SME

Ranný brífing: Danko sa rozhodol pre rebéliu, Bödör vytvára napätú atmosféru

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Predseda SNS Andrej Danko.Predseda SNS Andrej Danko. (Zdroj: SME/Marko Erd)

Poslanci SNS na čele s Andrejom Dankom otvorili nový spor v koalícii a nepodporili tri návrhy vicepremiéra a ministra obrany Roberta Kaliňáka. Rebélia prišla v čase, keď vláda nečakane odvolala z postu štátnej tajomníčky rezortu životného prostredia Gabrielu Matečnú. Bola jedinou osobou vo vedení rezortu, ktorá je členkou SNS.

Na finančnom riaditeľstve náhle končí Marek Tkačik, ktorý doteraz riadil Kriminálny úrad finančnej správy. Vo vedení úradu je napätie, ktoré súvisí s nespresnenými požiadavkami Norberta Bödöra. Oligarcha bol aj na Úrade vlády, premiér Robert Fico odmieta povedať, čoho sa stretnutie týkalo.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Danko sa rozhodol pre rebéliu, Bödör vytvára napätú atmosféru
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Danko otvoril nový koaličný spor. Takmer zničil návrh Kaliňáka, jeho zas podrazil Kotlár

Len jeden rokovací deň vôbec prvej riadnej schôdze parlamentu po vyše troch mesiacoch vydržal vo vládnej koalícii pokoj. Piati poslanci SNS pod vedením Andreja Danka nepodporili návrhy na vytvorenie žandárskeho zboru a vyslanie vojakov do Pobaltia od vicepremiéra a ministra obrany Roberta Kaliňáka.

SkryťVypnúť reklamu

Jediným pôvodným poslancom klubu SNS, ktorý sa nedržal pokynov, bol splnomocnenec pre pandémiu Peter Kotlár. „Sú veci, ktoré si vyjasníme,“ komentoval situáciu následne predseda SNS.

Kaliňákov návrh na zavedenie žandárov z radov nepolicajných bezpečnostných zložiek štátu, ktorí majú pomôcť policajtom na vidieku, schválil parlament len o jeden hlas. Vláda zároveň nečakane odvolala z postu štátnej tajomníčky rezortu životného prostredia jedinú členku SNS v jeho vedení Gabrielu Matečnú.

Kaliňákovmu návrhu pomohla aj slabá účasť opozičníkov, koalícia tak bola schopná návrh schváliť aj s obmedzeným počtom 73 poslancov. SNS tvrdí, že nejde o vzburu, ale konajú v zhode s hodnotami strany. SNS je v prieskumoch už vyše roka pod hranicou zvoliteľnosti.

SkryťVypnúť reklamu
  • Rozum a cit Andreja Danka: Po huliakovcoch a migaľovcoch je dnes najslabším článkom koalície Danko a kognitívno-vôľový zápas odohrávajúci sa v jeho útrobách. Fico tento problém donedávna riešil poskytovaním psychologickej podpory, keď ho chválil ako „dynamického politika“, píše Peter Tkačenko.
  • Triasť sa o prežitie je skvelý údel: Danko je slovenské špecifikum. Vysoko najšpecifickejšie na ňom však je, že zotrváva v koalícii v situácii, v ktorej by každá normálna strana (v normálnej demokracii), ktorá bola defenestrovaná z vlády, trpela už dávno v opozícii, píše Peter Schutz.

Šéf kriminálky na Finančnej správe náhle končí. U daniarov sú napäté vzťahy

Policajná zložka Ministerstva financií, ktorú v minulosti riadil kajúcnik Ľudovít Makó a bola pod vplyvom oligarchu Norberta Bödöra, má opäť problém. Pre napätie vo vedení Finančného riaditeľstva končí od apríla doterajší šéf podriadeného kriminálneho úradu Marek Tkačik.

SkryťVypnúť reklamu

Informáciu o jeho odchode SME potvrdili tri nezávislé zdroje z prostredia úradu. Odchádzajú údajne aj dvaja Tkačikovi námestníci. Hovorca Finančného riaditeľstva Daniel Súkup odchod šéfa úradu potvrdil.

K zmene dochádza po tom, ako televízia Markíza informovala, že Bödör navštívil premiéra Roberta Fica krátko pred koaličnou radou priamo na Úrade vlády. V súčasnosti je pritom stále obžalovaný zo závažnej trestnej činnosti, vrátane zosnovania zločineckej skupiny.

