BRATISLAVA. Až dve miliardy eur má nájsť minister financií Ladislav Kamenický zo Smeru v druhom vládnom konsolidačnom balíčku. Nebude to mať ľahké.
Zatiaľ sa hovorí o vyššej dani z hazardu alebo dani z nehnuteľností. To nebude stačiť.
Kým minulý rok Kamenický stavil najmä na zvyšovanie daní, tento rok už bude musieť hľadať úspory vo výdavkoch štátu.
V tom vlády Smeru doteraz nikdy nevynikali. Aj dnes ministri hovoria, že nechcú siahať na sociálne benefity ako trinásty dôchodok, podporu rodín či vlaky zadarmo.
Majú veľa ďalších možností, no museli by viac počúvať analytikov a kontrolórov, ktorí už roky poukazujú na rôzne príklady neefektívnosti štátu. Niekedy si to vyžaduje aj komplikovanejšie technické riešenia.

Príkladom je energetická pomoc. Štát mohol už dávno zozbierať dáta a nastaviť adresnú pomoc, namiesto toho dáva stovky miliónov eur na plošné dotácie.
Denník SME zozbieral niekoľko príkladov, ako by štát mohol dohromady ušetriť stovky miliónov eur. Čerpal z revízií výdavkov, ktoré pripravujú analytici z Útvaru hodnoty za peniaze, zo zistení Najvyššieho kontrolného úradu a z „lego kociek“, teda možných opatrení, ktoré premiérovi Robertovi Ficovi zo Smeru zanechal premiér úradníckej vlády Ľudovít Ódor.
Ani zďaleka nejde o kompletný zoznam, no ide o dobrú ukážku, ako môžu politici šetriť aj tým, že budú prijímať inteligentnejšie rozhodnutia a efektívnejšie opatrenia.
Pokuty za nezaplatené povinné poistenie (17 miliónov eur)
Minulý týždeň po návšteve Najvyššieho kontrolného úradu odporučil prezident Peter Pellegrini Kamenickému, aby sa pozrel na jeho výstupy.
„Možno zistí, že kde by sa dalo ušetriť obrovské množstvo prostriedkov bez toho, aby sme museli ťarchu konsolidácie preniesť na obrovské škrty alebo vyťahovať peniaze z vreciek obyvateľov,“ tvrdil.
NKÚ naozaj pomerne aktívne poukazuje na slabé miesta v hospodárení štátu. Jeho zistenie z minulého roka hovorí, štát by mohol získať viac peňazí, keby dôslednejšie vyberal pokuty.