SME

Ranný brífing: Trump poriadne zavaril Slovensku, opozícia nepochopiteľne otočila

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Americký prezident Donald Trump.Americký prezident Donald Trump. (Zdroj: SITA/AP)

Americký prezident Donald Trump uvalí 25-percentné clá na všetky autá, ktoré nie sú vyrobené v USA. Nové opatrenia výrazne pocíti aj Slovensko. Až 87 percent nášho exportu do USA tvoria autá, ich hodnota vlani dosiahla 3,6 miliardy eur.

Opozičné strany Progresívne Slovensko, KDH a SaS odmietajú zvýšenie výdavkov na obranu a nechcú vysielať vojakov na Ukrajinu. Je to v príkrom rozpore s ich doterajšou víziou slovenskej bezpečnostnej politiky, navyše si dávajú pochybné podmienky.

Načítavam... Opozícia nepochopiteľne otočila, Trump Slovensku poriadne zavaril
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


PS, KDH a SaS zatiaľ nechcú zbrojiť viac. Čo je to za obrat v postojoch?

Koalícii vyčítajú, že ignoruje rokovania lídrov Francúzska či Británie o zvýšení európskej bezpečnosti, no zároveň nežiadajú čo najrýchlejšie zvýšiť výdavky na obranu a nechcú vysielať vojakov na Ukrajinu.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločné vyhlásenie lídrov opozície Michala Šimečku za Progresívne Slovensko, Milana Majerského z KDH a Branislava Gröhlinga z SaS po rokovaní s koalíciou v prezidentskom paláci pôsobí, že je v príkrom rozpore s ich doterajšou víziou slovenskej bezpečnostnej politiky.

Všetci traja tvrdia, že nateraz nie sú za zvyšovanie výdavkov na obranu. Prípadnú zmenu postoja podmienili tým, že limit dvoch percent HDP musia najskôr zvýšiť tí členovia NATO, ktorí ich na obranu stále nedávajú. Zároveň má podľa opozície najskôr minister obrany Robert Kaliňák predstaviť podrobný plán obranných výdavkov a musí vzniknúť parlamentný výbor, ktorý výdavky bude kontrolovať.

Aj keď Progresívne Slovensko teraz tvrdí, že zvyšovanie výdavkov na obranu podmieňuje, pred dvomi mesiacmi poslanec a expert strany pre zahraničnú politiku a bezpečnosť Tomáš Valášek tvrdil, že „neposilnenie vlastnej obrany by urobil len hazardér a diletant“.

SkryťVypnúť reklamu
  • Opozícia sa v paláci splašila: Vysielanie vojakov do cudziny je bežnou a neraz nevyhnutnou súčasťou vzývaného mieru. Aj Slovensko malo alebo má kontingenty v Kosove, na Cypre, v Afganistane, Bosne. A vyslali ich tam aj vlády Smeru. Takže milá opozícia, ak sa necháte takto vodiť Ficom a Kaliňákom, oprávnene môže zaznieť otázka, načo vás v tejto podobe potrebujeme, píše Peter Tkačenko.

Vo vládnom riešení slintačky sa objavili viaceré zvláštnosti

Pred týždňom na Slovensku potvrdili slintačku a krívačku na troch farmách v okrese Dunajská streda. Tento týždeň pribudla štvrtá farma.

Ochorenie zrejme prišlo z Maďarska, nie je to však prvý prípad nákazy v Európe tento rok. Ešte v januári sa ochorenie objavilo v čriede vodných byvolov na farme v Nemecku, v meste Hönow neďaleko Berlína. Nemcom sa podarilo šíreniu vírusu rýchlo a efektívne zabrániť. Na ich príklade vidno, aké kľúčové je reagovať hneď.

SkryťVypnúť reklamu

Objavujú sa pochybnosti, či sa aj Slovensku darí byť rovnako úspešné. Na internete sa napríklad šíri fotografia pootvoreného nákladného auta, ktoré prevážalo zabité zvieratá do kafilérie v Mojšovej Lúčke v Žiline. Keďže ide o zvieratá z nakazeného chovu, musí byť prevoz bezpečný.

Rozruch vzbudila aj jama pri Leviciach, ktorá má slúžiť na zakopanie usmrtených zvierat. Začali ju kopať ešte predtým, ako o tom vedelo mesto. Krízový tím už dlhšie hovorí, že pracuje aj na alternatívnom mieste, kde by malo byť, nespresnil.