Fico na otázky televízie reagoval podráždene. Čoho sa stretnutie s Bödörom týkalo, odmietol povedať. „Zobrať vedro vody a vás obliať je málo,“ odvrkol redaktorovi. Viaceré zdroje SME pritom hovoria, že napätá atmosféra na Finančnom riaditeľstve súvisí práve s nespresnenými požiadavkami Bödöra a spol.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z domova:

  • Raši je novým šéfom parlamentu: Richard Raši nestratil vplyv v zdravotníctve ani po tom, čo zomrel jeho objaviteľ a tútor Pavol Paška. Ten bol považovaný za kráľa zdravotníctva, ale aj za symbol korupcie v tomto sektore. Teraz si Raši, podobne ako svojho času Paška, zasadol na čelo parlamentu. V tajnej voľbe ho podporilo 79 poslancov.
  • Huliak škodlivú novelu stiahol: Ohrozovala reformu národných parkov a miliardy eur z európskeho plánu obnovy. Preto minister cestovného ruchu Rudolf Huliak svoju novelu zákona o ochrane prírody a krajiny stiahol. V programe parlamentu však zostala druhá novela rovnakého zákona, ktorá obsahuje viaceré sporné body.
  • Obmedzenie liečby v hospicoch: Zvýšila platby na lôžka, ale zároveň zaviedla limity na zdravotnú starostlivosť. Niektorým hospicom na Slovensku hrozí, že pre kroky Všeobecnej zdravotnej poisťovne od 1. apríla zaniknú alebo budú musieť výrazne obmedziť služby.
  • Rozsiahle dotačné podvody: Úrad Európskej prokuratúry na Slovensku vzniesol obvinenia voči šiestim podozrivým a zaistil majetok v hodnote približne troch miliónov eur v rámci vyšetrovania rozsiahlych dotačných podvodov a prania špinavých peňazí. Dvaja podozriví boli zatknutí a umiestnení do väzby.
  • Slintačka zatvára hranice: V Maďarsku sa potvrdilo ďalšie ohnisko slintačky a krívačky pri obci Levél. Pre ochorenie budú uzavreté všetky malé hraničné priechody medzi Slovenskom a Maďarskom. Na veľkých hraničných priechodoch budú umiestnené dekontaminačné brány a brody.

Čiernomorské prímerie existuje iba na papieri. Kto ho zabezpečí, pýtajú sa Ukrajinci

Možnosť dosiahnuť zastavenie paľby v Čiernom mori je zatiaľ jediným výsledkom série rokovaní v Saudskej Arábii, pri ktorých delegácia Spojených štátov separátne rokuje s ukrajinskými a ruskými vyslancami. Ukrajina už pristúpila na bezpodmienečné 30-dňové všeobecné prímerie, po čom si Rusko začalo klásť podmienky.

SkryťVypnúť reklamu

Čiernomorské prímerie sa zatiaľ črtá podobne. Len niekoľko hodín po tom, ako Spojené štáty oznámili, že obe strany s prímerím súhlasia, Moskva vyhlásila, že na prímerie pristúpi iba vtedy, ak Západ uvoľní sankcie uvalené na ruské banky, osobitne na poľnohospodársku banku Rosselchozbank, sprístupní platobný systém SWIFT a umožní Rusku prístup na trh s hnojivami a plodinami.

Ukrajinský bezpečnostný expert Mykola Bielieskov na otázku SME, či prímerie vôbec nastalo, alebo existuje iba na papieri, odpovedal: „Ani ja neviem. Kým neuvidíme konkrétne činy, nedokážem to potvrdiť ani vyvrátiť.“

Rusko sa svojimi podmienkami snaží dostať späť k čiernomorskej dohode o vývoze obilia, ktorú vyrokovalo Turecko a ktorá platila medzi júnom 2022 a júnom 2023. Ukrajina však medzitým začala používať alternatívnu obchodnú trasu a jej lode už nie sú vystavené ruským útokom. Čo teda znamená čiernomorské prímerie, nastane vôbec a kto by z neho mohol profitovať?

