BRATISLAVA. Cez víkend sa slintačka a krívačka rozšírila aj do piateho chovu. V nedeľu večer to potvrdil minister pôdohospodárstva Richard Takač.
Ďalšie podozrenia sa objavili napríklad v okrese Komárno, no zatiaľ sa nepotvrdili.
Piata lokalita je v Plaveckom Štvrtku a podľa ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka k prenosu došlo po priamom kontakte s maďarskou farmou Levél. Na farme je 3 500 kusov dobytka.
Aj cez víkend sa pokračovalo v usmrcovaní zvierat v napadnutých chovoch, ako aj v nonstop testovaní. Hrozba šírenia nákazy potrvá podľa Takáča ešte niekoľko týždňov.

Cez týždeň bola na Slovensku monitorovacia misia z Európskej komisie. Jej závermi sa chválil Takáč. „Zahraniční odborníci ocenili prijaté opatrenia a potvrdili, že postup rezortu je správny a plne v súlade s európskymi štandardmi,“ napísalo jeho ministerstvo vo štvrtok.
Veronika Remišová (Za ľudí) však v relácii O 5 minút 12 povedala, že správa Európskej komisie nebola vôbec taká pozitívna, ako ju prezentoval Takáč.
„Závery nie sú lichotivé. Eurokomisia nám vyčíta, že máme zlepšiť dozor, testovanie, vyčíta nám meškanie s vakcináciou, zlú koordináciu,“ povedala.
Takáč na to reagoval tak, že Remišová má asi zlý preklad. Denník SME si správu prečítal, keďže je voľne dostupná.
Čo hovorí správa
Odborníci z Európskej komisie v správe naozaj hovoria, že neidentifikovali žiadne zásadné nedostatky.
Slovenské úrady sú podľa nich dostatočne personálne aj technicky vybavené, no ak by mali viac zdrojov, posilnilo by to niektoré opatrenia.
Správa upozorňuje aj na nedostatky, ale to je v podobných dokumentoch bežné.
Odborníci si napríklad všimli meškanie v zbere a spracovaní dôležitých epidemiologických informácií. Týkalo sa to napríklad vysledovania zdroja nákazy, alebo v prepájaní laboratórnych testov s epidemiologickým vyšetrovaním.

Štátna veterinárna a potravinová správa rozhodla, že zvieratá v napadnutých chovoch sa budú očkovať predtým ako budú utratené. Toto opatrenie malo zabezpečiť, aby sa vírus zo zvierat ďalej nevylučoval. Predĺžil sa tým čas potrebný na utratenie týchto zvierat.
Toto rozhodnutie hodnotí Európska komisia ako užitočné, pretože znížilo tlak na logistiku, no na druhej strane oneskorilo čistenie a dezinfekciu na farmách s výskytom vírusu.
Najväčšiu kontroverziu dnes v spoločnosti vyvoláva nariadenie likvidovať kravy, ovce, kozy a prasatá v okruhu troch kilometrov od ohniska nákazy.
Proti tomuto opatreniu demonštrovali cez týždeň drobní chovatelia pred Úradom vlády, búril sa aj nitriansky župan a poslanec Hlasu Branislav Becík.
Kritizuje to aj opozičná KDH, ktorá vyzvala Takáča, aby odvolal hlavného veterinárneho lekára Martina Chudého.
Aj Remišová spochybňovala, či toto Európska komisia podľa správy vyžaduje. Správa sa tomu venuje len v jednej vete, kde hovorí, aby sa preventívne utrácanie robilo v nevyhnutnom rozsahu.
Denník SME však už písal, že Európska komisia toto opatrenie odporúča. „Pomohlo začiatkom roka zastaviť aj nákazu v Nemecku,“ povedala hovorkyňa Európskej komisie pre oblasť zdravia Eva Hrnčířová.
Prišiel vírus vetrom?
Takáč hovorí, že vírus sa k nám pravdepodobne dostal vetrom z Maďarska, a preto sa tomu nedalo zabrániť. Aj v správe Európskej komisie sa píše, neexistuje žiadna indikácia o tom, že by sa sem dostal presunom zvieraťa.
Platí to aj pre presun kontaminovaným vozidlom alebo zariadením, no toto už odborníci tvrdia s menšou istotou.
Takáč odhaduje, že škody kvôli slintačke a krívačke sa budú pohybovať v desiatkach miliónoch eur. Odškodnenie drobných chovateľov už prebieha a malo by sa podľa ministra vyriešiť do týždňa.
Pri veľkých farmároch momentálne analyzujú škody, aby vedeli vyčísliť presnú sumu.
Kompenzácie pôjdu z viacerých zdrojov - z európskych, ale aj zo štátneho rozpočtu. „Bude to trvať v týždňoch a v mesiacoch,“ priznáva minister.

Beata
Balogová
