Zhoda sa predtým našla na posilnení obrany európskych krajín a na možnosti investovať do armád bez obáv z porušovania dlhových a rozpočtových pravidiel. 26 krajín sa zhodlo na vyhlásení, ktoré sľubuje ďalšiu podporu Ukrajine v obrane pred ruskou agresiou, ale text nemá obvyklú záväznosť oficiálnych záverov samitu, na schválenie ktorých je potrebná jednomyseľnosť.
  • Silná podpora z Európy: Ukrajina cíti jasnú a silnú podporu Európy, vyhlásil v Bruseli ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Šéfka eurokomisie Ursula von der Leyenová ubezpečila Zelenského, že EÚ bude stáť po celý existenčný boj Ukrajiny na jej strane a zdôraznila, že Európa si želá mier prostredníctvom sily.
  • Francúzske spravodajské informácie: Francúzsko ponúklo Ukrajine svoje spravodajské informácie náhradou za americké, ktorých sprostredkovanie Kyjevu pozastavil Donald Trump. Vyhlásil to francúzsky minister obrany Sébastien Lecornu. Informácie tajných služieb sú kľúčové pre obranu Ukrajiny.
  • Tajné rokovania s opozíciou: Trumpov tím mal viesť tajné rokovania s ukrajinskou opozíciou. Jej súčasťou mali byť aj bývalá premiérka Julija Tymošenková a poprední členovia strany exprezidenta Petra Porošenka. Diskusie sa sústredili na prípadne rýchle zorganizovanie prezidentských volieb. Porošenko aj Tymošenková podporili odklad volieb na Ukrajine do konca vojny.

Zo zahraničných webov:


Cena ropy prudko padá, na lacné tankovanie sa netešte. Väčšinu zhltne štát

Za liter benzínu na slovenských čerpacích staniciach platíme aktuálne okolo 1,55 eura a za liter nafty okolo 1,52 eura. Motoristov môže tešiť, že ceny budú v najbližšom čase klesať a pri tankovaní ušetria.

SkryťVypnúť reklamu

Dôvodom je cena európskej ropy Brent, ktorá padla pod psychologickú úroveň 70 dolárov za barel. Lacná je aj severoamerická ropa WTI, ktorá sa prepadla dokonca pod 67 dolárov za barel a od zvolenia amerického prezidenta Donalda Trumpa odpísala 16 percent.

Pod úrovňou 70 dolárov bola ropa Brent, od ktorej sa odvíja cena palív aj na slovenských čerpačkách, naposledy vlani v polovici septembra. Vodiči vtedy tankovali liter benzínu za 1,47 eura a liter nafty dokonca pod 1,40 eura.

Keďže je cena komodity približne rovnaká ako v septembri 2024, dalo by sa očakávať, že takéto lacnejšie tankovanie si vodiči užijú znova. V skutočnosti to tak nebude. A dôvodom je štát.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Kto dostal od štátu státisíce: Dotácie patria k poľnohospodárskemu biznisu nielen na Slovensku, ale aj v ďalších krajinách Európskej únie. Nejde pritom o malé sumy. Dokazuje to aj rebríček INDEXU. Sumarizujeme v ňom, ktorým súkromným firmám pridelila PPA vo februári najvyššie dotácie.
  • Vypredané dlhopisy pre ľudí: Štát vypredal celú emisiu dlhopisov určených bežným občanom v sume 500 miliónov eur. Dva dlhopisy, dvojročný Investor a štvorročný Patriot, sa začali predávať tento týždeň v pondelok. Informovala o tom Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity s tým, že ich predaj ukončila.
  • Spor pre clá naberá na sile: Po tom, ako vstúpili do platnosti clá na kanadské výrobky, Kanaďania našli v mnohých obchodoch tam, kde boli umiestnené americké liehoviny, prázdne regály. Štátom riadená spoločnosť LCBO, ktorá kontroluje distribúciu a predaj alkoholu uviedla, že „ukončila nákup všetkých amerických výrobkov“.

Hancko sa chytal za hlavu. Na Feyenoord by som nestavil ani cent, tvrdí legenda

Rozhodca odpískal koniec zápasu a Dávid Hancko sa vzápätí chytil za hlavu. Jeho Feyenoord Rotterdam v prvom zápase osemfinále Ligy majstrov prehral doma s milánskym Interom 0:2.

