Premiér Robert Fico pred odletom na samit Európskej únie oznámil, že bude žiadať odklad hlasovania o protiruských sankciách, v opačnom prípade bude sankcie vetovať. Od Európskej komisie požaduje, aby vôbec neiniciovala odpojenie od ruských surovín.
Slovensku sa nedarí zbaviť povesti montážnej dielne pre zahraničné firmy. Štvrtá Ficova vláda podporila 25 projektov, v 23 z nich išlo len o priemyselnú výrobu a iba dva zahŕňali aj podporu technologických centier. Ani v minulosti to nebolo oveľa lepšie, no teraz sa situácia ešte zhoršila.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Fico zmenil stratégiu a odbočil od Blanára. Sankcie proti Rusku buď odložia, alebo ich vetuje
- Investori na Slovensku stavajú nové montážne dielne. Chýbajú investície s vyššou pridanou hodnotou
- Netanjahu plánoval vojnu s Iránom už minulý rok. Potreboval však naverbovať Trumpa
- Vyšachovať Rusov z jadrového paliva? Takmer nemožné, viac uškodíme sebe, tvrdí šéf elektrární
- Chladoňová má svoj prvý seniorsky titul. V časovke suverénne zdolala aj všetky Češky
- Máme tvár denisovanov. Zistili, komu skutočne patrila lebka dračieho človeka
V tlačenom vydaní denníkov SME a Korzár dnes nájdete špeciálne literárne vydanie magazínu Víkend s novinkami od desiatich slovenských autorov, ktoré sú doplnené ilustráciami od Kristíny Mésároš.
Fico zmenil stratégiu a odbočil od Blanára. Sankcie proti Rusku buď odložia, alebo ich vetuje

Ešte v pondelok minister zahraničia Juraj Blanár v Bruseli oznámil, že Slovensko je „pripravené podporiť“ nový sankčný balík Európskej únie proti Rusku.
Napriek tomu premiér Robert Fico pred odletom na samit Európskej únie, kde sa má o sankciách hlasovať, oznámil, že bude žiadať odklad hlasovania, v opačnom prípade bude sankčný balík vetovať. „My nebudeme zajtra za ten balík hlasovať,“ oznámil premiér.
Po otázkach opozičnej poslankyne za Progresívne Slovensko Beáty Jurík Fico povedal, že jeho postoj neznamená, že by sa Slovensko zdržalo hlasovania, čo by nemalo vplyv na prijatie balíka. Explicitne vyjadril, že v takom prípade využije právo veta.
Stalo by sa tak vôbec prvýkrát, kedy by Slovensko na rokovaní Európskej rady nepodporilo sankcie. Veľkú časť z nich podporil aj vo svojich predošlých vládach Fico.
Stále však nie je zrejmé, či má premiér v úmysle svoj plán dotiahnuť do konca, ak nebudú splnené jeho podmienky, alebo ide o vyjednávaciu pozíciu, ktorú v krajnom prípade, ak by mu nebolo vyhovené, opustí.
Investori na Slovensku stavajú nové montážne dielne. Chýbajú investície s vyššou pridanou hodnotou

