LUČENEC, ŽILINA. Europoslankyňa za stranu Smer Judita Laššáková v týchto dňoch prednáša naprieč Slovenskom. Hlavnou témou je Európska únia, na prekvapenie niektorých účastníkov však na prednáškach otvorene hovorí aj o možnosti vystúpenia Slovenskej republiky z európskeho spoločenstva – a to aj v prítomnosti študentov.
V stredu večer na to upozornila marketérka a bývalá regionálna manažérka Progresívneho Slovenska Naďa Bohinská, ktorá sa osobne zúčastnila na prednáške na súkromnom gymnáziu v Lučenci.
Dnes zverejnil video krátkeho úryvku z prednášky na Mestskom úrade v Žiline aj bývalý premiér, europoslanec za Progresívne Slovensko Ľudovít Ódor.
„Ak chceme odísť, najskôr musíme pochopiť, akým spôsobom tá Európska únia vôbec funguje, na to, aby sme si potom vedeli vyjednať, čo pri odchode,“ hovorí na videu Laššáková.
Judita Laššáková je absolventka práva, v minulosti pracovala aj ako asistentka bývalého europoslanca Miroslava Radačovského, ktorý len nedávno prišiel ako náhradník do NR SR. Zároveň ide o blízku spolupracovníčku extrémistu Daniela Bombica, ktorého včera zadržala polícia.
Dočítate sa:
- prečo je Laššákovej prednáška v rozpore s dlhodobou komunikačnou líniou Smeru,
- ako europoslankyňa v minulosti obhajovala digitálne euro navzdory názoru dezinfoscény,
- čo o diskusiách politikov so žiakmi hovorí školský zákon.
Ako hotová vec
Premiér Robert Fico opakovane kritizuje opozíciu aj občiansku spoločnosť za tvrdenia, že súčasná vláda chce Slovensko dostať z Európskej únie a NATO. Išlo dokonca o jednu z tém celoslovenských protestov.
Politici na školách
Účasť predstaviteľov strán a politických kandidátov upravuje školský zákon a usmernenia ministerstva školstva. Prednášky europoslancov na školách a univerzitách nie sú ničím výnimočné, hoci časť politickej scény prezentuje názor, že politika do škôl nepatrí.
Zákon hovorí napríklad:
- že aktivita, ktorej cieľom je navádzanie na podporu konkrétnej strany či kandidáta je zakázaná,
- zakázané je aj využívanie priestorov škôl a diskusií so žiakmi na politickú propagáciu a využívanie záberov z diskusií v kampaňových spotoch,
- prítomnosť politikov nie je vylúčená, ak je obsahom návštevy politicky neutrálna diskusia bez akejkoľvek politickej agitácie.
„Smer nemá v tejto chvíli za prioritu a za cieľ vystúpiť z EÚ ani z NATO, ale obidve tieto združenia sa vyvíjajú v čase,“ povedal v januári Tibor Gašpar a doplnil, že Slovensko si musí nechať otvorené dvere pre možnosť vystúpenia z Únie. Premiér Fico následne jeho vyjadrenie obhajoval, no zároveň opakovane zdôrazňoval, že vláda z EÚ vystúpiť neplánuje.
Judita Laššáková však podľa dostupných svedectiev vo svojich prednáškach otvorene hovorí o vystúpení z EÚ, a to nie iba v rovine teoretickej možnosti. Europoslankyňa vysvetľuje princípy fungovania Únie ako znalostný predpoklad na to, aby sme raz mohli pristúpiť k vyjednávaniu o vystúpení krajiny z európskeho spoločenstva.
Redakcia SME oslovila stranu Smer so žiadosťou o komentár k Laššákovej prednáškam a zdôvodnenie, prečo sa v nich zaoberá týmto konkrétnym scenárom. Strana zatiaľ nereagovala, ak odpovie, jej stanovisko doplníme.
Obhajovala digitálnu menu, dnes chváli hotovosť
Bohinská vo svojich poznámkach z prednášky tvrdí, že Laššáková v rámci témy digitálneho eura hovorila o digitálnej mene ako o hrozbe. Naopak, využívanie hotovosti prezentovala ako slobodu.
Laššáková pritom bola počas kampane do Európskeho parlamentu veľkou obhajkyňou digitálneho eura, aj keď väčšina dezinformačnej scény je proti podobným digitálnym projektom.
Ľudia sa obávajú najmä o takzvanú programovateľnosť peňazí. Pod ňou môžeme rozumieť napríklad scenár, že digitálne peniaze by mali „dátum spotreby“. Ak ich včas neminiete, prídete o ne.
Laššáková preto musela podrobne vysvetľovať, prečo ideu digitálneho eura podporuje a vyvracala časté mýty. Pomáhal jej v tom extrémista Bombic, s ktorým o digitálnom eure nakrútila aj dvojhodinovú vysvetľujúcu reláciu na platforme youtube.
Vysvetľovala napríklad, že možnosť implementácie programovateľnosti digitálnej meny je explicitne vylúčená priamo v zakladajúcich zmluvách EÚ, ľudia sa jej preto nemusia obávať.
Vylúčila, že programovateľnosť by bola v budúcnosti dodatočne zavedená bez nášho súhlasu. V takom prípade by sme podľa Laššákovej slov mohli povedať: „No tak dobre, tak vy porušujete zakladajúcu zmluvu Európskej únie, dovidenia, odchádzame z EÚ.“ Uviedla to ešte v máji 2024 počas vrcholiacej kampane do Európskeho parlamentu. Dodala, že takýto krok by sme mohli napadnúť aj na Súdnom dvore EÚ. Išlo o snahu ubezpečiť ľudí, že rozšírené obavy z digitálneho eura nie sú na mieste.
Hoaxy a nepodložené obavy z toho, že digitálna mena jedného dňa plne nahradí hotovosť, v roku 2023 prispeli k tomu, že právo na hotovosť bolo zakotvené priamo do slovenskej ústavy.

Beata
Balogová
