Téma transakčnej dane a jej úprav sa môže stať základom ďalšieho konfliktu v koalícii. Predstavy Smeru a SNS o tom, ako ju treba zmeniť, sa totiž rozchádzajú. Fico riešenie Andreja Danka, odpustenie dane malým podnikateľom či živnostníkom, nespomína.
Vo Vatikáne a v Ríme pochovali v sobotu pápeža Františka, ktorý sa zastával vylúčených v katolíckej cirkvi aj v spoločnosti. Okrem duchovného mal pohreb pápeža aj silný geopolitický význam.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Koalícia je na prahu ďalšieho sporu. Fico by transakčnú daň opravoval, Danko rušil
- Dátová núdza v samosprávach: SHMÚ od nich chce poplatky, energetické dáta zbierajú ručne
- Odišiel duchovný otec vylúčených. V Ríme pochovali pápeža Františka
- Ľudia sa správajú iracionálne, sú ochotní platiť veľké peniaze za starý panelák (rozhovor)
- Keď kúpili klub, mnohí sa uškŕňali. Slávni herci sú krok od postupu do Premier League
- Súboje so zvieratami boli také brutálne, že diváci od súcitu prekliali organizátora
Koalícia je na prahu ďalšieho sporu. Fico by transakčnú daň opravoval, Danko rušil

Téma transakčnej dane a jej úprav sa môže stať základom ďalšieho konfliktu vo vládnej koalícii. Predstavy Smeru a SNS o tom, ako ju treba zmeniť, sa totiž rozchádzajú.
Naplno to ukázala nedeľná tlačová konferencia premiéra Roberta Fica a následne televízne politické diskusie, kde sa k téme vyjadrovali aj predstavitelia zvyšných koaličných strán.
Fico označil novú daň za momentálne nezrušiteľnú a popieral, že by svojimi predošlými vyjadreniami naznačoval čosi iné. V piatok na výročnom sneme Republikovej únie zamestnávateľov vôbec prvý raz pripustil akúsi „opravu“ pravidiel.
Andrej Danko zas hovoril o tom, že pre jeho stranu je zrušenie „zlej a hlúpej dane“ stále témou a neustúpi pri nej. Za nevyhnutné minimum v tejto chvíli považuje, aby transakčnú daň neplatili živnostníci a podnikatelia s obratom do stotisíc eur ročne. O tomto prvom kroku vraj šéf SNS už diskutuje s premiérom aj šéfom Hlasu Matúšom Šutajom Eštokom, pričom to vraj vyzerá, že sa dohodnú.
V budúcnosti by vraj Danko chcel úplné zrušenie transakčnej dane, no sám pripustil, že to by bolo možné až v ďalšej vláde a v prípade, ak by jeho strana prešla po voľbách znova do parlamentu. Fico na rozdiel od Danka žiadne odpúšťanie dane malým podnikateľom či živnostníkom nespomína.
Dátová núdza v samosprávach: SHMÚ od nich chce poplatky, energetické dáta zbierajú ručne