  • Vláda začne odškodňovať: Škody spôsobené slintačkou a krívačkou dosiahnu niekoľko desiatok miliónov eur. Vláda začne za ochorenie odškodňovať. Prví budú chovatelia z obce Baka, kde usmrtili viac ako 1 300 kusov hovädzieho dobytka. Zlikvidovali aj prasatá, ovce či kozy v okruhu troch kilometrov od nakazenej farmy. Dostanú odškodné v trhovej hodnote zvieraťa.
  • Nákaza nepozná politiku, Fico áno: Tento mor nie je trestom pre Fica. V konečnom dôsledku sa najviac dotkne obyčajných ľudí bez ohľadu na to, či ho volili, alebo nie. Je však typické pre premiéra, že predpokladá, že jeho kritici by hlava-nehlava ohrozovali zdravie zvierat a majetky ľudí, len preto, aby sa mu pomstili, píše šéfredaktorka Beata Balogová.

V krátkosti z domova:

  • Žilinkovi schválili výsluhový dôchodok: Poslanci vládnej koalície schválili novelu priznávajúcu generálnemu prokurátorovi výsluhový dôchodok viac ako 5-tisíc eur mesačne aj v prípade, že nedokončí svoje sedemročné funkčné obdobie. Takto finančne by si teda aj po predčasnom odchode polepšil aj Maroš Žilinka.
  • Čistky u daňových kriminalistov: Dôvody náhlych personálnych výmen u daňových kriminalistov vedenie finančnej správy zahmlieva. Vo funkciách nečakane končia šéf daňových kriminalistov Marek Tkačik, ale aj jeho dvaja námestníci Peter Bujňáček a Branislav Straško. Odvolanie z funkcií im oznámil prezident finančnej správy Jozef Kiss. Dôvody im nepovedal.
  • Kto rozhodne o riaditeľovi STVR: O generálnom riaditeľovi STVR nebudú rozhodovať len nezávislí odborníci. Okrem konšpirátora a pravej ruky ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej Lukáša Machalu či bývalého poradcu Vladimíra Mečiara Jozefa Krošláka sa členom rady, ktorá volí aj odvoláva riaditeľa STVR, stal aj premiérov poradca a stíhaný advokát David Lindtner.

Aféra Signalgate je ešte horšia. Politici klamali, novinári našli aj ich heslá

„Ktokoľvek, kto nosí uniformu, by za toto šiel pred vojenský súd,“ povedal pre CNN človek z bezpečnostného prostredia na margo aféry Signalgate.

SkryťVypnúť reklamu

Najvyšší predstavitelia Spojených štátov od viceprezidenta cez ministra obrany až po šéfku tajných služieb v chatovacej aplikácii Signal rozoberali vojenské plány na letecký útok proti teroristickej skupine Húsíov v Jemene. Do skupinovej konverzácie navyše nechtiac pripojili aj šéfredaktora magazínu The Atlantic Jeffreyho Goldberga, ktorý o incidente napísal.

Kauza Signalgate má svoje dozvuky, no zatiaľ nepripravila o funkciu nikoho z účastníkov. Minister obrany Pete Hegseth, šéfka tajných služieb Tulsi Gabbard a riaditeľ CIA John Ratcliffe sa pri rôznych príležitostiach nechali pristihnúť pri klamstvách, keď rôznym spôsobom zľahčovali aféru a tvrdili, že v konverzácii sa neocitli utajované informácie.

Účastníkov škandálu sa týka aj nové zistenie, ktoré priniesol nemecký magazín Spiegel. Jeho reportérom sa podarilo na internete nájsť e-mailové adresy, telefónne čísla a heslá Tulsi Gabbardovej, Petea Hegsetha a Michaela Waltza, poradcu Donalda Trumpa pre národnú bezpečnosť.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Útoky na energetiku: Ruské ministerstvo obrany obvinilo ukrajinskú armádu, že zaútočila na ruské energetické zariadenia v Brjanskej oblasti a na Krymskom polostrove. Ukrajinský generálny štáb obvinenia zo strany Ruska poprel. Uviedol, že ukrajinská armáda medzi 25. a 27. marcom nepodnikla žiadne takéto útoky.
  • Zelenského zbožné prianie: Ruský prezident Vladimir Putin vzhľadom na svoj vek „čoskoro zomrie“ a „potom bude po všetkom“, povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas návštevy Francúzska. Zároveň vyzval USA a Európu na spoločný tlak na Putina, ktorý sa podľa neho obáva americko-európskej koalície.
  • Sankcie proti Rusku: Zatiaľ nenastal čas rušiť sankcie proti Rusku, zhodli sa na samite v Paríži lídri krajín podporujúcich Ukrajinu s tým, že by bolo chybou ustupovať Rusku. Podľa Zelenského sa všetci lídri zhodli na tom, že Moskve napriek súčasným rokovaniam o prímerí nejde o skutočný mier.
  • Putin pripravuje ofenzívu: Putin sa snaží získať čas a pripravuje jarnú ofenzívu najmä v Sumskej a Charkovskej oblasti, tvrdí Zelenskyj. Podľa ukrajinského prezidenta chcel ruský vodca túto operáciu spustiť už minulý rok, ale plány mu prekazila ukrajinská protiofenzíva v ruskej Kurskej oblasti.
  • Severokórejská podpora: Severná Kórea poslala tento rok do Ruska na jeho podporu vo vojne proti Ukrajine ďalších najmenej 3 000 vojakov. Moskve naďalej dodáva aj rakety a muníciu, tvrdí to juhokórejská armáda s tým, že z pôvodných 11-tisíc vyslaných vojakov bolo pravdepodobne 4 000 zabitých alebo zranených.