Ak firmy na Slovensku investujú, tak väčšinou do výrobných hál a liniek. Krajina si upevňuje povesť montážnej veľmoci, investície s vyššou pridanou hodnotou príliš neláka. Za niečo viac ako rok a pol, čo je štvrtá vláda Roberta Fica pri moci, schválila investičné stimuly za 391 miliónov eur, a takmer všetko išlo do priemyselnej výroby.
Celkový obrázok o investičnej pomoci tak ukazuje, ako sa Slovensku nedarí zbaviť povesti montážnej dielne pre zahraničné firmy. Ficova vláda podporila 25 projektov, v 23 z nich išlo len o priemyselnú výrobu a iba dva zahŕňali aj podporu technologických centier. Ani v minulosti to nebolo oveľa lepšie, no teraz sa situácia ešte zhoršila.
Útvar hodnoty za peniaze na ministerstve financií vo svojej revízii výdavkov na dotácie v roku 2023 vypočítal, že na technologické centrá išli za posledných 20 rokov asi štyri percentá z celkovej investičnej podpory. Za Ficovej vlády je to teda ešte menej.
Minulá vláda tiež upravila po roku 2020 manuál pre podporu investícií a začala viac zvýhodňovať regióny, ktoré mali vyššiu nezamestnanosť, a celkovo horšie ekonomické ukazovatele. Ak chcel niekto podporu investície na západe, musel preukázať, že má vysokú pridanú hodnotu. Zdá sa, že Ficova vláda od tohto pravidla upustila.
V krátkosti z domova:
- Kde skončia peniaze pre obce: Slovensko musí na žiadosť Bruselu na pár mesiacov zmraziť približne 1,3 miliardy eur z eurofondov. Z toho dvesto miliónov má ísť zo sumy určenej pre samosprávy. Téma sa stala predmetom politického boja a hovoria o nej už aj v Bruseli. Minister investícií Samuel Migaľ hovorí, že ZMOS šíri zbytočnú paniku a tvrdí, že nech sa prepadne, ak peniaze, ktoré vláda zoberie samosprávam, nebudú zužitkované pre občanov.
- Podozrenia zo zneužitia eurofondov: Európska komisia, Európsky úrad boja proti podvodom a Európska prokuratúra už dostali informácie o 330 možných zneužitiach eurofondov na Slovensku, informoval europoslanec Tomáš Zdechovský, ktorý na Slovensku viedol kontrolnú misiu Výboru Európskeho parlamentu pre rozpočtovú kontrolu. Misia nenašla žiadnu nezrovnalosť iba v troch okresoch Slovenska.
- Lindtner v Moskve: Z korupcie obvinený poradca premiéra Roberta Fica a bývalý sudca David Lindtner navštívil v marci Moskvu spolu s europoslancom za Smer Ľubošom Blahom. Lindtnera podľa investigatívnych novinárov z ICJK a VSquare pozval do Ruska Leonid Sluckij, poslanec ruskej Štátnej dumy a šéf prokremeľskej Ruskej mierovej nadácie, známej pre svoje väzby na ruské tajné služby.
Netanjahu plánoval vojnu s Iránom už minulý rok. Potreboval však naverbovať Trumpa

Na jeseň minulého roka, dlho predtým, ako americký prezident Donald Trump začal riešiť otázky týkajúce sa iránskeho jadrového programu prostredníctvom rokovaní, sa izraelský premiér Benjamin Netanjahu rozhodol pre vojnu. Informácie vyplývajú z tvrdení súčasných aj bývalých izraelských predstaviteľov.
Po tom, čo Izrael v októbri zničil iránsku protivzdušnú obranu a ochromil hlavného spojenca Iránu – libanonský Hizballáh – Netanjahu vydal všeobecný rozkaz pripraviť sa na útok, uviedli zdroje z prostredia izraelskej administratívy.
Izraelskí spravodajskí dôstojníci sa následne začali stretávať, aby zostavili zoznamy desiatok iránskych jadrových vedcov a vojenských veliteľov, ktorí by mohli byť cieľmi atentátu. Izraelské letectvo medzičasom systematicky ničilo protivzdušnú obranu v Libanone, Sýrii a Iraku, aby vyčistilo vzdušný priestor pre budúce bombardovacie nálety na Irán.
Popri vojenských prípravách sa však izraelskí predstavitelia sústredili aj na iný cieľ – zatiahnuť do svojich plánov Washington. Izrael dlhodobo zastával názor, že vojenská akcia s americkou účasťou bude pri zasiahnutí iránskeho jadrového programu oveľa účinnejšia než samostatné konanie izraelskej armády. Eventuálne sa Trump nakoniec skutočne do konfliktu zapojil.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Vlastné strely aj za peniaze Západu: Vojnová nevyhnutnosť, ale aj pretrvávajúca neochota Západu poskytnúť Ukrajine výkonnejšie zbrane prinútili Kyjev vyvíjať vlastné balistické strely. Pri vývoji pomáhajú aj peniaze, ktoré Ukrajine poskytujú západné štáty, a tie sa podľa oficiálneho vyhlásenia NATO budú započítavať do kvóty piatich percent HDP na obranu.
- Rusi verbujú na internete: Skupina stredoškolákov vo Ľvove mala koncom júna nezvyčajnú hodinu. Namiesto učiteľa im prišiel prednášať zamaskovaný člen ukrajinskej bezpečnostnej služby na tému, ako nepadnúť do pasce ruských spravodajských služieb. Ide o odpoveď na zvýšenú aktivitu ruských agentov na sociálnych sieťach, kde verbujú mladých Ukrajincov, aby doma páchali sabotáže.
- Tribunál pre zločin agresie: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal s Radou Európy dohodu o vytvorení osobitného tribunálu pre zločin agresie proti Ukrajine. K zodpovednosti by mal byť podľa iniciátorov dohody pohnaný ruský prezident Vladimir Putin aj ďalší ruskí lídri. Tribunál doplní činnosť Medzinárodného trestného súdu, ktorý má právomoc vyšetrovať vojnové zločiny, zločiny proti ľudskosti a genocídu, ale nemôže vyšetrovať zločin agresie.
- Ďalšia výmena zajatcov: Rusko a Ukrajina dokončili ďalšiu výmenu zajatcov, ktorá je súčasťou nedávno uzavretej dohody v Istanbule. Prezident Zelenskyj informoval, že Ukrajina dopravila domov skupinu vojakov z ruského zajatia. Ruské ministerstvo obrany tiež oznámilo návrat skupiny ruských vojakov „z územia kontrolovaného Kyjevom“ výmenou za vrátenie ukrajinských vojakov.
Zo zahraničných webov:
- The Guardian: Vyzbrojení Amerikou: Ako sú európske armády závislé od USA (vizuálna analýza)
- The Economist: Ako obranná bonanza zmení globálnu ekonomiku
- Politico: Ako sa Trump naučil nerobiť si starosti a mať rád NATO
Vyšachovať Rusov z jadrového paliva? Takmer nemožné, viac uškodíme sebe, tvrdí šéf elektrární

