Bývalý člen mafiánskej skupiny sýkorovcov na súde povedal, že terajší premiérov poradca pre legislatívu David Lindtner bral ešte ako sudca úplatky. Úrad boja proti organizovanej kriminalite to začal preverovať. Smer o Lindtnerovi hovorí ako o nádejnom kandidátovi na generálneho prokurátora.
Pri rozhodovaní o prepustení Mikuláša Černáka z doživotného výkonu trestu došlo k nečakanej situácii. Na mafiána prišlo anonymné udanie, prokuratúra ho využila a súd odročil rozhodovanie o jeho prepustení na neurčito. Dokumenty mapujú správanie bývalého bosa podsvetia počas celého výkonu trestu.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Ľudia z podsvetia hovoria o Ficovom poradcovi Lindtnerovi. Polícia začala vyšetrovanie
- Prokuratúra sťažila Černákovi cestu na slobodu. Stojí za ním čudné občianske združenie
- Briti sa čiastočne vracajú do EÚ, podpísali aj obranný pakt
- Pilier slovenskej ekonomiky stopol hromadné nábory. Môže za to Ficova vláda aj technológie
- Slafkovský, Studenič, Ramsay... Nechať problémy vyhniť sa nevypláca. Ani v slovenskom hokeji
- Pána Murína k nám neposielajte, píšu z Česka. Zamestnanci literárneho centra opäť žiadajú jeho odvolanie
Ak si dnes kúpite tlačené vydanie denníkov SME alebo Korzár, nájdete v ňom vložený magazín Leto v Rakúsku 2025. Ide o cestovateľský bedeker plný tipov na zaujímavé výlety po susednej krajine. Predstavíme vám najkrajšie túry, cyklotrasy, jazerá a historické pamiatky.
Ľudia z podsvetia hovoria o Ficovom poradcovi Lindtnerovi. Polícia začala vyšetrovanie

Prokurátor Peter Kysel si iba splnil povinnosť, keď v marci postúpil na preverenie nové informácie o podozrení z korupcie bývalého sudcu a dnes poradcu premiéra Davida Lindtnera. Na Kysela za to Lindtner podal začiatkom apríla trestné oznámenie na Generálnej prokuratúre.
Podnet avšak prokuratúra vyhodnotila ako významný a začala konať. Vec odstúpila na preverenie polícii. Odmietla ale prezradiť, ktorej policajnej zložke prípad posunula.
Podozrenie voči Lindtnerovi sa v marci nečakane prevalilo na súdnom pojednávaní v kauze bývalého člena mafiánskej skupiny sýkorovcov Richarda Šulku. Ako svedok na Špecializovanom trestnom súde vypovedal ďalší bývalý člen skupiny Dávid Takáč.
Okrem iného hovoril aj o tom, v akých kruhoch sa v minulosti pohyboval. Spomenul, že istý čas robil šoféra bývalému príslušníkovi SIS Ľubošovi Kosíkovi. Malo to byť niekedy v rokoch 2009 až 2010.
Kosík bol vtedy podľa Takáča v častom kontakte s Lindtnerom, ktorý bol sudcom v Pezinku. Takáč prekvapivo vypovedal, že došlo aj k uplácaniu Lindtnera, nedodal však žiadne podrobnosti.
Prokuratúra sťažila Černákovi cestu na slobodu. Stojí za ním čudné občianske združenie