Mesto Veľký Krtíš sa pred časom rozhodlo, že chce zistiť svoju klimatickú odolnosť, aby mohlo prijímať lepšie opatrenia, napríklad v oblasti energetiky. Na dobré rozhodnutia treba dobré dáta a tie sa pre samosprávu nakoniec ukázali ako jeden z najväčších problémov. Aby vedela zhodnotiť svoju bilanciu analytickým nástrojom, potrebovala dáta od distribučných spoločností.
"Distribučky chcú väčšinou poskytovať dáta len za samotné odberné miesta, ktoré sú zapísané na samosprávu, ale už nechcú spolupracovať, čo sa týka fyzických osôb alebo firiem, ktoré pôsobia v rámci samosprávy,“ hovorí prednosta Veľkého Krtíša Marián Balko.
Mesto si tak muselo dáta zháňať samo a situáciu si namodelovať podľa prepočtu na základe dát Štatistického úradu o priemerných odberoch domácností.
Pre klimatické opatrenia v mestách sú dôležité aj údaje o klimatických podmienkach ako sucho, dostupnosť vody, priemerné teploty, frekvencia a hustota zrážok, možné zosuvy pôdy, veterné podmienky a podobne.
Slovenský hydrometeorologický ústav však informácie samosprávam neposkytuje, prípadne za ne žiada poplatky. „Je to zvláštne, že v čase, keď máme všetky technológie a vieme všetko zaznamenávať, nemáme údajovú dostupnosť,“ hovorí Balko. „To, ako máme nastavenú legislatívu, je katastrofa.“
Dátovej núdzi pre samosprávy sa venuje Únia miest Slovenska. „Časť problémov plánujeme riešiť proaktívnejšou komunikáciou, časť však bude zrejme vyžadovať legislatívne zmeny,“ hovorí za úniu Daniela Piršelová. „Obávame sa, že príklad nefunkčnosti takej dôležitej štátnej inštitúcie, akou je SHMÚ, ukazuje, že riešenie tejto problematiky bude, v niektorých oblastiach, žiaľ, ešte náročnejšie.“
V krátkosti z domova:
- Covidové amnestie: Prezident Pellegrini nepodpíše zákon o tzv. covidovej amnestii a vráti ho s výhradami parlamentu na opätovné prerokovanie. Premiér Fico na to vyhlásil, že odporučí poslancom Smeru, ako aj ďalším poslancom vládnej koalície, aby za zákon o covidových amnestiách opätovne hlasovali a prelomili prezidentovo veto.
- Premiérova podpora: Premiér Fico stojí za splnomocnencom vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas covidovej pandémie Petrom Kotlárom. Nič sa na tom nezmení ani v prípade, ak analýza mRNA vakcín, ktorú má urobiť SAV, dopadne inak, než boli Kotlárove závery.
- Väzba pre Bombica: Najvyšší súd má v utorok opätovne rozhodovať o väzbe pre Daniela Bombica, obvineného z extrémistickej trestnej činnosti. Vyplýva to z rozpisu pojednávaní zverejnenom na webe súdu.
Odišiel duchovný otec vylúčených. V Ríme pochovali pápeža Františka

Zastával sa vylúčených v katolíckej cirkvi aj v spoločnosti. Pochopenie nachádzal pre rozvedených a znovu zosobášených katolíkov, ktorým umožnil chodiť na prijímanie, ako aj pre homosexuálov, ktorým chcel dopriať požehnanie ich civilných zväzkov.
V centre katolíckej cirkvi vo Vatikáne a v Ríme pochovali v sobotu doobeda pápeža Františka, vlastným menom Jorge Bergoglio. Stalo sa tak po piatich dňoch, odkedy v pondelok ráno krátko po pol ôsmej zomrel v Dome sv. Marty vo Vatikáne, kde ako pápež býval.
Na Bergogliov pohreb prišli aj jeho dvaja niekdajší kritici. Americký prezident Donald Trump, ktorý považoval pápežovu kritiku jeho plotu na mexicko-americkej hranici za hanebnú, ako aj argentínsky prezident Javier Milei, ktorý zas Bergoglia označil za reprezentanta zla vo svete.
Na pohrebe sa celkovo podľa Vatican News zúčastnilo 400-tisíc ľudí. Približne 250-tisíc ich bolo na Námestí svätého Petra, kde sa konala pohrebná omša za pápeža Františka, a ďalších 150-tisíc lemovalo šesťkilometrovú trasu od Baziliky sv. Petra po baziliku Santa Maria Maggiore, kde bol pochovaný.
Okrem duchovného mal pohreb pápeža aj silný geopolitický význam. Ešte počas pohrebu obletela svet fotka zo stretnutia Trumpa s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Stretli sa najskôr v Bazilike sv. Petra pred pohrebom a po jeho skončení ešte raz.
Slovensko na pohrebe zastupoval prezident Peter Pellegrini a desať biskupov na čele s predsedom Konferencie biskupov Slovenska, košickým arcibiskupom Bernardom Boberom.
V krátkosti zo sveta:
- Vodič vrazil autom do davu: Vodič v kanadskom meste Vancouver vrazil autom do davu na pouličnom festivale. O život prišlo najmenej 11 ľudí. Teroristický motív polícia vylúčila.
- Špeciálne opatrenia: Vatikán porušil svoj protokol, keď ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na pohrebe pápeža usadil do prvého radu spolu so šéfom Bieleho domu Donaldom Trumpom a francúzskou hlavou štátu Emmanuelom Macronom.
- Vojna na Ukrajine: Rusko je pripravené rokovať s Ukrajinou bez predbežných podmienok, povedal ruský prezident Vladimir Putin. Trump medzitým na svojej sociálnej sieti Truth Social napísal, že Putin vzhľadom na útoky na civilistov v ukrajinských mestách možno vojnu nechce zastaviť, takže bude nútený rokovať s Ruskom inak, a to cez sankcie, vrátane bankových.
Zo zahraničných webov:
- The Economist: Emigrácia z Afriky zmení svet
- The Guardian: Rok nenávisti: Čo som sa naučil, keď som infiltroval extrémistickú organizáciu
- The New Yorker: Prežijú humanitné vedy umelú inteligenciu?
Ľudia sa správajú iracionálne, sú ochotní platiť veľké peniaze za starý panelák (rozhovor)