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Vzťahy Ukrajiny a USA: Vzťahy Kyjeva a Washingtonu sú „opäť na dobrej ceste“, tvrdí šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak. Rokovania o prímerí podľa neho poskytli Kyjevu príležitosť ukázať predstaviteľom USA, že je otvorený spolupracovať s Donaldom Trumpom v snahe ukončiť vojnu. Zároveň poukázal na kontrast v prístupe Ruska, ktoré si kladie podmienky k mierovej dohode.
  • Dialóg o sankciách: Rusko vedie s USA intenzívny dialóg aj o sankciách, tvrdí hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Moskva je podľa Peskova spokojná s tým, ako efektívne proces rokovaní prebieha. Zopakoval, že tzv. čiernomorská iniciatíva sa môže aktivovať až po splnení viacerých podmienok predložených Ruskom.
  • Útok na Kryvyj Rih: Ukrajinská armáda tvrdí, že nad územím Ukrajiny zostrelila 56 zo 117 dronov vypustených Ruskom. Masívny útok dronov Šáhid iránskej výroby hlásil opäť aj primátor mesta Kryvyj Rih Olexandr Vilkul. Dodal, že na viacerých miestach vypukli požiare. Poškodená takto bola administratívna budova, sklady a priemyselný závod. K obetiam na životoch podľa neho nedošlo.
  • Kremeľ nechce mier: Nové ruské údery sú jasný signál, že Moskva sa nesnaží o mier, vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zdôraznil, že „začatie takýchto rozsiahlych útokov po rokovaniach o prímerí je jasným signálom celému svetu, že Moskva sa nechystá usilovať o skutočný mier“. Podľa Zelenského v tejto situácii musí existovať aj jasný tlak a silné opatrenia zo strany sveta na Rusko.

Zo zahraničných webov:


Čierna stavba sa od apríla už nebude dať dodatočne zlegalizovať. Čo sa mení s novým zákonom?

Od apríla tohto roka začne na Slovensku platiť nový stavebný zákon. Pre obyčajných ľudí prináša viaceré zjednodušenia pri výstavbe, či už vlastného domu, alebo drobných stavieb.

SkryťVypnúť reklamu

„Medzi najväčšie novinky patrí zrušenie doterajšieho dvojzložkového rozhodovania, keď bolo treba získať najprv územné rozhodnutie a potom stavebné povolenie. Po novom sa zavádza len jedno konanie, a to konanie o stavebnom zámere, ktorým stavebný úrad vyjadruje súhlas s navrhovanou stavebnou činnosťou,“ konštatuje Katarína Kováčová, partnerka advokátskej kancelárie Ružička and Partners.

Zároveň sa má zúžiť výpočet účastníkov konania. Do konaní by tak mali vstupovať len osoby, ktoré objektívne môžu byť výsledným rozhodnutím priamo dotknuté na svojich právach, ako napríklad vlastníci susedných pozemkov.

„Až prax ukáže, či ohlásené benefity budú v skutočnosti v prospech, alebo v neprospech obyvateľov. Teda či urýchlia a zjednodušia ich stavebnú činnosť zameranú na vybudovanie domova. Alebo im naopak sťažia, či dokonca znemožnia uplatnenie výhrad k stavbám zasahujúcim do ich životného priestoru, ktorého kvalita môže byť nenávratne zasiahnutá,“ dodáva Kováčová.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z ekonomiky:

  • Ktoré lokality výrazne zmenia Bratislavu: Aj keď realitný trh má za sebou turbulentné obdobie, keď roky rastu vystriedal dramatický prepad, developeri nezaháľali a buď nakupovali pozemky, alebo pripravovali projekty pre ďalšiu realizáciu. INDEX sa pozrel na lokality v Bratislave, ktoré čaká intenzívny rozvoj.
  • Najväčší dlžníci z okresu Martin: Medzi najväčších zamestnávateľov v Martine patria univerzitná nemocnica a spoločnosti Unilabs Slovensko a Ecco Slovakia. V našom prehľade sme sa zamerali na firmy, ktoré tomuto regiónu nerobia dobré meno, konkrétne na najväčších daňových dlžníkov v okrese Martin.
  • Zdanenie príjmu pri prenájme bytu: Na podanie daňového priznania za minulý rok zostáva už len posledných pár dní. Aké povinnosti má človek, ktorý vlani prenajímal byt? Priznať príjem z prenájmu a podať daňové priznanie totiž nie je nutné vždy.