Pôvodne sa očakávalo, že proces bude mať rýchly priebeh a verdikt padne najneskôr vo štvrtok. Zatiaľ sa však bývalý bos banskobystrickej mafie Mikuláš Černák na slobodu nedostane.
Prokuratúra súdu v poslednej chvíli predložila nové dôkazy, ktoré podľa nej zásadne spochybňujú verziu, ako sa na doživotie odsúdený Černák vo väzení polepšil.
Bol to nečakaný moment, ktorý zaskočil predsedu senátu Petra Vrbjara aj Černákov obhajobný tím. „Súd musí konštatovať, že postup prokuratúry sa javí ako neštandardný,“ vyhlásil sudca.
Materiál, ktorý len v piatok doručila súdu trnavská prokurátorka Monika Brodanská, má stovky strán. Dokumenty podľa nej mapujú Černákovo správanie počas celého výkonu trestu, teda za 27 rokov. Týkajú sa jeho pobytu vo väzniciach v Ilave a neskôr v Leopoldove, kde je doteraz.
Súčasťou dokumentov sú aj správy pedagógov a psychológa, ale aj konkrétne situácie aj s popisom, ako sa v nich Černák zachoval, a čo povedal. Dokazujú údajne, že Černák sa nie vždy správal v súlade s ústavným poriadkom.
Pozoruhodné je, že dokumenty prokuratúra zhromaždila na základe anonymného upozornenia, ktoré ju nasmerovalo, na čo sa má zamerať. Na prokuratúru prišlo len zhruba pred mesiacom.
V krátkosti z domova:
- Kauzu Kuciak súd zas vrátil: Na Najvyššom súde padlo možno zlomové rozhodnutie v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Senát rozhodol, že kauzu aj po druhý raz nielen vráti nižšiemu stupňu, ale prikázal aj vymeniť senát, ktorý o prípade už dvakrát rozhodoval. Trojicu sudcov skritizoval, že neuposlúchli jeho záväzný pokyn z leta 2021. Už vtedy Najvyšší súd po prvý raz vracal kauzu s výčitkou, že senát pri vyhodnotení dôkazov nepostupoval logicky.
- Zadržali členov gangu: Štyri mesiace po tom, ako na maskovaných extrémistov vyčíňajúcich v Bratislave upozornili médiá, polícia zadržala vyše 20 ľudí, o ktorých tvrdí, že sú členmi gangu. Zásah potvrdil aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. O skupine povedal, že bola policajtmi „dlhodobo rozpracovaná“ a „terorizovala obyvateľov Bratislavy“. Počet zadržaných nemusí byť konečný.
- Najvyšší súd oslobodil Pašku: Najvyšší súd oslobodil spod obžaloby Branislava Pašku, synovca bývalého predsedu parlamentu Pavla Pašku, v kauze machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe. Odvolací súd zrušil pôvodný odsudzujúci rozsudok Špecializovaného trestného súdu v celom rozsahu, pretože nebolo dokázané, že skutok spáchal obžalovaný.
Briti sa čiastočne vracajú do EÚ, podpísali aj obranný pakt

Prelomová zmluva, reset vzťahov, píšu zahraničné médiá o dohode, ktorú v Londýne dosiahli predstavitelia Európskej komisie a britskej vlády. Dohoda má nastaviť nové vzťahy medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou, ktorú opustilo v roku 2020. Nastavenie lepších postbrexitových vzťahov však nie je jediným účelom dohody.
Obe strany k nej dotlačila aj bezpečnostná situácia v Európe, ktorú tvaruje ruská dobyvačná vojna na Ukrajine, hybridné aktivity, ale aj slabnúca ochota Spojených štátov garantovať európsku bezpečnosť.
Dohoda má zjednodušiť pohyb britských turistov po štátoch Európskej únie, uľahčiť vzdelávacie a študentské programy či umožniť európskym rybárom loviť v britských výsostných vodách. V bezpečnostnej oblasti vznikol formálny obranný pakt medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom.
Predstavitelia oboch strán sa raz za šesť mesiacov majú stretávať k témam zahraničnej a bezpečnostnej politiky, EÚ aj Británia majú koordinovať sankcie, deliť sa o informácie a vytvoriť spoločnú vesmírnu bezpečnostnú politiku, zhrnula BBC.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Ukrajina sa nepodvolí: Ukrajina nestiahne svoje vojská zo svojho územia, ako požaduje Rusko, vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Brániť zvrchovanosť a územnú celistvosť je podľa prezidenta ústavnou povinnosťou ako hlavy štátu, tak aj vojakov. Pripustil, že Rusko svojou agresiou dosiahlo to, že získalo „dočasne okupované územia“. Žiadne ultimáta ale podľa neho Ukrajina nesplní a nevzdá sa svojho územia a svojich ľudí.
- Stretnutie Putina s Trumpom: Jednou z tém telefonátu amerického prezidenta Donalda Trumpa s ruským vodcom Vladimirom Putinom bola aj možná schôdzka oboch lídrov, prezradil Putinov poradca Jurij Ušakov. Termín ani miesto schôdzky zatiaľ podľa Ušakova nie sú stanovené. Ďalej povedal, že Putin s Trumpom sa vyslovili za normalizáciu vzťahov svojich krajín.
- Sedemnásty balík sankcií: Európska únia schválila sedemnásty balík sankcií proti Rusku za jeho agresiu na Ukrajine. Cielia na takmer 200 plavidiel, ktoré sú podľa Bruselu súčasťou takzvanej ruskej tieňovej flotily. Nové opatrenia sa týkajú aj hybridných hrozieb a ľudských práv, oznámila šéfka diplomacie EÚ Kaja Kallasová. Ďalšie sankcie proti Rusku sa podľa nej pripravujú.
Zo zahraničných webov:
- The Atlantic: Putin stále velí. Trump nemôže ukončiť vojnu na Ukrajine a vie to
- Foreign Policy: Rusko začalo prehrávať vojnu na Ukrajine
- Project Syndicate: Dva názory Ruska na Ukrajinu
Pilier slovenskej ekonomiky stopol hromadné nábory. Môže za to Ficova vláda aj technológie

