Keď sa 8. mája 1945 skončila druhá svetová vojna, starý kontinent bol zaplavený množstvom utečencov mieriacich na všetky svetové strany. Milióny obetí si vyžiadali nový prístup k páchateľom zločinov a najvyšší pohlavári sa museli postaviť pred súd.
Vo všeobecnom chaose sa však podarilo mnohým ujsť pred spravodlivosťou. Neboli to len Eichmann a Mengele. Aj zo Slovenska utiekli mnohí politici a vojnoví zločinci.
Utekali za oceán, do Južnej Ameriky, USA a Kanady. Nikdy neboli potrestaní, do smrti obhajovali režim a po páde komunizmu sa nám spolu s nimi vrátilo dedičstvo nacionalizmu, neonacizmu a antisemitizmu. Dnes sú súčasťou učebníc a píšu sa o nich aj oslavné medailóny.
Na úteku pred spravodlivosťou
Na konci vojny opúšťala Slovensko veľká migračná vlna. Zahŕňala päťtisíc ľudí. Boli medzi nimi špičky padajúceho režimu aj ďalší kolaboranti s manželkami a deťmi, takisto páchatelia zločinov, ktorí na úteku žili aj z peňazí z nakradnutých hodiniek, šperkov a zlata od deportovaných Židov. Prúd mieril na západ.
„Vzhľadom na rýchly postup Červenej armády k Bratislave koncom marca 1945 sa pôvodne plánovaná evakuácia zmenila skôr na organizovaný útek. Najskôr na Záhorie, potom pokračovali ďalej na západ, kde už nemecká strana vyhliadla miesta na dočasný pobyt evakuovaných slovenských kolaborantov - pre vládu, prezidentskú kanceláriu, poslancov, funkcionárov HSĽS, HM a kultúrneho života v Kremsmünsteri a okolí a pre Hlinkovu gardu v meste Ried s okolitými obcami,“ hovorí historik Marek Syrný z Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.
„Ako utečenci sa snažili splynúť s tisíckami iných, ktorí sa podobne ako oni skrývali pre niekdajšiu kolaboráciu s nacizmom či fašizmom, respektíve s masou povojnových migrantov, ktorí sa po vojne vracali do svojich predvojnových domovov či hľadali nové povojnové existencie.“

Členovia utečenej vlády podpísali v Kremsmünsteri 8. mája 1945 formálnu kapituláciu, Jozefa Tisa zatkli v bavorskom kláštore v Altöttingu, vypátrali aj Alexandra Macha a Vojtecha Tuku. Popredných pohlavárov čakal tak ako všetkých kolaborantov v Európe retribučný súd. Tým sa to však neskončilo.
Mnohým sa podarilo ujsť. Boli medzi nimi aj viaceré esá vojnového režimu.