Podnikatelia podvádzajú, odhalili v Smere. Ak používajú firemné auto na súkromné účely, plánujú ich skasírovať. Minister financií Ladislav Kamenický zníži odpočet DPH na firemné autá. Novinka má byť súčasťou balíka opatrení v boji proti daňovým únikom. Zmena by mala platiť od začiatku júla. Európska komisia ju schválila.
Predseda SNS Andrej Danko navrhne zrušenie transakčnej dane v parlamente, ak sa nedokáže dohodnúť v koalícii. Daň označil za experiment, ktorý musí skončiť. S opozíciou by SNS mohla mať v parlamente dosť hlasov na presadenie zmeny. Klub strany však Danko nemá úplne pod kontrolou.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Drahšie auto, benzín aj servis. Kamenický hovorí o zneužívaní, zníži odpočet DPH na firemné autá
- Danko zavetril príležitosť zaujať rušením transakčnej dane. Jeho návrh nie je bez šance
- Trump už nahneval aj Američanov. V Spojených štátoch sa konala vlna protestov
- Výrazne drahší iPhone, autá aj tenisky. Clá vytrestajú Američanov, Apple stratil 400 miliárd
- Najdrahší slovanista vybavil päť gólov. Rezignovaní Žilinčania nedopozerali zápas
- Kedysi protestoval proti mečiarizmu, dnes proti Šimkovičovej. Zlu sa treba postaviť, hovorí Rudo Sikora
Drahšie auto, benzín aj servis. Kamenický hovorí o zneužívaní, zníži odpočet DPH na firemné autá

Podnikateľ má podľa štátu firemné auto používať len na prácu. Keď s ňou skončí, má ho zaparkovať pred firmou, plánuje minister financií Ladislav Kamenický. Ak sa s ním odvezie čo i len na nákup alebo vyzdvihne deti zo školy, tak štátu zaplatí viac.
Novinka má byť súčasťou balíka opatrení v boji proti daňovým únikom. Zmena by mala platiť od začiatku júla. Ministerstvo ešte musí zverejniť konkrétny legislatívny návrh. Novinku si dalo schváliť Európskou komisiou, ktorá dala kladné stanovisko.
Prieskum ministerstva na viac ako dvestotisíc vozidlách ukázal, že odpočet si znížilo len 1,6 percenta podnikateľov. Ostatní to neurobili, čím tvrdili, že auto nikdy nepoužívajú na súkromné účely. Pri spätnej kontrole daniari zistili, že asi tretina to robila.
Kamenický tvrdí, že zámer nebude mať vplyv na podnikateľov, ktorí vozidlá využívajú výlučne na podnikateľské účely. V takýchto prípadoch by mala naďalej zostať možnosť odpočítať si plnú výšku DPH pri nákupe vozidla a za náklady na jeho údržbu a prevádzku. Podľa rezortu rovnaký alebo podobný systém odpočtu DPH už využíva jedenásť štátov EÚ.
Danko zavetril príležitosť zaujať rušením transakčnej dane. Jeho návrh nie je bez šance