Zo zahraničných webov:


Tvrdá rana pre Slovensko. Trump uvalil clá na náš kľúčový sektor

Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené štáty uvalia clá vo výške 25 percent na dovoz „všetkých automobilov, ktoré neboli vyrobené v Spojených štátoch“. Clá sa budú týkať aj automobilových súčiastok.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa vyhlásenia budú automobily podliehať clám vo výške 25 percent od 3. apríla, ale automobilové dielce budú clám podliehať od termínu, ktorý bude spresnený v úradnom vestníku, najneskôr však 3. mája, napísala agentúra Reuters.

Clá budú uvalené na hotové osobné a nákladné autá, ktoré budú dovezené do Spojených štátov. Bude sa to týkať všetkých značiek vrátane amerických automobiliek ako Ford alebo General Motors.

Až 87 percent nášho exportu do USA tvoria autá. Ich hodnota vlani dosiahla 3,6 miliardy eur. Žiadna iná európska krajina nie je od exportu áut do USA závislá tak ako Slovensko. A vyššie clá negatívne zasiahnu priamo naše automobilky.

  • Hrozí nám dlhodobá hospodárska kríza: Politika amerického prezidenta Donalda Trumpa povedie k dlhodobej ekonomickej kríze. Ekonóm a bývalý minister financií Ivan Mikloš hovorí, že medzinárodný obchod môže skolabovať, ak sa USA stiahnu z pozície garanta globalizácie.
  • Slovensko môže padnúť ešte hlbšie: Ak ste mali pocit, že od dna sa už môžeme len odraziť, opak je pravda. To, že namiesto slabého ekonomického rastu musíme riešiť príklon k Rusku či vily smerákov na Jadrane, dáva pomerne jasný obraz o budúcom smerovaní Slovenska. A inovácie či reformy v ňom na stole nebudú, píše Branislav Benčat.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Kam sa bude lietať zo Slovenska: Slovenské letiská sa pripravujú na letnú sezónu, počas ktorej sa z Bratislavy, Košíc, Popradu-Tatier a Piešťan bude lietať najmä do tradičných dovolenkových destinácií, ako sú Turecko, Chorvátsko, Grécko a Egypt. Najviac noviniek pribudne v Bratislave.
  • Byty na luxusnej adrese: V historickom srdci hlavného mesta Slovenska pribudnú zrekonštruované byty. S plánmi na rozšírenie možností bývania prichádza magistrát Bratislavy, ktorý chce na to využiť priestory národnej kultúrnej pamiatky, budovy Lekárne u Salvatora.
  • Zarobí aj Rašiho švagor: V súťaži dodanie aplikácie a následný servis na integrovaný cestovný lístok za 29 miliónov eur zvíťazila firma Asseco, pričom jej najväčším subdodávateľom bude spoločnosť TransData. Jej konateľom a konečným užívateľom výhod je Karol Gogolák, švagor Richarda Rašiho.

Nikto mu nebol nablízku. Našťastie bol pri vedomí, hovorí riaditeľ tímu o páde Svrčeka

Cyklistika je nielen fyzicky náročný, ale aj nebezpečný šport. V posledných dňoch sa o tom na vlastnej koži presvedčili aj najlepší Slováci. Lukáš Kubiš spadol počas flámskej klasiky Bruggy - De Panne. Stalo sa to v záverečnom kilometri, v ktorom sa išlo rýchlosťou 50 či 60 km/h. Mal však šťastie a z hromadného pádu vyviazol bez zranení.