Vyššie dane a odvody či ďalšie povinné výdavky pre firmy, ktoré postupne presadzuje vláda Roberta Fica, už škodia aj jednému z najsilnejších pilierov slovenskej ekonomiky.
Veľké nadnárodné spoločnosti zamestnávajú na Slovensku desaťtisíce ľudí. Ich náborové a investičné plány sa však začínajú pomaly meniť. Spoločnosti vysvetľujú, že za zmenou plánov sú najmä dva faktory. Prvým je to, že podnikanie na Slovensku zdraželo. Druhým a čoraz dôležitejším je technologický pokrok.
„Centrá zdieľaných služieb u nás začali s prepúšťaním, aj keď tento rok sme ho zatiaľ ešte nepocítili v takej výraznej miere. Ale k zmenám v náborových plánoch určite dochádza, a to už od minulého roka,“ hovorí Veronika Širocká z personálnej agentúry Grafton. Dodáva, že poklesol aj počet otvorených pozícií a pracovných miest, ktorých boli v predošlých rokoch v Bratislave desiatky.
Centrum zdieľaných služieb je vlastne len zložitý názov pre časť alebo oddelenie veľkej nadnárodnej firmy, ktoré funguje na Slovensku. Napríklad, ak niekto povie, že pracuje v IBM, Dell alebo pre Henkel, pracuje zrejme v centre zdieľaných služieb.
V krátkosti z ekonomiky:
- Opravy starých mostov: Prasknutý nosník na moste ponad železnicu v Poprade opäť obnažil problém s údržbou mostov. Aj oficiálne údaje potvrdzujú, že podfinancovanie údržby mostov pretrváva. Štát však dáva peniaze radšej na nové cesty a diaľnice než na údržbu a opravu starých mostov. A to napriek tomu, že minister dopravy Jozef Ráž ich spomína medzi svojimi prioritami.
- Švédi zabalili biznis na Slovensku: Keď švédska skupina Be Group otvorila v roku 2005 v Michalovciach svoju pobočku, ktorá dokázala ročne „vytočiť“ desiatky miliónov eur. To je však minulosť. Švédom biznis na Slovensku medzičasom skrachoval. Nebolo by na tom možno nič nezvyčajné, keby za sebou nezanechali dlh na daniach takmer 20 miliónov eur.
- Návrh zamestnávateľov vláde: Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení si myslí, že konsolidácia verejných financií by mala ísť cez výdavky a nie nové dane. Pre dosiahnutie skutočne efektívnej konsolidácie navrhujú zrušiť viaceré plošné a nesystémové opatrenia, ako napríklad 13. dôchodky, či plošné dotovanie obedov a vlakov „zadarmo“.
Slafkovský, Studenič, Ramsay... Nechať problémy vyhniť sa nevypláca. Ani v slovenskom hokeji