Za experiment, ktorý musí skončiť, označil šéf koaličnej SNS Andrej Danko novú transakčnú daň. Dodal, že ak zrušenie dane nepresadí v rámci koalície, „napáli to do parlamentu“. Opozičné strany, ktoré transakčnú daň kritizujú dlhodobo, Dankovu iniciatívu vítajú. Koaliční partneri sa vyjadrujú opatrne.
Kritizovaná transakčná daň začala platiť od apríla ako súčasť konsolidačných opatrení vlády. Opozícia už predložila do parlamentu návrh na jej zrušenie. Rovnaký zámer oznámila koaličná SNS.
„Je zrejmé z prvých dní, že táto daň je pohromou pre malých a stredných podnikateľov,“ konštatovala strana v stanovisku. Návrh na zrušenie dane chce predložiť na koaličnej rade. Termín stanovila k 1. júlu, najneskôr k 1. januáru budúceho roka.
Predseda opozičného PS Michal Šimečka Dankovi navrhol, že môže podporiť ich návrh na zrušenie dane s termínom už od 1. mája. Zároveň Šimečka vyhlásil, že PS by zrušenie dane podporila aj cez návrh SNS, ak si chce Danko na tom pripísať zásluhu.
S opozíciou by SNS mohla mať v parlamente dosť hlasov na presadenie zmeny. Celá opozícia má spolu 71 hlasov, na zmenu je ich potrebných 76. SNS má svojich poslancov sedem. Klub strany však Danko nemá úplne pod kontrolou.
V krátkosti z domova:
- Fico oslavoval s fašistom a agresorom: Na výročie oslobodenia Bratislavy spod fašistickej okupácie kládol popri premiérovi Robertovi Ficovi k pamätníku na Slavíne vence na počesť padlým vojakom aj fašista Daniel Bombic. Na pietnej spomienke prehovoril aj ruský veľvyslanec Igor Bratčikov. Viacerí veľvyslanci dopredu svoju účasť odmietli práve pre vystúpenie zástupcu Ruska.
- Koniec Tabakovej na ministerstve: Romana Tabaková skončila na ministerstve cestovného ruchu a športu. Ako uviedol šéf rezortu Rudolf Huliak, exposlankyňa pre ministerstvo pracovala 40 hodín mesačne, pričom jej úlohou bola propagácia ženského športu a športovej bezpečnosti. Za to dostávala mesačne 1 600 eur. Minister však jej prácu označil za trápne a primitívne statusy.
- Kongres SaS: Strana Sloboda a Solidarita vylúčila z povolebnej spolupráce aj stranu Hlas a hnutie Republika. Členovia strany sa na tom zhodli na 21. kongrese. V minulosti už SaS odmietla povolebnú spoluprácu so stranami Smer, SNS a ĽSNS. SaS si na kongrese zvolila aj nových členov do orgánov strany.
- Gyimesiho vylúčili z Maďarskej aliancie: Etická komisia strany Maďarská aliancia rozhodla o vylúčení exposlanca parlamentu Györgyho Gyimesiho zo strany. Okrem iného posúdila, že „svojimi výrokmi dlhodobo a systematicky zastáva názory, ktoré nie sú v súlade s oficiálnym smerovaním Maďarskej aliancie“.
Trump už nahneval aj Američanov. V Spojených štátoch sa konala vlna protestov

Američania začínajú protestovať proti politike svojho aktuálneho prezidenta Donalda Trumpa a jeho neoficiálneho pobočníka Elona Muska.
Protesty pod heslom „Ruky preč!“ sa konali vo všetkých päťdesiatich štátoch USA na najmenej 1 200 miestach vrátane hlavného mesta Washington, ale aj veľkomiest ako Boston, Chicago, Los Angeles či New York, napísala britská BBC.
Baráž ciel, ktoré Trumpova administratíva uvalila prakticky na všetkých obchodných partnerov USA vrátane spojeneckých štátov, je iba jednou z príčin. Ľudia prišli protestovať proti deportáciám imigrantov, v rámci ktorých už Spojené štáty deportovali aj ľudí, ktorí mali nárok v krajine žiť, či proti prepúšťaniu štátnych zamestnancov.
Heslo Hands Off (Ruky preč) sa stalo oficiálnym názvom protitrumpovského hnutia a podľa manuálu, ktorý zverejnila CNN, považujú politiku Trumpa s Muskom za ilegálne uchvátenie moci, z ktorého majú benefitovať miliardári.
- Svet je hore nohami: väčšou tragédiou ako to, že v prvej demokracii sveta, v najvplyvnejšom štáte dvadsiateho aj dvadsiateho prvého storočia si ľudia zvolili uleteného šaša, je Trumpovo okolie. Lojálne a pritakávajúce, ktoré zo zištných pohnútok nerobí nič proti hrozbe, že nespôsobilý jedinec pokazí celý svet a vráti ľudstvo aj civilizáciu sto rokov dozadu, píše Peter Schutz.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Rusi zabíjali deti: Ruská balistická raketa zasiahla obytnú oblasť s detským ihriskom v meste Kryvyj Rih. Útok si vyžiadal 19 obetí, medzi mŕtvymi je aj deväť detí. Zranenia utrpelo 62 ďalších osôb vrátane 12 detí, a niektorí zranení sú stále v kritickom stave. Priemyselný Kryvyj Rih je rodným mestom prezidenta Volodymyra Zelenského a terčom ruských vzdušných útokov je pomerne často.
- Otrasné ruské klamstvo: Svet by po ruskom útoku na Kryvyj Rih nemal zostať ticho, upozornil prezident Zelenskyj. „Tento útok je jedna z najtemnejších kapitol pre Kryvyj Rih,“ uviedol. Moskva útok potvrdila, hovorila však o „vysoko presnom útoku“, ktorý podľa nej zasiahol ukrajinských vojenských veliteľov a ich západných inštruktorov.
- Útoky po celej Ukrajine: Ruská armáda opäť útočila na územie Ukrajiny množstvom dronov a rakiet. Útok na Kyjev zničil aj budovu, z ktorej vysielali štátne televízne kanály v cudzích jazykoch. Pri masívnom útoku s použitím rakiet a bezpilotných lietadiel v ukrajinskej metropole prišli o život najmenej dvaja ľudia.
- Kremeľ sa bude musieť vyjadriť: V priebehu niekoľkých týždňov zistíme, či to Rusko s mierom myslí vážne, tvrdí americký šéf diplomacie Marco Rubio. Povedal tiež, že šéf Bieleho domu Donald Trump sa „nechystá padnúť do pasce nekonečných rokovaní“ s Ruskom o prímerí na Ukrajine. „Ak ide o taktiku odkladania, prezident o to nemá záujem,“ zdôraznil Rubio.
- Zničené ukrajinské elektrárne: Energetická infraštruktúra je jadrom 30-dňového čiastočného prímeria, na ktorom sa Rusko a Ukrajina dohodli so Spojenými štátmi. S prichádzajúcou jarou však prestáva byť ukrajinská energetická sieť pre Rusov lákavým cieľom, aj keď výmenou za zastavenie útokov Ukrajinci sľúbili, že nebudú útočiť na ruskú ropnú a plynovú infraštruktúru.
Zo zahraničných webov:
- Foreign Policy: Prečo Putin zdržiava Trumpa v otázke Ukrajiny
- The Economist: Ako Európa dúfa, že sa z Ukrajiny stane „oceľový dikobraz“
- Foreign Affairs: Čínu a Rusko sa nepodarí rozdeliť
Výrazne drahší iPhone, autá aj tenisky. Clá vytrestajú Američanov, Apple stratil 400 miliárd

