Chorvátski novinári píšu, že premiér Robert Fico stavia vilu pri Jadranskom mori v lokalite, ktorá je obľúbeným letoviskom zámožných Slovákov blízkych Smeru. Fico hovorí o „obludnom“ klamstve a odmieta, že by v Chorvátsku vlastnil pozemky alebo staval nehnuteľnosť.
Prokurátor Michal Žeňuch natoľko zanedbal prípad stíhaného policajta Jána Čurillu či prokurátora Michala Šúreka, že ho riešila Generálna prokuratúra. Kým však pred mesiacom a pol Generálna prokuratúra tvrdila, že so Žeňuchom bol vykonaný disciplinárny pohovor, nič také sa nestalo.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Fico vysvetľuje správy o vile v Chorvátsku. Podozrenie zmieňujú chorvátski novinári
- Žilinkova prokuratúra hovorila o treste za prípad Čurillu. Dozorový prokurátor nemal ani pohovor
- Kyjev súhlasí s mesačným prímerím, Washington chce obnoviť pomoc
- Kamenický už priznáva vyššiu daň z nehnuteľností, niekde platia drobné
- Pred štvrťstoročím zaujali na ME vo futbale do 21 rokov. Čo dnes robia úspešní Slováci?
- Sieť X sa stala terčom kybernetického útoku a Musk z neho obvinil Ukrajinu. Prihlásil sa však iný vinník
Fico vysvetľuje správy o vile v Chorvátsku. Podozrenie zmieňujú chorvátski novinári

Chorvátske médiá Šibenski a Večernji list zverejnili podozrenie, že si premiér Robert Fico stavia vilu v chorvátskom letovisku Rogoznica. Ide o lokalitu, ktorú navštívil aj v lete 2024 a ktorá je zároveň obľúbeným letoviskom zámožných Slovákov blízkych Smeru.
Fico informácie chorvátskych novín poprel a slovenské médiá, ktoré správu prevzali, obvinil zo šírenia „obludného“ klamstva. „Keby som v Chorvátsku staval nejaký dom alebo byt, tak to pokojne priznám,“ reagoval. Dodal, že v Chorvátsku nevlastní ani žiadny pozemok.
Chorvátski novinári vychádzajú z tvrdení chorvátskeho občana Blaža Dekovića, rodáka z obce Ražanja, kde sa Ficov údajný dom stavia. „Robert Fico už kúpil pozemok a začal stavať dom v Ražanji,“ citoval ho ešte vo februári portál Šibenski. Dekovića médium predstavilo ako inžiniera na dôchodku a bývalého chorvátskeho politika.
Večernji list k článku pripojil aj fotografiu luxusného apartmánového komplexu, do ktorej vložili tvár Fica. Podľa zistení SME je na fotografii projekt Mon Ame Residence. Chorvátska spoločnosť, ktorá domy stavia, ich ponúka pre slovenských klientov a na jej vedúcich pozíciách figurujú dvaja slovenskí občania.
Žilinkova prokuratúra hovorila o treste za prípad Čurillu. Dozorový prokurátor nemal ani pohovor