Medzinárodná hokejová federácia v závere tohto týždňa v Štokholme pridelí Slovensku právo organizovať majstrovstvá sveta v roku 2029. V eufórii z tohto očakávaného verdiktu (nikto iný sa o šampionát neuchádza) by sa však nemalo zabudnúť, kde sa slovenský hokej ocitol na švédskom ľade a či sa tomu nedalo vyhnúť.
Rečou faktov slovenská reprezentácia na turnaji vydrela víťazstvá proti tímom z druhej desiatky svetového rebríčka (Slovinsko, Francúzsko), nezvládla súboje s Rakúskom, Lotyšskom ani Fínskom a dvojici favoritov Švédsko a Kanada robila iba neškodný sparing. A je jasné, že si nezahrá vo štvrťfinále.
Vzhľadom na kvalitu tímu, kde nominácia pripomínala namiesto výberu skôr nábor, je to priemerný výsledok. Mužstvo, v ktorom lídrov druhého sledu nezastihol turnaj na vrchole formy a viacero mladých talentov je možno na polceste do špičkového seniorského hokeja, vyčerpalo záchranou v elitnej kategórii svoj potenciál. Po Štokholme musí byť aj v slovenskom hokeji jasné, že nechať problémy vyhniť sa nevypláca.
Z najsilnejšieho možného výberu, ktorý mohol Slovensko reprezentovať na svetovom šampionáte, chýbalo z rôznych dôvodov viac než dvadsať hokejistov. Naopak, za Slovensko prvý raz nastúpili aj hokejisti, ktorí po ruskej invázii na Ukrajinu podpísali kontrakty s klubmi ruskej KHL. Výkonmi nepatrili k rozdielovým, ich pôsobenie v reprezentácii však rozdelilo spoločnosť a stalo sa aj predmetom politického boja.
Pána Murína k nám neposielajte, píšu z Česka. Zamestnanci literárneho centra opäť žiadajú jeho odvolanie

Zamestnanci Slovenského literárneho centra opakovane posielajú sťažnosť ministerke kultúry Martine Šimkovičovej a žiadajú odvolanie dočasne povereného riaditeľa Gustáva Murína.
V liste zdôrazňujú, že hoci jedna z ich predošlých sťažností bola rezortom kultúry uznaná ako opodstatnená, doteraz neboli prijaté účinné opatrenia, ktoré by zabezpečili dôstojné a profesionálne fungovanie inštitúcie.
„K už zmieneným predmetom predchádzajúcich sťažností pribudli ďalšie incidenty a skutočnosti, ktoré na požiadanie riadne zdokumentujeme. Agresívne správanie a komunikácia, vyhrážky, zastrašovanie a absurdné správanie voči zamestnanectvu SLC sa stupňujú,“ napísali.
Situácia podľa zamestnancov vyvrcholila počas medzinárodného knižného veľtrhu Svět knihy Praha 2025, ktorý sa konal od 15. do 18. mája. Murín sa na akcii zúčastnil ako oficiálny zástupca Slovenského literárneho centra a dostal sa do konfliktu s publikom.
- Murín je Šimkovičovej pomsta: Murín by nemal reprezentovať spisovateľov ani len v stánku pre zlacnené knihy. Keby aj Šimkovičová niekedy Murína odvolala, nebolo by to preto, že jej prekáža jeho amaterizmus, primitívnosť, agresivita alebo útoky na ženy. Konala by len preto, že Murín začal prekážať ľuďom, ktorí ju riadia, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Rusi veria, že stačí udržať nátlak a Európa to vzdá
- Vizita: Myslíte si, že máte sexuálne prenosnú chorobu? Kde sa môžete anonymne otestovať
- Vedátor: Čierne diery, tiene a anime: Vedecké FAQ pokračuje
- Všesvet: V Ománe zalievali datľovým sirupom nepriateľov
Karikatúra

Recept dňa

Tradičná česká koprovka, originálne tzatziki či bulharský tarator. Vyskúšajte chutné jedlá s nezameniteľnou vôňou kôpru.
Dnes očakávame
- Rokovanie vlády
- Prezident Peter Pellegrini vymenuje predsedu Najvyššieho súdu
- Súd s bývalým policajným prezidentom Petrom Kovaříkom
- Súd s exministrom Gáborom Gálom
Dnes v histórii

21. mája 1927 preletel americký pilot Charles Lindbergh ako prvý pilot sólovým letom Atlantický oceán. So svojím jednomotorovým lietadlom Spirit of St. Louis vyštartoval 20. mája z Long Islandu a za 33,5 hodín pristál v Paríži. Nevídaná publicita okolo neho a jeho letu odštartovala rýchly rozvoj leteckého priemyslu a presvedčila skeptikov o tom, že leteckú dopravu je treba brať vážne. Lindbergh si v nasledujúcich rokoch zničil svoj status národného hrdinu inklináciou k nacizmu.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.