Americký prezident Donald Trump uvalil recipročné clá skoro na všetky krajiny sveta. Sľubuje si od nich návrat pracovných miest späť do USA a chce chrániť domácich výrobcov pred lacnejšou konkurenciou zo zahraničia.
Ekonómovia aj firmy varujú, že realita bude zrejme oveľa zložitejšia. Ekonomika Spojených štátov by na obchodnú vojnu mohla doplatiť. A prezidentovi sa bude najmä ťažko vysvetľovať, prečo musia Američania v obchodoch platiť výrazne viac.
Z Bieleho domu vychádzajú protichodné správy o tom, či by clá mali byť trvalé alebo sú len taktikou na získanie ústupkov. Sám Trump povedal, že „nám dávajú veľkú moc vyjednávať“.
Čína ohlásila odvetné clá na všetky tovary z USA vo výške 34 percent, ak by sa zvyšok sveta zapojil do obchodnej vojny, americká inflácia poskočí.
- Voľný pád trhov: Akciové trhy aj ceny ropy zaznamenali gigantický prepad. Indexy na Wall Street zamierili do „voľného pádu“, pričom podobné kolapsy nastali aj na trhoch v Ázii a Európe. Od oznámenia ciel sa straty na amerických finančných trhoch odhadujú na viac ako šesť biliónov dolárov.
V krátkosti z ekonomiky:
- Nové ohnisko slintačky: Slovensko má nové ohnisko slintačky a krívačky, potvrdil minister pôdohospodárstva Richard Takáč. Rezort pôdohospodárstva informoval, že ohnisko bolo potvrdené na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda. Spoločnosť Exata Group, do ktorej portfólia farma patrí, informuje o chove približne 870 kusov býkov.
- Ako BYD drví Teslu: Na slovenský trh vstúpila čínska automobilová značka BYD. Ide o najväčšieho vyzývateľa americkej Tesly a vlajkovú loď čínskeho automobilového priemyslu. BYD navyše Teslu dobieha v predajných štatistikách i technologických inováciách. Na svetovom trhu spolu súperia o vedúcu pozíciu.
- Kmotrík chce prestavať sídlo: V širšom centre Bratislavy sa pripravuje prestavba dvojice susediacich polyfunkčných budov. Po novom by v objektoch na Sasinkovej a Moskovskej ulici mali pribudnúť byty aj zdravotné stredisko. Stojí za nimi známy veľkopodnikateľ Ivan Kmotrík.
Najdrahší slovanista vybavil päť gólov. Rezignovaní Žilinčania nedopozerali zápas

