BRATISLAVA. Koaličná SNS víta tzv. covidové amnestie, o ktorých má parlament rokovať na aktuálnej schôdzi.
Opozičné hnutia PS a Slovensko návrh odmietajú.
Uviedli to poslanci v stredu v parlamente v súvislosti s návrhom zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.
„Pre SNS je to téma, veď z iniciatívy nás a nášho splnomocnenca sa táto téma neustále otvára. Ja to beriem tak, že je to aj politický úspech SNS, že sa pristúpi ku covidovej amnestii,“ skonštatoval líder národniarov a podpredseda parlamentu Andrej Danko.
Hovoril tiež o potrebe odškodnenia ľudí, ktorým zasiahli do života pokuty súvisiace s porušením protipandemických opatrení.
Opozičné PS s návrhom nesúhlasí. Označilo ho za škodlivý. Hovorilo o pokrytectve vládnej koalície.
„Na jednej strane amnestujú ľudí, ktorí porušovali opatrenia počas pandémie, no zároveň žiadajú ľudí, aby dodržiavali aktuálne nariadenia odborníkov pri slintačke a krívačke,“ skonštatoval poslanec Oskar Dvořák (PS).
Hnutie žiada koalíciu o stiahnutie legislatívneho návrhu z parlamentu. „Ak tak neurobia, môžu aspoň prijať náš pozmeňujúci návrh. Tým v zákone ponechávame odškodnenie ľudí za štátnu karanténu, no rušíme covidové amnestie pre ľudí, ktorí porušili protipandemické opatrenia,“ dodal Dvořák.
K téme sa vyjadril aj poslanec parlamentu a líder hnutia Slovensko Igor Matovič.
„Keď sa tu zberba, ktorá huckala ľudí proti opatreniam, chce tváriť, že sa udiala nejaká krivda voči ľuďom, ktorých oni nahuckali k tomu, aby nedodržiavali opatrenia a tí ľudia potom dostávali za to pokuty, tak to jednoducho nie je fér,“ podotkol.
Premiérovi Robertovi Ficovi (Smer) vyčítal, že ľudí počas pandémie ochorenia COVID-19 štval proti opatreniam.
Matovič k legislatíve predložil v pléne pozmeňujúci návrh. Chce ním presadiť, aby štát vyplatil 5000 eur každej pozostalej rodine obetí, ktoré zomreli v súvislosti so šírením nákazy COVID-19. Vyzval koalíciu na jeho schválenie.
„Teraz sa ukáže, či Ficovej vláde na tých ľuďoch skutočne záleží a ako si váži ľudí, ktorí zomreli kvôli Ficovej asociálnej politike, kvôli tomu, že štval ľudí proti opatreniam,“ dodal.
Poslanci majú na aktuálnej parlamentnej schôdzi rokovať o vládnom návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.
Ten má pre ľudí, ktorí dostali pokutu za porušenie opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19 či si museli hradiť stravu v štátnej karanténe, zaviesť možnosť domáhať sa odškodnenia.
Súhrn parlamentom odhlasovaných návrhov:
- Nezamestnaní by mohli prísť o dávky v hmotnej núdzi, pokiaľ odmietnu ponuku primeranej práce. Vyplýva to z vládneho návrhu novely zákona o službách zamestnanosti, ktorý poslanci posunuli do druhého čítania.
- Legislatíva ochrany svedka sa má zefektívniť a skvalitniť. Rozšíri sa tiež okruh trestných činov, pri ktorých možno svedka zaradiť do programu ochrany. Vyplýva to zo zákona o ochrane svedka. Do programu ochrany sa zaradia svedkovia v ohrození života alebo zdravia, ktorí sú v trestnom konaní o obzvlášť závažnom zločine, zločine spáchanom organizovanou, zločineckou, teroristickou alebo extrémistickou skupinou, o trestnom čine spáchanom z osobitného motívu alebo o trestnom čine terorizmu. Nová legislatíva ustanovuje aj povinnosti chráneného svedka, ktoré je povinný dodržiavať. Zavádza sa tiež nová úprava pri ukončení funkcie riaditeľa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ). Vo funkcii bude končiť po uplynutí funkčného obdobia a až po tom, čo parlament zvolí nového riaditeľa. Zmena má priniesť zachovanie funkčnosti NBÚ.
- Národná rada vyslovila súhlas s Rámcovou dohodou o partnerstve a spolupráci medzi Európskou úniou (EÚ) a jej členskými štátmi na jednej strane a vládou Malajzie na strane druhej.
- Národná rada (vyslovila súhlas s Posilnenou dohodou o partnerstve a spolupráci medzi Európskou úniou (EÚ) a jej členskými štátmi na jednej strane a Kirgizskou republikou na strane druhej. Zároveň rozhodla o tom, že dohoda je medzinárodnou zmluvou podľa Ústavy SR, ktorá má prednosť pred zákonom.