SkryťVypnúť reklamu

„Samozrejme, že s výsledkom nie sme spokojní. Myslím si, že najmä v prvom polčase sme si počínali veľmi dobre a dokázali sme sa dostať z ich tlaku. Chlapci v strede poľa vyhrávali veľa súbojov a my sme dokázali vychádzať z krajov,“ cituje Hancka uefa.com.

Holandský tím bol pritom v úvode lepší, aktívnejší, dominoval v držaní lopty, ale ešte prvý polčas pykal. Hancko opäť nastúpil s kapitánskou páskou a bol už tradične oporou a lídrom defenzívy. Mal niekoľko dobrých obranných zákrokov, ale aj smolu. Pred druhým gólom zblokoval nebezpečnú strelu, ale Inter vzápätí aj tak skóroval.

Na pokorenie Interu to po prvom zápase nevyzerá. Aj bývalý hráč Feyenoordu a holandskej reprezentácie Pierre van Hooijdonk pre Ziggo Sport uviedol: „Vo futbale je všetko možné, ale musím byť úprimný a povedať, že na Feyenoord by som nestavil ani cent.“

SkryťVypnúť reklamu

Sú v ňom smiešni a neschopní. Film Anora priniesol Rusom uznanie, túžili po ňom ako po droge

Neprejde deň, keď by ho nezastavili na ulici, v obchode, na čerpacej stanici. „Ako keby som vyhral zlatú medailu na olympiáde,“ hovorí Yura Borisov, herec, ktorý sa uchádzal o svojho prvého Oscara.

Narodil sa v Moskve a cieľavedome pracoval na tom, aby sa stal jedným z najlepších. Keď hral drogovo závislého, podstúpil experiment s užívaním drog. Keď hral gangstra, dal si vytrhnúť zub. Nesmierne sa koncentruje, aby v konečnom dôsledku pôsobil tak, že všetko mu ide ľahučko.

Po zaútočení Ruska na Ukrajinu nepovedal ani áno, ani nie. No potichu sa odhlásil zo všetkých filmových projektov, v ktorých bola reč o armáde. A, naopak, zažiaril v Anore, nezávislom filme amerického režiséra Seana Bakera, ktorý triumfoval vo viacerých oscarových kategóriách vrátane tej hlavnej.

SkryťVypnúť reklamu

Ruskí publicisti a kritici, ktorí žijú a pracujú na Západe, sa čudujú, že ho ešte štátna moc nezaradila na čierny zoznam. Najmä legendárny režisér Nikita Michalkov sa rozčuľuje. „Anora, čo to je, prosím vás, za film? Vidím tak akurát nechutného ruského oligarchu, jeho nechutnú manželku a potom gangstra, ktorý je trochu poľudštený Rus,“ cituje ho denník Le Figaro.


Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Pripravte si trochu netradičnú kombináciu lososa a kelu. Neoľutujete.

Dnes očakávame

  • Protestné zhromaždenia Slovensko je Európa v 40 mestách doma aj v zahraničí
  • Ministerstvo vnútra predstaví nový dizajn policajných vozidiel

Dnes v histórii

7. marca 161 sa Marcus Aurelius stal rímskym cisárom. Bol tiež jedným z významných predstaviteľov neskorej fázy vývoja stoickej filozofie, preto je často nazývaný „filozof na tróne“. Napriek jeho vysokej morálnej integrite a výnimočným osobným schopnostiam sa jeho vládou skončil Pax Romana, dlhé obdobie mieru a prosperity Rímskej ríše, ktorej stabilitu čoraz viac podkopávali zahraničné hrozby aj vnútorné problémy.

SkryťVypnúť reklamu

Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 14 603
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 343
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 928
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 156
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 805
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 574
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 457
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 113
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Auto Landa Norrisa po nehode v kvalifikácii Veľkej ceny Saudskej Arábie.

Po náraze do bariéry v štvrtej zákrute si sám vyčítal zbytočné riziko.


Reuters
Na snímke smútok hráčov Žiliny.

Žilina dohrávala záver zápasu v presilovke.


a 1 ďalší
Hokejisti Česka počas prípravy.

Tím Radima Rulíka už doplnili aj hokejisti Sparty Praha a Hradca Králové.


Matúš Malý (Ružomberok).

Dlhú presilovku futbalisti Skalice využili až v nadstavenom čase druhého polčasu.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu