Pravdepodobnosť návratu SNS do parlamentu po najbližších voľbách je dnes najnižšia, odkedy vedenie strany prevzal Andrej Danko. Jeho politická budúcnosť je ešte výraznejšie závislá od jeho veľkého politického vzoru – Roberta Fica. Danko si musí vybrať - votrieť sa úplne do priazne Smeru, alebo ísť proti nemu. Inak skončí.
Vila, v ktorej bude dovolenkovať Robert Fico, má nového spolumajiteľa. Matúša Moravčíka s prepojením na Smer nahradil chorvátsky podnikateľ Željan Bego. Kedy k prepisu došlo, zápis v katastri neuvádza. Nie je ani známe, s ktorým majiteľom Fico v skutočnosti komunikoval.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Dno politickej kariéry Andreja Danka: Slabší ešte nebol, jeho budúcnosť bude zrejme diktovať Fico
- Novým spoluvlastníkom vily, v ktorej sa chystá dovolenkovať Fico, je miestny podnikateľ
- Občianska súdržnosť aj evakuačný batoh. Čo radia štáty v prípade krízy či vojny
- Depresie aj samovraždy farmárov. Ako Briti chybami draho zaplatili za slintačku
- Tréner ho pred zápasom nevidel hrať. Na debut nezabudnem do konca života, vravel Dvorský
- Zničenie ukrajinskej priehrady spustilo toxickú časovanú bombu, tvrdia vedci
Dno politickej kariéry Andreja Danka: Slabší ešte nebol, jeho budúcnosť bude zrejme diktovať Fico

„To, ako ho vidíte na verejnosti, taký je aj mimo kamier. V kancelárii má veľký obraz Milana Rastislava Štefánika. Autenticky sa v ňom vidí.“ Takto predsedu Slovenskej národnej strany Andreja Danka ešte v roku 2016 opisoval zdroj z jeho bezprostredného okolia v čase, keď bol v celoštátnej politike nováčikom.
Vyše osempercentný výsledok SNS vo voľbách 2016 bol prvým a zároveň jediným výrazným Dankovým volebným úspechom v parlamentných voľbách. Odvtedy sa mu podarilo vrátiť SNS tam, kde ju preberal – pod hranicu zvoliteľnosti.
Za ten čas sa stal známym osobitým štylistickým prejavom, bozkávaním výložiek, plagiátom svojej rigoróznej práce, komunikáciou s neskôr odsúdenou volavkou Mariana Kočnera Alenou Zsuszovou, osobnými útokmi na dnešného prezidenta Petra Pellegriniho či nočnou zrážkou so semaforom v bratislavskej Dúbravke v straníckom aute.
Pravdepodobnosť Dankovho návratu do parlamentu po najbližších voľbách je dnes najnižšia, odkedy vedenie strany prevzal. Jeho politická budúcnosť je ešte výraznejšie závislá od jeho veľkého politického vzoru – Roberta Fica.
Posledné dejstvo matky nacionalistov: Danko je dnes už opitá zrážka so semaforom, odpísaná diplomová práca a vášnivé odkazy pre Kočnerovu volavku. Čistokrvného voliča SNS by toto vôbec nemuselo rozrušiť, veď Slota a Malíková-Belousovová statočne trénovali ich absorpčné schopnosti. Ale to, ako Fico pozametal s Dankom neporiadok v koalícii, je symbolom všetkých jeho slabostí, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
Novým spoluvlastníkom vily, v ktorej sa chystá dovolenkovať Fico, je miestny podnikateľ

Kauza údajnej vily premiéra Roberta Fica v Chorvátsku má ďalšie pokračovanie. Pred dvoma týždňami chorvátske médiá informovali, že Fico si postavil nehnuteľnosť v oblasti letoviska Rogoznica. On to poprel, kauza sa tým však len začala.
Líder strany Slovensko Igor Matovič následne pripísal Ficovi luxusnú vilu, ktorá tam vyrástla len nedávno. Oficiálnymi vlastníkmi vily pôvodne boli mladí Slováci s prepojením na Smer Matej Gocník a Matúš Moravčík.
Premiér pred týždňom oznámil, že sa so skutočným vlastníkom domu spojil, ospravedlnil sa mu za medializáciu a rezervoval si tam pobyt na leto. Medzitým sa však vlastnícke pomery zmenili.
List vlastníctva už uvádza, že novým spolumajiteľom namiesto Slováka Moravčíka je chorvátsky podnikateľ Željan Bego. Kedy k prepisu došlo, zápis v katastri neuvádza.
Nie je ani známe, s ktorým majiteľom Fico v skutočnosti komunikoval. Chorvátska polícia zatiaľ obvinila iného miestneho muža, ktorý sa pochytil s Igorom Matovičom počas jeho výjazdu v Chorvátsku. Muž je obvinený z násilia. Prokurátor navrhol vyšetrovaciu väzbu.
V krátkosti z domova:
- Parlament sa prebúdza: Či už nastal koniec obdobia, keď pre rebéliu siedmich poslancov Hlasu a SNS koalícii hrozila strata väčšiny, ukáže schôdza, ktorá sa začína dnes. Denník SME približuje, čo bude najväčším testom koalície, aké množstvo návrhov nazhromaždila a ktoré z nich naznačia, či premiér s obnovením sily koalície uspel.
- Fico očakáva v parlamente väčšinu: Koaliční predstavitelia sa na pondelkovej koaličnej rade dohodli na všetkých volebných aktoch vrátane voľby predsedu Národnej rady a viceguvernéra Národnej banky Slovenska v parlamente. Schválené by mali byť všetky vládne návrhy zákonov v prvom čítaní aj návrh novelizácie ústavy.
- Situácia na farmách: Vakcinácia hovädzieho dobytka na farmách v obciach Medveďov a Ňárad v okrese Dunajská Streda, ktoré sú postihnuté ochorením slintačky a krívačky, bola dokončená. S usmrcovaním dobytka na týchto farmách sa ešte nezačalo pre obmedzenú kapacitu kafilérie v Mojšovej Lúčke. S utrácaním dobytka sa začalo najskôr v napadnutom chove v obci Baka.
Občianska súdržnosť aj evakuačný batoh. Čo radia štáty v prípade krízy či vojny

Európske krajiny reagujú na zhoršenú bezpečnostnú situáciu, v rámci ktorej pre nich Rusko predstavuje čoraz väčšiu hrozbu. Na núdzové situácie chcú preto pripraviť aj svojich občanov. Súčasťou príprav je aktualizovanie a rozdávanie krízových príručiek, ktoré hovoria o tom, ako reagovať v prípade prírodnej katastrofy, novej pandémie, no aj počas ozbrojeného konfliktu.
Vlani na jeseň ich vydalo viacero severských krajín vrátane Švédska a Nórska. Najnovšie sa nimi inšpirovali napríklad Poľsko a Francúzsko, ktoré pracujú na príprave a distribúcii nových manuálov pre občanov.
Poľské príručky by mali byť na internete dostupné do konca apríla, domácnosti by fyzické výtlačky mali dostať do konca roka, informujú poľské médiá. Francúzsko chce zas manuály do každej domácnosti rozoslať do leta, v súčasnosti sa čaká na schválenie premiérom.
Lídri krajín zároveň hovoria o navyšovaní výdavkov na obranu, ako aj vojenskom výcviku pre obyvateľov. „Ak sa chceme vyhnúť vojne, naša krajina a náš kontinent sa musia naďalej brániť a pripravovať. Nikto nedokáže povedať, čo sa stane v nasledujúcich mesiacoch alebo rokoch. Chcem však, aby sme boli pripravení. Chcem, aby sme boli chránení,“ vyhlásil francúzsky prezident Emmanuel Macron.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Útok na Sumy: Ruský raketový útok zasiahol obytné budovy a zdravotnícke zariadenie v meste Sumy, zranenia utrpelo najmenej 74 ľudí, vrátane 13 detí. Útok prišiel v čase, kedy delegácia Moskvy s americkými predstaviteľmi začala v Saudskej Arábii rozhovory o vyhliadke na čiastočné prímerie vo vojne na Ukrajine.
- Útoky na energetickú infraštruktúru: Ruský prezident Vladimir Putin nezrušil príkaz, aby ruské sily neútočili na energetickú infraštruktúru Ukrajiny, povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Zároveň obvinil Ukrajinu, že neustáva vo svojich útokoch na ruské energetické zariadenia.
- Zničenie ruských helikoptér: Ukrajinské sily zničili dva ruské vrtuľníky Ka-52 a dva vrtuľníky Mi-8 v ruskom tyle v Belgorodskej oblasti. Ruské sily tam vytvorili maskovanú pozíciu pre rýchle vzdušné operácie na ukrajinské ciele, oznámila ukrajinská vojenská rozviedka. Helikoptéry zničili raketovými údermi vrátane striel HIMARS.
- Napätie medzi Kremľom a Nabiullinovou: V Rusku údajne narastá napätie medzi Kremľom a šéfkou centrálnej banky Elvirou Nabiullinovou. Moskva na ňu má tlačiť pre vysokú kľúčovú úrokovú sadzbu, ktorá je na úrovni 21 percent. CBRF sa takto snaží obmedziť infláciu, ktorá je podľa nezávislých odhadov na úrovni 20 až 25 percent. To je približne dvakrát toľko, ako oficiálne uvádza Kremeľ.
Zo zahraničných webov:
- The Insider: Zbrane hovoria hlasnejšie ako slová: Ako veľmi je Ukrajina závislá od vojenskej pomoci USA?
- Foreign Affairs: Európska vojna na Ukrajine: Riziková úloha udržať Kyjev v boji - a brániť sa
- SPIEGEL International: Harvardský profesor Steven Levitsky: „Práve teraz USA prestávajú byť demokraciou“
Depresie aj samovraždy farmárov. Ako Briti chybami draho zaplatili za slintačku