SkryťVypnúť reklamu

Oveľa horšie dopadol vicemajster sveta do 23 rokov Martin Svrček. Jazdec tímu Soudal Quick-Step spadol počas monumentálnej klasiky Miláno - San Remo, čoho dôsledok sú viaceré zlomeniny. Rodák z obce Nesluša utrpel viacnásobnú fraktúru kľúčnej kosti, zlomeninu lopatku, niekoľkých rebier a čaká ho dlhšia súťažná pauza.

„Som veľmi vďačný lekárom a zdravotným sestrám za to, že sa o mňa starali a zabránili tomu, aby moja nehoda nedopadla ešte horšie,“ uviedol Slovák po tom, čo musel zopár dní zostať v nemocnici na pozorovaní.

O jeho páde sa toho spočiatku veľa nevedelo. Azda len to, že sa stal pri zjazde zo stúpania Cipressa, ktoré patrí ku kľúčovým úsekom pretekov. S novými informáciami prišiel až generálny riaditeľ tímu Jurgen Fóre, ktorý sa rozhodol apelovať na bezpečnosť cyklistov v otvorenom liste.

SkryťVypnúť reklamu

Nevidiaca, ktorá študuje, cestuje a číta novinky: Kto informácie nechce, nemá ich, ani keď vidí

„Povedala by som, že ja som sa bála ich a oni sa báli mňa. Nepochybujem, že pre spolužiakov musel byť celkom šok, keď som sa v triede zjavila ja, môj notebook a biela palica,“ spomína prakticky nevidiaca Stanka Španková na deň, keď ako stredoškoláčka vošla do triedy bežného gymnázia.

„Už pri samotnom podpisovaní sa vznikli komplikácie. Potrebujem, aby mi niekto ukázal kolónku. Som pomerne hrdý človek a požiadať niekoho o pomoc bol pre mňa dosť veľký problém.“ Vďaka podpore od školy, spolužiakov, rodičov a aj vďaka svojej otvorenej povahe prekážky postupne prekonala.

Dnes má dvadsať rokov, na vysokej škole študuje psychológiu a vedie aktívny život, v ktorom nechýba cestovanie, spoznávanie nových vecí, návštevy kina i divadla, čítanie knižných noviniek aj využívanie sociálnych sietí. Spolupracuje aj s Platformou rodín detí so zdravotným znevýhodnením a snaží sa búrať mýty o ľuďoch so zrakovým postihnutím.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina spoločnosti totiž vôbec netuší, ako vyzerajú ich bežné životy. Tým menej si vie predstaviť, ako v dnešnej vizuálnej dobe vyzerajú životy tínedžerov a mladých dospelých.


Aréna

Robia v opozícii dosť, aby presvedčili voličov? Ako nájsť dohodu pri rozdielnych svetonázoroch a nestratiť stranícku tvár? V Aréne s Janou Krescanko Dibákovou sa rozprávali predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka, František Mikloško z KDH a predseda SaS Branislav Gröhling.

Podcasty SME

  • Dobré ráno: Na predraženom tendri má zarobiť aj Rašiho švagor
  • Index: Ekonóm NBS: Vyššie DPH zdvíha ceny bytov. Aj tých z druhej ruky
  • Ľudskosť: Príbeh Hany Gregorovej: v tridsiatych rokoch sieťovala všetkých zaujímavých ľudí Bratislavy

Karikatúra

Recept dňa

Inšpirujte sa koláčmi, v ktorých majú hlavnú úlohu piškóty.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes očakávame

  • Pokračuje schôdza parlamentu
  • Americká delegácia pod vedením viceprezidenta J. D. Vancea v Grónsku
  • Odovzdávanie hudobných cien Radio_Head Awards

Dnes v histórii

28. marca 1979 sa v jadrovej elektrárni Three Mile Island v Pensylvánii odohrala najväčšia havária americkej atómovej elektrárne, pri ktorej sa čiastočne roztavil druhý jadrový reaktor, bola zamorená jej prevádzková budova a došlo k rozsiahlemu úniku rádioaktivity do životného prostredia. Havária viedla k sprísneniu regulácie jadrovej energetiky v USA a k obmedzeniu jej rozvoja.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  1. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  6. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  7. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  8. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 499
  2. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 366
  3. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 695
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 110
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 049
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 796
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 578
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 434
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Lindtner bol v minulosti prokurátor a neskôr sudca.

Obžalovaný Lindtner je premiérov poradca a nový člen Rady STVR.


14
Letecký pohľad na areál firmy Bukóza Holding, a. s., v Hencovciach.

Okolo skupiny Bukóza sú viaceré otázniky.


11
Peter Schutz

Hlásia sa k proruskému disentu v Únii.


53
Ilustračné foto.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť zverejnila prognózu vývoja počtu sestier.


4
SkryťZatvoriť reklamu