Trnavský prokurátor Michal Žeňuch sa ešte začiatkom roka dostal do nemalých pracovných problémov. Stalo sa tak pre kauzu obvinených policajtov Jána Čurillu a Pavla Ďurku, s ktorými ešte koncom júla minulého roka obvinili aj prokurátora Michala Šúreka a bývalého šéfa NAKA Ľubomíra Daňka.
Prípad zostal celé mesiace neriešený. Za pol roka vyšetrovania neboli vypočutí ani len všetci obvinení, prokurátor zas nerozhodol o ich sťažnostiach. Keď sa na prípad začali v januári pýtať médiá, zasiahla až Generálna prokuratúra. Prípad odňala Krajskej prokuratúre v Trnave a dala ho do Banskej Bystrice. Zároveň tvrdila, že prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera rieši aj zodpovedných.
Krajská prokuratúra v Trnave neprijala efektívne opatrenia, aby bolo vyšetrovanie plynulé a tak „krajský prokurátor v Trnave vykonal s prokurátormi Krajskej prokuratúry v Trnave disciplinárne pohovory“, povedala začiatkom januára hovorkyňa Generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.
Lenže tento trest zostal iba v stanovisku pre médiá. Podľa informácií SME nebol Žeňuch dodnes na žiadnom disciplinárnom pohovore. Pre zanedbaný dozor nečelil ani žiadnemu inému disciplinárnemu rozhodnutiu. Práve Žeňuch pritom v týchto dňoch dozoruje ďalší ostro sledovaný prípad spojený s policajtmi okolo Čurillu.
V krátkosti z domova:
- Šutaj Eštok zas siaha sudcom na ochranu: Špecializovaní sudcovia zatiaľ neprídu o ochranku, ktorú im zabezpečuje Úrad na ochranu ústavných činiteľov. Najskôr im z ministerstva vnútra oznámili, že stupeň ochrany sa bude znižovať. Po diskusii šéfa úradu Pavla Krejčího so samotnými sudcami od toho upustili. Zmenu chce teraz ministerstvo vnútra presadiť inak.
- Neodvolateľný šéf asociácie nemocníc: Jeden z najvplyvnejších mužov slovenského zdravotníctva stojí na čele asociácie, ktorá združuje väčšinu slovenských nemocníc. Minulý mesiac však Najvyšší súd vyniesol definitívny rozsudok, že Marián Petko je korupčník. Napriek právoplatnému rozsudku Petko neplánuje odstúpiť zo žiadnej funkcie. Tvrdí, že on žiadny úplatok nevzal.
- Ferenčákova (ne)podpora pre Rašiho: Minister vnútra a predseda strany Hlas Matúš Šutaj Eštok tvrdí, že poslanec Ján Ferenčák sa zúčastní na voľbe predsedu parlamentu, a má informácie, že pri voľbe podporí podpredsedu Hlasu Richarda Rašiho. Ferenčák popiera, že by sa s Hlasom dohodol na podpore Rašiho. Tvrdí, že s Šutajom Eštokom tri týždne nehovoril.
Kyjev súhlasí s mesačným prímerím, Washington obnovil pomoc

Kyjev súhlasí s americkým návrhom na tridsaťdňové prímerie, Spojené štáty zas s obnovením vojenskej pomoci a zdieľania spravodajských informácií s Ukrajinou.
Ukrajina prijala americkú ponuku „na zastavenie paľby a začatie rokovaní o udržateľnom konci konfliktu,“ informoval po rokovaniach v saudskoarabskej Džidde americký minister zahraničia Marco Rubio. Dodal, že „loptička je teraz na ruskej strane“.
Americký poradca pre národnú bezpečnosť Mike Waltz doplnil, že na stretnutí sa preberali aj detaily toho, ako ruskú vojnu proti Ukrajine natrvalo ukončiť a akú podobu môžu mať dlhodobé bezpečnostné záruky.
Dodal, že sa v najbližších dňoch stretne s ruskými predstaviteľmi, pričom Rubio by mal rokovať s ministrami zahraničia krajín G7.
Rubio podľa BBC vyhlásil, že „Ukrajina je pripravená zastaviť paľbu a začať rokovať,“ pričom doplnil, že dúfa, že Rusko na prímerie pristúpi, a ak nebude súhlasiť, „potom bude jasné, kde je prekážka na ceste k mieru“.
USA musia „presvedčiť“ Moskvu: USA musia presvedčiť Rusko, aby prijalo návrh na 30-dňové prímerie, ktorý predložil Washington, vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podľa jeho slov Kyjev žiadal na stretnutí o zabezpečenie troch kľúčových bodov - zastavenie vzdušných útokov, zastavenie útokov na mori a prijatie opatrení na budovanie dôvery vrátane prepustenia zadržiavaných osôb.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Útoky na náborové kancelárie a personál: S tým, ako Ukrajina zvyšuje svoje mobilizačné úsilie, dochádza čoraz častejšie k útokom na personál, čo je spôsobené rastúcim sociálnym napätím v dôsledku vojny. Pri pátraní po páchateľoch Bezpečnostná služba Ukrajiny trvá na tom, že za poslednými incidentmi stoja ruské špeciálne služby.
- Strategické obranné fórum: V Paríži sa začalo trojdňové strategické obranné fórum 34 šéfov armád podporujúcich Ukrajinu. Zúčastňujú sa ho krajiny EÚ a NATO, vrátane Japonska a Austrálie. Náčelníci štábov sa bez účasti USA radia, ako prevziať väčšiu zodpovednosť za výsledok vojny na Ukrajine. Uzavreté rokovanie šéfov armád bez účasti USA je vzácnym a bezprecedentným krokom.
- Masívny dronový útok: Ukrajinská armáda zaútočila na Rusko desiatkami bezpilotných lietadiel. Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že protivzdušná obrana zachytila a zničila 337 dronov, 91 z nich v Moskovskej oblasti. Jej obyvatelia zverejnili na sociálnych sieťach fotografie a videá zasiahnutých bytových domov. Útok si vyžiadal najmenej jednu obeť a troch zranených.
- Odstavený ropovod Družba: Ukrajina zasiahla ruské ropné zariadenia vrátane terminálu na ropovode Družba, tvrdí ukrajinský generálny štáb. Výbuchy generálny štáb zaznamenal v okolí ropného terminálu Stalnoj kon na predmestí mesta Oriol. Príjem ropy prostredníctvom ropovodu Družba na územie Slovenska bol pozastavený.
Zo zahraničných webov:
- Project Syndicate: Strach a hnus v Oválnej pracovni
- Foreign Policy: Súdruh Trump
- The Insider: „Pero, papier a pištoľ pri hlave“: Ako robí Rusko z ukrajinských zajatcov a civilistov „teroristov“
Kamenický už priznáva vyššiu daň z nehnuteľností, niekde platia drobné