Na konci viazanosti môžu klienti prejsť s hypotékou do inej banky bez pokuty za predčasné splatenie, ak nie sú spokojní s úrokovou sadzbou, ktorú im banka ponúka. Táto stratégia by však mala byť poslednou možnosťou a je lepšie s bankou zjednávať.
Úrokové sadzby v cenníku sú jedna vec, ale podpultovo dokážu banky ponúknuť oveľa lepšie podmienky, tvrdí v rozhovore pre INDEX finančný poradca Slavomír Molnár zo spoločnosti Prosight Slovensko.
Myslí si, že väčšina ľudí sa nespráva racionálne a ignoruje geopolitické riziká či politické smerovanie Slovenska. "Ak by Rusko došlo na hranicu so Slovenskom, alebo by vláda dosiahla referendum za vystúpenie Slovenska z EÚ, nastal by exodus veľkého množstva ľudí. Je otázne, kto by kupoval nehnuteľnosti, ktoré by ľudia rozpredávali," uviedol Molnár.
Niekedy sú podľa neho ľudia ochotní platiť veľké peniaze za starý panelák, ktorého predbežná životnosť je odhadom 120 rokov. "Keď už dnes má 60 rokov, hypotéku bude klient splácať ďalších 30 rokov, dostáva sa jeho nehnuteľnosť na hranu životnosti," dodal.
V krátkosti z ekonomiky:
- Mosty na Slovensku: Veľa cestných mostov na Slovensku je v zlom až havarijnom stave. Nesúvisí to len s tým, že pri ich výstavbe v 60. či 70. rokoch minulého storočia sa nepočítalo so súčasnou premávkou. Za problematickú situáciu môže aj nedostatočná údržba, vysvetľuje expert na mosty.
- Hossovo podnikanie: Marián Hossa patrí medzi najvýraznejšie a najúspešnejšie športové osobnosti na Slovensku. Až do konca minulého roka sa pritom zdalo, že na úspešnú kariéru v športe nadviaže aj v biznise. Sľubne naštartovanú podnikateľskú dráhu však postretol problém.
- Transakčná daň: Transakčná daň je nezrušiteľná, pretože prináša taký objem peňazí, bez ktorého nie je možná konsolidácia, povedal na tlačovej konferencii premiér Robert Fico.
Keď kúpili klub, mnohí sa uškŕňali. Slávni herci sú krok od postupu do Premier League

