BRATISLAVA. Nevedia ani čo, ani za koľko – tak by sa v skratke dala opísať situácia, do ktorej štvrtá vláda Roberta Fica zo Smeru postavila Slovenskú akadémiu vied.
Ficov kabinet v stredu schválil uznesenie, že akadémia má urobiť analýzu mRNA vakcín proti covidu.

Zadanie vlády prichádza po tom, ako svoju analýzu urobil splnomocnenec vlády na prešetrenie manažmentu pandémie Peter Kotlár z klubu SNS. Hoci ju doteraz nezverejnil, hovorí, že mRNA vakcíny môžu meniť ľudskú DNA podobne, ako k tomu dochádza pri modifikovanej kukurici.
Proti tomuto tvrdeniu sa v reakcii pre SME ozval kľúčový dodávateľ mRNA vakcín na Slovensko, americká farmaceutická firma Pfizer.
„V prípade vakcíny Pfizer-BioNTech covid-19 neboli doteraz hlásené žiadne známky mutácie DNA alebo rakoviny vyvolanej vakcínou covid-19,“ napísala.

Napriek tomu Fico v utorok na sociálnej sieti zverejnil video, v ktorom oznámil, že mRNA vakcíny dá po Kotlárovi posúdiť aj SAV. Zariadiť to má minister zdravotníctva Kamil Šaško z Hlasu.
Nik z akadémie však nateraz nevie, čo vlastne od nich Ficova vláda chce, ani to, či a koľko jej za to zaplatí.
„K tejto téme sa nebudeme vyjadrovať, kým nebude doručené poverenie ministra zdravotníctva a nebude známe jeho konkrétne znenie,“ vraví Silvia Pastoreková, šéfka Biomedicínskeho centra SAV, ktoré by analýzu malo zastrešovať.
Viac neobjasnilo ani ministerstvo zdravotníctva, ktoré do uzávierky neodpovedalo, kedy predloží akadémii zadanie, ani na to, či a koľko jej za analýzu zaplatí.
Otázne zostáva aj to, čo sa bude diať, ak akadémia potvrdí závery preverovania mRNA vakcín Európskou liekovou agentúrou (EMA), ktorá ich vyhlásila za bezpečné a zabraňujúce ochoreniu na covid.
Dá sa predpokladať len reakcia ortopéda Kotlára, ktorý sa chce v takom prípade vzdať funkcie splnomocnenca a roztrhať svoj lekársky diplom.
Na Kotlára sa však chystá aj koaličný Hlas, ktorý v stredu vyhlásil, že bude žiadať, aby do konca júna predložil správu o manažovaní pandémie covidu. Je to úloha, na ktorú ho vláda vymenovala za splnomocnenca. Ak ju nedoručí, Hlas ho chce odvolať.
„Ak pán Kotlár nevie doručiť to, čo má, tak nemá byť splnomocnencom vlády,“ povedal v stredu podpredseda Hlasu a minister školstva Tomáš Drucker.
Na čas, kým sa nerozrieši otázka mRNA vakcín, premiér pozastavuje ich dovoz na Slovensko. Na základe zmluvy, ktorú v roku 2023 uzavrel premiér úradníckej vlády Ľudovít Ódor (dnes PS), by Slovensko malo podľa Fica tento a budúci rok odobrať ešte takmer 300-tisíc dávok od ich výrobcov takmer za 5,8 milióna eur.
K téme denník SME oslovil viacerých vedcov zo SAV. Väčšina z nich sa nechcela vyjadrovať na záznam a uviesť svoje meno. Odpovedal len člen predsedníctva akadémie Tomáš Hromádka.
V článku sa dočítate:
- či akadémia vie, čo od nej vláda chce,
- koľko môže trvať vypracovanie analýzy,
- či má akadémia peniaze na vyhotovenie analýzy.
Majú skúmať množstvo DNA
„Vláda ukladá ministrovi zdravotníctva, aby poveril Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied a jeho Virologický ústav vypracovať komplexnú správu o kvantitatívnej analýze na prítomnosť DNA a iných látok vo vybraných retenčných šaržiach všetkých druhov vakcín používaných proti ochoreniu covid-19 v slovenskej populácii,“ píše sa v uznesení, ktoré vláda schválila v stredu.
„Lepšie by bolo naformulované uznesenie, keby bolo uvedené, že minister zdravotníctva požiada pracovisko akadémie, než poverí," reaguje na formuláciu vládneho dokumentu Hromádka. Pracoviská akadémie sú totiž nezávislé verejné výskumné inštitúcie.
Z uznesenia vlády nie je jasné, čo vlastne Ficov kabinet od akadémie chce. Vyjadrenie, že má vypracovať kvantitatívnu analýzu prítomnosti DNA vo vakcínach, označil jeden z oslovených vedcov za „somarinu“.
Premiér v spomínanom videu na sociálnej sieti len povedal, že po Kotlárovi môže takúto analýzu urobiť len akadémia vied. Má podľa neho zistiť, koľko je v mRNA vakcínach, ktoré sa u nás používajú, DNA a iných látok, ktoré výrobcovia vraj nespomínajú v informáciách o nich.

Vypracovať analýzu môže trvať týždne
„Ak ide o dôležitú vec, je vždy dobré, ak sa vládni predstavitelia spýtajú odborníkov,“ reaguje na zadanie Hromádka. Akadémia je podľa neho vždy pripravená vyjadriť sa k dôležitým veciam.
Na otázku, či je správne preverovať mRNA vakcíny, ktorých bezpečnosť už preverila Európska lieková agentúra, priamo neodpovedal.
„Všetky schválené vakcíny boli testované a sú bezpečné a preukázateľne zachránili život miliónom ľudí na celom svete,“ hovorí.
Jeden z vedcov označil takéto zadanie za „hlúposť a stratu času“.
Pretože nateraz nie je známe zadanie, Hromádka sa k prípadnej analýze mohol vyjadrovať len vo všeobecnosti.
„Ak chcú skutočne nanovo urobiť analýzy, zmerať niektoré parametre, tak to môže trvať dlho,“ vraví. Vypracovať analýzu bude podľa neho trvať najmenej týždne.
Poslednou neznámou je, či vláda, alebo ministerstvo akadémii za analýzu dajú SAV peniaze. „Nemám žiadne informácie o tom, kto takúto správu alebo analýzu zaplatí,“ vraví Hromádka.

Beata
Balogová