Do žilinskej arény prišlo asi 3 600 divákov, ale mnohí z nich zápas nedopozerali. Nevyčkali na záverečný hvizd. Odišli skôr a veľmi sklamaní. Excelovali hlavne dve útočné esá Slovana. Bola to ich šou.
Futbalisti Slovana vyhrali na pôde MŠK Žilina 5:0, čiže súpera deklasovali takmer rozdielom dvoch tried. Tigran Barseghjan dal dva góly a vedie tabuľku strelcov s 19 gólmi, za ním je druhý Dávid Strelec. Na konte ich má štrnásť. Práve on v Žiline žiaril najviac. Dal dva góly a na ďalšie dva prihrával Tigranovi.
„Som rád, že sme potvrdili kvalitu. Hráčom som pred zápasom povedal: ,Ak dnes nevyhráme, tak si nezaslúžme titul.‘ Fantastický výkon, boli sme skvelí,“ hodnotil tréner Slovana Vladimír Weiss.
Slovan dal domácim lekciu z efektivity. Úradujúci majster urobil zásadný krok k ďalšiemu titulu, má ho na dosah. Náskok od druhej Žiliny zvýšil na desať bodov. „Zápas mohol skončiť aj 6:3. Ešte nie sme šampiónmi, ale už sme natoľko skúsení, že by sme si to mali uhrať,“ priznal Weiss.
Kedysi protestoval proti mečiarizmu, dnes proti Šimkovičovej. Zlu sa treba postaviť, hovorí Rudo Sikora

Má za sebou desiatky výstav, zažil vpád sovietskych vojsk, výsluchy eštebákov, bol pri zrode Verejnosti proti násiliu a protestoval proti mečiarizmu. O rok bude osemdesiatnik, ale dych nestráca. Protestuje proti súčasnej ministerke kultúry, poukazuje na Putina aj na Trumpa, energicky vystupuje na protivládnych protestoch a zdobí ich svojimi grafikami.
Aj tie teraz vystavuje na aktuálnej výstave v dvoch susediacich priestoroch, bratislavskej Galérii Pálffy a Galérii Statua. Nazval ju stručne Proti zlu.
Ak dnešní predstavitelia moci opakujú klišé, že umenie má byť apolitické, s výtvarníkom Rudom Sikorom si nikdy nemôžu porozumieť. Svet a spoločnosť reflektuje bez ohľadu na režimy vyše polstoročie.
„Je tu to, čím žijem, čo robím. Nie je to teda tak, že si niečo peknučké maľujem v ateliéri a potom idem na protest. Vždy sú to paralely s mojím životom. Sú to vlastne všetko zápisky zo Sikorovho denníka,“ zhŕňa.
Podcasty SME
- Dobré ráno sobota: Ani odstrel 350 medveďov útoky nezastaví
- Vertigo: Minecraft už dobýja aj kiná. Mozog však radšej nechajte doma
- TECH_FM: Stratená populácia obývala Saharu, keď bola ešte zelená
- Klik: Európskemu startupu úspešne vybuchla raketa
- Dejiny: Čo dnes vieme o staviteľoch pyramíd?
Karikatúra

Recept dňa

Ako zužitkovať staré pečivo? Skúste žemľovku, knedľu či plnku.
Dnes očakávame
- Pokračuje schôdza parlamentu
- Mimoriadne rokovanie vlády k štátom podporovanému nájomnému bývaniu
- Minister práce Erik Tomáš bude informovať o zákone o investíciách majetku v 2. pilieri do infraštrukturálnych projektov
- Predsedníčka Súdnej rady Marcela Kosová sa vyjadrí k návrhu na disciplinárne stíhanie sudkyne Pamely Záleskej
Dnes v histórii

7. apríla 1945 potopili americké lietadlá bojovú loď Jamato, vlajkovú loď japonského cisárskeho námorníctva. Tá bola vyslaná na poslednú veľkú námornú operáciu počas druhej svetovej vojny v Tichomorí. Jej cieľom bolo odraziť spojeneckú inváziu na Okinawe. Pre najväčšiu bojovú loď na svete išlo o samovražednú misiu. Jamato zasiahlo približne 8 bômb a 12 torpéd a po prevrátení sa explodovali jej muničné sklady. Zachránilo sa len 280 z 2 778 námorníkov.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