O Slovane nerozpráva, láka ho zahraničie. Kaprálik: Na Slovensku nebudem stáť desať miliónov

V novembri 2022 odohral životný zápas. Mal len dvadsať rokov. Adrián Kaprálik strelil Slovanu hetrik za tridsať minút. Neskôr pridal aj štvrtý gól. Je to dodnes jeho najlepší zápas v kariére? „Asi áno,“ zamyslel sa v odpovedi pre Sportnet.

SkryťVypnúť reklamu

Najúspešnejší slovenský klub o neho následne prejavil záujem. Do Žiliny sa na neho chodil pozerať aj šéf Slovana Ivan Kmotrík junior. Nikdy sa však spolu nerozprávali. „Nemal som žiadne rozhovory. Nechcem sa o tejto téme príliš baviť,“ rázne odvetil Kaprálik.

Pred rokom ho mali v merku kluby z Talianska, Belgicka či Holandska. Podľa špecializovaného portálu Transfermarkt je Kaprálikova hodnota takmer dva milióny eur. Slovenský klub si však za neho môže vypýtať aj dvojnásobok tejto sumy.

V roku 2020 vtedajší žilinský tréner Pavol Staňo o ňom povedal: „Vidíte toho chlapca? O niekoľko rokov bude mať cenovku desať miliónov eur.“ Takú hodnotu však v slovenskej lige nemá nikto. „Na Slovensku sa moja cena nevyšplhá na desať miliónov,“ vraví Kaprálik pre Sportnet. A čo v zahraničí? „Kebyže idem za hranice a darí sa mi, nebude problém, aby cena stúpla vyššie.“

SkryťVypnúť reklamu

Drlička chce v DPOH hercov z SND, Schulczová zostala pevne na zemi

Záujem viesť Divadlo P. O. Hviezdoslava malo dokopy dvadsaťsedem ľudí, z toho pätnásť sa prihlásilo na pozíciu riaditeľa a dvanásť na umeleckého šéfa. Výberová komisia však vyradila pre formálne nedostatky väčšinu účastníkov. Pravdepodobne aj zabávača Martina Jakubca, ktorý svoj zámer kandidovať avizoval na sociálnych sieťach.

Pred výberovú komisiu sa postavilo iba päť dvojíc. Za najsilnejších kandidátov sú považovaní bývalý riaditeľ Slovenského národného divadla Matej Drlička s režisérom Matúšom Bachyncom a súčasná riaditeľka DPOH Valeria Schulczová, ktorá kandiduje s režisérom Jánom Šimkom.

Okrem nich o pozíciu zabojovala s mimoriadne ambicióznym projektom riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete s dramaturgičkou a scenáristkou Veronikou Kolejákovou. Multižánrový projekt predstavili herec a režisér Anton Šulík so spisovateľom Silvestrom Lavríkom a inkluzívny mestský projekt predstavili dramaturg Dušan Poliščák s dramaturgom Máriom Drgoňom.

SkryťVypnúť reklamu

Kandidátov hodnotila päťčlenná poradná výberová komisia. Komisia svoje odporúčania predloží na finálne schválenie a vymenovanie Správnej rade DPOH. Meno budúceho riaditeľa či riaditeľky by malo byť známe v polovici apríla a divadlo by mal viesť do roku 2030.


Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Kuracie aj bravčové, z rýb aj z tofu. Pripravte si obľúbené rezne v cestíčku.

Dnes očakávame

  • Pokračuje schôdza parlamentu
  • Premiér Robert Fico a minister pôdohospodárstva Richard Takáč sa stretnú s expertmi Európskej komisie na slintačku a krívačku
  • Ministerstvo športu predstaví členov Odborného poradného zboru ministra pre otázky športu
  • Samit predstaviteľov „koalície ochotných“ v Paríži

Dnes v histórii

27. marca 1977 sa uprostred vzletovej a pristávacej dráhy na bývalom vojenskom letisku Los Rodeos v horách na ostrove Tenerife zrazili dve lietadlá Boeing 747 spoločností Pan Am a KLM. Vinou zlej viditeľnosti, nešťastných náhod, nedorozumení a nezodpovednosti pilotov zahynulo 583 ľudí. Ide o najväčšiu leteckú katastrofu v dejinách, ak nepočítame teroristické útoky z 11. septembra 2001.

SkryťVypnúť reklamu

Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  1. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  6. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  7. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  8. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 478
  2. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 359
  3. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 672
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 077
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 045
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 795
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 578
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 433
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu