BRATISLAVA. Robert Fico označil strelca Juraja Cintulu za aktivistu opozície už v prvom videu, ktoré nahral po atentáte. Odvtedy vždy, keď o ňom hovorí, používa tento prívlastok.
Napriek jeho opakovaniu však s tvrdením, že Cintula agitoval za opozíciu, súhlasí len štvrtina ľudí. Takmer vôbec nepresvedčil ani voličov koaličného Hlasu.
Ukazuje to exkluzívny prieskum agentúry NMS pre denník SME.
Faktom je, že chýbajú akékoľvek dôkazy, ktoré by ukazovali prepojenie Cintulu na opozičné strany.
V utorok na tlačovej besede hovoril Ficov poradca David Lindtner, že Cintula mohol mať vzťah so stranou Demokrati.

Pred atentátom sa Cintula zúčastnil na niekoľkých protivládnych protestoch. Objavil sa aj na menšom mítingu v Dolnej Krupej na výjazdovom rokovaní vlády mesiac pred atentátom, kde boli aj Demokrati. Polícia pracuje aj s verziou, že už tam chcel zaútočiť na Fica.
Člen predsedníctva strany Demokrati Marek Polonec Cintulovi na proteste podal transparent, ktorý vyrobila strana. S transparentom potom postávali pred priestorom, kam prichádzali členovia vlády a Cintula na nich pokrikoval aj vulgarizmy.
Polonec pre SME pred rokom povedal, že Cintulu nepoznal a ani sa s ním na proteste nerozprával. Aj podľa ďalšieho miestneho aktivistu Cintula prišiel k protestujúcim sám a predstavil sa ako básnik.
Lindtner to teraz predkladá ako dôkaz, že atentátnik bol prepojený na Demokratov.
Váhaví voliči Hlasu
Ficovi sa o tom, že Cintula bol opozičný aktivista, podarilo presvedčiť najmä voličov Smeru (76 percent), SNS (70 percent) a čiastočne Republiky (55 percent).
Oveľa menej sa mu darilo u voličov Hlasu (36 percent), medzi voličmi opozície neuspel prakticky vôbec.
Z oslovených voličov Hlasu sa až 46 percent k otázke nevedelo či nechcelo vyjadriť. Také vysoké číslo je pri podobných prieskumoch neobvyklé.
Analytik agentúry NMS Mikuláš Hanes tvrdí, že títo ľudia zrejme prežívajú vnútorný konflikt. Na jednej strane podporujú vládnu stranu, no na druhej veľmi neveria tomu, čo im o Cintulovi hovorí premiér.
„To číslo 46 percent znamená, že im je až nepríjemné na to odpovedať,“ myslí si Hanes.
Podobnú neochotu odpovedať na túto otázku ukázali aj voliči maďarskej Aliancie.
Prokuratúra Cintulu obžalovala z terorizmu a proces s ním sa začne v júli. Nikoho iného zatiaľ polícia neobvinila.
Lintner tiež tvrdil, že Cintulov syn vymazával po atentáte otcove príspevky z facebooku. To isté vraj robili aj Demokrati s fotografiami z protestu.
Zodpovednosť pol na pol
„Atentátnik Cintula je produkt opozičnej politiky, je produkt mediálneho ťaženia proti Smeru,“ hovoril v utorok podpredseda parlamentu Tibor Gašpar zo Smeru.
S Robertom Kaliňákom a Lindtnerom vykresľovali obraz, že výroky opozičných politikov či aktivity občianskej spoločnosti Cintulu zradikalizovali.
Agentúra NMS sa pýtala aj na to, kto nesie slovami a činmi hlavnú politickú zodpovednosť. Výsledky sú vyrovnané.
Dvadsať percent ľudí viní politikov vládnej koalície, 21 percent politikov opozície, 14 percent viní oba tábory rovnako a 16 percent ľudí si myslí, že politici za atentát nemôžu.
Aj tu vidno v odpovediach rozdiel medzi voličmi koalície a opozície, ale aj medzi voličmi Smeru a Hlasu.
Z oslovených voličov Smeru si 66 percent myslí, že za atentát nesie politickú zodpovednosť opozícia. Z voličov Hlasu je to 38 percent.
Nepopulárna renta
V reakcii na atentát prišla koalícia s legislatívnymi úpravami, ktoré nazvala lex atentát. Na tri z nich sa pýtala agentúra NMS.
Len jedenásť percent ľudí oceňuje doživotnú rentu pre premiéra. Opatrenie je zrejme jedným z najmenej populárnych krokov tejto vlády.
Aj medzi voličmi Smeru ho vníma pozitívne len 34 percent a negatívne až 49 percent voličov opýtaných.
Aspoň voliči koalície lepšie vnímajú prísnejšie pravidlá pre protesty (pozitívne ich hodnotí 73 percent voličov koalície) a viac právomocí pre SIS (64 percent).
Pri protestoch vláda zakázala protesty pred obydliami alebo v rezidenčných zónach. Tiež musí byť dodržaná vzdialenosť aspoň 50 metrov od sídla prezidenta, vlády či súdu.
SIS zase môže po novom zhromažďovať informácie aj v prípadoch, keď je ohrozený život alebo zdravie ústavných činiteľov.
Fico často opakuje, že atentát na politika sa môže zopakovať. Naposledy to napísal v utorok v liste riaditeľom televízií ako argument, prečo podľa neho musia zrušiť nedeľné politické diskusie.
Aj medzi ľuďmi tomu väčšina verí. Za pravdepodobné to považuje 53 percent ľudí, viac voliči koalície (72 percent) ako opozície (42 percent).