Ľudia by za svoje byty či domy mali štátu v budúcnosti platiť viac. Daň z nehnuteľností sa na Slovensku bude zrejme zvyšovať, čo potvrdil aj minister financií Ladislav Kamenický. Vyššiu daň predstavil ako jedno z dvoch opatrení ďalšej konsolidácie, o ktorých momentálne koalícia uvažuje či rokuje.
„Daň z nehnuteľností je príjem ZMOS-u. Mala by im pomôcť tak, aby od štátu nepýtali peniaze navyše,“ povedal Kamenický.
Predseda ZMOS Jozef Božik, bývalý podpredseda Mečiarovho HZDS, hovorí, že na niektorých požiadavkách sa s Kamenickým zhodli, a budú o nich ďalej rokovať. Napríklad o návrhu, aby sa daň z nehnuteľností v zákone každý rok valorizovala podľa inflácie.
Ak by návrh prešiel, znamenalo by to, že by viac za svoju nehnuteľnosť mohli ľudia platiť každý rok. Ľuďom pritom rastú náklady takmer na každý aspekt života aj pre konsolidačný balíček, ktorým chce vláda získať 2,8 miliardy eur.
V krátkosti z ekonomiky:
- Trhy majú Trumpa plné zuby: Americké finančné trhy výrazne padli. Situácia zatiaľ nie je vyslovene dramatická, ale v ostatných týždňoch sa čoraz častejšie striedajú depresívne dni, keď investori vypredávajú svoje portfóliá, s dňami, keď dochádza k dočasnému miernemu oživeniu. Padajú najmä technologické akcie a pripomína to situáciu spred dvoch rokov.
- Fico odovzdal prvé byty: Premiér Robert Fico a minister dopravy Jozef Ráž odovzdali prvé byty do systému štátom podporovaného nájomného bývania. Podľa Fica budú investorov motivovať a pomáhať mestám a obciam pokiaľ ide o povoľovacie konania, aby sa výstavba rozbehla čo najrýchlejšie, pretože ide o obrovský impulz do národného hospodárstva.
- Deficit Ruska vzrástol: Rozpočtový deficit Ruska sa zvýšil na viac než dvojnásobok hodnoty spred roka, keď výdavky štátu vzrástli o vyše 30 percent. Ministerstvo financií je však presvedčené, že tohtoročný cieľ rozpočtového schodku sa mu podarí splniť. Rozpočtový deficit dosiahol za prvé dva mesiace tohto roka zhruba 2,7 bilióna rubľov (29 miliárd eur), to znamená 1,3 percent HDP.
Pred štvrťstoročím zaujali na ME vo futbale do 21 rokov. Čo dnes robia úspešní Slováci?