Z posledných správ z energetického sektora sa zdá, že Slovensko plánuje byť jadrovou veľmocou. Premiér Robert Fico nedávno ohlásil, že v Jaslovských Bohuniciach sa postaví modulárny jadrový reaktor IV. generácie, ktorý by mal mať výkon 200 MW.
„Plán je postaviť štyri takéto reaktory,“ dodal Fico po tom, ako štátna Jadrová a vyraďovacia spoločnosť podpísala zmluvu o spolupráci s talianskou spoločnosťou Newcleo. Tá vyvíja modulárne reaktory, ktoré dokážu spracovať už použité jadrové palivo. Ak k tomu prirátame nedávno ohlásenú výstavbu veľkého jadrového reaktora s výkonom 1250 MW od americkej firmy Westinghouse, tak Slovensko bude mať elektriny z jadra na rozdávanie.
Problém je, že reaktory sa stavajú desiatky rokov a stoja miliardy eur. Navyše, doterajšie fungujú na ruskom palive, ktoré sa stáva pre Európsku úniu „toxickým“. Preto má plán sa ho čo najskôr zbaviť, podobne ako ruského plynu a ropy, aby oslabila schopnosť Ruska financovať vojnu na Ukrajine.
Slovenské elektrárne s týmto európskym plánom súhlasia, ale spochybňujú jeho odvážne míľniky. Používajú pritom podobné argumenty ako štátni plynári z SPP, že od Ruska sa nedá tak skoro odpojiť a bude to drahé.
V krátkosti z ekonomiky:
- Harmonogram výstavby ciest: Tunel Karpaty bude prioritou fakticky už len na papieri a na diaľnicu na Zemplíne nepôjde do roku 2027 ani euro. Vyplýva to z najnovšej verzie harmonogramu výstavby ciest, ktorú predstavil minister dopravy Jozef Ráž. Na druhej strane, štedro bude financovaná druhá etapa severného obchvatu Prešova, obchvat Ružomberka a úsek R2 medzi Kriváňom a Mýtnou.
- Skrachovaná Eterna zanechala dlhy: Skončiť s biznisom sa dá v podstate dvoma spôsobmi. Buď si zachováte tvár a aspoň dlhoročným zamestnancom sa dôstojne poďakujete za roky vykonanej práce. Alebo to dáte „na hulváta“, ako sa to stalo v prípade slovenskej pobočky nemeckej skupiny Eterna. Takmer tridsaťročné pôsobenie výrobcu košieľ na Slovensku sa končí neslávne.
- Projekt R66 dostal zelenú: V bratislavskej mestskej časti Nové Mesto pribudnú stovky bytov a hotelových izieb. Projekt developerskej skupiny Corwin na Račianskej ulici získal súhlasné stanovisko od magistrátu hlavného mesta, a tak sa otvára priestor pre jeho realizáciu. Polyfunkčný súbor R66 má ambíciu vytvoriť novú štvrť pozdĺž frekventovanej bratislavskej ulice.
Chladoňová má svoj prvý seniorsky titul. V časovke suverénne zdolala aj všetky Češky