Kanadský herec Ryan Reynolds priznal, že si pamätá moment, keď svojmu hollywoodskemu kolegovi Robovi McElhenneymu predostrel myšlienku kúpiť futbalový klub Wrexham.
Mal nápad na dokumentárny film, pričom cieľom bolo dostať sa do Premier League. Na prvý pohľad išlo o niečo, čo možno označiť za nemožný sen.
Štyri roky po kúpe klubu zo severného Walesu je však Wrexham už iba jednu súťaž od svojho veľkého cieľa. V sobotu po víťazstve 3:0 nad Charltonom Athletic postúpil rekordný tretí raz za sebou.
"Zdalo sa to ako nesplniteľný sen, ale deje sa to a my máme to šťastie, že sme rozprávači tohto príbehu," povedal Reynolds, známy najmä vďaka úlohe superhrdinu Deadpoola, po zápase pre Sky Sports.
Červení draci budú v budúcej sezóne hrať v Championship, čo bolo ešte v roku 2021 nemysliteľné. Popularita Wrexhamu na oboch stranách Atlantiku prudko vzrástla vďaka novým majiteľom, ale aj dokumentárnemu filmu "Welcome to Wrexham".
Zatiaľ čo mnohé športové tímy majú neprítomných slávnych majiteľov, Reynolds a McElhenney sú všetko, len nie neprítomní. Reynolds, ktorého manželka a herecká kolegyňa Blake Lively bola tiež na sobotňajšom zápase, začiatkom týždňa v New Yorku novinárom povedal, že to bol stres ako osemcentimetrový vred v jeho žalúdku.
Súboje so zvieratami boli také brutálne, že diváci od súcitu prekliali organizátora

Vedci objavili prvú kostru človeka z čias Rímskej ríše, ktorá nesie známky súboja s mačkovitou šelmou. Ide o prvý európsky dôkaz o obľúbenej zábave starovekých Rimanov – hier venatio, v ktorých sa gladiátori postavili zoči-voči divým zvieratám.
Objav pritom nepochádza z rímskeho Kolosea, ako by sa dalo čakať. Súboj gladiátora s levom sa odohral pri starovekom meste Eboracum v dnešnom Anglicku.
Hoci o stretnutiach gladiátorov so zvieratami existuje mnoho zápisov aj vyobrazení v umení, skutočné nálezy pozostatkov gladiátorov sú veľmi vzácne. Aj preto, že gladiátori boli často nižšie postavení ľudia a ich telá väčšinou končili v masových hroboch, kde sa nemuseli zachovať.
Preto je významný objav, ktorý sa nedávno podaril v Anglicku. Toto územie bolo pod nadvládou Rímskej ríše zhruba od prvého do piateho storočia. Tu na nálezisku Driffield Terrace našli vedci pozostatky viacerých mladých mužov so známkami zranení. Všetko nasvedčovalo tomu, že išlo o hrobku gladiátorov.
Karikatúra

Podcasty SME
- LEGO® vlaky, časť prvá: Baterkoví králi
- Dejiny: Alkohol v dobe bronzovej. Posmrtný raj si predstavovali ako veľkú pivnú hostinu
- Mimoriadne Dobré ráno: František menil pravidlá, ukázal to aj jeho pohreb
- Dobré ráno sobota: Fico sa chystá do Moskvy, zatiaľ čo Putin ďalej vraždí civilistov
- Vertigo: Hororový Until Dawn je naozaj mimoriadne hlúpy, ale asi to stačí
- Knižná Revue: Básnik Ján Buzássy: Vraj prvý verš je od Boha. Ja tomu verím
- Vedecký podcast: Epigenetika mení liečbu rakoviny
- Piatoček: Príbehy Veľkej moci
Recept dňa

Reďkovka nepatrí iba na chlieb. Skúste ju naplno využiť aj do varenia. Pripravte si zemiakovo-reďkovkový šalát s fetou.
Dnes očakávame
- Tlačová konferencia SaS s témou Darček pre Fica na cestu do Moskvy
- Tlačová konferencia PS s témou Stojíme na správnej strane a opravujeme vzťahy s partnermi
- Predseda vlády Robert Fico sa stretne s predsedom vlády Maďarska Viktorom Orbánom
Dnes v histórii

Prvý vesmírny turista na svete, Američan Dennis Tito, odštartoval 28. apríla 2001 z kazašského kozmodrómu Bajkonur na palube ruskej kozmickej lode Sojuz k Medzinárodnej vesmírnej stanici. Šesťdesiatjedenročný podnikateľ z Los Angeles zaplatil za let 20 miliónov dolárov.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