Bola to možno najlepšia generácia v dejinách samostatnosti. Mladí Slováci si vtedy účasť museli vybojovať sami a v ťažkej kvalifikácii. Nestačilo, že postúpili zo skupiny v konkurencii Portugalska, Maďarska či Rumunska.
Museli vyhrať ešte aj baráž proti Rusom. Až následne sa rozhodlo, že majstrovstvá Európy do 21 rokov sa budú hrať na Slovensku. Odvtedy uplynulo 25 rokov.
Bol to najväčší futbalový turnaj, aký sa kedy u nás konal. Zápasy sa hrali aj na Tehelnom poli, v Trnave a v Trenčíne. Slováci však sídlili na Pasienkoch, ktoré vtedy patrili bratislavskému Interu. V základnej skupine zdolali Turecko (2:1) a Anglicko (2:0), s Talianmi remizovali (1:1). Do finále sa nedostali iba pre horšie skóre, chýbal im jediný gól.
Najlepší z nich mal v jednej z najprestížnejších líg sveta také čísla, že dnes pôsobia ako sci-fi. Až šestnásť hráčov z tejto generácie si neskôr pripísalo štart aj za seniorský tím, výraznejšie sa v ňom presadili deviati. Viacerým už ťahá na päťdesiat. Ako sa vyvíjala ich kariéra? Čo dnes robia hlavní hrdinovia?
Sieť X sa stala terčom kybernetického útoku a Musk z neho obvinil Ukrajinu. Prihlásil sa však iný vinník

Elon Musk neprežíva príjemný začiatok týždňa. Majiteľ SpaceX či sociálnej siete X počíta obrovské biznisové škody. Jeho Tesla v pondelok počas svojho historicky najväčšieho prepadu na akciovom trhu stratila 15 percent svojej hodnoty. Okrem toho sa X niekoľkokrát stala nedostupnou pre milióny používateľov.
Musk prezradil, že na jeho sociálnu sieť prebieha masívny kybernetický útok. V rozhovore pre televíznu stanicu Fox potom oznámil, že zdroj útoku sa nachádza v oblasti Ukrajiny. Odborníci však toto tvrdenie odmietajú.
„Nie sme si istí, čo presne sa stalo,“ povedal Musk v rozhovore pre Fox Business. „Došlo však k masívnemu kybernetickému útoku, ktorý sa snažil vyradiť z prevádzky systémy X, a IP adresy spojené s útokom pochádzali z oblasti Ukrajiny.“
Musk sa takto vyjadril niekoľko hodín po tom, ako sa k útoku na bývalý Twitter prihlásila hackerská skupina Dark Storm Team, ktorá sa prezentuje ako propalestínska a ktorá je podľa odborníkov napojená na Rusko.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Anulovanie, policajná akcia a vplyv Ruska. Ako Rumuni volia prezidenta
- Vizita: Každý máme nejakú črtu, ktorá pripomína autizmus
- Vedátor: Extrémne energie vo vesmíre: neutrína, protóny a gama fotóny
- Index: Po covide je online predaj nutnosť, ktorá zabezpečí konkurencieschopnosť
Karikatúra

Recept dňa

Polievka, placky aj šalát. Pripravte si zdravé jedlá s mrkvou.
Dnes očakávame
- Rokovanie vlády
- Súd s Kuffovcami vo veci nebezpečného vyhrážania formou spolupáchateľstva
- Ministri obrany E5 (Francúzsko, Nemecko, Británia, Poľsko a Taliansko) budú v Paríži rokovať o bezpečnostnej situácii
- Odvetné osemfinálové zápasy futbalovej Ligy majstrov
Dnes v histórii

12. marca 1940 podpísali Fíni Moskovskú mierovú zmluvu so Sovietskym zväzom, ktorá ukončila 104 dní trvajúcu Zimnú vojnu. Výsledkom zmluvy boli pripojené niektoré územia Fínska k Sovietskemu zväzu a vyvolala evakuáciu fínskeho a karelského obyvateľstva z týchto oblastí. Bola však zachovaná fínska nezávislosť a ukončené pokusy ZSSR anektovať Fínsko.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