Slovenská cyklistka Nora Jenčušová v posledných štyroch sezónach nosila dres pre národnú šampiónku v časovke. Vyhrávala pomerne hladko. Vlani dokonca nemala adekvátnu súperku, o čom svedčí náskok takmer šiestich minút pred druhou Zuzanou Michaličkovou.
V roku 2025 sa však jej dominancia skončila zásluhou mladej 18-ročnej Viktórie Chladoňovej, ktorá potvrdzuje svoj talent aj na najvyššej úrovni. Od tejto sezóny jazdí za elitný tím Visma-Lease a Bike, dosiahla tri umiestnenia v top 10 celkového poradia a jej časovkárske kvality ju pasovali do role favoritky, čo potvrdila priemernou rýchlosťou vyše 44 km/h.
Na 22 km dlhej trati so štartom a cieľom v Horných Našticiach zdolala účastníčku olympijských hier v Paríži Noru Jenčušovú o 38 sekúnd. Poradie na stupňoch víťaziek doplnila Sofia Ungerová, ktorá sa podobne ako Chladoňová venuje aj cyklokrosu. Tentokrát zaostala o minútu a 42 sekúnd.
Pre Chladoňovú je to podľa webu Procyclingstats druhé profesionálne víťazstvo po tom, čo vlani vyhrala Respect Ladies Race Slovakia v Novej Bani. Minulý rok síce získala národné tituly v časovke a v pretekoch s hromadným štartom, no vtedy súťažila ešte v kategórii junioriek. V českom meste Jevíčko bola však v „masáku“ najlepšia zo všetkých žien na štarte.
Máme tvár denisovanov. Zistili, komu skutočne patrila lebka dračieho človeka

Desiatky rokov ju rybár ukrýval na dne studne, až kým jeho rodina lebku v roku 2018 neodovzdala vedcom. O niekoľko rokov neskôr vyvolal čínsky výskum rozruch medzi vedcami. Lebka podľa autorov mohla patriť dosiaľ neznámemu druhu človeka - nazvali ho dračí človek.
Dlho ukrývaná lebka však podľa nových zistení nepatrí neznámym predkom. Ukázalo sa, že patrila denisovanovi - príbuznému moderného človeka, ktorého genetickú informáciu vidno aj v DNA dnešných ľudí, najmä v ázijských regiónoch. Ide tak o prvú zachovalú lebku tohto druhu archaického človeka.
Genetička Čchiao-mej Fu sa namiesto lebky zamerala na zuby - teda konkrétne jedinú stoličku, ktorá sa v čeľusti zachovala. Z nej sa podarilo zoškrabať kúsok fosilizovaného zubného kameňa, ktorý obsahoval stopy DNA.
Archaická DNA sa zhodovala s genetickou informáciou z predošlých nálezov denisovanov. Zdá sa, že jedinec, ktorému lebka patrila, pochádzal ešte zo starej línie týchto pravekých ľudí, ktorí obývali Sibír.
Aréna

Nezlikvidovali v Hlase kritikov a nebudú sa ešte viac podobať Smeru? Kto nesie zodpovednosť za pozastavené eurofondy samosprávam a župám? A ako vyzerajú plány so zmenou volebného systému? pozrite si rozhovor Jany Krescanko Dibákovej s Michalom Kaliňákom.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Zonácia podľa Kuffu hovorí, ako rúbať a nechrániť
- Ľudskosť: Spevák Martin Madej: Našťastie žijeme v čase, keď už muži nemusia byť stále len drsní
- Index: Šéf NKÚ: V krajine, kde je politická nestabilita, sa nielen ťažko podniká, ale aj žije
Karikatúra

Recept dňa

Pokorte horúčavy najlepšou letnou maškrtou a ochlaďte sa domácou zmrzlinou a nanukmi.
Dnes očakávame
- Minister obrany Robert Kaliňák predstaví národné obranné sily
- Minister životného prostredia Tomáš Taraba bude informovať o investícii do modernizácie priemyslu
- Samit Európskej rady, hlasovanie o 18. balíku sankcií proti Rusku
Dnes v histórii

27. júna 1954 uviedol Sovietsky zväz do prevádzky v Obninsku neďaleko Moskvy prvú jadrovú elektráreň na svete. Hoci už existovali reaktory schopné vyrábať elektrickú energiu, táto elektráreň ako prvá dodávala elektrinu do domácností. K trvalému odstaveniu elektrárne došlo v roku 2002, teda 48 rokov po jej spustení. Počas tohto obdobia nedošlo k žiadnej nehode ani úniku radiácie.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.