Na Slovensku sa slintačka a krívačka naposledy vyskytla v 70. rokoch minulého storočia. Po piatich dekádach ju teraz potvrdili na troch farmách pri obciach Medveďov, Ňárad a Baka na juhu Slovenska.
Zvieratá, ktoré na nich chovali, musia usmrtiť a ich telá zlikvidovať. Náklady s tým spojené sa odhadujú na tri milióny eur. Škody však môžu byť rádovo vyššie, ak sa choroba rozšíri na ďalšie farmy.
Ukazuje to aj príklad Spojeného kráľovstva, ktoré epidémia slintačky a krívačky postihla v roku 2001. Briti s ňou bojovali vyše pol roka a stála ich miliardy libier. Aj vtedy, podobne ako teraz na Slovensku, sa objavili pochybnosti, či vláda nepodcenila opatrenia, ktoré by efektívne bránili šíreniu nákazy.
Dosah na britské poľnohospodárstvo bol devastačný. Usmrtených bolo viac ako šesť miliónov kusov ošípaných, hovädzieho dobytka a oviec. V dôsledku nezvládnutia epidémie vzniklo viacero vedeckých štúdií, ktoré navrhli zlepšenie postupov regionálnych úradov a centrálnej vlády v podobných situáciách.
V krátkosti z ekonomiky:
- Kafiléria pracuje na maxime: Kafiléria nachádzajúca sa v Mojšovej Lúčke v Žiline pracuje v týchto dňoch na maximálnej úrovni svojej kapacity. Dôvodom je likvidácia uhynutého a usmrteného dobytka v súvislosti s nákazou slintačky a krívačky. Kafiléria dokáže denne bezpečne zlikvidovať približne 150 ton uhynutých alebo usmrtených zvierat.
- Chýbajúci plán na ochranu klímy: Slovensko mešká s prípravou národného energetického a klimatického plánu. Je medzi poslednými krajinami EÚ, ktoré ho ešte neodovzdali. Európska komisia už Slovensko urgovala, aby plán predložilo. Plán má určiť, ako Slovensko využije približne 15 miliárd eur do roku 2030 z európskych fondov na ochranu klímy.
- Tvrdý zásah pre vinárov: Americký prezident Donald Trump pohrozil clom vo výške 200 percent na víno, šampanské a iné liehoviny z EÚ, ak Brusel nezruší plány na zavedenie odvetných ciel na niektoré americké produkty od 1. apríla. Clá tvrdo zasiahnu vinárov vo Francúzsku, Taliansku a Španielsku. Zvlášť pre menšie vinárske podniky môže byť obrovský rast nákladov nezvládnuteľný.
Tréner ho pred zápasom nevidel hrať. Na debut nezabudnem do konca života, vravel Dvorský

