BRATISLAVA. Po marcovom víťazstve proti denníku Štandard dnes projekt Konšpirátori.sk uspel aj na súde proti kontroverznému českému médiu Parlamentní listy. Medzi českými odborníkmi je považované za politický bulvár, no známe je aj šírením dezinformácií, ruskej propagandy či konšpiračných naratívov.
Parlamentní listy sa s tvorcami projektu súdia od roku 2018. Dosiahli vtedy vydanie neodkladného opatrenia, na základe ktorého ho Konšpirátori.sk museli odstrániť zo svojho verejného zoznamu dezinformačných, konšpiračných a inak problémových webstránok. Ten má slúžiť v prvom rade marketérom a zadávateľom reklamy, aby sa vyhli inzerovaniu na stránkach s problematickým obsahom.
Na súdne pojednávanie čakali tvorcovia projektu sedem rokov. Žalobu českého média dnes zamietol v celom rozsahu Mestský súd Bratislava III.
Víťazstvo pre slobodu prejavu
Parlamentní listy projekt žalovali pre nekalú súťaž a poškodzovanie dobrého mena.
„Je dôležité, že súd opätovne aj v tomto prípade potvrdil, že náš projekt nie je nekalosúťažným konaním a dal prednosť nášmu právu na slobodu prejavu pred právom žalobcu na možnosť nerušene šíriť zavádzajúci, propagandistický či nenávistne ladený obsah,” komentoval rozhodnutie zakladateľ projektu a predseda občianskeho združenia Konšpirátori.sk Ján Urbančík.
Parodujú ich
- V ČR v minulosti vznikol aj satirický projekt Paralelní listy, ktorý sa vyhraňuje proti šíriteľom dezinformácií.
- V marci sa projekt zviditeľnil, keď nachytal Babišovu poslankyňu Bereniku Peštovú, ktorá kvôli zmazanému statusu písala list Markovi Zuckerbergovi. Paralelní listy sa vydávali za šéfa Facebooku a Peštovú ubezpečili, že jej statusom sa osobne zaoberajú. Aj po medializácii Peštová naďalej odmietala, že sa nechala nachytať.
Parlamentní listy pritom mohli teoreticky na verejnom zozname ostať.
Projekt totiž pôvodne prevádzkovala firma NetSuccess, na ktorú smerovalo spomínané predbežné opatrenie. Od roku 2019 projekt prevádzkuje občianske združenie Konšpirátori.sk, na ktoré sa rozhodnutie nevzťahovalo.
Autori projektu však pôvodný verdikt rešpektovali a čakali na uzavretie súdneho sporu.
Česi žalovali NetSuccess aj občianske združenie – voči nemu však žalobu sami stiahli už skôr. Obom žalovaným súd priznal náhradu trov konania v celom rozsahu.
Konšpirátori.sk avizujú, že Parlamentní listy sa môžu už v dohľadnej dobe na verejný zoznam vrátiť.
V súčasnosti prebieha prehodnocovanie zo strany odbornej komisie projektu. Ak ich znova zaradia na zoznam konšpirátorov, zverejnia aj odborný posudok, ktorý tento krok zdôvodní.
Otvorili dvere ďalším nespokojným
Verejný zoznam konšpirátorov je určený primárne pre marketérov a zadávateľov reklamy. Dobrovoľne ho môžu využívať na ochranu dobrého mena svojich spoločností a produktov tak, že neinzerujú na pochybných webstránkach zo zoznamu.
Avšak hoci má zoznam odporúčací charakter, v ostatných rokoch sa voči nemu vyhranili viaceré dezinformačné projekty, ktoré sa na ňom objavili. Parlamentní listy boli vôbec prvým médiom, ktoré v júni 2018 uspeli na súde – hoci na druhý pokus – so žiadosťou o vydanie neodkladného opatrenia na odstránenie svojho mena zo zoznamu.

Otvorilo to dvere ďalším dezinformačným aktérom, ktorí sa pokúšali o to isté. V nasledujúcich rokoch postupne uspeli Hlavné správy a Hlavný denník. Aj v ich prípade však súdy neskôr rozhodli, že ich námietky nie sú na mieste a dnes sa už znova nachádzajú na zozname webu Konšpirátori.sk.
Stiahnutie zo zoznamu sa pokúšal dosiahnuť aj internetový denník Štandard. Minulý rok však neuspel so žiadosťou o vydanie neodkladného opatrenia a pred dvomi týždňami súd zamietol aj jeho žalobu na občianske združenie.

Beata
Balogová