Keď sa Dalibor Dvorský dozvedel o povolaní do NHL, pripravoval sa na zápas v AHL. Tréner farmárskeho Springfieldu Steve Konowalchuk mu povedal, že nebude hrať. „To som hral až tak zle?“ reagoval Dvorský. „Nie, dostal si pozvánku z prvého tímu,“ odpovedal tréner.
Správa prišla ako blesk. Nečakal ju nikto, dokonca ani sám hráč. „Nebudem klamať, keď som sa to včera dozvedel, bol to trochu šok,“ uviedol po zápase. Dvorský sa nakoniec v prvom zápase radoval z víťazstva, St. Louis zdolali Nashville 4:1.
O tom, že vôbec nastúpi, sa rozhodlo len krátko pred začiatkom stretnutia proti Predators. Tréner Jim Montgomery priznal, že Dvorského nikdy predtým nevidel hrať, prvýkrát ho sledoval počas debutu v NHL. Napriek tomu mu dôveroval. Pred zápasom mu povedal iba jednu vetu: „Rob to, čo ťa sem dostalo. Hraj podľa svojich silných stránok.“
Nakoniec odohral 10 minút a 40 sekúnd. Bol druhým najmenej vyťažovaným hráčom tímu. Dvorský nehral zle, ale okolnosti zápasu mu viac nedovolili. „Ak bude hrať dobre, bude hrať veľa. Takto posudzujem každého hráča v každom zápase,“ uviedol na jeho adresu Montgomery.
Zničenie ukrajinskej priehrady spustilo toxickú časovanú bombu, tvrdia vedci

Zničenie ukrajinskej Kachovskej priehrady odkrylo na dne sedimenty obsahujúce viac ako 90-tisíc ton toxických ťažkých kovov, čo podľa vedcov spustilo toxickú „časovanú bombu“. Trhlinu v mohutnej stavbe zo sovietskej éry, ktorá bola od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu v rukách Rusov, vytvoril výbuch zo 6. júna 2023.
Ukrajinské aj Ruskom okupované obce pozdĺž rieky Dneper následne zasiahli záplavy, ktoré si vynútili hromadnú evakuáciu a zanechali po sebe desiatky mŕtvych. Príval vody z jednej z najväčších európskych nádrží tiež zasiahol miestnu flóru a faunu a narušil krehké ekosystémy na brehu rieky a v Čiernom mori.
Priemyselné znečisťujúce látky, nespracované odpadové vody a odpad zo zaplavených tovární a miest nižšie po prúde rieky sa zase dostali do rieky a kontaminovali pitnú vodu a ornú pôdu. A v neposlednom rade stúpajúca voda, ktorá v niektorých oblastiach dosahovala hĺbku piatich metrov, zakryla vyznačené mínové polia a rozniesla výbušniny na nové miesta.
Z útoku sa obe strany – Rusko aj Ukrajina – vzájomne obviňujú. Vojnové zničenie priehrady by totiž predstavovalo porušenie Ženevských konvencií. Hodnotenia západných spravodajských služieb a viaceré nezávislé vyšetrovania však poukázali na zodpovednosť Ruska.
Aréna & Hoaxy a podvody

Čo sa deje na školách - v reálnom i virtuálnom detskom svete? Prečo deti nie sú „snehové vločky“, ale majú viac stresorov? Pozrite si rozhovor Jany Krescanko Dibákovej s herečkou Kristínou Tormovou a a odbornou poradkyňou projektu IPečko Zuzanou Juránekovou.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Žili sme v mamahoteli USA, musíme zbrojiť sami
- Disinfo Report: Zväzky ŠtB ako nástroj dezinformácií. Komu sa hodí popieranie histórie?
- Brainstorming: Dokáže sa ktokoľvek naučiť čokoľvek?
Karikatúra

Recept dňa

Niet nad sýte raňajky alebo teplú večeru. vyskúšajte grécku špenátovú omeletu s fetou a olivami.
Dnes očakávame
- Začiatok 33. schôdze parlamentu, poslanci majú na programe vyše 150 bodov vrátane voľby predsedu parlamentu
- Premiér Robert Fico bude informovať o aktuálnej situácii v súvislosti so slintačkou a krívačkou
- Mimoriadna schôdza vlády
- Súd s exministrom Gáborom Gálom obžalovaným z prijímania úplatku
Dnes v histórii

25. marca 1988 sa na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave uskutočnila Sviečková manifestácia, na podporu náboženskej slobody a rešpektovania ľudských práv. Proti manifestácii zasiahla polícia, ktorá použila aj vodné delá. V roku 1993 bol tento deň vyhlásený za Pamätný deň SR - Deň zápasu za ľudské práva.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
